Ухвала від 02.02.2024 по справі 374/29/24

Головуючий суддя

в суді І інстанції Потапенко А.В.

Єдиний унікальний № 374/29/24

Провадження № 2-о/374/7 /24

УХВАЛА

про залишення без руху

02 лютого 2024 року суддя Ржищівського міського суду Київської області Потапенко А.В., перевіривши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Управління соціального захисту населення Ржищівської міської ради Київської області як орган опіки та піклування, про встановлення факту, що має юридичне значення, -

ВСТАНОВИВ:

31.01.2024 до Ржищівського міського суду Київської області надійшла вказана вище заява.

Перевіривши заяву, приходжу до висновку, що вона не відповідає вимогам ст. ст. 177, 315, 318 ЦПК України, згідно такого.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Суд встановлює будь-який факт, що має юридичне значення для фізичної особи, від якого залежить подальший розвиток цивільних правовідносин, у яких така особа є учасником. При цьому встановлення такого факту відбувається за відсутності іншої можливості доведення обставин, які впливають на подальший розвиток цивільних правовідносин.

Відповідно до ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.

До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

Проте, заявник у поданій заяві не зазначив: з якою метою йому необхідно встановлення даного факту; чи є інші члени сім'ї (першого споріднення), які здійснюють на теперішній час або можуть здійснювати догляд за ОСОБА_2 ; не вказано у заяві та не долучено доказів того, що заявник звертався в іншому - позасудовому порядку до уповноважених органів за оформленням статусу особи, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, зокрема, у порядку, передбаченому Законом України "Про соціальні послуги" та постанови КМУ від 23.09.2020 № 859; якщо звертався, то чи було йому відмовлено із зазначенням причин відмови. При цьому, заявник зазначив, що від встановлення даного факту залежить виникнення у нього прав та обов'язків, визначених Законом України "Про соціальні послуги", однак не розкриває яких саме прав та обов'язків, що визначені цим законом.

Зокрема, у п. 104 постанови Великої Палати Верховного Суду від 18.01.2024 (справа № 560/17953/21) висловив застереження, що повинна містити заява про встановлення юридичного факту, що має юридичне значення для її розгляду у порядку окремого провадження.

Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:

- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення;

- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;

- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);

- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Заінтересовані особи - особи, на права, свободи чи інтереси яких може вплинути ухвалене у справах окремого провадження судове рішення.

Ступінь юридичної заінтересованості таких осіб може бути різним. Залежно від цього можна виокремити насамперед осіб, які мають матеріально-правову заінтересованість у справі.

Заінтересованими особами також слід визнати осіб, на яких покладається обов'язок посприяти у реалізації права, заради якого особа звернулась до суду.

Так, заявником у поданій заяві вказано заінтересовану особу Управління соціального захисту населення Ржищівської міської ради Київської області. Разом із тим, заявник зазначив, що від встановлення даного факту залежить виникнення у нього прав та обов'язків, визначених Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Проте, заявником не в повній мірі визначено коло заінтересованих осіб, які мають брати участь у справі, рішення у справі щодо яких може вплинути на їх права та обов'язки шляхом його реалізації.

Так, враховуючи ймовірну мету встановлення в судовому порядку певного юридичного факту для отримання заявником можливої відстрочки від мобілізації, заявником не вирішено питання щодо участі в справі як заінтересованої особи Міністерства оборони України, відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, на який покладено обов'язки по виконанню Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 року «Про загальну мобілізацію».

Крім того, заявником не долучено до заяви всіх документів, згідно переліку, а саме: відсутні документи: фотокопія картки обстеження та медичного огляду (п.2 Додатків).

Також, заявником не дотримано вимог ч.1 ст. 177 ЦПК України, згідно якої він повинен додати до заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб (заінтересованих осіб), та не долучено до копії заяви копій додатків, відповідно до кількості заінтересованих осіб (п.10 Додатків).

Відповідно до ч.1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи викладене, з метою вирішення питання про прийняття до провадження вказаної заяви, застосовуючи аналогію закону, а саме: ст. 185 ЦПК України, вважаю за необхідне залишити заяву без руху зі наданням заявнику строку для усунення недоліків заяви, що вказані в ухвалі.

Керуючись ст. ст. 175, 177, 185, 260, 261, 294, 315, 318 ЦПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Управління соціального захисту населення Ржищівської міської ради Київської області як орган опіки та піклування, про встановлення факту, що має юридичне значення, - залишити без руху.

Повідомити ОСОБА_1 про необхідність усунення недоліків заяви, вказаних в ухвалі, а саме:

1) уточнити або конкретизувати з якою саме метою йому необхідно встановлення заявленого факту;

2) зазначити чи є інші члени сім'ї (першого споріднення), які здійснюють на теперішній час або можуть здійснювати догляд за ОСОБА_2 ;

3) зазначити у заяві та долучити докази причин неможливості одержання документів, що посвідчують цей факт: чи заявник звертався в позасудовому порядку до уповноважених органів за оформленням статусу особи, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, зокрема, у порядку, передбаченому Законом України "Про соціальні послуги" та постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 №859; якщо заявник звертався до уповноваженого органу, то чи було йому відмовлено із зазначенням причин відмови;

4) визначитися із колом осіб, які беруть участь у справі, зокрема зазначити Міністерство оборони України або відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з метою їх залучення заінтересованими особами;

5) долучити до заяви всі документи, згідно переліку додатків, а саме: фотокопії картки обстеження та медичного огляду (п.2) та долучити копії всіх додатків, згідно переліку, відповідно до кількості заінтересованих осіб.

Вказані недоліки позовної заяви усунути не пізніше десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Роз'яснити, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною та повернута заявнику.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя А.В. Потапенко