Ухвала від 02.02.2024 по справі 361/8108/23

справа № 361/8108/23

провадження № 1-кс/361/126/24

02.02.2024

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2024 року м. Бровари

Слідчий суддя Броварського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , підозрюваної ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ Броварського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_5 про відсторонення від посади у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023112130000106 від 18.07.2023, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Броварського міськрайонного суду Київської області надійшло клопотання старшого слідчого СВ Броварського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_5 про відсторонення від посади ОСОБА_3 у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023112130000106 від 18.07.2023, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364 КК Україн.

Клопотання мотивує тим, що 24 лютого 2022 Указом Президента України № 64/2022 на підставі пропозиції РНБО України, у зв'язку з військовою агресією рф по відношенню до України, відповідно пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» - на території України з 05 год. 30 хв. 24.02.022, введено воєнний стан, строком на 30 діб.

Вказаний вище Указ 24.02.2022 затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 2102-ІХ», та в подальшому строк останнього неодноразово продовжувався, у зв'язку з чим діє до цього часу.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 76 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність у разі порушення ними Конституції або законів України.

Закон України «Про публічні закупівлі» визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.

Уповноважена особа з публічних закупівель виконавчого комітету Березанської міської ради, ОСОБА_3 умисно не здійснила належним чином визначення очікуваної вартості, при цьому зробивши посилання на Наказ Мінекономіки № 275, порушила вимоги ч. 4 ст. 23 ЗУ «Про публічні закупівлі» зазначивши конкретного виробника та модель причепу без використання можливості закупівлі «еквівалента», використала комерційну пропозицію яка не була отримана на звернення замовника, а отримана від сторонньої організації з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи ТОВ «Салта Україна», а також не дотрималась принципів максимальної економії, ефективності використання бюджетних коштів, які передбачені пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення оборонних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 № 169 (в редакції станом на 10.08.2022), перебуваючи за місцем роботи у приміщенні Березанської міської ради, юридична та фактична адреса: Київська області, Броварський район, м. Березань, вул. Героїв Небесної Сотні, 1, підготувала та подала на підпис першому заступнику Березанського міської голови ОСОБА_6 проект договору купівлі-продажу транспортного засобу від 05.06.2023 № 140 з юридичною особою ТОВ «Салта Україна».

Згідно до п. 1 ч. 1 ст. 11 Закон України «Про публічні закупівлі», відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа, яка визначається або призначається замовником шляхом покладення на працівника (працівників) із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством.

З метою забезпечення максимальної ефективності використання та економії бюджетних коштів, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівлі товарів, робіт та послуг рішенням виконавчого комітету Березанської міської ради Броварського району Київської області від 17.12.2021 за № 226 було визначено уповноважену особу відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель - головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення апарату Березанської міської ради та її виконавчого комітету ОСОБА_3 .

Вказаним рішенням затверджено Положення про уповноважену особу, відповідальну за організацію та проведення процедур закупівель виконавчого комітету Березанської міської ради та покладено контроль за його виконанням на першого заступника міського голови ОСОБА_6 .

У відповідності до п. 4.2 Положення, уповноважена особа несе персональну відповідальність, у тому числі, за прийняті нею рішення і вчиненні дії (бездіяльність) відповідно до законів України, а також за порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.

Таким чином, ОСОБА_3 виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції у виконавчому органі Березанської міської ради, та відповідно до ч. 3 ст. 18 та примітки до ст. 364 КК України є службовою особою.

До Березанської міської ради 05.06.2023 надійшов лист звернення військової частини НОМЕР_1 з проханням про надання допомоги, а саме придбання 2 автомобільних причепів вантажопідйомністю 3.5 т.

Під час розгляду вказаного листа у ОСОБА_3 виник умисел на зловживання своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, в інтересах ТОВ «Салта-Україна» (ЄДРПОУ 41111576), з метою отримання неправомірної вигоди вказаним суб'єктом господарської діяльності, шляхом придбання предмета закупівлі, а саме за завищеною ціною.

Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_3 05.06.2023 за № 49 підготувала та підписала Протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою щодо затвердження річного плану закупівель на 2023 рік із змінами від 05.06.2023, в зв'язку з додатковими потребами у закупівлі у тому числі нагальною потребою у придбані 2 причепів CAR PLUS 5020/2S 3.5т, вартістю 870 000,00 грн.

В подальшому, у невстановлений досудовому розслідуванні час, але не пізніше 05.06.2023, відповідно до Положення про уповноважену особу, відповідальну за організацію та проведення процедур закупівель виконавчого комітету Березанської міської ради (ЄДРПОУ 22202046, юридична та фактична адреса: Київська обл., Броварський район, м. Березань, вул. Героїв Небесної Сотні, 1), затвердженої рішенням виконавчого комітету Березанської міської ради Броварського району Київської області від 17.12.2021 за № 226, ОСОБА_3 підготувала та підписала документ щодо обґрунтування закупівлі причепа-лафета CAR PLUS 5020/2S 3.5т.

У вказаному документі ОСОБА_3 з метою реалізації свого злочинного умислу, вказала посилання на Інтернет сторінки сервісів продажу автомобільної та спецтехніки:

https://auto.ria.com/uk/newauto/search/?page=1&categoryId=5;

https://m.rst.ua/ukr/oldcars/trailer/campsite/?k=4&start=2;

https://automoto.ua/amp/pricepy/Pritsep.

При цьому остання зазначає, що товар у мережі інтернет станом на 05.06.2023 за вищезазначеними посиланнями відсутні та в електронній системі «Prozorro» відсутні закупівлі товару, за яким можливо визначити очікувану вартість закупівлі.

Водночас, перейшовши за посиланнями є інформація про продаж причепів без конкретизації технічних характеристик (вантажні, легкові всіх типів) у великій кількості, при цьому уповноваженою особою зазначено, що пропозиції відсутні на трьох Інтернет-майданчика (auto.ria.com, m.rst.ua, automoto.ua).

ОСОБА_3 , з метою доведення свого злочинного умислу до кінця будучи службовою особою виконавчого комітету Березанської міської ради Броварського району Київської області (ЄДРПОУ 38065504, юридична та фактична адреса: Київська обл., Броварський район, м. Березань, вул. Героїв Небесної Сотні, 1), не дотрималась принципів максимальної економії, ефективності використання коштів, які передбачені Положенням про уповноважену особу, відповідальну за організацію та проведення процедур закупівель виконавчого комітету Березанської міської ради, затвердженої рішенням виконавчого комітету Березанської міської ради Броварського району Київської області від 17.12.2021 за № 226, п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 169, ч. 1 ст. 5 Закон України «Про публічні закупівлі».

24.01.2024 ОСОБА_3 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

У вчиненні зазначеного кримінального правопорушення обґрунтовано підозрюється ОСОБА_3 .

З урахуванням викладеного, слідчий просить відсторонити ОСОБА_3 від посади головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення апарату Березанської міської ради та її виконавчого комітету, в межах строку досудового розслідування, а саме до 29.08.2023 року.

Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання за викладених в ньому підстав, просив його задовольнити та відсторонити ОСОБА_3 від посади головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення апарату Березанської міської ради та її виконавчого комітету, в межах строку досудового розслідування, а саме до 29.08.2023 року.

Також, судом долучені до матеріалів справи, надані прокурором копії документів про призначення ОСОБА_3 уповноваженою особою з публічних закупівель виконавчого комітету Березанської міської ради.

ОСОБА_3 та її захисник заперечили проти задоволення клопотання. Просили відмовити в задоволенні клопотання, оскільки стороною обвинувачення не надано слідчому судді будь-яких доказів, які свідчать про наявність зазначених у клопотанні про відсторонення ризиків, що суперечить практиці Європейського суду з прав людини, зокрема, рішенню ЄСПЛ у справі «Клішин проти України», згідно до якого наявність кожного ризику повинна носити не абстрактний, а конкретний характер та доводитися відповідними доказами. Крім того, робота ОСОБА_3 на посаді головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення апарату Березанської міської ради та її виконавчого комітету, від якої прокурор просить її відсторонити є відмінною від виконання нею обов'язків як уповноваженою особою з публічних закупівель, про яку йдеться мова у пред'явленій їй підозрі.

Надані захисником копії документів, які на його погляд спростовують підозру долучені до матеріалів справи.

Вислухавши доводи прокурора, заперечення ОСОБА_3 та сторони захисту, дослідивши клопотання слідчого з додатками, додатки прокурора та сторони захисту, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Слідчим відділом Броварського РУП ГУНП в Київської області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023112130000106 від 18.07.2023, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

24.01.2024 ОСОБА_3 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

З матеріалів клопотання вбачається, що ОСОБА_3 , будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно - господарськими функціями, маючи обов'язки суворо дотримання вимог Конституції України та норм чинного законодавства, в порушення вказаних вимог законодавства та своєї посадової інструкції, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно та в інтересах ТОВ «Салта-Україна» (ЄДРПОУ 41111576), всупереч інтересам служби та з метою отримання неправомірної вигоди вказаним суб'єктом господарської діяльності використала надані їй службові повноваження, наслідком чого стало придбання предмета закупівлі за завищеною ціною, що призвело до спричинення шкоди законним інтересам громади, в особі Виконавчого комітету Березанської міської ради Київській області (ЄДРПОУ 22202046, юридична та фактична адреса: Київська обл., Броварський район, м. Березань, вул. Героїв Небесної Сотні, 1) на суму 474 792,30 гривень, яка відповідно до примітки ч. 4 ст. 364 КК України у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян), що спричинило тяжкі наслідки.

Прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади (ст. 155 ч. 1 КПК України).

Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, а тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, у тому числі і відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.

Згідно ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

ОСОБА_3 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, з використанням свого службового становища.

Слідчий суддя на цій стадії кримінального провадження не наділений відповідними повноваженнями щодо оцінки доказів, зокрема їх сукупності, з точки зору достатності та взаємозв'язку для визнання особи винуватою чи невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення.

При цьому, не вирішуючи питання про доведеність вини та правильність кваліфікації дій підозрюваного, а виходячи лише з фактичних даних, що містяться в доданих до клопотання доказів, слідчий суддя приходить до висновку про ймовірну причетність підозрюваної до вчинення злочину. Однак в повній мірі неможливо це встановити згідно матеріалів клопотання та доданих до нього матеріалів сторонами обвинувачення та захисту.

Разом з тим, для застосування заходу забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення від посади, слідчий та/або прокурор зобов'язані довести наявність достатніх підстав вважати, що такий захід є необхідним для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Положеннями ст. 132 ч. 3 КПК України імперативно передбачено, що застосування будь-яких заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який йдеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Одним із елементів, які формують правову підставу для відсторонення підозрюваного від посади, є наявність підстав вважати, що перебування особи на посаді сприяло вчиненню кримінального правопорушення та наявність обґрунтованих підстав вважати, що подальше перебування підозрюваного на посаді перешкоджатиме кримінальному провадженню. Відповідне аргументування, відповідно до вимог ст. 155 ч. 2 п. 6 КПК України, має бути викладене в клопотанні та підтверджене відповідними доказами.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що саме перебування ОСОБА_3 на посаді головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення апарату Березанської міської ради та її виконавчого комітету, сприяло вчиненню нею зазначеного кримінального правопорушення.

Крім того, ОСОБА_3 перебуваючи посаді головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення апарату Березанської міської ради та її виконавчого комітету може незаконно вплинути на свідків, які дають покази щодо її причетності до вказаного кримінального правопорушення. Перебуваючи на вказаній посаді, ОСОБА_3 з метою уникнення від кримінальної відповідальності, може здійснювати вплив на ще не допитаних як свідків, колег, підлеглих, щодо відомих їм обставин вчиненого кримінального правопорушення (злочину), а також здійснювати вплив на осіб, які згідно ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» повинні приймати рішення про проведення та проводити службове розслідування з метою виявлення причин та умов, що сприяли вчиненню цього корупційного правопорушення та невиконанню вимог цього Закону.

Також подальше перебування ОСОБА_3 на посаді головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення апарату Березанської міської ради та її виконавчого комітету, не гарантуватиме запобігання ризиків повторного вчинення нею аналогічних злочинів, оскільки вона знехтувала положеннями Основного Закону щодо неухильного додержання Конституції України та законів України; знехтувала положеннями Кримінального кодексу України щодо прямої заборони вчиняти правопорушення.

В підтвердження вчинення підозрюваною ОСОБА_3 будь - яких з перелічених у клопотанні протиправних дій, з метою перешкоджання кримінальному провадженню та встановленню істини у кримінальному провадженні, доказів не наведено.

Крім того, слідчий у своєму клопотанні, яке підтримано прокурором, просить відсторонити ОСОБА_3 від посади головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення апарату Березанської міської ради та її виконавчого комітету, в межах строку досудового розслідування, без визначення які протиправні дії саме на цій посаді вчинено ОСОБА_3 , оскільки, як вбачається з матеріалів, що додано до клопотання, ОСОБА_3 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення виконуючи обов'язки уповноваженої особи з публічних закупівель виконавчого комітету Березанської міської ради.

Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини, а саме відсутність причинного зв'язку між інкримінованими ОСОБА_3 правопорушеннями та перебуванням її на посаді головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення апарату Березанської міської ради, та її виконавчого комітету, слідчий судді прийшов висновку про те, що клопотання слідчого є необґрунтованим, а тому у його задоволенні слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 131,132, 154-157, 309, 372, 376 КПК України, суд -

УХВАЛИВ :

Відмовити у задоволенні клопотання старшого слідчого СВ Броварського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_5 у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023112130000106 від 18.07.2023, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про відсторонення ОСОБА_3 від посади головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення апарату Березанської міської ради та її виконавчого комітету.

Ухвала може бути безпосередньо оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Повний текст ухвали проголошено 02 лютого 2024 року о 10 год. 00 хв.

Слідчий суддя ОСОБА_1