Справа № 359/1052/24
Провадження № 1-кс/359/217/2024
29 січня 2024 року м. Бориспіль
Слідчий суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду без технічної фіксації клопотання слідчого слідчого відділу Бориспільського РУП ГУНП в Київській області капітана поліції ОСОБА_3 в кримінальному провадженні № 12023111100002803, внесеному до ЄРДР 29.12.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю,
Слідчий слідчого відділу Бориспільського РУП ГУНП в Київській області капітан поліції ОСОБА_3 за погодженням прокурора Бориспільської окружної прокуратури ОСОБА_4 , звернувся до суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, в якому вказав, що слідчим відділом Бориспільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023111100002803, внесеному до ЄРДР 29.12.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України.
Встановлено, що у провадженні слідчого відділу Бориспільського РУП ГУНП в Київській області знаходяться матеріали кримінального провадження, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12023111100002803, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.12.2023 за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
У кримінальному провадженні визначена група слідчих у складі слідчого у кримінальному провадженні - начальника відділення слідчого відділу Бориспільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області капітана поліції ОСОБА_3 (старший слідчий групи слідчих), начальника слідчого відділу Бориспільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області підполковника поліції ОСОБА_5 , старшого слідчого слідчого відділу Бориспільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 та слідчих слідчого відділу Бориспільського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 .
У кримінальному провадженні визначена група прокурорів у складі прокурора Бориспільської окружної прокуратури ОСОБА_4 , добривечір ОСОБА_11 та ОСОБА_12 .
Досудовим розслідуванням встановлено, що 25.09.2016 під час проведення загальних зборів ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » голова Правління ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_13 за для отримання контролю над членами ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » шляхом розширення своїх повноважень, визначених Статутом садового товариства в редакції від 2008 року з метою створення механізму збору додаткових платежів з членів садового товариства у готівковій формі та подальшого їх привласнення та розтрати під виглядом необхідності внесення змін до Статуту ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в редакції від 2008 вніс та його відповідності діючому законодавству ініціював перед членами товариства вирішення питання щодо внесення змін до Статуту садового товариства, повідомивши членів про те, що статут не відповідає вимогам законодавства. Зокрема він повідомив, що у статут необхідно внести додаткові відомості про те, що ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » являється неприбутковою організацією. Всі члени товариства свідомо погодили вказані зміни, натомість з примірником нової редакції Статуту ніхто з членів товариства ознайомлений не був.
У новій редакції Статуту по за уваги членів садового товариства задекларовано розширення повноважень Правління Організації, зокрема на відміну від положень Статуту в редакції 2008 року щодо регламентації виключення з членів Організації за яких виключення з членів Організації здійснюється рішенням Правління Організації з наступним затвердженням загальними зборами Організації, у новому Статуті Організації в редакції від 2016 знівельовано принцип демократизму та виключено участь загальних зборів Організації. При цьому дане питання віднесено до виключної компетенції Правління Організації (п.п. 4.4.2 Статуту Організації у редакції від 2016 року).
Окрім того, п.п. 4.4.2.1. Статуту Організації у редакції від 2016 року серед іншого визначено підставу виключення члена організації: «несплата членом Організації вступних членських, цільових внесків та інших обов'язкових платежів в розмірах та в термін, визначених Правлінням Організації, або загальними зборами». В даному випадку, враховуючи диспозитивність суб'єктного складу органу уповноваженого на вирішення питання щодо виключення члена Організації штучно створює механізм незаконного впливу та можливості шантажу членів Організації з метою виконання ними незаконних та нелегітимних рішень керівних органів Організації, що фактично призводить до перевищення владних повноважень з боку голови правління та підконтрольних йому членів Правління Організації.
Наявність штучно створеного ОСОБА_13 та діючого на даний час механізму незаконного впливу на членів Організації створює негативні наслідки для членів Організації, що проявляється у відключенні члена Організації від комунікацій та позбавлення можливості проживання на території садового товариства.
Узагальнюючим результатом незаконних дій ОСОБА_13 та реалізації ним владних повноважень за умови неприязного ставлення до конкретних осіб з числа членів Організації є порушення законних прав та інтересів членів Організації.
На даний час у кримінальному провадженні з метою отримання доказів щодо внесення неправдивих відомостей до статутних документів ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » виникла необхідність отримати доступ та проаналізувати Статути старої редакції Організації, діючий Статут Організації, протоколи загальних зборів Організації з поіменними списками голосування та інші Статутні документи.
Згідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», для державної реєстрації створення юридичної особи (у тому числі в результаті виділу, злиття, перетворення, поділу), крім створення державного органу, органу місцевого самоврядування, подаються такі документи: заява про державну реєстрацію створення юридичної особи; примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення засновників про створення юридичної особи; установчий документ юридичної особи - у разі створення юридичної особи на підставі власного установчого документа; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі створення юридичної особи в результаті перетворення або злиття; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) розподільчого балансу - у разі створення юридичної особи в результаті поділу або виділу; документи для державної реєстрації змін про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, визначені частиною четвертою цієї статті, - у разі створення юридичної особи в результаті виділу; документи для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття та поділу - у разі створення юридичної особи в результаті злиття та поділу; документ, що містить інформацію про розмір обов'язкових платежів та інших обов'язкових витрат, сплата яких є необхідною для започаткування діяльності товариства, у випадку, передбаченому абзацом шостим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону структура власності за формою та змістом, визначеними відповідно до законодавства витяг, виписка чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, що підтверджує реєстрацію юридичної особи - нерезидента в країні її місцезнаходження, - у разі, якщо засновником юридичної особи є юридична особа - нерезидент; нотаріально засвідчена копія документа, що посвідчує особу, яка є кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи, - для фізичної особи - нерезидента та, якщо такий документ оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру, - для фізичної особи - резидента.
Порядок формування та зберігання реєстраційних справ (далі - Порядок) затверджено наказом міністерства юстиції України від 18.11.2016 № 3267/5.
Згідно п. 1 розділу II Порядку, реєстраційна справа формується у паперовій формі після відкриття розділу на об'єкт нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) та внесення до нього відповідних відомостей, внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця і державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу та фізичну особу - підприємця державним реєстратором прав на нерухоме майно, державним реєстратором, яким здійснено зазначені дії.
У разі коли прийняття документів забезпечувала уповноважена особа фронт-офісу, реєстраційна справа формується посадовою особою із зберігання реєстраційних справ відповідного суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ.
Згідно п.п. 1-4 розділу III Порядку, організація зберігання реєстраційних справ покладається на керівника суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ.
Забезпечення зберігання реєстраційних справ здійснюється посадовою особою із зберігання реєстраційних справ.
Посадова особа із зберігання реєстраційних справ забезпечує формування, ведення обліку реєстраційних справ та здійснює контроль за обсягом і рухом в одиницях обліку.
У структурних підрозділах суб'єктів, що забезпечують зберігання реєстраційних справ, у яких не призначена відповідна посадова особа із зберігання реєстраційних справ, за належне зберігання реєстраційних справ відповідає керівник такого структурного підрозділу.
Згідно п. 1 розділу VIII Порядку, доступ до документів реєстраційної справи відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та статті 30 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» забезпечує посадова особа із зберігання реєстраційних справ відповідного суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ.
Доступ до документів реєстраційної справи в електронній формі у випадку, передбаченому абзацом першим цього пункту, забезпечує посадова особа із зберігання реєстраційних справ відповідного суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, шляхом друку таких документів за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав, Єдиного державного реєстру з проставлянням власного підпису та печатки (за наявності) на кожній сторінці документа.
У разі коли доступ до документів реєстраційної справи в електронній формі забезпечує посадова особа із зберігання реєстраційних справ, яка не є державним реєстратором, на документах, роздрукованих за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав, Єдиного державного реєстру, проставляється печатка суб'єкта (за наявності), що забезпечує зберігання реєстраційних справ.
Досудовим розслідування установлено, що реєстраційна справа ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ЄДРПОУ: НОМЕР_1 знаходиться у віданні посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином, реєстраційна справа, у якій зберігаються відомості щодо реєстрації юридичної особи - ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , статутна документація, протоколи зборів учасників Організації, відомості про керівників, власників (кінцевих бенефіціарних власників), перебуває у віданні посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Отримання доступу до реєстраційної справи ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ЄДРПОУ: НОМЕР_1 з метою ознайомлення з нею, виявлення підроблених рішень та статуту у редакції 2016 року, або навпаки - установлення відсутності таких документів та відображення в матеріалах досудового розслідування шляхом копіювання наявних у ній документів обґрунтовується необхідністю встановлення обставин кримінального правопорушення (злочину), а саме, належному установленні юридичної особи, відомостей про керівників, які очолювали вказану юридичну особу, власників (кінцевих бенефіціарних власників) юридичної особи, відомостей щодо структури, видів діяльності, наявних ліцензій, обсягу правил, що регулюють її правовий стан, відносини, пов'язані з внутрішнім управлінням та стосунки з іншими організаціями чи громадянами та статутних документів.
Таким чином, слідчим у кримінальному провадженні необхідно здійснити доступ до реєстраційної справи ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ЄДРПОУ: НОМЕР_1 з метою ознайомлення з нею та відображення їх в матеріалах досудового розслідування шляхом копіювання наявних у ній документів з метою подальшого дослідження, аналізу та використання як доказів у кримінальному провадженні у сукупності з іншими доказами а також з метою виявлення оригіналів статутів Організації усіх редакцій та Протоколів загальних зборів членів Організації з поіменним голосуванням.
Враховуючи те, що орган досудового розслідування у кримінальному провадженні володіє достовірними даними про те, що у віданні посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , знаходиться реєстраційна справа ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ЄДРПОУ: НОМЕР_1 та без проведення тимчасового доступу та вилученні копій наявних у ній документів неможливо встановлення істини у кримінальному провадженні.
Слідчий слідчого відділу Бориспільського РУП ГУНП в Київській області капітан поліції ОСОБА_3 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. До клопотання долучив заяву, в якій просив розглянути клопотання за його відсутності та задовольнити. Його неявка, згідно ч.4 ст.163 КПК України, не перешкоджає розгляду клопотання.
Фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів у відповідності до ч.4 ст.107 КПК України не здійснювалось у зв'язку із неприбуттям в судове засідання слідчого, який бере участь у судовому провадженні.
Слідчий суддя дослідивши клопотання, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч.1 ст.160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ст. 84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Відповідно до ст. 85 КПК України, належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.
Відповідно до ст. 91 КПК України, однією із обставин, яка підлягає доказуванню у кримінальному провадженні є обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення.
Обов'язок доказування в кримінальному провадженні відповідно до ст. 92 КПК України покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілого.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Слідчим, у відповідності до ст.163 КПК України в клопотанні доведено, що реєстраційна справа Громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , яка перебуває у віданні посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , має важливе значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, з огляду на що клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст.160, 163 КПК України,
Клопотання задовольнити.
Надати слідчим слідчого відділу Бориспільського РУП ГУ НП
в Київській області з числа групи слідчих у кримінальному провадженні № 12023111100002803 від 29.12.2023, а саме: слідчому у кримінальному провадженні - начальникові відділення слідчого відділу Бориспільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області капітану поліції ОСОБА_3 , та/або старшому слідчому СВ Бориспільського РУП ГУ НП в Київській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_6 та/або слідчому СВ Бориспільського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_7 , та/або ОСОБА_8 , та/або ОСОБА_9 та/або ОСОБА_10 , дозвіл на здійснення тимчасового доступу до речей (документів), які містяться у реєстраційній справі Громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , з можливістю її повного копіювання, виготовлення і вилучення копій документів, які знаходяться у вказаній реєстраційній справі та перебуває у віданні посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 ;
Ухвала слідчого судді діє протягом одного місяця з дня її проголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою отримання необхідної інформації.
Слідчий суддя ОСОБА_1