Ухвала від 17.01.2024 по справі 359/491/24

Справа № 359/491/24

Провадження № 1-кс/359/175/2024

УХВАЛА

Іменем України

17 січня 2024 року слідчий суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду без технічної фіксації скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 ) (військова частина НОМЕР_1 ) на бездіяльність Бориспільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення, -

встановив:

17 січня 2024 року на адресу суду надійшла скарга ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), в якій просять : зобов'язати уповноважених службових осіб Бориспільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197-1 Кримінального Кодексу України (Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво), про що надати до ІНФОРМАЦІЯ_1 витяг із Єдиного реєстру досудових розслідувань у встановлені нормами КПК України терміни та спосіб.

Представник скаржника в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду скарги повідомлений належним чином. Натомість в прохальній частині скарги просив розгляд справи здійснити без їхньої участі.

Представник Бориспільського РУП ГУ НП в Київській області на розгляд скарги до суду не з'явився, заперечень по суті скарги не надав.

Фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів у відповідності до вимог ч. 4 ст.107 КПК України не здійснювалось у зв'язку з неприбуттям в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні.

Вивчивши скаргу та дослідивши письмові докази, слідчий суддя дійшов висновку, що скарга є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 23 листопада 2023 року ІНФОРМАЦІЯ_1 на адресу Бориспільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, у порядку, передбаченому ст. ст. 60, 214, 216 КПК України, направлено повідомлення про вчинення кримінального правопорушення (вих. від 23 листопада 2023 року № 825/10587/ВЗ). Так, у ІНФОРМАЦІЯ_2 (по АДРЕСА_1 ), в межах повноважень, опрацьовані матеріали, зібрані в ході перевірки Київським квартирно-експлуатаційним управлінням (далі - КЕУ), відповідно до яких Київським КЕУ, за результатами виконаного комплексу польових топографо-геодезичних вишукувань (кадастрова зйомка масштабу 1:2000), проведене ознайомлення з інформацією, отриманою від Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в результаті чого встановлені факти самовільного зайняття та неправомірного вилучення частини земель оборони в межах земельної ділянки (кадастровий номер 3220887000:03:002:0933), яка перебуває у державній власності Київської обласної державної адміністрації та перебуває у постійному користуванні Київського КЕУ.Таким чином, в діях невідомих осіб, які здійснили неправомірне вилучення та самовільне зайняття земель оборони (кадастровий номер 3220887000:03:002:0933), вбачаються ознаки вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197і Кримінального кодексу України (Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво).

В той же час, до ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов лист (вх. від 05 січня 2024 року за № 450) із Бориспільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області (вих. від 21 грудня 2023 року за №28227/109/1002/03).Відповідно до даного листа, посадові особи Бориспільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області замість внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, стосовно виявлених чисельних правопорушень, направили запити до СГ ТОВ “Старинська птахофабрика” та ТОВ “Юніверсал-плюс” і тільки після того, як отримують відповіді, будуть вирішувати питання щодо доцільності внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.Водночас, посадові особи Бориспільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області свою відмову у внесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань мотивують тим, що питання, що стосуються земель, в тому числі земель оборони, входять виключно до компетенції судових органів.Крім того, посадовими особами Бориспільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області не встановлені ознаки кримінального правопорушення, а тому відсутні підстави, передбачені ст. 214 КПК України, оскільки в даній ситуації виникли цивільно-правові відносини, які можуть бути вирішені переважно в судовому порядку.

Відповідно ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостій-ного виявлення ним з будь - якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.

У пункті 2 листа за № 1640/0/4-12 від 09 листопада 2012 року Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ зазначено, що у ст. 303 КПК визначено порядок оскарження бездіяльності, яка може полягати в наступному: бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення. Слід мати на увазі, що відповідно вимог ч. 1 ст. 214 КПК бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, означає невнесення відомос-тей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Як вбачається зі змісту скарги, у заяві ІНФОРМАЦІЯ_1 ) про вчинення кримінального правопорушення, направленої до Бориспільського РУП ГУ НП в Київській області, зазначено виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, попередню правову кваліфікацію кримінальних правопорушень, а саме за ч. 4 ст. 197-1 КК України. Це свідчить про те, що вказані відомості є достатніми для їх внесення до ЄРДР, у відповідності до ч. 5 ст. 214 КПК України. Тому у Бориспільського РУП ГУ НП в Київській області виник обов'язок внести в ЄРДР відомості, викладені в заяві ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В той же час, доказів своєчасного і належного виконання вимог ст. 214 КПК України Бориспільським РУП ГУ НП в Київській області слідчому судді не надано. Це, в свою чергу, свідчить про те, що відомості за заявою ІНФОРМАЦІЯ_1 про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР не внесені.

З огляду на вищевикладене слідчий суддя вважає, що такі дії суб'єкта оскарження суперечать ч. 1 ст. 214 КПК України. З метою відновлення законності належить зобов'язати уповноважених осіб Бориспільського РУП ГУ НП в Київській області внести в ЄРДР відомості за заявою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23 листопада 2023 року, про вчинення кримінального правопорушення, ознаки якого передбачені ч. 4 ст. 197-1 КК України.

З огляду на ці обставини слідчий суддя вважає, що скаргу подану ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), належить задовольнити.

Керуючись ч. 4 ст. 107, ч. 1 ст. 214, ст. ст. 306, 307, ч. 2 ст. 369, ч. 3 ст. 371, ст. 372 КПК України, слідчий суддя, -

постановив:

Скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) на бездіяльність Бориспільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення, - задовольнити.

Зобов'язати уповноважених службових осіб Бориспільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197-1 Кримінального Кодексу України (самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво), про що надати до ІНФОРМАЦІЯ_1 витяг із Єдиного реєстру досудових розслідувань у встановлені нормами КПК України терміни та спосіб.

Ухвала слідчого судді є остаточною та апеляційному оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Попередній документ
116732469
Наступний документ
116732471
Інформація про рішення:
№ рішення: 116732470
№ справи: 359/491/24
Дата рішення: 17.01.2024
Дата публікації: 05.02.2024
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування; бездіяльність слідчого, прокурора; стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань
Розклад засідань:
17.01.2024 15:15 Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Учасники справи:
головуючий суддя:
ЯКОВЛЄВА Л В
суддя-доповідач:
ЯКОВЛЄВА Л В