майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"26" січня 2024 р. м. Житомир Справа № 906/1038/23
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Лозинської І. В.,
секретар судового засідання: Зоренко О.М.
за участю представників сторін:
- від позивача: Оніщук В. М., довіреність від 22.12.2023, вих. №1-3715 (в режимі відеоконференції)
- від відповідача: Приймак С. В. - директор згідно з даними з ЄДР; Чайковська О. С., дов. №337 від 27.04.2023
- від третьої особи: Коваль Н.Т., довіреність №14-129 від 08.05.2023 (в режимі відеоконференції)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача -
Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
до Комунального підприємства "Бердичівтеплоенерго"
про стягнення 3718253,79 грн
У засіданні суду оголошено вступну та резолютивну частини рішення господарського суду та повідомлено дату складення повного рішення відповідно до ст. 238 ГПК України.
АТ "Укртрансгаз" звернулось до Господарського суду Житомирської області із позовом до КП "Бердичівтеплоенерго" про стягнення 3718253,79 грн, з яких 3222699,27 грн компенсація вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за березень 2017 року, 80636,85 грн 3% річних та 414917,66 грн інфляційних втрат.
Вимоги позивача із посиланням на ч. 2 ст. 8 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" обґрунтовані тим, що відповідач у березні 2017 року здійснив відбір природного газу із газотранспортної системи обсягом 1863,155 тис. куб. м. без поданих номінацій будь-яким замовником послуг транспортування, які повинен компенсувати позивачу.
Ухвалою від 03.08.2023 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі, постановив здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження; призначив підготовче засідання суду (а. с. 236 у т. 1).
15.08.2023 до суду від відповідача надійшло клопотання про зупинення розгляду цієї справи до розгляду ВС справи №826/16697/17 (а. с. 1-30 у т. 2).
Відповідними ухвалами від 28.08.2023 господарський суд відклав підготовче засідання суду, залучив третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача АТ "НАК "Нафтогаз України"; відмовив у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі (а. с. 59-60; 61-62 у т. 2).
04.09.2023 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позовних вимог (а. с. 64 - 95 у т. 2).
08.09.2023 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив (а. с. 96 - 103 у т. 2).
19.09.2023 до від третьої особи - АТ "НАК "Нафтогаз України" надійшли письмові пояснення у справі з підтриманням позовних вимог (а. с. 104 -140 у т. 2).
Ухвалою від 29.09.2023 господарський суд продовжив підготовче провадження у справі, відклав підготовче засідання (а. с. 150 у т. 2).
23.10.2023 до суду від відповідача надійшло додаткове пояснення від 19.10.2023, вих. №834 (а. с. 153 - 167 у т. 2).
02.11.2023 до суду від третьої особи надійшли додаткові письмові пояснення з актуальною судовою практикою щодо застосування відповідного законодавства до спірних правовідносин (а. с. 186 - 204 у т. 2).
Ухвалою від 17.11.2023 господарський суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті (а. с. 207 у т. 2).
Ухвалою від 12.01.2024 господарський суд відклав розгляд справи по суті на 26.01.2024 о 14:30 (а. с. 229 у т. 2).
Представник позивача в засіданні суду в режимі відеоконференції позов підтримав.
Представники відповідача в засіданні суду проти позовних вимог заперечили.
Представник третьої особи на стороні позивача в судовому засіданні в режимі відеоконференції підтримала позовні вимоги АТ "Укртрансгаз".
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників учасників справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд
1. Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.
Акціонерне товариство "Укртрансгаз" до 31.12.2019 виконувало функції оператора газотранспортної системи (оператор ГТС, позивач), тобто було суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників), що передбачено п. 19 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу".
Комунальне підприємство "Бердичівтеплоенерго" є споживачем, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (далі споживач). Відповідач є захищеним споживачем природного газу у розумінні п. 10 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу", оскільки здійснює надання важливих суспільних послуг та є виробником теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об'єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.
Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 №742-р "Деякі питання опалювального сезону 2016/17 року" покладено обов'язок на ПАТ "НАК "Нафтогаз України" та постачальників природного газу до початку опалювального сезону 2016/17 року видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №357 "Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії" та з дотриманням принципу недискримінації.
Відповідач здійснює діяльність з виробництва теплової енергії на основі укладених договорів з учасниками ринку природного газу.
Так, між ПАТ "НАК "Нафтогаз України" (постачальник) та КП "Бердичівтеплоенеро" (споживач, відповідач) було укладено такі договори на постачання природного газу:
- №4592/1617-ТЕ-10 від 07.09.2016, предметом якого є постачання природного газу в період з 01.10.2016 по 31.03.2017 включно обсягом до 12057,0 тис. куб. м. для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню;
- №4832/1617-БО-10 від 27.10.2016, предметом якого є постачання природного газу в період з 01.10.2016 по 31.03.2017 включно обсягом до 2290,0 тис. куб. м. для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями (а. с. 17-42 у т. 1).
На виконання зазначених договорів на постачання природного газу відповідачем складені наступні акти приймання-передачі природного газу за березень 2017 року загалом на обсяг 1863,155 тис. куб. м:
- на 1568,915 тис. куб. м. вартістю 9304293,52 грн з ПДВ за договором №4592/1617-ТЕ-10 від 07.09.2016;
- на 294,240 тис. куб. м. вартістю 1744960,90 грн з ПДВ за договором №4832/1617-БО-10 від 27.10.2016, які підписані лише зі сторони КП "Бердичівтеплоенерго", підпис уповноваженої особи АТ "НАК "Нафтогаз України" відсутній (а. с. 43-44 у т. 1).
Позивачем (газотранспортне підприємство) та відповідачем (замовник) підписано та скріплено печатками акт наданих послуг з транспортування природного газу магістральними трубопроводами №1603001209/BRD/2016/0014 від 31.03.2017, за яким позивач надав, а відповідач отримав послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами у березні 2017 року в обсязі 1863,155 тис. куб. м. (а. с. 51 у т. 1).
Цим підтверджується факт споживання відповідачем споживання обсягів природного газу для виробництва теплової енергії у березні 2017 року в обсязі 1863,155 тис. куб. м. , що не заперечується відповідачем.
Відповідно до п. 1 глави 1 розділу XI Кодексу газотранспортних систем (далі - Кодекс ГТС), замовники послуг транспортування зобов'язані подати оператору ГТС номінації та/або місячну номінацію по точках входу та точках виходу.
Як вказує позивач, за результатом опрацювання поданих номінацій, ним було встановлено відсутність номінацій НАК "Нафтогаз України" у спірний період у вказаних обсягах для КП "Бердичівтеплоенерго".
АТ "Укртрансгаз", встановивши обставини щодо здійснення відповідачем відбору природного газу з газотранспортної системи без поданих будь-яким постачальником природного газу номінацій у обсязі 1863,155 тис. куб. м., з посиланням на положення ч. 2 ст. 8 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" зазначає про обов'язок відповідача протягом 72 місяців, починаючи з 01.10.2021, щомісяця рівними частинами компенсувати позивачу вартість відібраних у березні 2017 без номінацій обсягів природного газу.
За розрахунком позивача вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу у визначеному періоді у обсязі 1863,155 тис. куб. м. за цінами реалізації природного газу по категоріям споживачів складає 11049254,41 грн, розмір щомісячної оплати (починаючи з 01.10.2021) вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу складає 153461,87 грн.
Станом на липень 2023 року, строк оплати щомісячних рівних частин вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу із розрахунку 153461,87 грн щомісяця за період з 01.10.2021 по 01.07.2023 є таким, що настав, а тому за розрахунком позивача відповідач зобов'язаний був сплати 3222699,27 грн.
Не здійснення на користь позивача оплати вартості відібраних обсягів природного газу без поданих постачальником газу номінацій за вказаний період стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
2. Норми права (нормативно - правові акти), які застосував господарський суд.
Правове регулювання взаємовідносин оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначення правових, технічних, організаційних та економічних засад функціонування газорозподільних систем здійснюється Кодексом газотранспортної системи, Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 № 2496, а також положеннями Закону України "Про ринок природного газу", ЦК України та ГК України.
Регламентом функціонування газотранспортної системи України є Кодекс ГТС, який визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України.
Згідно із ст. 5 розд. 1 гл. І Кодексу ГТС номінацією визнається попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу. Несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу.
За ст. 1 розд. 3 гл. І Кодексу ГТС, оператор газотранспортної системи на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу послуги транспортування природного газу газотранспортною системою в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій.
Пунктом 4 гл. 3 розд. І Кодексу ГТС визначено, що експлуатацію газотранспортної системи здійснює виключно оператор газотранспортної системи.
Згідно з п. 9 гл. 1 розд. VІІІ Кодексу ГТС замовник послуг транспортування на підставі договору транспортування може замовити в оператора газотранспортної системи нижче наведені послуги, що є складовими послуги транспортування: доступ до потужності в точці входу або виходу з газотранспортної системи; замовлення фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтвердженої номінації; послугу балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи та які відбираються з неї.
Для отримання послуг із транспортування (фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою) замовник послуг транспортування подає оператору газотранспортної системи номінації та/або місячну номінацію по точках входу та точках виходу в установленому цим розділом порядку (п. 1 гл. 1 розд. XI Кодексу ГТС).
Наведені вище положення Кодексу ГТС дають підстави дійти висновку, що укладання договору транспортування природного газу магістральними трубопроводами, а також подання та підтвердження номінацій є необхідною передумовою для відбору природного газу в межах газотранспортної системи.
Відповідно до Ліцензії НКРЕКП Серії АЕ № 194511 від 28.02.2013 АТ "Укртрансгаз" до 31.12.2019, тобто до часу створення та початку функціонування окремого суб'єкта на ринку природного газу України оператора ГТС, виконував функції оператора ГТС, який здійснював діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).
Частиною 1 ст.11 Закону України "Про ринок природного газу" передбачено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства.
Кабінетом Міністрів України відповідно до ст. 11 Закону України "Про ринок природного газу" прийнято, зокрема, такі постанови: від 01.10.2015 №758 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)"; від 22.03.2017 №187 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу", які зобов'язували АТ НАК "Нафтогаз України" постачати природний газ виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів. До таких виробників належав і відповідач.
30.11.2016 набрав чинності Закон України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" від 03.11.2016 № 1730-VIII (далі - Закон №1730), а згодом Закон України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" від 14.07.2021 №1639-IX (далі - Закон №1639).
За змістом ст. 1 Закону №1730 заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, є, зокрема кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед постачальником природного газу, операторами газорозподільних систем, оператором газотранспортної системи та особою, що виконувала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії (у тому числі за договорами купівлі-продажу природного газу для власних потреб, що був використаний виключно для виробництва теплової та електричної енергії), надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (у тому числі у разі заміни сторони у зобов'язанні та/або у разі правонаступництва), а також послуги з його розподілу і транспортування.
Відповідно до ст. 2 Закону №1730 дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та інші енергоносії та послуги з розподілу і транспортування природного газу, теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію, послуги з її розподілу/передачі, за питну воду, придбану з метою її подальшої реалізації споживачам, та/або за очищення стічних вод іншими підприємствами централізованого водопостачання і водовідведення.
Так, Законом №1639 внесені численні зміни до Закону №1730 зокрема, розширивши сферу його дії, у тому числі шляхом викладення статті 2 в новій редакції та доповнено статтю 8 частиною другою.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону №1730 у редакції Закону №1639, підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих номінацій, зобов'язані протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на виконання статті 11 Закону України "Про ринок природного газу", чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів.
За ч. 1 ст. 174 ГК України господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно приписів ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
3. Щодо вимоги позивача про стягнення основного боргу у сумі 3222699,27 грн компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за березень 2017 р.
У листі НАК "Нафтогаз України" від 01.03.2017, вих. №26-2120/1.2-17 з додатками, адресованому ЦДД ПАТ "Укртрансгаз" "Номінації постачання обсягів природного газу на березень 2017 року", третя особа вимагала від позивача з метою недопущення безоплатного споживання природного газу понад затверджені номінації, здійснювати транспортування природного газу споживачам, які отримують природний газ з ресурсів Компанії виключно в обсягах підтверджених номінацій. У переліку юридичних осіб, яким підтверджено місячні номінації постачання обсягів природного газу на березень 2017 року, відповідач відсутній (а. с. 69 - 225 у т. 1).
У письмових поясненнях від 18.09.2023, вих. №14/4-724-23 третя особа повідомила, що відповідач не виконав вимоги п. 17 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 №758 в частині забезпечення рівня розрахунків за спожитий природний газ за всіма укладеними з НАК "Нафтогаз України" договорами, що підтверджується інформацією щодо виконання умов вказаної урядової постанови, доданою до пояснень. Відтак, Компанія не підтверджувала відповідачу номінації на березень 2017 р. та, відповідно, не здійснювала постачання спірного природного газу (а. с. 104 - 140 у т. 2).
Разом з тим, згідно з наявними у матеріалах справи доказами, загальний обсяг відібраного відповідачем у березні 2017 року природного газу склав 1863,155 тис. куб. м, що не спростовується відповідачем.
За розрахунком позивача, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу у загальному розмірі 1863,155 тис. куб. м за цінами реалізації природного газу по категоріях споживачів загалом складає 11049254,41 грн, яку відповідач зобов'язаний оплатити позивачу протягом 72 місяців, починаючи з 01.10.2021 щомісяця рівними частинами. Розмір щомісячної оплати складає 153461,87 грн (а. с. 13 у т. 1).
Таким чином, вказаний відбір природного газу з газотранспортної системи відповідач здійснив без поданих постачальником та підтверджених оператором ГТС номінацій, що порушує приписи ст. 1 розд. 3 гл. І Кодексу ГТС та з огляду на ч. 2 ст. 8 Закону №1730 (в редакції Закону №1639) є підставою для виникнення у відповідача обов'язку компенсувати АТ "Укртрансгаз" вартість відібраного у березні 2017 року без номінацій обсягу природного газу в строки, визначені законом. Доказів протилежного суду не надано.
Проте, всупереч згаданих приписів закону, відповідач не виконав своїх зобов'язань зі сплати вартості відібраного без номінацій обсягу природного газу у березні 2017 року, в зв'язку з чим, за ним на час розгляду справи обліковується борг в розмірі 3222699,27 грн за період компенсації з 01.10.2021 по 01.07.2023.
Доказів сплати вказаного боргу за зазначений період відповідач суду не надав.
Згідно із ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
За викладених обставин позивач правомірно заявив позов про стягнення з відповідача 3222699,27 грн вартості відібраного без номінацій обсягу природного газу у березні 2017 року за період компенсації з 01.10.2021 по 01.07.2023 із розрахунку 153461,87 грн щомісяця.
4. Щодо обґрунтованості позову в частині стягнення 414917,66 грн інфляційних втрат та 80636,85 грн 3% річних.
Враховуючи те, що відповідач порушив строки виконання грошового зобов'язання щодо компенсації вартості відібраного без номінацій обсягу природного газу у березні 2017 року, позивач просить суд стягнути з відповідача інфляційні втрати та 3% річних з прострочених сум грошового зобов'язання, виходячи з такого.
26.10.2021 АТ "Укртрансгаз" направило КП "Бердичівтеплоенерго" лист за вих. №1001 вих-2-8085, яким з посиланням на ч. 2 ст. 8 Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" від 14.07.2021 №1639-ІХ, який набрав чинності 29.08.2021, повідомило відповідача про його обов'язок компенсувати позивачу вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за період з 01.12.2015 по 31.12.2019 (а. с. 84 у т. 2).
У відповідь на вказаний лист відповідач направив позивачу лист від 10.11.2021, вих. №717, яким просив додатково повідомити правові підстави компенсації АТ "Укртрансгаз" вартості відібраного без номінацій обсягів природного газу та порядок обрахунку вартості реалізації природного газу (а. с. 85 у т. 2).
За ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно з розрахунком позивача інфляційні втрати з прострочених сум за загальний період прострочення з листопада 2021 року по травень 2023 складають 414917,66 грн, 3% річних з прострочених сум за загальний період прострочення з 01.11.2021 по 01.07.2023 складають 80636,85 грн.
Здійснений позивачем розрахунок інфляційних втрат та 3% річних відповідає вимогам законодавства та обставинам справи, а тому вимога позивача у вказаній частині підлягає задоволенню.
5. Висновок господарського суду за результатами розгляду позовної заяви.
Статтею 74 ГПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ст. 73 ГПК України)
Заперечення відповідача проти позовних вимог не приймаються судом до уваги при вирішенні даного спору та відхиляються з огляду на встановлені судом обставини, які не були спростовані відповідачем належними та допустимими доказами, зокрема, що КП "Бердичівтеплоенерго" здійснювався відбір природного газу у березні 2017 року в обсязі 1863,155 тис. куб. м. за наявності підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період.
Враховуючи, що борг відповідача перед позивачем в заявленій сумі на час прийняття рішення не погашений, його розмір підтверджується наявними матеріалами справи, а також беручи до уваги те, що відповідач порушив строки виконання грошового зобов'язання щодо компенсації вартості відібраного без номінацій обсягу природного газу у березні 2017 р. за вказаний вище період, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню.
Аналогічний висновок у подібних правовідносинах викладено в постанові Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 04.05.2023 у справі №914/1940/22.
6. Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Приписами ч. 2 ст.123 ГПК України унормовано, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Розподіл судових витрат врегульовано ст. 129 ГПК України.
Так, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Зважаючи на задоволення позову, судовий збір покладається на відповідача у сумі 555773,81 грн.
Керуючись ст. 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства "Бердичівтеплоенерго" (13312, Житомирська область, м. Бердичів, вул. Шевченка, буд. 23; код ЄДРПОУ 32794899) на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (01021, м. Київ, Кловський узвіз, буд. 9/1; код ЄДРПОУ 30019801):
- 3222699,27 грн компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за березень 2017 року;
- 80636,85 грн 3% річних;
- 414917,66 грн інфляційних втрат;
- 55773,81 грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 02.02.24
Суддя Лозинська І.В.
Віддрукувати:
1 - в справу
2 - позивачу (Електронний суд) та на ел. пошту: forletter@utg.ua
3 - відповідачу (Електронний суд) та на ел. пошту: kpbte@ukr.net
4 - НАК "Нафтогаз України" на ел. пошту: ngu@naftogaz.com