Справа № 583/488/24
2-о/583/30/24
02 лютого 2024 року Охтирський міськрайонний суду Сумської області в складі:
головуючого судді - Плотникової Н.Б.
при секретарі - Логвиненко Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Охтирка справу за заявою
ОСОБА_1
про встановлення факту смерті,
02.02.2024 року представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Діброва К.Ю. звернувся з заявою до суду про встановлення факту смерті, в якій просить встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Карабутово Конотопського району Сумської області, який помер у м. Донецьк ІНФОРМАЦІЯ_2 ; встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки с. Крупське Конотопського району Сумської області, яка помер у м. Донецьк ІНФОРМАЦІЯ_4 . Заяву мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_5 помер батько заявника ОСОБА_2 , який проживав у м. Донецьк, ІНФОРМАЦІЯ_6 померла мати заявника ОСОБА_3 , яка проживала в м. Донецьк. Факт смерті батьків підтверджується свідоцтвами про смерть, які видані Пролетарським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької народної республіки. Так як батьки померли на тимчасово окупованій території, заявник позбавлений можливості отримати свідоцтва про смерть в відділі ДРАЦС, тому звернувся до суду з вказаною заявою.
Заявник та його представник в судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені, в заяві представник заявника просить розглянути справу за відсутності заявника.
Суд, вивчивши матеріали справи, прийшов до наступного.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є сином ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 від 27.10.1966 р.
Відповідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 р., вся територія Донецького району Донецької області перебуває в тимчасовій окупації з 07.04.2014 р.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер в м. Донецьк, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 28.12.2016 р., виданого Пролетарським відділом ЗАГС Реєстраційної палати Міністерства юстиції Донецької народної республіки.
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла в м. Донецьк, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 05.05.2023 р., виданого Пролетарським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької народної республіки.
Даючи оцінку допустимості наданих суду доказів, а саме документів, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується положенням ч. 2 ст. 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правових режимів на тимчасово окупованих територіях України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у даній справі встановлення факту смерті на окупованій території України, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права (справи проти Туреччини, Молдови та Росії).
Тобто, документи видані органами чи установами (зокрема лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку ст. 317 ЦПК України.
Згідно з ч. 2 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.
Згідно ч. 1, 3 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Таким чином, документи, що підтверджують факт смерті особи на тимчасово окупованій території України, видані органами окупаційної влади пітверджують факт смерті, однак, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації смерті особи в органах РАЦС Міністерства юстиції України.
Відповідно до роз'яснень, даних в п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Заявник ОСОБА_1 позбавлений можливості отримати свідоцтво про смерть батьків в Охтирському відділі державної реєстрації актів цивільного стану в Охтирському районі Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції.
Оскільки отримані заявником свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 28.12.2016 р., серії НОМЕР_3 від 05.05.2023 р.,не можуть бути використані для реєстрації смерті на території України та не визнаються державними органами України, з метою захисту його законних прав та інтересів, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, що надасть йому можливість отримати свідоцтва про смерть видані відповідним державним органом України.
У відповідності до частини 4 статті 317 та пункту 8 частини 1 статті 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 81, 259, 293-294, 317 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , уродженця с. Карабутово Конотопського району Сумської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті - м. Донецьк.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , уродженки с. Крупське Конотопського району Сумської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце смерті - м. Донецьк.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду: Н.Б. Плотникова