Справа № 583/5804/23
3/583/67/24
01 лютого 2024 року суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Яценко Н.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні протокол про адміністративне правопорушення разом з матеріалами, що надійшли від Охтирського районного відділу поліції ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого
за ч. 5 ст. 126, ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
встановив:
17.11.2023 відносно ОСОБА_1 до суду надійшов адміністративний матеріал за № 583/5804/23, провадження № 3/583/67/24 про притягнення до відповідальності за ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та адміністративний матеріал за № 583/5805/23, провадження № 3/583/68/24 про притягнення до відповідальності за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Враховуючи, що дані адміністративні матеріали про адміністративне правопорушення стосуються однієї особи, одночасно розглядаються одним і тим же судом, суд вважає за доцільне об'єднати їх в одне провадження.
Так, ОСОБА_1 13.11.2023 о 22 год. 20 хв. по вул. Київська, 34, в м. Охтирка Сумської області, повторно протягом року керував автомобілем марки «ВАЗ 2110», державний номерний знак НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України. Огляд на стан сп'яніння було проведено зі згоди водія у встановленому законом порядку із застосуванням газоаналізатору «Alcotester Драгер 6820», за результатами якого концентрація алкоголю в крові ОСОБА_1 по видихуваному повітрю становила 0,92 %о. Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, ОСОБА_1 13.11.2023 о 22 год. 20 хв. по вул. Київська, 34, в м. Охтирка Сумської області, повторно протягом року керував автомобілем марки «ВАЗ 2110», державний номерний знак НОМЕР_1 , без посвідчення водія відповідної категорії, тобто не маючи права керування транспортним засобом, чим порушив вимоги п. 2.1а Правил дорожнього руху України. Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився,про розгляд справи неодноразово повідомлявся у встановленому законом порядку шляхом направлення судових повісток за адресою, зазначеною у протоколі про адміністративне правопорушення, однак поштові відправлення поверталися до суду без вручення з відміткою у довідці про причини повернення/досилання «за закінченням терміну зберігання», для повідомлення особи у інший спосіб у суду відсутня необхідна інформація.
В даному випадку суд вжив усіх необхідних заходів щодо повідомлення особи про час і місце судового розгляду.
Слід зауважити, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності повинна добросовісно використовувати надані їй процесуальні права, не зловживати ними та зобов'язана демонструвати готовність брати участь у судовому розгляді і утримуватися від використання методів, які пов'язані зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби, передбачені законом, для прискорення процедури слухання.
Відповідно до положень ст.268 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено вичерпний перелік справ про адміністративні правопорушення, під час розгляду яких участь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності є обов'язковою, в даному випадку справа про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126, ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення до таких не відноситься, тому вважаю можливим проводити розгляд справи у відсутності ОСОБА_1 , при цьому права останнього не порушуються, в тому числі і на захист, оскільки будучи повідомленим про розгляд справи він не з'явився, тобто уникає судового розгляду, цим самим має на меті уникнення ним адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення шляхом зволікання з розглядом справи.
Дослідивши матеріали справи та наявні у ній докази, доходжу наступного висновку.
Диспозицією ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що адміністративна відповідальність настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення настає за повторне протягом року керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що передбачено п.2.9 а Правил дорожнього руху України.
Відповідальність за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення настає у разі повторного протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Так згідно, ч. 2 ст. 126 Кодексу України про адміністративні передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення серії ААД № 009532 та серії ААБ № 009533 від 13.11.2023; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відповідно до якого ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння на місця зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Драгер 6820»; результатами тестування на алкоголь до протоколу, відповідно до яких концентрація алкоголю в крові ОСОБА_1 по видихуваному повітрю становила 0,92 %о, з чим ОСОБА_1 погодився; карткою обліку адміністративного правопорушення, відповідно до якої постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області по справі № 583/1829/23 від 16.04.2023 ОСОБА_2 притягнуто до адміністративно відповідальності за ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 51000,00 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 10 років; копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАВ № 73914 від 13.05.2022, відповідно до якої ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП, накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 3400,00 грн.; довідкою інспектора САП Охтирського РВП ГУНП в Сумській області, згідно якої станом на 13.11.2023 не сплачений штраф накладений на ОСОБА_1 постановою серії БАВ № 73914 від 13.05.2022.
Крім того обставини, викладені у протоколах про адміністративні правопорушення, підтверджуються переглянутим у судовому засіданні відеозаписом з нагрудної бодікамери працівників поліції та відеореєстратора службового автомобіля.
Суд вважає зазначені вище докази належними та допустимими, будь-яких сумнівів у їх достовірності у суду не виникає.
Протоколи про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_2 відповідають вимогам ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Зазначені вище докази суд вважає переконливими, оскільки вони узгоджуються між собою та одержані у законний спосіб.
Аналізуючи приведені докази та даючи їм оцінку, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_2 у скоєному доведена у судовому засіданні поза розумним сумнівом, так як наведені вище докази в їх сукупності є вагомими, чіткими і узгодженими між собою.
Згідно вимог ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Таким чином, при призначенні стягнення суд враховує характер кожного з вчинених правопорушень, їх суспільну небезпечність та наслідки, до яких вони призвели, або могли призвести, особу порушника, його вік, стан здоров'я, ступінь вини, а також грубе порушення ОСОБА_2 Правил дорожнього руху України та систематичне вчинення адміністративних правопорушень на транспорті, з метою забезпечення виконання винесеної постанови, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів та зміцнення законності, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення, за правилами ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення, у вигляді адміністративного арешту з позбавленням права керування транспортними засобами та без конфіскації транспортного засобу, який знаходиться у користуванні порушника, оскільки він не є власникам цього автомобіля.
При цьому суд керується підвищеною суспільною небезпечністю дій особи, яка керує транспортним засобом, не маючи достатніх теоретичних і практичних знань та не отримавши в передбаченому законом порядку посвідчення водія. Адже вірогідність настання ДТП в такому випадку є значно вищою. А тому попереджувальна мета такого покарання за даних обставин набуває особливого значення і має бути стримуючим фактором для вчинення подібних правопорушень у подальшому, про що наголошує Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду у постанові від 04.09.2023 у справі №702/301/20.
Крім того, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в доход держави в розмірі, який складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме (3028 грн. х 0,2)=605,60 грн.
Керуючись ст. 36, 40-1, ч.5 ст. 126, ч. 2 ст. 130, ст. 283, ст. 317-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 № 583/5804/23, провадження № 3/583/67/24 про притягнення до відповідальності за ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та адміністративний матеріал за № 583/5805/23, провадження № 3/583/68/24 про притягнення до відповідальності за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення об'єднати в одне провадження, присвоївши об'єднаній справі № 583/5804/23, провадження № 3/583/67/24.
Визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту строком на 10 (десять) діб з позбавленням права керування транспортним засобом строком на 3 (три) роки та без оплатного вилучення транспортного засобу.
Строк стягнення у виді адміністративного арешту рахувати з моменту затримання ОСОБА_1 .
Строк позбавлення права керування транспортними засобами рахувати з дня набрання чинності постановою суду про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області Н.Г. Яценко