Справа № 161/152/24
Провадження № 2/161/1293/24
(заочне)
02 лютого 2024 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі:
головуючого - судді Рудської С.М.
при секретарі - Коржик Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги,
03.01.2024 року позивач Департамент соціальної політики Луцької міської ради (далі - Департамент) звернувся до суду з вищевказаною позовною заявою в обґрунтування зазначивши, що 06.09.2019 року відповідачка звернулася до Департаменту із заявою про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - допомога). На підставі поданої заяви Департаментом було призначено та виплачено ОСОБА_1 допомогу малозабезпеченій сім'ї на період з 01.09.2019 року по 29.02.2020 року. Надалі, виплата допомоги була продовжена до 31.07.2020 року. Відповідачка із відповідною заявою та декларацією про доходи у липні 2020 року до Департаменту не зверталася та лише 25.08.2020 року подала заяву про призначення їй державної допомоги. Враховуючи наведене, а також положення постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року № 632, ОСОБА_1 за липень 2020 року було надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 3697,03 грн. У зв'язку з цим, Департаментом було направлено на адресу відповідачки вимогу про повернення надміру виплачених коштів допомоги, однак така останньою на даний час не виконана. Просить суд стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 3697,03 грн., а також судові витрати по справі в сумі 2684 грн.
В судове засідання представник позивача не з'явився, до початку судового засідання подав суду заяву, в якій просив справу слухати за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, не заперечував проти заочного розгляду справи.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, причини неявки суду не повідомила, про день, час, місце слухання справи повідомлена належним чином, що підтверджується відповідним поштовим повідомленням, яке знаходиться у матеріалах справи (а.с. 23), клопотання про відкладення розгляду справи, відзив на позовну заяву від неї на адресу суду не надходили.
Статтею 280 ЦПК України закріплена можливість ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів, у разі належним чином повідомленого відповідача про дату, час та місце судового засідання.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 06.09.2019 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Порядок призначення та виплати допомоги малозабезпеченим сім'ям регулюються ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі - Закон № 1768) та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомога малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі - Порядок № 250), зі змінами та доповненнями, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до положень п. п. 2, 3 Порядку № 250, - державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі органи соціального захисту населення).
Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи (п. 8 Порядку № 250).
Соціальна допомога, відповідно до п. 20 Порядку № 250, призначається на шість місяців.
Як передбачено п. 7 Порядку № 250, розмір державної соціальної допомоги, визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім'ї.
На підставі поданої відповідачкою заяви Департаментом на період з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року було призначено та виплачено допомогу малозабезпеченій сім'ї в розмірі 3697,03 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 року № 264, з метою посилення соціального захисту населення на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям продовжено на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення).
Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 та від 20.05.2020 року № 392 (зі змінами) на всій території України встановлено карантин відповідно з 12.03.2020 року до 22.05.2020 року та з 22.05.2020 року до 31.07.2020 року.
В зв'язку з цим, ОСОБА_1 було продовжено виплату допомоги з 01.03.2020 року по 31.07.2020 року.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року № 632, з 01.07.2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, у яких закінчився строк таких виплат у березні, червні 2020 року здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Також, даною постановою Кабінету Міністрів України передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям для осіб, які звернулися за її призначенням у липні серпні 2020 року, призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року.
Відтак, відповідач повинна була звернутися до Департаменту із відповідною заявою та декларацією про доходи у липні 2020 року.
Однак, вищевказані вимоги ОСОБА_1 не дотримано.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 року № 264 передбачено, що якщо за результатами проведеного перерахунку не підтверджується право на отримання допомоги або її розмір буде меншим від виплаченої під час карантину допомоги, органи соціального захисту населення:
- визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;
- встановлюють строки повернення коштів, які підлягають поверненню залежно від матеріального стану багатодітної сім'ї;
- повідомляють отримувачу допомоги про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
Враховуючи те, що постанова Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року № 632 застосовується з 01.07.2020 року, а виплата коштів допомоги за липень 2020 року відповідачу була проведена на початку місяця, їй було надміру виплачені за липень 2020 року кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 3697,03 грн.
Рішенням Департаменту про визначення обсягу надміру виплачених коштів від 31.12.2021 року було визначено обсяг надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 3697,03 грн., а також встановлено термін для повернення надміру виплачених коштів до 25.03.2022 року.
На адресу ОСОБА_1 05.01.2022 року (повідомлення № 11.2-8.6/61/2022) та 11.07.2023 року (вимога № 11.2-8.6/6236/2023) було направлено повідомлення та вимогу про повернення надміру виплачених коштів.
Проте, як встановлено судом, на момент звернення до суду з даним позовом, відповідачкою надміру виплачені кошти соціальної допомоги не повернуті.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала..
Таким чином, з ОСОБА_1 на користь Департаменту слід стягнути надміру виплачені кошти соціальної допомоги в розмірі 3697,03 грн.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Із наведеного слідує, що з відповідачки на користь позивача слід також стягнути судовий збір в розмірі 2684 грн.
За наведених обставин, суд вважає заявлені позовні вимоги Департаменту до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.
На підставі ст.ст. 1212-1215 ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 12, 27, 77, 81, 141, 247, 263-265, 280 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (код ЄДРПОУ: 03191963) надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 3697 (три тисячі шістсот дев'яносто сім) гривень 03 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (код ЄДРПОУ: 03191963) судовий збір в розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Департамент соціальної політики Луцької міської ради, адреса місцезнаходження: Волинська обл., м. Луцьк, пр-т Волі, 4-А, код ЄДРПОУ: 03191963.
Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Повний текст рішення складений 02 лютого 2024 року.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області С.М. Рудська