01 лютого 2024 року м. Дніпросправа № 193/1540/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Шальєвої В.А.
суддів: Чередниченка В.Є., Іванова С.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 22 грудня 2023 року (суддя Кравченко Н.О., повне судове рішення складено 27 грудня 2023 року) в справі № 193/1540/23 за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов у справі про адміністративне правопорушення, -
встановиВ:
ОСОБА_1 звернувся до Софіївського районного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека) про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення серії АА № 00012471 від 24 липня 2023 року про накладення адміністративного стягнення у вигляді адміністративного штрафу у розмірі 8500,0 грн. за частиною другою статті 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), закриття справи про адміністративне правопорушення.
Крім того, ОСОБА_1 звернувся до Софіївського районного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення серії АА № 00011324 від 17 липня 2023 року про накладення адміністративного стягнення у вигляді адміністративного штрафу у розмірі 8500,0 грн. за частиною другою статті 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), закриття справи про адміністративне правопорушення.
Ухвалою Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 17 жовтня 2023 року (а.с. 95) адміністративну справу №193/1540/23 (номер провадження 2-а/193/21/23) об'єднано в одне провадження з адміністративною справою №193/1541/23 (номер провадження 2-а/193/22/23), присвоївши єдиний унікальний номер об'єднаній справі № 193/1540/23 (номер провадження 2-а/193/21/23).
Рішенням Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 22 грудня 2023 року в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення з підстав неповного з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Вважає неправильним висновок суду першої інстанції, що транспортний засіб перевищує гранично-допустиму довжину, встановлену для перевезення вантажу контейнеровозом, тому відповідачем правомірно визначено максимально дозволену фактичну масу транспортного засобу (далі - ТЗ) у 40 т, оскільки ТЗ є контейнеровозом, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію ТЗ, тому максимально дозволена маса для нього становить 42 т.
В постановах відсутні будь-які відомості щодо причепу, вага якого начебто не відповідала ваговим параметрам, встановленим пп. б) п. 22.5 Правил дорожнього руху, як й відсутні відомості про нормативні габаритно-вагові параметри ТЗ на даній ділянці дороги, категорії, типу, повної маси ТЗ, ширини, висоти, довжини, розподілу по вісям тощо. Постанови не містять інформації щодо засобу вимірювальної техніки.
Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 1 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участі.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до свідоцтва НОМЕР_1 про реєстрацію транспортного засобу є власником транспортного засобу спеціалізований вантажний сідловий тягач DAF XF 460 FT д.н.з. НОМЕР_2 відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 є власником транспортного - засобу спеціалізований напівпричеп контейнеровоз доопра.рами н/пр(встан.попереч. із замк. Пристар.) для перевезення конт. типа 1А або 1С.) BERGER д.н.з. НОМЕР_4 .
Постановою по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксованого в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, серії АА № 00012471 від 24 липня 2023 року ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 грн., зазначеною постановою встановлено, що 07 липня 2023 року о 18 год. 59 хв., за адресою Н-11, км 76+702 Дніпропетровської області, було зафіксовано як відповідальна оcоба допустила рух транспортного засобу DAF XF 460 FT НОМЕР_2 із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 9,688% (3,875т), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тонн.
Постановою по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксованого в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, серії АА № 00011324 від 17 липня 2023 року ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 грн., зазначеною постановою встановлено, що: 09 червня 2023 року о 16 год. 35 хв., за адресою Н-11, км 76+702 Дніпропетровської області, було зафіксовано як відповідальна оcоба допустила рух транспортного засобу DAF XF 460 FT д.н.з. НОМЕР_2 , із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 5,188% (2,075 т), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тонн.
Вищезазначені правопорушення зафіксовані в автоматичному режимі за допомогою комплексного технічного засобу марки WIM 78, WAGA-WIM35, № 16, серія, номер свідоцтва про повірку технічного засобу та строк його дії- № UA.TR.113-0619/13F-22; 0695/11F-22 до 26 грудня 2023 року за обома протоколами.
З зазначених постанов вбачається, що вимірювання ваги транспортного засобу здійснювалося системою за допомогою технічних засобів WAGA-WIM35. Також дані постанови містить посилання на веб-сайт з ідентифікатором доступу, на якому відображені зображення транспортного засобу під час вчинення правопорушення та відеозапис.
Судом першої інстанції вказано, що оскаржувані постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, містить усі передбачені положеннями ст. 283 КУпАП обов'язкові відомості щодо події правопорушення, суб'єкта адміністративної відповідальності, накладеного стягнення та порядку його сплати, а також порядку ознайомлення та оскарження постанови, а також інші обов'язкові відомості, визначені ст. 283 КУпАП, крім того постанови містять додаткову інформацію про транспортний засіб, визначену Інструкцією.
Також суд першої інстанції вважав, що виокремлення в п. 22.5 ПДР України законодавцем такого виду перевезень, як перевезення контейнеровозом, та встановлення іншого (вищого) вагового обмеження може бути застосовано до спірних правовідносин та аналогічних ним лише у випадку здійснення перевезення вантажу контейнеровозом з використанням, зокрема, одного або декілька контейнерів та дотриманням допустимо-встановленої максимальної довжини транспортного засобу - 13,716 метра.
Проте постановами у справі про адміністративне правопорушення від 17 липня 2023 року серії АА 00011324 (у графі "Результати автоматичної фіксації транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення" "Фактично зафіксовані параменти ТЗ"), під час габаритно-вагового контролю транспортного засобу DAF XF 460 FT номерний знак НОМЕР_2 його довжина склала 14,077 м, що перевищує гранично-допустиму довжину, встановлену для перевезення вантажу контейнеровозом ( 13,716 м), а у постанові у справі про адміністративне правопорушення від 24 липня 2023 року серії АА 00012471 (у графі "Результати автоматичної фіксації транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення" "Фактично зафіксовані параметри ТЗ") під час габаритно-вагового контролю транспортного засобу DAF XF 460 FT д.н.з. НОМЕР_2 його довжина склала 15,625 м, що перевищує гранично-допустиму довжину, встановлену для перевезення вантажу контейнеровозом (13,716 м).
Тому суд першої інстанції вказав, що у спірних постановах відповідачем правомірно визначено максимально дозволену фактичну масу транспортного засобу DAF XF 460 FT д.н.з. НОМЕР_2 у 40тон.
Також судом першої інстанції зауважено, що відповідно до свідоцтва НОМЕР_3 про реєстрацію транспортного засобу позивач є власником транспортного засобу спеціалізований напівпричеп контейнеровоз доопра.рами н/пр (встан.попереч. із замк. пристар.) для перевезення конт. типа 1А або 1С.) BERGER д.н.з. НОМЕР_4 , а згідно з ДСТУ ISO 8323:2015 контейнери універсальні 1А визначений у 30 тонн, 1С 24 тонни відповідно, що також спростовує визначення транспортного засобу в момент здійснення вагового контролю як контейнеровозу.
Враховуючи приведені обставини, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність у діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, а тому складання постанови уповноваженим органом про притягнення його до адміністративної відповідальності визнав правомірним.
Суд визнає приведені висновки обґрунтованими, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що постановою по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорту, зафіксоване в автоматичному режимі, заступника начальника відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Криштоп Я.І. серії АА № 00012471 від 24 липня 2023 року на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8 500,00 грн. за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132№ КУпАП, яке полягає у тому, що 17 липня 2023 року о 18 годині 59 хвилин за адресою: Н-11, км 76+702, Дніпропетровська область, зафіксовано транспортний засіб марки DAF XF 460 FT, номерний знак НОМЕР_2 . Відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 9,688% (3,875тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон (а.с. 122).
В постанові вказано фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт., спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1-2 - 3800 мм, 2-3 - 5800 мм, 3-4 - 1410 мм, 4-5 - 1410 мм; навантаження на вісь 1 - 8900 кг, 2 - 14300 кг, 3 - 8400 кг, 4 - 8850 кг, 5 - 8300 кг; загальна маса - 48750 кг; висота - 3,815 м, ширина - 2,449 м, довжина - 15,625 м.
Постанова містить відомості про технічний засіб, яким в автоматичному режимі зафіксовано правопорушення, - WIM 78, WAGA-WIM35, зав.№16, свідоцтво про повірку технічного засобу та строк дії - № UA.TR.113-0619/11F-22, до 26 грудня 2023 року.
Постановою по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорту, зафіксоване в автоматичному режимі, головного спеціаліста відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Дмитренка М.О. серії АА № 00011324 від 17 липня 2023 року на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8 500,00 грн. за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132№ КУпАП, яке полягає у тому, що 09 червня 2023 року о 16 годині 35 хвилин за адресою: Н-11, км 76+702, Дніпропетровська область, зафіксовано транспортний засіб марки DAF XF 460 FT, номерний знак НОМЕР_2 . Відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 5,188% (2,075 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон (а.с. 123).
В постанові вказано фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт., спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1-2 - 3810 мм, 2-3 - 5750 мм, 3-4 - 1410 мм, 4-5 - 1410 мм; навантаження на вісь 1 - 8350 кг, 2 - 12400 кг, 3 - 8350 кг, 4 - 9200 кг, 5 - 8450 кг; загальна маса - 46750 кг; висота - 3,901 м; ширина - 2,45 м; довжина - 14,077 м.
Постанова містить відомості про технічний засіб, яким в автоматичному режимі зафіксовано правопорушення, - WIM 78, WAGA-WIM35, зав.№16, свідоцтво про повірку технічного засобу та строк дії - № UA.TR.113-0619/11F-22, до 26 грудня 2023 року.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 транспортний засіб марки DAF XF 460 FT, номерний знак НОМЕР_2 , є спеціалізованим вантажним сідловим тягачем (а.с. 31).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 транспортний засіб марки Berger Sapl 24LT, номерний знак НОМЕР_5 , є спеціалізованим напівпричепом н/пр - контейнеровоз доопр. рами н/пр (встан. попереч. із замк.прист) для перев.конт. типу А1 або 1С (а.с. 34).
Інформаційні карти габаритно-вагового контролю містить додаткову інформацію щодо зафіксованих параметрів транспортних засобів, а також визначення типу транспортного засобу - з напівпричепом. Додані відповідачем до відзиву на позовну заяву фотознімки містять зображення транспортного засобу у русі (а.с. 129, 136, 125, 133-136).
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров'я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища визначає Закон України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року № 3353-XII (далі - Закон № 3353-ХІІ), відповідно до частини першої статті 29 якого до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.
Частиною другою статті 29 Закону № 3353-ХІІ встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Частиною четвертою статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05 квітня 2001 року № 2344-III (далі - Закон № 2344-ІІІ) встановлено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
У розумінні Закону № 2344-ІІІ великоваговий транспортний засіб - транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з вагових параметрів якого перевищує встановлені на території України допустиму максимальну масу чи осьове навантаження; великогабаритний транспортний засіб - транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з габаритних параметрів якого перевищує встановлені на території України допустимі параметри.
Відповідно до пункту 22.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, (далі - Правила дорожнього руху) маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08 вересня 2005 року № 2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з підпунктом б) пункту 22.5 Правил дорожнього руху в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують:
б) фактичної маси: вантажні автомобілі: двовісний автомобіль - 18 т (для доріг державного значення) та 14 т (для доріг місцевого значення); трьохвісний автомобіль - 25 т (26 т - для трьохвісних автомобілів, якщо ведуча вісь обладнана здвоєними колесами та максимальне навантаження на кожну вісь не перевищує 9.5 тони) (для доріг державного значення) та 21 т (для доріг місцевого значення); чотирьохвісний автомобіль - 32 т (для доріг державного значення) та 24 т (для доріг місцевого значення); чотирьохвісний автомобіль з двома рульовими вісями та ведучими вісями, оснащеними спареними колесами - 38 т (для доріг державного значення) та 24 т (для доріг місцевого значення); комбіновані транспортні засоби: двовісний автомобіль (тягач) з двовісним напівпричепом - 36 т (для доріг державного значення) та 24 т (для доріг місцевого значення); двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом - 40 т (для доріг державного значення) та 24 т (для доріг місцевого значення); трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом - 40 т (для доріг державного значення) та 24 т (для доріг місцевого значення); двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра, - 42 т (для доріг державного значення) та 24 т (для доріг місцевого значення); трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра, - 44 т (для доріг державного значення) та 24 т (для доріг місцевого значення); автопоїзди: двовісний або трьохвісний автомобіль з двовісним або трьохвісним причепом - 40 т (для доріг державного значення) та 24 т (для доріг місцевого значення).
Частиною другою статті 132№ КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами у вигляді накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.
Порядок фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі затверджено постановою Кабінету Міністрів України №1174 від 27 грудня 2019 року (далі - Порядок № 1174).
Пунктом 7 Порядку № 1174 передбачено, що фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах, які облаштовані відповідно до вимог, визначених у додатку.
За змістом пункту 12 Порядку № 1174 автоматичний пункт може забезпечувати:
вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу;
вимірювання загальної маси транспортного засобу;
визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій;
вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу;
визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу;
вимірювання габаритів транспортного засобу;
фіксацію та розпізнавання державних номерних знаків транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу);
фіксацію фронтального зображення транспортного засобу;
фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей);
первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно-телекомунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв'язку із використанням наскрізного шифрування;
автентифікацію автоматичного пункту, контроль цілісності, авторства, доступності, а також неспростовності дій щодо інформації, що передається від автоматичного пункту до інформаційно-телекомунікаційної системи.
Пунктом 15 Порядку № 1174 передбачено, що метадані повинні містити дані про:
засоби вимірювальної техніки - назва засобу вимірювальної техніки та його умовне позначення, серійний номер, найменування виробника, рік виготовлення, метрологічні характеристики, найменування власника засобу вимірювальної техніки, документи про відповідність та/або результати повірки (дата повірки, строк дії повірки);
місце фіксації (кілометр + метр, географічні координати);
найменування автомобільної дороги загального користування, вулиць і доріг міст та інших населених пунктів;
дату і час фіксації здійснення вимірювання, смугу руху, напрямок руху, максимальне дозволене навантаження на вісь, державний номерний знак транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), категорію транспортного засобу, тип транспортного засобу згідно з пунктом Г.2 додатка Г ДСТУ 8824:2019 “Автомобільні дороги. Визначення інтенсивності руху та складу транспортного потоку”, повну масу транспортного засобу, ширину, висоту, довжину, розподіл навантаження за вісями транспортного засобу (номер вісі, фактичне навантаження на вісь, сумарне фактичне навантаження на осі, сукупність осей, фактичну міжосьову відстань, фактичну шинність (кількість коліс) на вісі);
фотографії транспортного засобу - фронтальна, фотографія державного номерного знака транспортного засобу, фотографія державного номерного знака причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), оглядова фотографія із зображенням розпізнаного державного номерного знака;
відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт (за наявності).
Відповідно до пункту 17 Порядку № 1174 у постанові про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, зазначаються виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги, а також нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги.
Інформаційні файли з винесеними постановами передаються до Реєстру адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху.
Інструкція з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі затверджена наказом Міністерства інфраструктури України від 27 вересня 2021 року № 512, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 жовтня 2021 року за № 1286/36908 (далі - Інструкція № 512)
Пунктом 8 розділу ІІ Інструкції № 512 передбачено, що винесені постанови, що набрали законної сили, разом з метаданими передаються до Реєстру адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху.
Відповідно до Додатка 1 до Інструкції № 512 в частині «Установив (ла)» постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, має міститися, в тому числі, наступна інформація: (марка, модель, державний номерний знак транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знаку транспортного засобу), категорія транспортного засобу, тип транспортного засобу, повна маса транспортного засобу, ширина, висота, довжина, розподіл навантаження за вісями транспортного засобу (номер вісі, фактичне навантаження на вісь, сумарне фактичне навантаження на осі, сукупність осей), фактична міжосьова відстань, фактична шинність (кількість коліс) на вісі, виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги), а також: (суть адміністративного правопорушення, опис обставин, установлених під час розгляду справи, а також допустимі габаритно-вагові параметри транспортних засобів для проїзду на даній ділянці автомобільної дороги).
Інформаційні файли з винесеними постановами передаються до Реєстру адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху.
Відповідно до статті 229 КУпАП посадові особи Державної служби України з безпеки на транспорті розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, частинами 2, 3 статті 132-1 КУпАП.
Згідно зі статтею 249 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається відкрито, крім справ про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксованих за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, в тому числі в автоматичному режимі, справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 132-2 цього Кодексу та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), та випадків, коли це суперечить інтересам охорони державної таємниці.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, в тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, в тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, іншими документами.
Частиною першою статті 279-5 КУпАП передбачено, що в разі якщо адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною 2 статті 122-2, частинами 2, 3 статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, в тому числі в автоматичному режимі, або в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтею 132-2 цього Кодексу, уповноважені на те посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, за даними єдиного державного реєстру транспортних засобів, а в разі необхідності за даними єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців встановлюють відповідальну особу, зазначену в частині 1 статті 14-3 цього Кодексу, або вантажовідправника.
Подані відповідачем до матеріалів справи метадані, на підставі яких сформовано оскаржені в цій справі постанови, містять найменування засобу вимірювальної техніки - назва засобу вимірювальної техніки та його умовне позначення, серійний номер, документи про відповідність та/або результати повірки (дата повірки, строк дії повірки); місце фіксації (кілометр + метр); найменування автомобільної дороги загального користування (національна дорога Н-11); дані про максимальне дозволене навантаження на вісь, категорію транспортного засобу, тип транспортного засобу згідно з пунктом Г.2 додатка Г ДСТУ 8824:2019 “Автомобільні дороги. Визначення інтенсивності руху та складу транспортного потоку”, повну масу транспортного засобу, розподіл навантаження за вісями транспортного засобу.
Оскаржені позивачем постанови містять виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові параметрів транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги, а також нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги.
Відтак, оскаржені позивачем постанови у справі про адміністративне правопорушення містять усі складові, необхідні в достатній мірі для його кваліфікації, зокрема, повну масу транспортного засобу, розподіл навантаження за вісями транспортного засобу.
Також суд зазначає, що всі необхідні відомості для визначення складу правопорушення містяться в метаданих, на підставі яких сформовані оскаржені в цій справі постанови.
Крім того, власне постанови містять фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу.
При цьому суд звертає увагу, що в сформованих метаданих визначено тип транспортного засобу (з напівпричепом), максимально допустима маса якого має складати 40 тон, тоді як фактична загальна вага транспортного засобу склала 48750 кг та 46750 кг.
Надаючи оцінку доводам апелянта, що транспортні засоби є контейнеровозами, та, відповідно, мають більшу дозволену вагу, суд виходить з такого.
Наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року №363, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 лютого 1998 за № 128/2568, затверджені Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні (далі - Правила № 363).
За визначенням, наведеним у главі 1 Правил № 363, вантажний контейнер - одиниця транспортного обладнання багаторазового використання, призначена для перевезення та короткочасного зберігання вантажів без проміжних перевантажень, зручна для механізованого навантаження та розвантаження, завантаження та вивантаження; сідельний тягач - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для буксирування напівпричепа.
Відповідно до пунктів 17.2 - 17.5 Правил №363 забороняється перевозити в універсальних контейнерах вантажі, які швидко псуються, сипучі вантажі без тари, вибухові, займисті, їдкі та отруйні речовини, смердючі вантажі та ті, які забруднюють стіни і підлогу контейнера, а також вантажі, які не можуть бути завантажені в контейнер або вивантажені з нього без застосування вантажно-розвантажувальних механізмів. Універсальні автомобільні контейнери, що належать перевізникам, повинні мати єдину нумерацію, а також нанесене фарбою, що контрастно виділяється від кольору контейнера, таке маркування: розпізнавальний знак; номер контейнера; найменування власника контейнера; вантажність і маса тари контейнера, кг; внутрішній об'єм контейнера, куб.м, місце, місяць і рік виготовлення контейнера; час останнього капітального ремонту і наступного ремонту контейнера. Номер контейнера наноситься на всіх бокових стінках, даху і всередині контейнера. Універсальні автомобільні та спеціальні контейнери, які належать власникам вантажу, повинні мати маркування, яке запроваджене власником майна. При цьому обов'язково наноситься вантажність і маса тари контейнера, а також внутрішній об'єм контейнера (куб.м).
Позивачем не надано доказів того, що на розміщених напівпричепах знаходились контейнери із відповідним маркуванням.
Таким чином, позивач здійснював вантажні перевезення транспортними засобами, які не є контейнеровозами в розумінні вищезазначених норм, тому фактична маса таких транспортних засобів повинна бути не більше 40 т.
Аналогічну позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 29 січня 2020 року у справі №814/1460/16.
Доводи апелянта про неправильність висновку суду першої інстанції, що транспортний засіб перевищує гранично-допустиму довжину, встановлену для перевезення вантажу контейнеровозом, тому відповідачем правомірно визначено максимально дозволену фактичну масу ТЗ у 40 т, оскільки ТЗ є контейнеровозом, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію ТЗ, тому максимально дозволена маса для нього становить 42 т, суд відхиляє.
Так, підпунктом б) пункту 22.5 Правил дорожнього руху встановлено, що для доріг державного значення (якою є дорога Н-11) фактична маса двовісного автомобілю (тягача) з трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра не може перевищувати 42 т, трьохвісного автомобілю (тягача) з двовісним або трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра не може перевищувати 44 т.
В цьому випадку довжина транспортного засобу з напівпричепом, загальною кількістю вісей - 5, склала 14,077 м та 15,625 м, тобто перевищувала максимальну довжину 13,716 м, що додатково вказує на те, що транспортні засоби не можуть вважатися контейнеровозами, для яких максимальне навантаження може складати 42 т або 44 т.
Позивач вважає, що оскільки транспортні засоби є контейнеровозами, що підтверджено свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів, то максимальна маса таких транспортних засобів може складати 42 т, проте така позиція є безпідставною, адже напівпричепи в цьому випадку не можуть бути визнані контейнерами, оскільки не марковані відповідно до Правил № 363.
Зауваження апелянта, що в постановах відсутні будь-які відомості щодо причепу, вага якого начебто не відповідала ваговим параметрам, встановленим пп. б) п. 22.5 Правил дорожнього руху, як й відсутні відомості про нормативні габаритно-вагові параметри ТЗ на даній ділянці дороги, категорії, типу, повної маси ТЗ, ширини, висоти, довжини, розподілу по вісям тощо, постанови не містять інформації щодо засобу вимірювальної техніки, суд визнає необґрунтованими, адже оскаржені позивачем постанови у справі про адміністративне правопорушення містять усі необхідні складові, необхідні в достатній мірі для його кваліфікації (категорію, тип, повну масу ТЗ, ширину, висоту, довжину, розподіл по вісям, інформацію щодо засобу вимірювальної техніки), тому суд визнає доведеним вчинення позивачем як відповідальною особою адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 132№ КУпАП.
Відсутність в постановах відомостей щодо причепу не свідчить про протиправність таких постанов, адже у створених метаданих чітко визначено про тип ТЗ - з напівпричепом.
Підсумовуючи вищенаведене, суд доходить до висновку про доведеність перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами від 5% до 10% включно та про доведеність наявності в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 132-1 КУпАП.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Оскільки предметом позову в цій справі є рішення суб'єкта владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з частиною третьою статті 272 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
Керуючись статтями 6, 7, 8, 9, 242, 243, 268-272, 286, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 22 грудня 2023 року в справі № 193/1540/23 залишити без задоволення.
Рішення Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 22 грудня 2023 року в справі № 193/1540/23 за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов у справі про адміністративне правопорушення залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 01 лютого 2024 року та відповідно до частини третьої статті 272 КАС України касаційному оскарженню не підлягає.
Повне судове рішення складено 01 лютого 2024 року.
Суддя-доповідач В.А. Шальєва
суддя В.Є. Чередниченко
суддя С.М. Іванов