Постанова від 31.01.2024 по справі 160/17565/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2024 року м. Дніпросправа № 160/17565/23

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Щербака А.А., Баранник Н.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційні скарги ОСОБА_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2023 року (суддя 1-ї інстанції Рянська В.В.) в адміністративній справі №160/17565/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

18.07.2023 позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови, викладеної у листах від 03.05.2023 № 20171-14453/К-01/8-0400/23 та від 02.06.2023 № 25565-17011/К-01/8-0400/23, у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 після її перерахунку на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 у справі № 160/19396/21, з 01.12.2019 з урахуванням надбавок, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, без обмеження її максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність), з урахуванням виплачених сум;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 після її перерахунку з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 у справі № 160/19396/21, з 01.12.2019 з урахуванням надбавок, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум, у тому числі:

з 01.12.2019 до 01.03.2022 відповідно до частини другої статті 42 Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,17, із розрахунку: 16 550,30 грн (основний розмір пенсії) х 1,17 (коефіцієнт індексації) = 19 363,85 грн (разом 35 914,15 грн), у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без будь-яких обмежень, з урахуванням проведених виплат;

з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 року “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році”, із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,14, із розрахунку: основний розмір пенсії з індексацією за 2021 рік: 35 914,15 грн х 1,14 (коефіцієнт збільшення) = 40 942,13 грн (разом 76 856,28 грн) у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без будь-яких обмежень, з урахуванням проведених виплат;

з 01.03.2023 відповідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року “Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197 із розрахунку: індексація базового ОСНП 2021 (16 550,30 х 1,17 = 19 363,86 грн) - разом основний розмір пенсії з індексацією 35 914,16; індексація базового ОСНП 2022 (35 914,16 х 1,14 = 40 942,14 грн) - разом основний розмір пенсії з індексацією 76 856,28 грн; індексація базового ОСНП 2023: 76 856,28 грн х 1,197 = 91 956,97 грн (разом основний розмір пенсії з індексацією - 168 853,25), у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без будь-яких обмежень, з урахуванням проведених виплат;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплачувати збільшення основного розміру пенсії по інвалідності ОСОБА_1 згідно із пунктом 1 постанови № 1381 від 28.11.2011 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 (25%), без обмеження у межах максимального розміру пенсії:

з 01.12.2019 до 01.03.2022 - 16 550,30 (основний розмір пенсії) х 25 % = 4 137,58 грн;

з 01.03.2022 із розрахунку основного розміру пенсії з урахуванням індексації в 2022 році - 76 856,28 грн х 25% = 19 214,07 грн;

з 01.03.2023 із розрахунку основного розміру пенсії з урахуванням індексації в 2023 році, що дорівнює сумі основного розміру пенсії з 01.12.2019 та разом з основним розміром пенсії з її індексацією у 2022 та 2023 роках - 262 259,83 грн (відповідно 16 550,30 + 76 856,28 + 168 853,25) х 25% = 65 564,96 грн;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплачувати ОСОБА_1 щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн до пенсії по інвалідності, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, починаючи з 01.07.2021, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позивних вимог зазначено про незгоду з діями відповідача під час здійснення перерахунку пенсії, та здійснення його на виконання судового рішення у справі № 160/19396/21 без індексації та інших доплат, обмеження її максимальним розміром.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2023 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 з обмеженням пенсії максимальним розміром після її перерахунку на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 у справі № 160/19396/21.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області” про розмір грошового забезпечення № 33/24/С-2497 від 07.07.2021 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” після проведення перерахунку пенсії на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 у справі № 160/19396/21.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 після проведення індексації з 01.03.2022 та з 01.03.2023 з обмеженням її максимальним розміром.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році”, з 01.03.2023 - з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”, зі збільшенням розміру пенсії на 25 відсотків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення”, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Позивачем та відповідачем на вказане рішення суду подано апеляційні скарги.

Позивач в апеляційній скарзі зазначає на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та прийняти нове судове рішення, яким позов задовольнити.

Апеляційна скарга позивача обґрунтована тим, що судом першої інстанції не надано належної оцінки доводам позивача, а позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідач в апеляційній скарзі просить скасувати рішення суду в частині задоволених позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році”, з 01.03.2023 - з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”, зі збільшенням розміру пенсії на 25 відсотків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення”, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум та в цій частині відмовити у задоволенні позову. Скаржник стверджує, що нормами Постанови №1381 збільшення розміру пенсії на 25% обраховується з основного розміру пенсії, а не з розміру пенсії з урахуванням всіх проведених індексацій.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів доходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач 28.11.1956 р.н., є особою з інвалідністю другої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 08.10.2007, виданого УМВС України в Дніпропетровській області.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності, яку йому призначено з 26.08.1997 у розмірі 80% грошового забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”(Закон № 2262-ХІІ).

У розрахунках пенсії позивача від 01.07.2021, 01.08.2021, 01.09.2021, 01.10.2021, 01.11.2021, 01.12.2021, 01.01.2022, 01.02.2022, 01.03.2022 та 01.04.2022, в яких розмір пенсії обчислено від суми грошового забезпечення 8067,96 грн, містяться відомості про встановлення щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713 (від суми ОСНП 6454,37 грн (8067,96 х 80%) на 01.03.2018).

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 у справі № 160/19396/21, яке набрало законної сили 25.01.2022, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області” від 07.07.2021 № 33/24/С-2497 про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на 19.11.2019; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області” від 07.07.2021 № 33/24/С-2497, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення та премії.

У розрахунках пенсії позивача від 01.07.2021, 01.12.2021, 01.03.2022, 01.03.2023, в яких розмір пенсії обчислено від суми грошового забезпечення 20687,88 грн, відсутні відомості про щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000,00 грн, передбачену Постановою № 713.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 04.04.2023 про проведення перерахунку та виплати його пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки № 33/24/С-2497 від 07.07.2021, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, індексації, доплат, підвищень та надбавок, без обмеження пенсії максимальним розміром, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за період з 01.12.2019 до моменту здійснення перерахунку та виплати пенсії.

У заяві від 19.04.2023 позивач також просив Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати інформацію щодо нарахування щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 20171/14453/К-01/8-0400/23 від 03.05.2023 на звернення позивача від 04.04.2023 повідомлено, зокрема, що він отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 у справі № 160/19396/21 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 в розмірі 80% від грошового забезпечення 20687,88 грн, яке зазначено у довідці № 33/24/С-2497 від 07.07.2021, виданій Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області”. Розмір пенсії та доплати на виконання рішення суду обчислено з урахуванням обмеження, передбаченого статтею 43 Закону № 2262-ХІІ (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність). З 01.05.2022 виплата пенсії позивачу проводилася у розмірі 19340,00 грн, з 01.07.2022 - 20270,00 грн, які обчислено на виконання рішення суду. Рішенням суду від 23.12.2021 у справі № 160/19396/21 не було зобов'язано органи Пенсійного фонду України перерахувати пенсію позивачу з 01.12.2019 без обмеження максимальним розміром. Протягом 2019-2021 років пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-ІV, були перераховані відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, від 01.04.2020 № 251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році” та від 22.02.2021 № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році”, відповідно до яких проводився перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17, 1,11 та 1,11 відповідно. Оскільки розмір пенсії позивача обчислено без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, підстави для нарахування індексації за 2019-2021 роки у органів Пенсійного фонду України відсутні. Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 та № 168 від 24.02.2023 розмір пенсії позивача було проіндексовано у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, та з 01.03.2022 він становив 19340,00 грн, з 01.07.2022 - 20270,00 грн, з 01.12.2022 - 20930,00 грн, з 01.03.2023 - 20930,00 грн.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 25565-17011/К-01/8-0400/23 від 02.06.2023 на звернення позивача від 20.04.2023 повідомлено, зокрема, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 у розмірі 80% від грошового забезпечення 8067,96 грн, зазначеного у довідці від 16.03.2018 № 83/20111. У червні 2021 року позивачу було виплачено пенсію у розмірі 9287,25 грн та доплату за постановою Кабінету Міністрів України № 1088 від 24.12.2019 “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян” у сумі 4215,02 грн. Станом на 01.07.2021 доплата відповідно до Постанови № 1088 за період з 01.01.2016 до 31.12.2017 виплачена у повному обсязі. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 656 від 28.07.2010 “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій” у разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю внаслідок війни IІ групи - 525 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, таким особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначених розмірів. У зв'язку зі зміною з 01.07.2021 розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (1854,00 грн), розмір пенсії було перераховано та він становив 9733,50 грн. На виконання Постанови № 713 з 01.07.2021 було проведено перерахунок пенсії позивача, при цьому виплату державної адресної допомоги відповідно до Постанови № 656 припинено, розмір пенсії становив 10859,56 грн, з яких: основний розмір пенсії - 6454,37 грн; підвищення основного розміру пенсії на 25% - 1613,59 грн; щомісячна доплата за Постановою № 713 - 2000,00 грн; підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи - 741,60 грн (1854,00 грн х 40%); щомісячна цільова допомога на прожиття особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи - 50,00 грн. Доплата за період з 01.07.2021 до 31.07.2021 у сумі 1126,06 грн (10859,56 грн - 9733,50 грн) виплачена позивачу у серпні 2021 року. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 у справі № 160/19396/21 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 в розмірі 80% від грошового забезпечення 20687,88 грн, яке зазначено у довідці № 33/24/С-2497 від 07.07.2021, виданій Державною установою “Територіальне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області”. Оскільки розмір пенсії позивача було обчислено на виконання рішення суду від 23.12.2021 у справі № 160/19396/21 з грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, а не на 01.03.2018, як визначено Постановою № 713, підстави для встановлення з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії відсутні.

Позивач вважаючи, що перерахунок пенсії здійснено без врахування всіх надбавок, підвищень, індексації та з обмеженням її розміру, звернувся до суду із зазначеним позовом.

Суд першої інстанції частково задовольняючи позов, дійшов висновку, що нарахування та виплата пенсії після здійснення перерахунку з обмеженням її максимальним розміром є протиправною. Також визнав протиправною невиплату щомісячної доплати в сумі 2000,00грн. Також здійснення перерахунку та виплати пенсії після проведення індексації з 01.03.2022 та з 01.03.2023 з обмеженням її максимальним розміром визнач протиправним.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг доходить висновку, що вони не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Щодо застосування відповідачем обмеження позивачу пенсії максимальним розміром після її перерахунку.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом № 3668-VI, який набрав законної сили 01.10.2011.

Відповідно до положень статті 2 Закону № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Водночас Законом № 3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, яку викладено в редакції Закону № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.

Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким визнав таким, якими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262, виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом № 3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668-VI.

Таким чином, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон № 2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.

Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

При цьому положення статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон № 2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

На момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 та Законом № 3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

При цьому суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону № 3668-VI.

Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, колегія суддів доходить висновку, що вони суперечать одна одній.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 16.12.2021 у справі №400/2085/19 та постанові від 22.01.2022р. справа №240/7087/20.

Враховуючи зазначене, є вірними висновки суду першої інстанції, що обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним.

Щодо не нарахування та не виплати позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00грнь згідно постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року.

Кабінет Міністрів України 14.07.2021 ухвалив постанову № 713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000, 00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас мета прийняття Урядом вказаної постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000, 00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Як вбачається з матеріалів справи, перерахунок пенсії позивачу здійснено на виконання судового рішення. Отже перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Згідно матеріалам справи, позивачу з 01.07.2021 здійснювалось нарахування та виплата доплати 2000грн за постановою №713 (а.с. 34-38). Після проведеного перерахунку пенсії, на виконання судового рішення, вказана надбавка не нараховувалась та не виплачувалась. Оскільки проведений відповідачем перерахунок пенсії позивачу згідно рішення суду був здійснений з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у неї винило до 01.03.2018 року, та не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713.

Вказаний висновок відповідає правовій позиції викладеній у постанові Верховного Суду від 8 листопада 2022 року у справі №420/2473/22.

Отже, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000грн відповідно до Постанови №713 та зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн. відповідно до Постанови №713 є обґрунтованими.

Висновки суду першої інстанції, в цій частині позовних вимог, відповідають правовій позиції Верховного Суду.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням індексації: за Постановою КМУ №124 від 20.09.2019, постановою КМУ №118 від 16.02.2022, постановою КМУ №168 від 24.02.20223.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Постанова №124) затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як свідчать встановлені обставини справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності, яку йому призначено відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”(Закон №2262-ХІІ), а отже правові підстави для застосування до спірних правовідносин норми Постанова №124, відсутні, оскільки вона не передбачала індексацію пенсій за Законом №2262-ХІІ.

КМУ прийнято постанову від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», у зв'язку з чим позивачу з 01.03.2022 року здійснено перерахунок пенсії.

За п. 2 Постанови КМУ № 118 установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р.№ 713«Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За абз. 2 п. 1 Постанови № 118 з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

КМУ прийнято постанову від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

За п. 2 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13,21і36Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р.№ 713«Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За п. 1 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Згідно п. 10 Постанови КМУ № 168 установлено, що у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

За матеріалами справи, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.03.2022 року на підставі Постанови КМУ № 118, з 01.03.2023 року на підставі Постанови КМУ № 168.

Крім того, відповідно до Постанови № 168, Кабінет Міністрів України запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій, а саме розмір підвищення пенсії за результатами індексації обмежено 1500 грн.

Згідно з розрахунком пенсії позивача, розмір пенсії позивача проіндексовано з 01.03.2022, 01.07.2022, 01.12.2022, 01.03.2023. (а.с. 38, 39, 42)

Враховуючи вищезазначене, суд вірно відмовив у задоволенні позивних вимог в цій частині.

Щодо збільшення пенсій на 25% за постановою КМУ №1381.

Суд першої інстанції задовольняючи позов в цій частині також вказав, що відповідач неправомірно розрахував суму збільшення основного розміру пенсії відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 1381 у 2023 році.

Відповідач оскаржує судове рішення лише в цій частині.

Так, п. 1 Постанови КМУ № 1381 установлює, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Тобто, 25% збільшення пенсії вираховуються з основного розміру пенсії з врахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення.

При цьому, відповідач в порушення вищезазначених вимог п. 1 Порядку № 1381 здійснив розрахунок збільшення пенсії виходячи з основного розміру пенсії.

Враховуючи зазначене, доводи апеляційної скарги відповідача не спростовують висновків суду першої інстанції в цій частині задоволених позовних вимог.

З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для їх задоволення та скасування рішення.

Керуючись ст. ст. 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2023 року в адміністративній справі №160/17565/23 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя Н.І. Малиш

суддя А.А. Щербак

суддя Н.П. Баранник