01 лютого 2024 року Чернігів Справа № 620/85/24
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 30.10.2023 № 254150027418 щодо відмови ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 в призначенні пенсії відповідно до ч. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до страхового стажу на пільгових умовах, що дає право на призначення пенсії за Списком 1 ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 період роботи в корпорації «Укртрансбуд» з 06.05.2005 по 19.06.2017 та повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 24.10.2023 з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він досяг віку 50 років, стаж на момент написання заяви від 24.10.2023 більше 28 років; пільговий стаж, що дає право на призначення пенсії за Списком 1 роботи арматурника в корпорації «Укртрансбуд» складає більше 12 років, тобто умови частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконані, а отже він має право на призначення пенсії за Списком 1.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, подало відзив на позов, в якому просило відмовити в задоволенні позову, вказало, що страховий стаж позивача становить 28 років 03 місяці 24 дні, пільговий стаж за списком № 1 - 1 рік 07 місяців 07 днів, що є недостатнім для призначення пенсії на пільгових умовах по Списку № 1.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, подало відзив на позов, в якому просило відмовити в задоволенні позову, вказало, що дії головного управління є правомірними та у спірних правовідносинах діяло у відповідності до чинного законодавства та в межах своєї компетенції. Вказало, що пільговий стаж роботи позивача по списку №1 становить 01 рік 07 місяців 07 днів.
Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 05.01.2024 було залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до участі у справі № 620/85/24 в якості другого відповідача.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
24.10.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з заявою та відповідними документами про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
За принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області було розглянуто документи позивача та прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 30.10.2023 № 254150027418.
Підставою для відмови в призначенні пенсії слугувало те, що права на призначення пенсії, з урахуванням наявних документів, заявник не має. Вказано, що за результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу не зараховано період трудової діяльності згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 :
-з 16.08.2000 по 29.11.2000, оскільки відомості про сплату страхових внесків в Індивідуальних відомостях про застраховану особу Реєстру за даний період відсутні;
- з 01.10.2003 по 31.12.2003, оскільки має місце виправлення в номері договору, сам договір не надано, (страховий стаж пораховано згідно даних Реєстру). Повідомлено про необхідність підтвердження записів в трудовій книжці додатковими документами або результатами перевірки зазначеного періоду. Страховий стаж особи становить 28 роки 03 місяців 24 дні. Пільговий стаж роботи по списку № 1 становить 01 роки 07 місяці 07 днів.
До пільгового стажу не зараховано період роботи з 01.01.2002 по 18.09.2003 згідно довідки від 25.06.2008 № 13-07, оскільки довідка завірена лише одним підписом директора.
Крім того, зазначено, що до страхового стажу неможливо зарахувати період проходження строкової військової служби з 06.12.1991 по 29.11.1993, оскільки запис в трудовій книжці внесено з порушенням Інструкції ведення трудових книжок працівників, а саме - не вказано дату заповнення документа, на підставі якого внесено запис. Військовий квиток заявником не надано. Для зарахування вказаного періоду служби необхідно надати підтверджуючий документ/довідку про час проходження військової строкової служби.
Позивач, вважаючи, що на момент написання заяви від 24.10.2023 досяг 50 років, має стаж більше 28 років; пільговий стаж, що дає право на призначення пенсії за Списком 1 роботи арматурника в корпорації «Укртрансбуд» за період з 06.05.2005 по 19.06.2017 складає більше 12 років, звернувся до суду з даним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Спірним у даній справі є зарахування періоду роботи позивача арматурником в корпорації «Укртрансбуд» з 06.05.2005 по 19.06.2017 до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за Списком 1.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 2 Розділу XV Перехідні положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
Відповідно до частини першої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком №1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637) у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств та організацій. У довідці повинно бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, та результати проведення атестації робочих місць на підприємстві.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 затверджено Список №1.
У подальшому, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2010 №173 Список №1 доповнено позицією 22.1-1 г, якою передбачено право на пенсію за віком на пільгових умовах працівників, зайнятих повних робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджений Міністерством надзвичайних ситуацій за погодженням з Міністерством праці та Міністерством охорони здоров'я.
На виконання вказаної постанови наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 13.03.2012 № 576 затверджено Перелік № 576.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» передбачено, що у період з 01.01.2009 по 01.01.2012 особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, час роботи зараховується до стажу роботи і вислуги років в полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1).
Корпорація «Укртрансбуд» входить до Переліку № 576.
Пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383) визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.
Відповідно до пункту 3 Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. У разі, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Як убачається зі спірної відмови в призначенні пенсії від 30.10.2023 № 254150027418, до пільгового стажу роботи по списку № 1 позивачу зараховано 01 рік 07 місяців 07 днів, разом з тим оскаржуване рішення не містить жодних обґрунтувань щодо не зарахування періоду роботи позивача арматурником в корпорації «Укртрансбуд» з 06.05.2005 по 19.06.2017 до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за Списком 1.
На підтвердження факту роботи в Корпорації «Укртрансбуд» позивачем для призначення пенсії було надано копію трудової книжки серії НОМЕР_3 , згідно якої позивач з 06.05.2005 по 19.06.2017 працював арматурником в Корпорації «Укртрансбуд» (записи № 34-37), відповідь Корпорації «Укртрансбуд» № 313/09 від 25.09.2023 на адвокатський запит, згідно якої атестація робочих місць за умовами праці на підприємстві не проводилась, довідку Корпорації «Укртрансбуд» від 21.10.2009 № 108 про роботу позивача на даному підприємстві, довідку Корпорації «Укртрансбуд» про дозу зовнішнього опромінення від 26.06.2017 № 701/06.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а сформулювала правовий висновок, згідно з яким особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 1, відповідно до пункту «а» статті 13 Закону № 1788-XII.
Велика Палата Верховного Суду зазначила, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Згідно пунктів 4.1, 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі по тексту - Порядок № 22-1), заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. При прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (пункт 4.7 Порядку № 22-1).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що період роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС з 06.05.2005 по 19.06.2017 в Корпорації «Укртрансбуд» на посаді арматурника, який не був зарахований до пільгового стажу позивача, підтверджується записами його трудової книжки та наданими документами та підлягає зарахуванню як стаж роботи за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36.
Вказане повністю узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 14.11.2023 у справі № 620/1534/22.
Як слідує з матеріалів справи, на момент звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, вік позивача - більше 50 років, страховий стаж позивача складає більше 28 років, пільговий стаж з урахуванням встановлених судом обставин більше 10 років, що дає право на призначення пенсії за пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Враховуючи принцип верховенства права, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, зважаючи на не зазначення відповідачем жодних підстав для неврахування періоду роботи позивача арматурником в корпорації «Укртрансбуд» з 06.05.2005 по 19.06.2017 до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за Списком 1, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 30.10.2023 № 254150027418 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині не зарахування до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за Списком 1, період роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС з 06.05.2005 по 19.06.2017 в Корпорації «Укртрансбуд»; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до страхового стажу на пільгових умовах, що дає право на призначення пенсії за Списком 1 ОСОБА_1 , періоду роботи в корпорації «Укртрансбуд» з 06.05.2005 по 19.06.2017 та повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії від 24.10.2023 та прийняти відповідне рішення за результатами такого розгляду, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Обраний судом спосіб захисту порушеного права відповідає вимогам справедливості та забезпечить ефективне поновлення позивача в правах.
Аналогічні висновки містяться у постанові Верховного Суду від 26.02.2020 р. по справі № 541/543/17-а, від 18.06.2020 року у справі № 265/4170/17.
Щодо позовних вимог що стосуються скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 30.10.2023 № 254150027418 в іншій частині, то суд зазначає, що позивачем не оскаржується не зарахування органом Пенсійного фонду інших періодів роботи позивача до трудового (страхового) стажу, а тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 966,24 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький, Кіровоградська обл., Кропивницький р-н, 25009, код ЄДРПОУ 20632802), Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 30.10.2023 № 254150027418 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині не зарахування до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за Списком 1, період роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС з 06.05.2005 по 19.06.2017 в Корпорації «Укртрансбуд».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до страхового стажу на пільгових умовах, що дає право на призначення пенсії за Списком 1 ОСОБА_1 , періоду роботи в корпорації «Укртрансбуд» з 06.05.2005 по 19.06.2017 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 24.10.2023 та прийняти відповідне рішення за результатами такого розгляду, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В решті позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 966,24 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 01.02.2024.
Суддя Наталія БАРГАМІНА