01 лютого 2024 року м. Чернігів Справа № 620/7207/22
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Тихоненко О.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа № 620/7207/22.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.11.2022 позов задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо обмеження максимальним розміром пенсії, призначеної ОСОБА_1 з 27.10.2020 по 25.08.2021 в розмірі 70% грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 з 27.10.2020 по 25.08.2021 без обмеження максимальним розміром в розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 з 26.08.2021 без обмеження максимальним розміром в розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2023 відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Таким чином рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.11.2022 набрало законної сили - 13.03.2023.
Ухвалою суду від 28.06.2023 задоволено заяву ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії: зобов'язано суб'єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області протягом тридцяти днів з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.11.2022 у справі № 620/7207/22.
Ухвалою суду від 28.09.2023 встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області новий строк для надання звіту про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.11.2022 у справі № 620/7207/22 до 28.10.2023. Попереджено Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, що у разі неподання звіту у встановлений судом строк, суд може розглянути питання про накладення штрафу (у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
02.11.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області подано звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.11.2022 у справі №620/7207/23.
В свою чергу, 10.01.2024 позивачем подано заяву про встановлення нового строку для надання звіту про виконання судового рішення та накладення штрафу, оскільки відповідачем не виконане рішення суду, яке набрало законної сили.
Ухвалою суду від 12.01.2024 призначено до розгляду вказану заяву в письмовому провадженні.
Відповідач правом для надання пояснень щодо поданої заяви не скористався.
Так, 15.12.2023 відповідач листом №20950-20236/Д-02/8-2500/23 повідомив позивача, що на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.11.2022 та ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 по справі №620/7207/23 заявнику проведено перерахунок пенсії з 27.10.2020 по 25.08.2021 без обмеження максимальним розміром в розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум, з 26.08.2021 без обмеження максимальним розміром в розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум та з 01.12.2021 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум, в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення. Різниця пенсії на виконання вказаного рішення за період з 27.10.2020 по 31.10.2023 складає 244511,84 грн. Виплата зазначеної суми буде проведена в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення та дослідивши матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За змістом статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Відповідно до ч.2-3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Таким чином, особа, якій належить виконати рішення суду, що набрало законної сили, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання у чіткій відповідності до висновків суду, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечитиме принципу верховенства права.
Відповідно до ч. 1, 2 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відтак, завершальним етапом у передбаченій ст. 382 КАС України процедурі судового контролю за виконання судового рішення є надання судом оцінки поданому відповідачем звіту про виконання рішення суду.
Як випливає з норм ч. 2 статті 382 КАС України, за наслідком розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд може дійти висновку про виконання або невиконання (неповне виконання) судового рішення. При цьому, в залежності від стану виконання рішення, суд може: 1) встановити новий строк подання звіту; 2) накласти на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у передбаченому розмірі або 3) прийняти звіт і вважати рішення виконаним у належний спосіб, що виключає підстави для прийняття одного із двох зазначених вище рішень.
Разом з тим, суд зазначає, що специфіка категорії справ, до якої належить розглядувана справа, полягає у залежності проведення виплат від бюджетних асигнувань на відповідні цілі з Державного бюджету України. В даному випадку, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не є розпорядником бюджетних коштів.
Інформацію про кошти, що підлягають виплаті громадянам за рішеннями судів, які набрали законної сили, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області надає Пенсійному фонду України, який, в свою чергу, здійснює виплату коштів в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області виконуються добровільно, в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.
Так, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області вчинено всі можливі дії для виконання рішення суду, а рішення суду виконано таким чином з незалежних від управління підстав, оскільки з 01 квітня 2021 року виплата пенсій взагалі здійснюється Пенсійним фондом України.
При цьому, невиконання судового рішення відповідачем в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин (постанова Верховного Суду від 24 січня 2018 року у справі №405/3663/13-а).
Сам факт відсутності певного результату (виплати коштів за судовим рішенням) не може бути достатнім підтвердженням того, що суб'єкт владних повноважень допустив саме протиправну бездіяльність. Про протиправність може свідчити, зокрема, те, що суб'єкт владних повноважень без діяв за обставин, коли мав реальну можливість реалізувати свої повноваження, повинен був це зробити, але не зробив (чи зробив несвоєчасно, з порушенням процедури чи інших вимог), що спричинило порушення прав та інтересів особи (постанова Верховного Суду від 30 квітня 2020 року у справі №804/2076/17).
Право на виконання рішень, винесених судом, є невід'ємною частиною “права, на суд” (Hornsby у. Greece (Горнсбі проти Греції), § 40 Seordino v. in Italy (Скордіно проти Італії) (по. 1) [ВП], § 196). У іншому випадку, положення статті 6 §1 будуть позбавлені ефекту корисної дії (Burdov v. Russia (Бурдов проти Росії), §§ 34 і 37,
Ефективний захист сторони у справі, а отже і відновлення справедливості, передбачає зобов'язання адміністративних органів виконувати рішення (Hornsby v. Greece ) (Горнсбі проти Греції), § 41, Kyrtatos v. Greece (Кіртатос проти Греції), §§ 31 - 32.
Хоча, за деяких обставин, виконання рішення може бути відкладено, відкладання рішення не повинне порушувати право сторони на виконання рішення (Burdov v. Russia (Бурдов проти Росії), §§ 35-37).
У цьому розумінні виконання рішення повинно бути повним та вичерпним, а не частковим (Matheus у. Prance (Матецс проти Франції) § 58 Sabin Pepescu v. Romania (Popescu проти Франції), §§ 68-76), і рішення не може не виконуватися, бути позбавлено юридичної сили, або незаконно відкладено (Immobiliare Saffi, v. in Italy (Іммобільяре Саффі проти Італії) [ВП], § 74).
Згідно Конституції України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюються виключно законами (пункт 1 частини 2 статті 92). Такими законами є закони України про Державний бюджет України на кожний рік, Бюджетний кодекс України.
Відповідно до ч.1, 2 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно ч.2 статті 72 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 2 статті 73 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом. Крім того, Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України реалізує бюджетну програму, згідно з якою Пенсійному Фонду України виділені бюджетні асигнування для виплати пенсій у розмірах, визначених законодавством.
Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не наділене повноваженнями самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості, тобто збільшення видатків з Державного бюджету України, здійснювати виплату коштів.
Органи Пенсійного фонду України зобов'язанні використовувати кошти виключно за цільовим призначенням.
Згідно пунктів 20 та 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Отже, виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України і виконання ним дій, які виходять за межі його повноважень, немає правових підстав.
Виплата пенсій може бути здійснена відповідачем виключно за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Суд вважає за необхідне зазначити, що бюджетом Пенсійного фонду України на 2023 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 № 631, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду передбачено 360 000 тис. грн.
На даний час профінансовані доплати за рішеннями суду, які набрали чинності по 20.09.2020 включно.
Відтак, виплата коштів на виконання рішень суду здійснюватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат в порядку черговості.
Як встановлено судом, на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.11.2022 та ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 по справі №620/7207/23 заявнику проведено перерахунок пенсії з 27.10.2020 по 25.08.2021 без обмеження максимальним розміром в розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум, з 26.08.2021 без обмеження максимальним розміром в розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум та з 01.12.2021 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум, в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення. Різниця пенсії на виконання вказаного рішення за період з 27.10.2020 по 31.10.2023 складає 244511,84 грн. Виплата зазначеної суми буде проведена в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
Суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області є територіальним органом виконавчої влади, який діє у межах своїх повноважень та у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами.
Наведені обставини свідчать, що Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області вчинило передбачені законодавством необхідні дії для виконання рішення суду у справі № 620/7207/22.
Зважаючи на викладене, забезпечити виплату позивачу заборгованості в сумі 244511,84 грн за рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2022 року наразі об'єктивно неможливо, що при цьому не свідчить про вчинення відповідачем протиправних дій.
На підставі викладеного, суд доходить висновку про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Керуючись ст. 243, 248, 256, 382 КАС України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку, встановленому ст.ст. 294-297 КАС України.
Суддя Оксана ТИХОНЕНКО