Справа №705/357/24
1-в/705/25/24
29 січня 2024 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі: головуючого - судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Умані в режимі відеоконференції подання начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія №92» про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, з середньо-спеціальною освітою, не одруженого, не працюючого, проживаючого до засудження за адресою: АДРЕСА_1 , раніше неодноразово судимого, за останнім вироком 20 серпня 2019 року Вишгородським районним судом Київської області за ч. 3 ст. 185, ч. 1 ст. 309, ч. ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 309, ч. 1 ст. 70 КК України до 5 років позбавлення волі,
Начальник державної установи «Старобабанівська виправна колонія № 92» направив до суду подання про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_3 , у якому зазначив про те, що останній за час відбування покарання в місцях позбавлення волі зарекомендував себе з негативної сторони.
Має 40 стягнень, 11 із яких погашено у встановленому законом порядку. Заохочень не має. У відношенні до представників адміністрації колонії ввічливий, не завжди тактовний. На заходи виховного та профілактичного характеру реагує під контролем, робить належні висновки не завжди. У скоєному злочині розкаюється.
На шлях виправлення не став.
У зв'язку з тим, що звільняється з установи відбування покарань та враховуючи, що він підпадає під ознаки особи, визначеної п. «г» ст. 3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», просить вирішити питання про встановлення по відношенню до ОСОБА_3 адміністративного нагляду терміном на 2 роки і просить встановити обмеження у виді: заборони виходу з будинку (квартири) з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.; заборони виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); реєстрації в поліції 4 рази на місяць.
Представник державної установи «СВК (№ 92)» в судове засідання не з'явився, на адресу суду надійшла письмова заява, у якій просять суд розгляд справи проводити у відсутність представника установи, подання підтримують та просять суд його задовольнити.
Засуджений ОСОБА_4 в судове засіданні не з'явився, на адресу суду подав письмову заяву, у якій просить розгляд подання проводити у його відсутність, не заперечує проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Суд, врахувавши позицію представника установи та засудженого, вивчивши письмові матеріали подання, вважає, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
При розгляді подання суд враховує правову позицію Верховного Суду, висловлену у постанові від 04.12.2018 року (справа № 570/1972/17, провадження № 51-1781км18), згідно з якою заходи адміністративного нагляду за своєю правовою природою відносяться до питань, які пов'язані із засудженням особи та виникають під час або після виконання вироку й у зв'язку з цим, дійшов висновку здійснювати розгляд справи у порядку, визначеному у частинах 3, 5, 6 статті 539 КПК України та відповідно до положень ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненим з місць позбавлення волі».
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 539 КПК України питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.
Відповідно до положень ст. 158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненим з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Згідно ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, які звільняються з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «г» ст. 3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Підставою для встановлення адміністративного нагляду у відповідності до п. б ч. 1 ст.4 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» є вирок суду, що набрав законної сили, - щодо осіб, зазначених у пунктах «г» і «ґ» статті 3 цього Закону.
Також, статтею 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється, зокрема, щодо осіб, зазначених у пунктах «б», «г» і «Ґ» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцезнаходженням установи виконання покарань за поданням начальника установи виконання покарань.
Згідно з ч.1 ст.6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному ст. 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 відбуває покарання в ДУ «Старобабанівська виправна колонія № 92» згідно вироку Вишгородського районного суду Київської області від 20 серпня 2019 року, яким засуджений за ч. 2 ст. 186 КК України до 04 років позбавлення волі.
Також ОСОБА_3 засуджений вироком Київського апеляційного суду від 03.08.2021, яким вирок Вишгородського районного суду Київської області від 20 травня 2019 року щодо ОСОБА_3 в частині кваліфікації дій обвинуваченого за ч. 1 ст. 309 та ч. 2 ст. 309 КК України змінено: вирішено кваліфікувати дії ОСОБА_3 за ч. 1 ст. 309 КК України та призначено покарання за цією статтею у виді 1 року обмеження волі. Цей же вирок щодо ОСОБА_3 скасовано в частині звільнення від відбування покарання на підставі ст. 75 КК України. Вважати ОСОБА_3 засудженим за ч. 3 ст. 185 КК України до покарання у виді 5 років позбавлення волі, за ч. 2 ст. 15 ч. 3 ст. 185 КК України у виді 3 років позбавлення волі, за ч. 1 ст. 309 КК України - у виді 1 року обмеження волі та на підставі ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим - до остаточного покарання у виді 5 років позбавлення волі. В решті вирок суду щодо ОСОБА_3 залишити без змін.
Ухвалою Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 29.11.2021, на підставі ч. 4 ст. 70 КК України за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання, призначеного вироком Вишгородського районного суду Київської області від 20.08.2019, більш суворим покаранням, призначеним вироком Київського апеляційного суду від 03.08.2021, остаточно ОСОБА_3 призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.
Початок строку відбування покарання - 13.02.2019, кінець строку відбування покарання - 13.02.2024.
За час відбування покарання в державній установі «Черкаський слідчий ізолятор» характеризувався посередньо. До праці не залучався. Заохочень та стягнень не мав.
З 28.10.2021 відбуває покарання в державній установі «Старобабанівська виправна колонія (№ 92)». За період відбування покарання характеризується негативно. Не дотримується режиму відбування покарання, за що 40 разів притягувався до дисциплінарної відповідальності, з яких 11 погашені у встановленому законом порядку.
На виробництві установи не працевлаштований за відсутністю бажання. У відношенні до представників адміністрації колонії ввічливий, не завжди тактовний. На заходи виховного та профілактичного характеру реагує під контролем, робить належні висновки не завжди. За характером врівноважений. В середовищі засуджених не конфліктний. Підтримує рівні стосунки із засудженими як позитивної, так і негативної спрямованості. У скоєному злочині розкаюється. Заборгованості за виконавчими листами не має.
При цьому, ОСОБА_3 засуджений до позбавлення волі за злочини, в тому числі, пов'язані з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, а саме за ч. 1 ст. 309 КК України і 13.02.2024 він звільняється із установи виконання покарань, у зв'язку із закінченням строку відбування покарання.
За вказаних обставин, суд повно, всесторонньо та об'єктивно дослідивши подання та додані до нього матеріали, вважає, що з метою запобігання вчиненню злочинів засудженим після звільнення з місць позбавлення волі і здійснення виховного впливу на нього, за засудженим ОСОБА_3 необхідно встановити адміністративний нагляд строком на 2 роки із застосуванням до нього певних обмежень.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 3-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд -
Подання начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія №92» про встановлення адміністративного нагляду - задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд щодо засудженого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком на 2 роки із застосуванням наступних обмежень:
- заборони виходу з будинку (квартири) за місцем фактичного проживання в період з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.;
- заборони виїзду в особистих справах за межі району (міста) за місцем фактичного проживання;
- реєстрація в органах Національної поліції чотири рази на місяць.
Згідно із ч. 3 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі ухвали суду про встановлення адміністративного нагляду.
Копію ухвали направити для виконання начальнику державної установи «Старобабанівська виправна колонія № 92».
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1