25.01.2024 Справа №607/1728/24 Провадження №1-кс/607/575/2024
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , у залі суду у м. Тернополі, розглянувши клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваного
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Дунаївці, Кам'янець-Подільського р-ну., Хмельницької області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, непрацюючого, не депутата, не адвоката, раніше судимого,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.255 КК України, ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.3 ст.311 КК України, ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.3 ст.307 КК України, ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.3 ст.305 КК України, -
1. Зміст та суть поданого слідчим клопотання.
24.01.2024 року старший слідчий СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 , за погодженням із прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у межах кримінального провадження №12023210000000471 від 22.06.2023 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 305, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 307, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 311 КК України, звернувся до слідчого судді із клопотанням про застосування відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави на строк 60 днів.
Клопотання мотивовано тим, що слідчими слідчого управління ГУНП в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023210000000471 від 22.06.2023 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255 КК України (стаття 255 в редакції Закону № 671-IX від 04.06.2020), ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 311 КК України (стаття 311 із змінами, внесеними згідно із Законами № 270-VI від 15.04.2008, № 2617-VIII від 22.11.2018), ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 307 КК України (стаття 307 із змінами, внесеними згідно із Законами № 3826-VI від 06.10.2011, № 2617-VIII від 22.11.2018), ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 305 КК України (стаття 305 із змінами, внесеними згідно із Законом № 875-V від 05.04.2007; в редакції Закону № 3718-VI від 08.09.2011; із змінами, внесеними згідно із Законом № 5065-VI від 05.07.2012, № 5460-VI від 16.10.2012, № 770-VIII від 10.11.2015), а саме: у створенні та керівництві злочинною організацією, в організації та керуванні вчиненням незаконного придбання, зберігання, перевезення прекурсорів в особливо великих розмірах з метою їх використання для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, в організації та керуванні вчиненням незаконного виготовлення, придбання, зберігання, перевезення та пересилання з метою збуту, а також в організації та керуванні збуту психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин в особливо великих розмірах, в організації та керуванні вчиненням контрабанди особливо небезпечних психотропних речовин в особливо великих розмірах, тобто їх переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю у складі злочинної організації.
Досудовим розслідуванням встановлено, що починаючи з середини 2023 року, точної дати досудовим слідством не встановлено, у невстановленої слідством особи, яка проживає на території Республіки Польща, яка будучи обізнаною у сфері незаконного обігу психотропних речовин, виник злочинний умисел, направлений на створення злочинного об'єднання - злочинної організації для вчинення особливо тяжких злочинів, пов'язаних із незаконним придбанням, перевезенням, зберіганням прекурсорів з метою їх використання для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, придбанням та зберіганням обладнання призначеного для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, організацією та утриманням місць для незаконного виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, виготовленням, придбанням, перевезенням, пересиланням, зберіганням з метою збуту, а також незаконним збутом психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, переміщенням психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з метою їх збуту та території країн Європейського Союзу, з метою отримання за це грошових коштів та особистого збагачення, що є порушенням вимог ст. 7 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори».
В цей час невстановлена слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща розуміючи, що перебуваючи на території іншої держави реалізувати вказаний умисел вона не в змозі, переслідуючи мету швидкого збагачення та незаконного отримання прибутків, з метою приховання та полегшення злочинної діяльності, підшукала осіб для спільного заняття злочинною діяльністю серед своїх знайомих, які також обізнані із злочинною діяльністю у сфері незаконного обігу психотропних речовин, а саме ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , які бажаючи отримувати власну матеріальну вигоду, керуючись корисливим мотивом, прийняли пропозицію невстановленої слідством особи, яка проживає на території Республіки Польща та надали свою добровільну згоду на виконання функцій організаторів та спільного створення ієрархічного об'єднання - злочинної організації, діяльність якої спрямовувалася на незаконне придбання, перевезення, зберігання прекурсорів з метою їх використання для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, придбання та зберігання обладнання призначеного для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, організацію та утримання місць для незаконного виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберіганням з метою збуту, а також незаконний збут психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, переміщення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з метою їх збуту та території країн Європейського Союзу.
Усвідомлюючи незаконність такої злочинної діяльності та небезпеку в її викритті правоохоронними органами ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлена слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща, вирішили збувати психотропні речовини та особливо небезпечні психотропні речовини дистанційним методом з використанням мережі Інтернет - месенджера «Telegram» та шляхом пересилання за допомогою поштового зв'язку ТОВ «Нова Пошта». Збут психотропних речовин вирішили здійснювати шляхом залишення їх у певному місці, а саме здійснення так званих «закладок», які повинні містити в собі певну масу психотропної речовини чи особливо небезпечної психотропної речовини, яка поміщена у поліетиленовий пакет із застібкою та обмотана клейкою стрічкою різного кольору. Колір клейкої стрічки відповідав масі та виду психотропної речовини, яка знаходилась у так званій «закладці».
Окрім цього, в середині 2023 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлена слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща, усвідомлюючи незаконність такої злочинної діяльності та небезпеку її викриття правоохоронними органами, вирішили придбати картки операторів стільникового зв'язку та за допомогою засобів мобільного зв'язку та мережі Інтернет зареєструватися у месенджері «Telegram», створити програми, які б автоматично надавали інформацію про номер електронного гаманця, суму грошових коштів, яку необхідно сплатити, масу психотропної речовини, яку споживач міг придбати.
Одночасно з цим ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлена слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща, з метою приховання та полегшення злочинної діяльності, вирішили за допомогою мережі Інтернет, сім-карток операторів стільникового зв'язку створити електронні гаманці та придбати банківські картки сторонніх осіб, на які споживачі оплачували грошові кошти за психотропну речовину та в подальшому використовувати отримані кошти з метою продовження незаконного обігу психотропних речовин.
Разом з тим, з середини 2023 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлена слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща, усвідомлюючи незаконність такої злочинної діяльності та небезпеку її викриття правоохоронними органами, а також те, що самостійно реалізувати свій злочинний умисел, направлений на незаконне придбання, перевезення, зберігання прекурсорів з метою їх використання для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, придбання та зберігання обладнання призначеного для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, організацію та утримання місць для незаконного виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберіганням з метою збуту, а також незаконний збут психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, переміщення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з метою їх збуту та території країн Європейського Союзу вони не в змозі, переслідуючи мету швидкого збагачення та незаконного отримання прибутків, з метою приховання та полегшення злочинної діяльності, вирішили підшукати та сформувати стійку групу осіб для спільного зайняття злочинною діяльністю, створивши злочинну організацію, з метою скоєння у її складі як керівниками особливо тяжких злочинів, пов'язаних з незаконним обігом психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин на території Хмельницької, Тернопільської, Київської та суміжних з ними областях та за межами території України у країнах Європейського Союзу.
З метою реклами так званих «Інтернет-магазинів» з продажу психотропних речовин, а також пошуку покупців психотропних речовин ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлена слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща, вирішили створити у месенджері «Telegram» чати для споживачів, де б здійснювалася реклама психотропних речовин та де б розміщувалися оголошення про набір на роботу із зазначенням вакансій, а саме «Кур'єрів» та «Складменів».
Окрім цього, ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлена слідством особа яка, проживає на території Республіки Польща, в середині 2023 року, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, усвідомлюючи, що без налагодження каналу надходження психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин реалізувати свій злочинний умисел неможливо, вирішили виготовляти вказані речовини самостійно.
З метою збереження функціональних зв'язків та принципів взаємозалежності учасників злочинної організації організатори вирішили створити структурні частини для здійснення спільної злочинної діяльності, а саме: так званих «Хіміків»; «Операторів», «Складів» та «Кур'єрів», як окремі структурні частини ієрархічного об'єднання, які повинні виконувати вказівки та доручення ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановленої слідством особи, яка проживає на території Республіки Польща, пов'язані із незаконною діяльністю злочинної організації, а саме: - «Хіміки» повинні виготовляти психотропні речовини та особливо небезпечні психотропні речовини у так званих «лабораторіях», зберігати психотропні речовини та особливо небезпечні психотропні речовини, утримувати так звані «лабораторії» одержувати грошові кошти від незаконної діяльності; - «Оператори» повинні здійснювати спілкування із споживачами психотропних речовин, з метою продажу різних партій вказаних речовин, контролювати наявність психотропних речовин для продажу, а також вирішувати різні питання, що стосуються обслуговування споживачів психотропних речовин, одержувати грошові кошти від незаконної діяльності; - «Склади» повинні виготовляти так звані «мастерклади» (велика кількість психотропної речовини), пересилати їх за допомогою поштового зв'язку по Україні та залишати у непомітних для сторонніх осіб місцях для «кур'єрів», для подальшого фасування та розкладання у вигляді «закладок» у роздріб, складати звіт злочинної діяльності, який надсилати у месенджері «Telegram» ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановленій слідством особі, яка проживає на території Республіки Польща, одержувати грошові кошти від незаконної діяльності; - «Кур'єри» повинні відправляти та отримувати у відділеннях ТОВ «Нова Пошта», що в Тернопільській, Хмельницькій, Київській та суміжних з ними областях виготовлені психотропні речовини та особливо небезпечні психотропні речовини, забирати так звані «мастерклади», виготовляти так звані «закладки» (невелика кількість психотропної речовини), залишати їх у непомітних для сторонніх осіб місцях, після чого фотографувати дане місце, та зазначати його координати, надсилати у месенджері «Telegram» текстові повідомлення та графічні файли з місцезнаходженням «закладок» у спеціально створені програми «боти» у месенджері «Telegram», складати звіт злочинної діяльності, який надсилати у месенджері «Telegram» ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановленій слідством особі, яка проживає на території Республіки Польща, одержувати грошові кошти від незаконної діяльності.
Так, з метою реалізації злочинного умислу ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлена слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща, починаючи з середини 2023 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, придбали картки операторів стільникового зв'язку та за допомогою засобів мобільного зв'язку та мережі «Інтернет» зареєстрували та використовували вже зареєстровані у месенджері «Telegram» магазини для продажу психотропних речовин, які мали назви «Coffee Shop», «Staff Shop», «Watson Shop» та впродовж роботи вказаних магазинів з продажу психотропних речовин створювали програми, які автоматично надавали інформацію про номер електронного гаманця BTC та банківської карти, суму грошових коштів, яку необхідно сплатити, масу психотропної речовини, яку споживач міг придбати, а саме так звані «bot» - програми.
Після чого, за допомогою мережі Інтернет, використовуючи створені облікові записи у месенджері «Telegram» ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлена слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща, створили чати для споживачів, де здійснювалася реклама психотропних речовин та розміщувалися оголошення про набір на роботу із зазначенням вакансій, а саме «Кур'єрів» та «Складів».
Окрім цього, за допомогою мережі Інтернет, використовуючи створені облікові записи у месенджері «Telegram» ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлена слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща, здійснювали переписку між учасниками злочинної організації, та контролювали виконання та забезпечували належну організованість учасників, спільність та єдність їх дій у ході підготовки та вчинення злочинів, керували діями учасників злочинної організації, даючи вказівки, проводили інструктажі з приводу вчинення злочинних дій, спонукали їх до вчинення злочинів шляхом проведення бесід, надання порад, а також координували їх дії під час вчинення злочинів.
Також, за допомогою мережі Інтернет, використовуючи створені облікові записи у месенджері «Telegram» ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлена слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща, отримували звіти про виконану роботу у вигляді списків та фотозображень із спеціальних програм, які автоматично надавали інформацію про номер електронного гаманця BTC та банківської карти, суму грошових коштів, яку необхідно сплатити, масу психотропної речовини, яку споживач міг придбати, в які «Кур'єри», «Склади» завантажували фотографії із місцями розташування так званих «закладок» із психотропними речовинами.
З метою реклами так званих «Інтернет-магазинів» з продажу психотропних речовин, а також пошуку покупців психотропних речовин, ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлена слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща, здійснювали розміщення назв вказаних магазинів з посиланням на них в інтернет мережі та в месенджері «Telegram».
З метою реалізації злочинного умислу по утворенню злочинної організації, в середині 2023 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлена слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща, дотримуючись попередньо розробленого плану діяльності злочинної організації, розуміючи, що для облаштування так званих «лабораторій» та виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин їм необхідно приміщення, віднайшли та в подальшому придбали домоволодіння в АДРЕСА_2 та винайняли гаражне приміщення в АДРЕСА_3 .
Надалі організатори злочинної організації вивчили необхідну літературу з інформацією, за допомогою якої стали обізнані про опис будови пристрою для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, а також технологію з їх виготовлення у кустарних умовах, у мережі інтернет та у магазинах придбали обладнання необхідне для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин та використовуючи мережу інтернет та програми «VPN», послуги поштового зв'язку ТОВ «Нова Пошта», налагодили канали надходження прекурсорів для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, з метою їх подальшого збуту.
Окрім цього, ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлена слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща, усвідомлюючи те, що вони самостійно не в змозі постійно, цілодобово, здійснювати охорону місць для незаконного виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин та недопущення їх виявлення сторонніми особами чи викриття правоохоронними органами, підшукали осіб серед своїх знайомих, які обізнані з діяльністю у сфері незаконного обігу психотропних речовин та які обізнані із процедурою виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, а саме ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , яким повідомили свої злочинні наміри та довели до їх відома деталі вище вказаного злочинного плану, про надання їм функцій « ОСОБА_10 », як окремої структурної частини ієрархічного об'єднання - злочинної організації, діяльність якої спрямована на виготовлення психотропних речовини та особливо небезпечних психотропних речовин у так званих «лабораторіях».
Також ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлена слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща, в середині 2023 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, дотримуючись попередньо розробленого плану діяльності злочинної організації, з допомогою інтернет мережі у невстановлених досудовим розслідуванням осіб, через месенджер «Telegram», купляли особливо небезпечні психотропні речовини 4-ММС (4-метилметкатинон, мефедрон) з метою їх подальшого збуту.
Окрім цього, реалізовуючи свій злочинний умисел по утворенню злочинної організації з метою збуту психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, з середини 2023 року, точний час досудовим розслідування не встановлено, ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлена слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща, підшукували осіб, які б незаконно отримували, перевозили, пересилали, зберігали з метою збуту та збували такі речовини.
Зокрема, у невстановлений слідством час, але не пізніше середини 2023 року, серед своїх знайомих та у спеціально створених чатах для пошуку «Кур'єрів» та «Складів», з метою реалізації злочинного умислу, серед споживачів наркотичних засобів та психотропних речовин ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлена слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща, віднайшли осіб, а саме ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та інших на даний час невстановлених досудовим розслідуванням осіб, яким повідомили свої злочинні наміри та довели до їх відома деталі вище вказаного злочинного плану, про надання їм функцій «Складів», «Операторів» та «Кур'єрів», як окремої структурної частини ієрархічного об'єднання - злочинної організації, діяльність якої спрямована на незаконне пересилання, перевезення та збут психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин.
ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та інші на даний час невстановлені особи, в середині 2023 року, точний час досудовим розслідуванням не встановлено, бажаючи отримувати власну матеріальну вигоду, керуючись корисливим мотивом, прийняли пропозицію ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановленої слідством особи, яка проживає на території Республіки Польща, та надали свою добровільну згоду на виконання функцій, як окремих структурних частин ієрархічного об'єднання - злочинної організації, діяльність якої спрямовувалася на незаконне придбання, перевезення, зберігання прекурсорів з метою їх використання для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, придбання та зберігання обладнання, призначеного для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, організацію та утримання місць для незаконного виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберіганням з метою збуту, а також незаконний збут психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, переміщення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з метою їх збуту та території країн Європейського Союзу.
Окрім цього, з метою реалізації злочинного умислу, в середині 2023 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлена досудовим слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща, дотримуючись попередньо розробленого плану діяльності злочинної організації, реалізуючи умисел по збуту виготовлених в так званих «лабораторіях» психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин за межі території України, а саме в країни Європейського Союзу, повідомили ОСОБА_11 та невстановлених досудовим розслідуванням осіб свої злочинні наміри та довели до їх відома деталі вище вказаного злочинного плану.
Зокрема, з серпня 2023 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлена слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща, спільно із ОСОБА_11 та невстановленими досудовим розслідуванням особами, які перебувають на території України, використовуючи мережу інтернет та програми «VPN», послуги поштового зв'язку компанії «Meest» - міжнародного поштово-логістичного оператора з доставки по Україні та за кордон та «InPost» - польського приватного поштового оператора, налагодили канали переміщення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, ховаючи у побутових предметах.
У створеній злочинній організації ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановленою слідством особою, яка проживає на території Республіки Польща, як організаторами, було детально розподілено ролі всіх учасників цієї злочинної організації; складено план злочинної діяльності та визначено час і способи його виконання; забезпечено взаємозв'язок між співучасниками злочинної діяльності для злагодженого досягнення запланованого злочинного результату.
Також організаторами злочинної організації доведено до всіх її учасників про категоричну заборону спілкуватись засобами мобільного зв'язку, а виключно за допомогою месенджера «Telegram». Окрім цього, підшукування осіб для залучення до злочинної діяльності здійснювалося дистанційним методом так, щоб учасники злочинної організації не знали один одного особисто.
Свою злочинну діяльність злочинна організація здійснювала згідно заздалегідь розподілених між її учасниками ролей.
Так, ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та невстановлена слідством особа, яка проживає на території Республіки Польща, як організатори і керівники відвели собі наступні ролі та функції в складі злочинної організації, а саме: - спільно у месенджері «Telegram» створили та викупили інтернет-магазини з продажу психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, під назвами «Coffee Shop», «Staff Shop», «Watson Shop»; - спільно розробили план злочинної діяльності, спрямований на незаконне придбання, перевезення, зберігання прекурсорів з метою їх використання для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, придбання та зберігання обладнання призначеного для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, організацію та утримання місць для незаконного виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту, а також незаконний збут психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, переміщення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю; - спільно через мережу «Інтернет» та за допомогою послуг поштового зв'язку ТОВ «Нова Пошта» налагодили незаконний канал надходження прекурсорів з метою виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин; - спільно підібрали та залучили до участі в злочинній організації інших її учасників; - спільно визначили ієрархію, розподіливши між учасниками злочинної організації функцій, відповідно до попередньо узгодженого ними плану та у відповідності до створених окремих структурних частин злочинної організації, контролювали виконання функцій, забезпечуючи належну організованість учасників, спільність та єдність їх дій у ході підготовки та вчинення злочинів; - спільно керували діями учасників злочинної організації, даючи вказівки, проводили інструктажі з приводу вчинення злочинних дій, спонукали їх до вчинення злочинів шляхом проведення бесід, наданням порад, а також координували їх дії під час вчинення злочинів за допомогою месенджера «Telegram» по мобільному телефону; - спільно здійснювали рекламу так званих інтернет-магазинів з продажу психотропних речовин у чатах месенджера «Telegram», з метою популяризації вживання психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, залучення покупців даних речовин та інших членів злочинної організації та спонукали робити це вже залучених учасників злочинної організації; - спільно у месенджері «Telegram» за допомогою програмного забезпечення створили облікові записи, які використовували для спілкування із учасниками злочинної організації, споживачами психотропних речовин та їх постачальниками; - спільно з ОСОБА_8 та ОСОБА_9 організували та утримували місця для незаконного виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин; - спільно з ОСОБА_8 та ОСОБА_9 придбали та зберігали обладнання, призначене для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин; - спільно створили електронні гаманці прийому платежів, на які здійснювалась оплата за придбані психотропні речовини та особливо небезпечні психотропні речовини; - спільно визначали територію, де члени злочинної організації повинні залишати психотропні речовини та особливо небезпечні психотропні речовини у вигляді «мастеркладів», «закладок»; - спільно забезпечували фінансування злочинної організації, її матеріально-технічну базу та розподіляли між учасниками злочинної організації кошти, отримані внаслідок незаконної діяльності у вигляді винагороди за виконану роботу; - спільно вживали заходів щодо конспірації незаконної діяльності злочинної організації та унеможливлення викриття її учасників правоохоронними органами; - спільно керували діями під час придбання прекурсорів та облаштування так званих «лабораторій» та подальшого виготовлення в них психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин; - спільно керували діями під час отримання чи пересилання виготовлених та замовлених ними психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин; - спільно отримували звіти злочинної діяльності, які надсилали їм у месенджері «Telegram» учасники злочинної організації про кількість виготовлених та отриманих психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин; - спільно отримували від учасників злочинної організації у месенджері «Telegram» текстові повідомлення та графічні файли з місцезнаходженням психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин; - спільно відправляли текстові повідомлення та графічні файли з місцезнаходженням психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин споживачам; - спільно створювали у месенджері «Telegram» «bot» програми, у які «кур'єри» відвантажували текстові повідомлення та графічні файли з місцезнаходженням психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин; - спільно вирішували ситуації з невідшуканнями покупцями «закладок» та «мастеркладів»; - спільно контролювали кількість наявних психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин в інтернет-магазинах у месенджері «Telegram» під назвами «Coffee Shop», «Staff Shop», « ІНФОРМАЦІЯ_3 »; - забезпечували членів злочинної організації побутовими предметами для маскування, виготовлених в лабораторіях та замовлених психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин для приховування від митного контролю та подальшого переправлення в Республіку Польща; - спільно організували переміщення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин через митний кордон України з приховуванням від митного контролю; - особисто здійснювали відправлення психотропних речовин та особливо небезпечних речовин в особливо великих розмірах за допомогою поштового зв'язку та шляхом залишення «мастеркладів»; - одержували грошові кошти від незаконної діяльності.
ОСОБА_8 та ОСОБА_9 як виконавці злочинної організації, згідно з розподіленими організаторами функцій окремої структурної частини ієрархічного об'єднання: - виконували вказівки та доручення ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та невстановленої слідством особи, яка проживає на території Республіки Польща, пов'язані із незаконною діяльністю злочинної організації; - купували та зберігали прекурсори, для виготовлення за їх допомогою психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин; - спільно з організаторами злочинної організації підшукували приміщення для облаштування так званих «лабораторій»; - спільно з організаторами злочинної організації купували обладнання для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин; - виготовляли психотропні речовини та особливо небезпечні психотропні речовини у так званих «лабораторіях»; - зберігали психотропні речовини та особливо небезпечні психотропні речовини, для подальшого їх збуту; - утримували так звані «лабораторії»; - одержували грошові кошти від незаконної діяльності.
ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та інші на даний час невстановлені особи як виконавці злочинної організації, згідно з розподіленими організаторами функцій окремої структурної частини ієрархічного об'єднання: - виконували вказівки та доручення ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та невстановленої слідством особи, яка проживає на території Республіки Польща, пов'язані із незаконною діяльністю злочинної організації; - отримували виготовлені в «лабораторіях» чи замовлені психотропні речовини та особливо небезпечні психотропні речовини, в тому числі у відділеннях ТОВ «Нова Пошта»; - виготовляли «закладки» із психотропними речовинами та особливо небезпечними психотропними речовинами; - залишали у непомітних для сторонніх осіб місцях «закладки» із психотропними речовинами та особливо небезпечними психотропними речовинами, після чого фотографували дане місце, та зазначали його координати; - надсилали організаторам злочинної організації у месенджері «Telegram» текстові повідомлення та графічні файли з місцезнаходженням «закладок» із психотропними речовинами та особливо небезпечними психотропними речовинами; - пересилали текстові повідомлення та графічні файли з місцезнаходженням психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин у спеціально створені «бот» програми в месенджері «Telegram»; - залишали у непомітних для сторонніх осіб місцях «мастерклади» - певну кількість психотропної речовини та особливо небезпечної психотропної речовини для «кур'єрів», з метою подальшого розкладання у вигляді «закладок» у роздріб; - складали звіт злочинної діяльності, який надсилали у месенджері «Telegram» організаторам; - шукали побутові предмети для маскування, виготовлених в «лабораторіях» чи замовлених психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин для приховування від митного контролю та подальшого переправлення в Республіку Польща; - упаковували та відправляли з України в Республіку Польща виготовлені в «лабораторіях» та замовлені психотропні речовини та особливо небезпечні психотропні речовини за допомогою послуг компанії поштового зв'язку «Meest» - міжнародного поштово-логістичного оператора з доставки; - одержували грошові кошти від незаконної діяльності.
Для підтримання постійного зв'язку і координації спільних дій з метою конспірації, а також недопущення викриття злочинної діяльності правоохоронними органами, на виконання вказівок організаторів спілкування між учасниками групи велося виключно у месенджері «Telegram», а також телефонні розмови велися між учасниками організованої групи в короткій і прихованій формі, із застосуванням умовних фраз та словосполучень.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше середини 2023 року ОСОБА_9 , виконуючи вказівки організаторів злочинної організації, віднайшов гаражне приміщення по АДРЕСА_3 , для облаштування так званої «лабораторії», та у мережі інтернет та магазинах спільно з ОСОБА_4 придбали обладнання, необхідне для виготовлення психотропних речовин, та перемістили його за вищевказаною адресою.
Окрім цього, у вересні 2023 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_8 віднайшов приміщення в будинковолодінні АДРЕСА_2 для облаштування так званої «лабораторії», яке в подальшому, у вересні 2023 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, придбав ОСОБА_7 .
Після цього, ОСОБА_7 спільно з ОСОБА_8 у мережі інтернет та у магазинах придбали обладнання необхідне для виготовлення особливо небезпечних психотропних речовин та перемістили його за вищевказаною адресою.
В подальшому, організатори злочинної організації використовуючи мережу інтернет, послуги поштового зв'язку ТОВ «Нова Пошта», налагодили канали надходження прекурсорів «розчин ацетону», «ацетон», «соляна кислота» та інші речовини для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, які ОСОБА_4 забирав на відділеннях ТОВ «Нова Пошта» та в подальшому, з метою конспірації, залишав так званими «кладами» ОСОБА_7 , який в свою чергу приносив їх в приміщення будинковолодіння АДРЕСА_2 для ОСОБА_8 .
Також частину цих речовин ОСОБА_4 транспортував у гаражне приміщення по АДРЕСА_3 , для ОСОБА_9 .
В свою чергу ОСОБА_8 , в період з вересня 2023 року по січень 2024 року, виконуючи свою роль у злочинній організації, під наглядом та участю ОСОБА_7 в приміщенні будинковолодіння АДРЕСА_2 виготовляв особливо небезпечну психотропну речовину - PVP - (1-феніл-2-піролідин-1-іл-пентан-1-он).
Окрім цього, ОСОБА_9 , в період з середини 2023 року по січень 2024 року, виконуючи свою роль у злочинній організації, під керівництвом ОСОБА_4 за місцем знаходження гаражного приміщення по АДРЕСА_3 виготовляв психотропну речовину - амфетамін.
Діючи відповідно до плану діяльності злочинної організації, після виготовлення в так званих «лабораторіях» психотропної речовини амфетамін її забирав ОСОБА_4 , а особливо небезпечної психотропної речовини PVP - (1-феніл-2-піролідин-1-іл-пентан-1-он) її забирав ОСОБА_7 , з метою подальшого збуту через інтернет магазини «Coffee Shop», «Staff Shop», «Watson Shop» на території України та поза її межами.
Замовлення з метою подальшого збуту особливо небезпечних психотропних речовин 4-ММС (4-метилметкатинон, мефедрон) здійснювалось ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та невстановленою слідством особою яка проживає на території Республіки Польща, дотримуючись попередньо розробленого плану діяльності злочинної організації через інтернет-мережу у невстановлених досудовим розслідуванням осіб у месенджері «Telegram» в період з середини 2023 року по січень 2024 року.
Придбані вказаними особами особливо небезпечні психотропні речовини надходили через ТОВ «Нова Пошта» на надумані імена. Після чого, ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та інші на даний час невстановлені особи, виконуючи свої ролі в злочинній організації отримували їх у відділеннях ТОВ «Нова Пошта», що в Хмельницькій, Тернопільській та суміжних з ними областями.
Окрім цього в період з середини 2023 року по січень 2024 року, незаконно виготовлені психотропні речовини - амфетамін та особливо небезпечні психотропні речовини PVP - (1-феніл-2-піролідин-1-іл-пентан-1-он) ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , діючи відповідно до плану діяльності злочинної організації, використовуючи інтернет-мережу, через ТОВ «Нова Пошта» та шляхом залишення так званих «мастеркладів», передавали ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та іншим на даний час невстановленим особам.
З метою конспірації та укриття злочинної діяльності від правоохоронних органів, ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та інші на даний час невстановлені особи за місцем свого проживання зважували психотропні речовини та особливо небезпечні психотропні речовини, фасували їх у поліетиленові пакети, які обмотували липкими стрічками, формуючи «закладки». При виготовленні даних «закладок» використовували клейку стрічку різного кольору, що свідчило про масу та вид психотропної речовини.
Окрім цього, з метою конспірації та укриття злочинної діяльності від правоохоронних органів, за вказівкою організаторів ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та інші на даний час невстановлені особи виготовляли так звані «мастерклади», які являли собою певну кількість психотропної речовини та особливо небезпечної психотропної речовини запакованої в упакування, для так званих «кур'єрів».
ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та інші на даний час невстановлені особи «склади» та «кур'єри» маючи заздалегідь виготовленні «мастерклади», «закладки» у визначених організаторами районах Хмельницької, Тернопільської та суміжних з ними областях, ховали дану психотропну речовину та особливо небезпечну психотропну речовину у загальнодоступні та непомітні для сторонніх осіб місця. Місцезнаходження даних речовин ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та інші на даний час невстановлені особи «склади» та «кур'єри» фотографували, описували та завантажували у мессенжері «Telegram» в спеціально створені організаторами так звані «бот» програми.
Вказані «бот» програми автоматично надавали детальну інформацію про те, як можна придбати психотропні речовини та особливо небезпечні психотропні речовини, а саме: про номер електронного гаманця чи банківської карти, суму грошових коштів яку необхідно сплатити, масу та вид речовини, яку споживач міг придбати.
Після оплати грошових коштів за психотропну речовину чи особливо небезпечну психотропну речовину створені організаторами «бот» програми автоматично перевіряли надходження коштів на електронні гаманці чи банківські карти та в подальшому надсилали інформацію із місцем, де можна отримати речовину у вигляді «закладки», а саме надсилали фото із зазначенням адреси, геоданих з конкретним місцезнаходженням «закладки» із психотропною речовиною чи особливо небезпечною психотропною речовиною.
Окрім цього ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та інші на даний час невстановлені особи «склади» та «кур'єри» маючи заздалегідь виготовлені «мастерклади», за допомогою поштового зв'язку ТОВ «Нова Пошта» пересилали дану психотропну речовину визначеним організаторами особам.
Також, ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та невстановлена досудовим розслідуванням особа, яка проживає на території Республіки Польща, діючи відповідно до плану діяльності злочинної організації, використовуючи інтернет-мережу через ТОВ «Нова Пошта» та шляхом залишення так званих «мастеркладів», чи особисто передавали ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та іншим на даний час невстановленим досудовим розслідуванням особам психотропні речовини та особливо небезпечні психотропні речовини з метою пересилання в Республіку Польща, а також спільно підшукували побутові предмети, а саме техніку для того щоб ховати в ній ці речовини, для переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.
Після цього, ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та інші на даний час невстановлені досудовим розслідуванням особи, діючи відповідно до плану діяльності злочинної організації, маючи заховану в техніку психотропну речовину та особливо небезпечну психотропну речовину, яка була запакована у вакуум, через відділення поштового зв'язку компанії «Meest» здійснювали пересилання цих речовин в Республіку Польщу.
Організатори діючи відповідно до розробленого плану діяльності злочинної організації, з метою конспірації, грошові кошти, отримані від незаконного збуту психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин перераховували на електронні гаманці, шляхом проведення фінансових операцій із залученням карткових рахунків групи фізичних осіб та своїх особистих рахунків, відкритих у банківських установах, обмінювали дані кошти в електронну валюту, використовували для замовлення обладнання для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, для утримання так званих «лабораторій», для замовлення нових партій прекурсорів, які використовуються для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, для замовлення особливо небезпечних психотропних речовин - 4-ММС (4-метилметкатинон, мефедрон), для придбання техніки з метою пересилання виготовлених психотропних речовин в Республіку Польща. Також, організатори злочинної організації частину отриманих злочинним шляхом грошових коштів від незаконного збуту психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин розподіляли між учасниками злочинної організації та витрачали на забезпечення подальшої незаконної діяльності вказаної злочинної організації.
В період часу з середини 2023 року, точний час досудовим розслідуванням не встановлено, по січень 2024 року члени злочинної організації всупереч Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» №60/95-ВР від 15 лютого 1995 року, порушуючи вимоги Порядку провадження діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №589 від 3 червня 2009 року та Наказу Міністерства охорони здоров'я України №188 від 1 серпня 2000 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2000 року за №512/4733 «Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу», у складі злочинної організації здійснювали незаконне придбанням, перевезення, зберіганням прекурсорів у особливо великих розмірах, з метою їх використання для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, придбання та зберігання обладнання, призначеного для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, організацію та утримання місць для незаконного виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберіганням з метою збуту, а також незаконний збут психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин у особливо великих розмірах, переміщення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин у особливо великих розмірах через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з метою їх збуту та території країн Європейського Союзу.
Згідно зі ст. 2, 7 Закону України “Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори” від 15.02.1995 та Таблиці № 1, 2, 4 Списків №1, 2 Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 770 від 06.05.2000, амфетамін, відносяться до психотропних речовин, обіг яких обмежено, а PVP - (1-феніл-2-піролідин-1-іл-пентан-1-он) та 4-ММС (4-метилметкатинон, мефедрон) відносяться до особливо небезпечних психотропних речовин, обіг яких заборонено, соляна кислота та ацетон відносяться до прекурсорів, стосовно яких встановлюються заходи контролю, а фенілнітропропен - прекурсори, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю.
Наявність підстав підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень є зібранні під час досудового розслідування докази, а саме: - протоколи про проведення контролю за вчинення злочину у формі оперативної закупки; - висновки експертів згідно з якими вилучені в ході проведення оперативної закупки речовини є психотропними речовинами та особливо небезпечними психотропними речовинами; - огляди інформації, отриманої в банківських установах зарахування грошових коштів та виведення грошових коштів; - протоколи за результатами проведення негласної слідчої (розшукової дії) - накладення арешту на кореспонденцію; - висновки експертів, згідно яких вилучені в ході відібрання взірців речовини посилки є психотропними речовинами та особливо небезпечними психотропними речовинами, а також прекурсорами; - протоколи проведення негласної слідчої (розшукової дії) - спостереження за особою, згідно з якими учасники злочинної організації зустрічаються, забирають посилки із психотропними речовинами та особливо небезпечними психотропними речовинами, відвідують місця їх виготовлення; - протоколи проведення негласної слідчої (розшукової дії) - негласне обстеження публічно недоступного місця, в яких зафіксовано докази злочинної діяльності учасників злочинної організації, пов'язаної із незаконним отриманням доходів на постійній основі, шляхом придбання, зберігання прекурсорів у особливо великих розмірах, з метою їх використання для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, придбанням та зберіганні обладнання призначеного для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, організації та утриманні місць для незаконного виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберіганням з метою збуту, а також незаконного збуту психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин у особливо великих розмірах, переміщення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин у особливо великих розмірах, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з метою їх збуту та території країн Європейського Союзу за допомогою Інтернет мережі, програми «Telegram» каналів під назвами «Coffee Shop» « ІНФОРМАЦІЯ_4 » « ІНФОРМАЦІЯ_3 »; - висновки експертів, згідно з якими вилучені в ході відібрання взірців під час негласного обстеження публічно недоступного місця, речовини - є психотропними речовинами та особливо небезпечними психотропними речовинами, а також прекурсорами; - протоколи проведення негласних слідчих (розшукових дій) - аудіо, відео контроль особи де зафіксована докази злочинної діяльності та інформація про учасників злочинної організації, діяльність якої спрямована на отриманням доходів на постійній основі, шляхом здійснення придбання, зберігання прекурсорів у особливо великих розмірах, з метою їх використання для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, придбанням та зберіганні обладнання призначеного для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, організації та утриманні місць для незаконного виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберіганням з метою збуту, а також незаконного збуту психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин у особливо великих розмірах, переміщення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин у особливо великих розмірах, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з метою їх збуту та території країн Європейського Союзу за допомогою Інтернет мережі, програми «Telegram» каналів під назвами « ІНФОРМАЦІЯ_5 » « ІНФОРМАЦІЯ_4 » « ІНФОРМАЦІЯ_3 »; - протоколи проведення негласної слідчої (розшукової дії) - зняття інформації з електронних телекомунікаційних мереж згідно з якими учасники злочинної організації спілкуються між собою про злочинну діяльність, яка пов'язана із незаконним отриманням доходів на постійній основі, шляхом придбання, зберігання прекурсорів у особливо великих розмірах, з метою їх використання для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, придбанням та зберіганні обладнання призначеного для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, організації та утриманні місць для незаконного виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберіганням з метою збуту, а також незаконного збуту психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин у особливо великих розмірах, переміщення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин у особливо великих розмірах, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з метою їх збуту та території країн Європейського Союзу за допомогою Інтернет мережі, програми «Telegram» каналів під назвами « ІНФОРМАЦІЯ_5 » « ІНФОРМАЦІЯ_4 » « ІНФОРМАЦІЯ_3 »; - протоколи огляду місця події, згідно з якими учасники злочинної організації здійснюють контрабанду психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин; - висновки експертів, згідно з якими вилучені в міжнародних відправленнях, речовини - є особливо небезпечними психотропними речовинами; - протоколи оглядів відеозаписів із відділень ТОВ «Нова Пошта» та «Meest», згідно з якими учасники злочинної організації здійснюють, пересилання психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин по території України та за її межі у Республіку Польща; - протоколом допиту свідка ОСОБА_13 , (анкетні данні змінено) згідно з яким, на території Тернопільської Хмельницької та суміжних з ними областей та на території Республіки Польща діє злочинна організація діяльність якої спрямована на отриманням доходів на постійній основі, шляхом здійснення придбання, зберігання прекурсорів у особливо великих розмірах, з метою їх використання для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, придбанням та зберіганні обладнання призначеного для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, організації та утриманні місць для незаконного виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберіганням з метою збуту, а також незаконного збуту психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин у особливо великих розмірах, переміщення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин у особливо великих розмірах, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з метою їх збуту та території країн Європейського Союзу за допомогою Інтернет мережі, програми «Telegram» каналів під назвами «Coffee Shop» « ІНФОРМАЦІЯ_4 » « ІНФОРМАЦІЯ_3 »; - інші матеріали досудового розслідування відкриття яких, на даній стадії зашкодить досудовому розслідуванню.
Згідно з вимогами ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод та практика Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ) застосовується судом як джерело права.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.
Відповідно до змісту рішень Європейського суду з прав людини («Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти сполученого Королівства» від 30.08.1990»), факти які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для висунення обвинувачення чи винесення обвинувального вироку. Достатньо щоб вони могли переконати об'єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
Із урахуванням здобутих в ході досудового розслідування даних, особи підозрюваного, в органу досудового розслідування виникла необхідність у застосуванні стосовно ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, оскільки більш м'який запобіжний захід не забезпечить належної його поведінки та виконання ним процесуальних обов'язків, виходячи з наступного.
Так, метою застосування щодо ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам передбачених ст.177 КПК України, а саме: п.1 переховуватись від органів досудового розслідування та суду; п.2 знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; п.3 незаконно впливати на свідка, іншого підозрюваного у цьому ж кримінальному провадженні; п.5 вчинити інше кримінальне правопорушення.
Підставами застосування щодо ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є те, що він обґрунтовано підозрюється у вчиненні в складі злочинної організації великої кількості злочинів, передбачених ч. 1 ст. 255; ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 305; ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 307; ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 311 КК України, а також встановлені обставини, які виправдовують даний запобіжний захід і підтверджують наявністю зазначених ризиків.
Ризиком того, що ОСОБА_4 може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду є те, що він обґрунтовано підозрюється у вчиненні особливо тяжких злочинів, за які законом передбачено покарання у виді виключно позбавлення волі, на строк до 12 років, з конфіскацією майна. Відповідно альтернативної міри покарання немає.
Обґрунтовуючи необхідність застосування підозрюваному виключного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слід врахувати, правову позицію ЄСПЛ, викладену у рішенні по справах «Москаленко проти України», від 20.05.2010, «W проти Швейцарії» від 26.01.1993, де Суд вказав, що врахування тяжкості злочину має свій раціональний зміст, оскільки вона свідчить про ступінь суспільної небезпечності цієї особи та дозволяє спрогнозувати з достатньо високим ступенем імовірності її поведінку, беручи до уваги, що майбутнє покарання за тяжкий злочин підвищує ризик того, що підозрюваний може ухилитись від суду.
Як зазначено у п. 58 рішення ЄСПЛ у справі «Becciev v. Moldova» від 04.10.2005 (Бекчієв проти Молдови), ризик втечі має оцінюватися у світлі факторів, пов'язаних з характером особи, її моральністю, місцем проживання, родом занять, майновим станом, сімейними зв'язками та усіма видами зв'язку з країною, в якій така особа піддається кримінальному переслідуванню.
А тому, усвідомлюючи тяжкість вчинених злочинів та розмір покарання, яке йому загрожує, він може умисно переховуватись від органу досудового розслідування та суду як на території України так і поза її межами з метою уникнення від відповідальності, оскільки має у наявності паспорт для виїзду за кордон.
На даний час органом досудового розслідування проведено тільки ряд першочергових слідчих дій, спрямованих на встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженню. Наявні дані кримінального провадження та оперативна інформація вказує на те, що злочинна діяльність ОСОБА_4 є багатоепізодною, до якої причетна велика кількість людей та всі причетні особи невстановлені. У зв'язку із цим органом досудового розслідування проводяться слідчо-розшукові заходи, спрямовані на встановлення місця знаходження та вилучення речових доказів, насамперед місцезнаходження психотропних речовин та постачальників цих речовин місця їх виготовлення, мобільних телефонів, комп'ютерної техніки за допомогою яких через мережу Інтернет здійснювався незаконний збут психотропних речовин, обставин їх виготовлення купівлі цих речовин та розсилання по території України та за її межами, місця зберігання та обставин збуту психотропних речовин, обставин одержання грошових коштів від збуту психотропних речовин та місць їх зберігання тощо.
Однак, ОСОБА_4 перебуваючи на волі, може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей, насамперед не відшукані на даний час психотропні речовини, комп'ютерну техніку, мобільні телефони, грошові кошти, одержані від їх реалізації. Також, оскільки злочинна діяльність тісно пов'язана із мережею інтернет (здійснювалася дистанційним методом із застосуванням конспірації з метою не викриття злочинної діяльності) та вся інформація яка має істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, знаходиться в мережі інтернет, яку можливо видалити дистанційним методом, підозрюваний маючи доступ до інтернет мережі, може видалити вказану інформацію, що може негативно вплинути на хід досудового розслідування та його результати, у тому числі унеможливить виконання завдань визначених ст.2 КПК України.
Ризиком того, що ОСОБА_4 , перебуваючи на волі, може незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні є те, що на даний час досудовим розслідування не встановлено усіх свідків та очевидців даного злочину, вказані особи не допитані. Водночас, деякі з них можуть бути відомі ОСОБА_4 а від так останній як особисто так і через третіх осіб - своїх спільників, які на даний час невстановлені, може незаконно впливати на свідків з метою дачі ними неправдивих, неповних показів, відмови від раніше наданих показань або умисного ухилення ними від явки до органу досудового розслідування та суду для надання показань, що може негативно вплинути на стан судового розгляду та його результати.
Також, ОСОБА_4 особисто або через третіх осіб може незаконно впливати, у тому числі шляхом застосування погроз, на інших підозрюваних у даному кримінальному провадженні з метою ненадання ними показів чи надання показів в його користь, а також перебуваючи на волі через мережу інтернет може повідомити інших невстановлених на даний час осіб - свої спільників, які приймають участь у вказаній злочинній діяльності, про розслідування вказаного кримінального провадження з метою знищення, приховання або спотворення будь-яких із речей насамперед не відшуканих на даний час психотропних речовин, так званих «лабораторій» з виготовлення психотропних речовин та постачальників прекурсорів, комп'ютерної техніки, мобільних телефонів, грошових коштів, одержаних від їх реалізації, які маються істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, що може негативно вплинути на хід досудового розслідування та його результати.
Окрім цього, необхідно провести комплекс слідчо-розшукових дій, спрямованих на отримання доказів вчинення ОСОБА_4 спільно із іншими особами інших злочинів, встановлення цих осіб та притягнення їх до кримінальної відповідальність за вчиненні діяння. Про те, ОСОБА_4 , знаючи осіб, які причетні до його злочинної діяльності, може вживати будь-яких заходів, спрямованих на унеможливлення встановлення їх органом досудового розслідування, впливати на них з метою ухилення ними від органу досудового розслідування та суду, ненадання ними показів чи надання показів в його користь тощо.
ОСОБА_4 , не працює, немає постійного законного заробітку, на даний час також встановлюються та перевіряється інформація стосовно того, як відмивалися кошти, які отриманні від вказаної злочинної діяльності та їх місця знаходження. Також встановлено, що з метою конспірації останній проживає у різних місцях відповідно у ОСОБА_4 на утриманні особи не перебувають, що також свідчить про слабку міцність соціальних зв'язків підозрюваного в місцях його проживання, окрім цього встановлено, що злочинна діяльність вказаної злочинної організації була поширена на Тернопільську, Хмельницьку та суміжні з ними області в тому числі за межами території України в Республіці Польща.
Також, оперативна інформація вказує на те, що злочинна організація може мати зв'язки в органах влади та мати канали обміну інформацією, щодо діяльності конкурентів по злочинному середовищу.
Вище вказане в цілому свідчить про те, що ОСОБА_4 , перебуваючи на волі з метою уникнення відповідальності може переховуватися від суду, незаконно впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, а також продовжувати вчиняти інші злочини.
Тому, в разі застосування до ОСОБА_4 більш м'якого запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, орган розслідування не матиме можливості запобігти його спілкуванню з іншими співучасниками злочину та свідками, вчинення іншого кримінального правопорушення, перешкоджанню ним в розслідуванні цього кримінального провадження та знищення, приховання або спотворення будь-якої із речей чи інформації, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Вказані обставини, на думку слідчого, в цілому свідчать про наявність вищезазначених ризиків, необхідності обранні ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та відповідно не можливості обрання до нього більш м'якого запобіжного заходу.
Відомостей, які б вказували на неможливість утримування ОСОБА_4 під вартою, на даний час не здобуто.
Згідно з положенням ст.5 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини, а також практики Європейського суду з прав людини, обмеження права особи на свободу і особисту недоторканність можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. В кожному випадку, як підкреслює Європейський суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного (обвинуваченого), а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів.
Окрім цього, враховуючи вищенаведені ризики, тяжкість злочину, санкцію, яка загрожує підозрюваному у разі визнання його винним, дані про особу підозрюваного, його соціальний стан, а тому з дотриманням п. п. 4, 5 ч. 4 ст. 183 КПК України при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_4 , ініціатор клопотання просить не визначати розмір застави.
З урахуванням наведеного та з метою забезпечення належної поведінки підозрюваного ОСОБА_4 та виконання ним процесуальних обов'язків, запобігання можливому переховуванню від слідства та суду, незаконного впливу на свідків та інших учасників кримінального провадження, вчинення інших злочинів, оскільки вказаній злочинній діяльності притаманний надзвичайно високий ступінь суспільної небезпеки, а також з метою створення необхідних умов для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків, швидкого, повного та неупередженого здійснення досудового розслідування, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, просить клопотання задовольнити.
2. Висловлені учасниками судового засідання позиції щодо поданого слідчим клопотання.
Прокурор відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 в судовому засіданні вказане клопотання підтримав із викладених у ньому підстав і мотивів, просив таке задовольнити та застосувати у відношенні підозрюваного ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави строком на 60 днів.
Підозрюваний ОСОБА_4 в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні клопотання сторони обвинувачення та застосувати щодо нього запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, посилаючись на відсутність у нього жодних намірів переховуватись від органів досудового розслідування та суду, чи впливати на інших учасників кримінального провадження, а також зазначив про те, що має постійне місце проживання, де і буде знаходитись у разі застосування відносно нього запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.
Захисник підозрюваного ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні висловив свої заперечення з приводу задоволення клопотання сторони обвинувачення про застосування щодо його підзахисного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, обґрунтовуючи свою позицію тим, що підозрюваний ОСОБА_4 має міцні соціальні зв'язки та на його утриманні перебуває мама, яка є особою з інвалідністю ІІІ групи, а також зазначив, що на свідків у даному кримінальному провадженні підозрюваний не впливатиме, оскільки їх фактично немає. Під час розгляду клопотання захисник просив врахувати принцип презумпції невинуватості та застосувати у відношенні підозрюваного ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, а у разі, якщо слідчий суддя дійде висновку про доцільність застосування відносно підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, просив визначити йому розмір застави.
3. Мотиви, з яких слідчий суддя виходив при постановленні ухвали, та оцінка слідчого суді.
Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши доводи прокурора, заперечення підозрюваного та його захисника, надавши таким оцінку, слідчий суддя доходить наступного висновку.
Згідно зі статтею 2 КПК України, завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
У відповідності до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із видів заходів забезпечення кримінального провадження є запобіжні заходи (п. 9 ч. 2 ст. 131 КПК).
Порядок застосування до особи запобіжних заходів визначений главою 18 КПК України.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 177 КПК підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний може здійснити такі дії: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Згідно зі ст.183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що в разі обрання іншого більш м'якого запобіжного заходу підозрюваний, обвинувачений може ухилитися від слідства або суду, знищити речові докази, перешкоджати встановленню істини у справі або продовжувати злочинну діяльність. При цьому суд повинен врахувати обставини, які вказані в ст. 178 КПК України.
Відповідно до ст.178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у ст.177 КПК України, зокрема, слідчий суддя зобов'язаний оцінити, в тому числі вагомість доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного винуватим у кримінальному правопорушенні, розмір майнової шкоди, а також дані, що характеризують особу підозрюваного.
Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що наявність підстав для тримання особи під вартою має оцінюватись в кожному кримінальному провадженні з урахуванням його конкретних обставин.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.183 КПК України, запобіжний захід у виді тримання під вартою не може бути застосовано, окрім як до раніше судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад три роки.
У відповідності до положень ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст.177 КПК України, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
3.1. Щодо набуття ОСОБА_4 статусу підозрюваного та наявності обґрунтованої підозри.
Слідчим суддею встановлено, що слідчими слідчого управління ГУНП в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023210000000471 від 22.06.2023 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 255; ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 305; ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 307; ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 311 КК України.
23 січня 2024 року о 06 год. 55 хв. год. у межах даного кримінального провадження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , затримано в порядку статті 208 КПК України.
На стадії досудового розслідування запобіжні заходи можуть застосовуватися виключно до особи, яка має статус підозрюваного у відповідному кримінальному провадженні.
У відповідності до ч. 1 ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 КПК України, повідомлено про підозру.
23 січня 2024 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255 КК України (стаття 255 в редакції Закону № 671-IX від 04.06.2020); ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 311 КК України (стаття 311 із змінами, внесеними згідно із Законами № 270-VI від 15.04.2008, № 2617-VIII від 22.11.2018); ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 307 КК України (стаття 307 із змінами, внесеними згідно із Законами № 3826-VI від 06.10.2011, № 2617-VIII від 22.11.2018); ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 305 КК України (стаття 305 із змінами, внесеними згідно із Законом № 875-V від 05.04.2007; в редакції Закону № 3718-VI від 08.09.2011; із змінами, внесеними згідно із Законом № 5065-VI від 05.07.2012, № 5460-VI від 16.10.2012, № 770-VIII від 10.11.2015), а саме: у створенні та керівництві злочинною організацією, в організації та керуванні вчиненням незаконного придбання, зберігання, перевезення прекурсорів в особливо великих розмірах з метою їх використання для виготовлення психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин, в організації та керуванні вчиненням незаконного виготовлення, придбання, зберігання, перевезення та пересилання з метою збуту, а також в організації та керуванні збуту психотропних речовин та особливо небезпечних психотропних речовин в особливо великих розмірах, в організації та керуванні вчиненням контрабанди особливо небезпечних психотропних речовин в особливо великих розмірах, тобто їх переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю у складі злочинної організації.
Так, вивченням особи ОСОБА_4 встановлено, що він проживає за адресою: АДРЕСА_1 , українець, громадянин України, непрацюючий, депутатом чи адвокатом не являється, раніше судимий.
На переконання слідчого судді, наведені в клопотанні обставини та додані до нього документи, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255 КК України (стаття 255 в редакції Закону № 671-IX від 04.06.2020); ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 311 КК України (стаття 311 із змінами, внесеними згідно із Законами № 270-VI від 15.04.2008, № 2617-VIII від 22.11.2018); ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 307 КК України (стаття 307 із змінами, внесеними згідно із Законами № 3826-VI від 06.10.2011, № 2617-VIII від 22.11.2018); ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 305 КК України (стаття 305 із змінами, внесеними згідно із Законом № 875-V від 05.04.2007; в редакції Закону № 3718-VI від 08.09.2011; із змінами, внесеними згідно із Законом № 5065-VI від 05.07.2012, № 5460-VI від 16.10.2012, № 770-VIII від 10.11.2015).
Зокрема, такими документами є: витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023210000000471 від 22.06.2023 року; рапорт старшого оперуповноваженого УБН ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_14 від 20.01.2024 року; протоколи за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 28.12.2023 року та 03.01.2024 року; протоколи за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - аудіо -, відео контролю особи від 22.12.2023 року та 11.01.2024 року; протоколи за результатами проведення негласної (слідчої) розшукової дії - обстеження публічно недоступного місця від 20.10.2023 року та 29.12.2023 року; висновки експертів від 05.12.2023 року №СЕ-19/120-23/12547-НЗПРАП, від 15.12.2023 року №СЕ-19/120-23/10883-НЗПРАП та №СЕ-19/120-23/10885-НЗПРАП, від 18.12.2023 року №СЕ-19/120-23/12970-НЗПРАП, від 20.12.2023 року №СЕ-19/120-23/11426-НЗПРАП, від 21.12.2023 року №СЕ-19/120-23/13187-НЗПРАП, від 05.01.2024 року №СЕ-19/120-24/48-НЗПРАП, від 09.01.2024 року №СЕ-19/120-24/38-НЗПРАП, від 10.01.2024 року №СЕ-19/120-24/45-НЗПРАП; протоколи про проведення контролю за вчиненням злочину у формі оперативної закупки від 04.10.2023 року, 20.11.2023 року та 13.12.2023 року; протоколи огляду від 29.12.2023 року, 11.01.2024 року та 12.01.2024 року; протокол за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - аудіо контроль особи від 31.10.2023 року; протокол за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - накладення арешту на кореспонденцію, її огляд і виїмка від 08.12.2023 року, 09.10.2023 року та 30.10.2023 року; протокол огляду місця події від 22.12.2023 року; протокол за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - візуальне спостереження за особою від 27.12.2023 року; протокол допиту свідка ОСОБА_13 від 12.01.2024 року; протоколи обшуку від 23.01.2024 року.
Зазначені відомості у сукупності з інформацією, викладеною у дослідженому під час судового засідання повідомленні про підозру, вважаються переконливими для слідчого судді в тому, що відповідні кримінальні правопорушення могли бути вчинені, а надані слідчим до клопотання відомості в достатній мірі вказують на можливість вчинення вказаних злочинів підозрюваним ОСОБА_4 .
Приймаючи таке рішення, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які наведені у клопотанні слідчого та доданих до нього матеріалах.
Водночас, слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.
Такий висновок цілком узгоджується із правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського суду з прав людини. Так, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» (рішення № 14310/88 від 23 жовтня 1994 року) суд зазначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».
Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255 КК України (стаття 255 в редакції Закону № 671-IX від 04.06.2020); ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 311 КК України (стаття 311 із змінами, внесеними згідно із Законами № 270-VI від 15.04.2008, № 2617-VIII від 22.11.2018); ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 307 КК України (стаття 307 із змінами, внесеними згідно із Законами № 3826-VI від 06.10.2011, № 2617-VIII від 22.11.2018); ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 305 КК України (стаття 305 із змінами, внесеними згідно із Законом № 875-V від 05.04.2007; в редакції Закону № 3718-VI від 08.09.2011; із змінами, внесеними згідно із Законом № 5065-VI від 05.07.2012, № 5460-VI від 16.10.2012, № 770-VIII від 10.11.2015), які у відповідності до частин п'ятої та шостої статті 12 КК України класифікуються як тяжкий злочин та особливо тяжкі злочини, відповідно, за вчинення останнього передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з конфіскацією майна.
3.2. Щодо наявності ризиків, передбачених положеннями статті 177 КПК України.
Оцінюючи наявність ризиків, на існування яких посилається сторона обвинувачення обґрунтовуючи подане щодо ОСОБА_4 клопотання, слідчий суддя виходить із такого.
Ризиком у контексті кримінального провадження є певна ступінь можливості, що особа вдасться до вчинків, які будуть перешкоджати досудовому розслідуванню та судовому розгляду або ж створять загрозу суспільству. Слідчий суддя, оцінюючи вірогідність такої поведінки підозрюваного, має дійти обґрунтованого висновку про високу ступінь ймовірності позапроцесуальних дій зазначеної особи.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Клішин проти України» наявність кожного ризику повинна носити не абстрактний, а конкретний характер та доводитися відповідними доказами.
Отже, оцінивши доводи, наведені у клопотанні слідчий суддя вважає, що сторона обвинувачення у судовому засіданні довела наявність підстав вважати, що існують ризики того, що підозрюваний ОСОБА_4 може: - переховуватись від органів досудового розслідування та суду; - знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; - незаконно впливати на свідка, іншого підозрюваного у цьому ж кримінальному провадженні; - вчинити інше кримінальне правопорушення.
3.2.1. Щодо наявності ризику переховування від органів досудового розслідування та суду (п.1 ч.1 ст.177 КПК України).
Так, ризиком того, що ОСОБА_4 може переховуватись від органів досудового розслідування та суду є те, що він обґрунтовано підозрюється у вчиненні, зокрема особливо тяжких злочинів (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 305 КК України), за які законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з конфіскацією майна, а тому, усвідомлюючи тяжкість вчинених злочинів та розмір покарання, яке йому загрожує, може умисно переховуватись від органу досудового розслідування та суду як на території України так і поза її межами з метою уникнення відповідальності. Це твердження узгоджується із позицією Європейського суду з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії», в якому зазначено, що суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні вказаних ризиків.
3.2.2. Щодо наявності ризику знищення, схову або спотворення будь-якої із речей, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення (п.2 ч.1 ст.177 КПК України).
Також, на даний час органом досудового розслідування проведено тільки ряд першочергових слідчих дій, спрямованих на встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні. Наявні дані кримінального провадження вказують на те, що злочинна діяльність є багатоепізодною, до якої причетна велика кількість людей та всі причетні особи на даний час невстановлені. У зв'язку із цим органом досудового розслідування проводяться слідчо-розшукові заходи, спрямовані на встановлення місця знаходження та вилучення речових доказів, насамперед місцезнаходження психотропних речовин та постачальників цих речовин місця їх виготовлення, мобільних телефонів, комп'ютерної техніки за допомогою яких через мережу Інтернет здійснювався незаконний збут психотропних речовин, обставин їх виготовлення купівлі цих речовин та розсилання по території України та за її межами, місця зберігання та обставин збуту психотропних речовин, обставин одержання грошових коштів від збуту психотропних речовин та місць їх зберігання тощо.
ОСОБА_4 , перебуваючи на волі, може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей, насамперед не відшукані на даний час психотропні речовини, комп'ютерну техніку, мобільні телефони, грошові кошти, одержані від їх реалізації. Також оскільки злочинна діяльність тісно пов'язана із мережею інтернет (здійснювалася дистанційним методом із застосуванням конспірації з метою не викриття злочинної діяльності) та вся інформація яка має істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення знаходиться в мережі інтернет, яку можливо видалити дистанційним методом підозрюваний, маючи доступ до інтернет мережі може видалити вказану інформацію, що може негативно вплинути на хід досудового розслідування та його результати, у тому числі унеможливить виконання завдань визначених ст.2 КПК України.
3.2.3. Щодо наявності ризику незаконно впливу на свідка, іншого підозрюваного у цьому ж кримінальному провадженні (п.3 ч.1 ст.177 КПК України).
Крім того, при встановленні наявності ризику впливу на свідка та іншого підозрюваного у цьому ж кримінальному провадженні слідчий суддя також виходить із передбаченої КПК України процедури отримання свідчень від осіб, які є свідками, у кримінальному провадженні, а саме спочатку на стадії досудового розслідування свідчення отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (частини 1, 2 статті 23, стаття 224 КПК України). Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 КПК, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (частина 4 статті 95 КПК).
За таких обставин, ризик впливу на свідка існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.
При цьому доводи сторони захисту щодо заперечення існування вказаного ризику з посиланням на фактичну відсутність у даному кримінальному провадженні свідків, вказаних висновків слідчого судді не спростовують, оскільки із долучених до клопотання стороною обвинувачення матеріалів вбачається наявність у цьому кримінальному провадженні свідка.
3.2.4. Щодо наявності ризику вчинення іншого кримінального правопорушення (п.5 ч.1 ст.177 КПК України).
Слідчий суддя також враховує, що підозрюваний ОСОБА_4 ніде не працює, постійного законного джерела доходу не має та раніше притягався до кримінальної відповідальності, а також у даному кримінальному провадженні підозрюється у вчиненні систематичних та багатоепізодних особливо тяжких злочинів, зокрема у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, що в цілому свідчить про те, що ОСОБА_4 , перебуваючи на волі, може вчинити інше кримінальне правопорушення.
4. Висновки слідчого судді.
З урахуванням наведеного, слідчий суддя доходить висновку про те, що підстави і обставини, які зазначені в клопотанні слідчого, є достатньо обґрунтованими, вони вказують на те, що сторона обвинувачення в повному обсязі довела суду обставини, які виправдовують обмеження права підозрюваного ОСОБА_4 на свободу. За встановлених обставин слідчий суддя доходить висновку про відсутність підстав для застосування більш м'якого запобіжного заходу, зокрема у вигляді домашнього арешту, на чому наполягала сторона захисту в судовому засіданні, і що запобіжний захід у вигляді тримання під вартою є необхідним і таким, що забезпечить на даному етапі досудового розслідування виконання підозрюваним процесуальних обов'язків, що зможе запобігти встановленим ризикам, передбаченим ст.177 КПК України.
На переконання слідчого судді, даний вид запобіжного заходу є співмірним з існуючими ризиками, відповідає даним про особу підозрюваного ОСОБА_4 , який раніше притягався до кримінальної відповідальності, та тяжкості пред'явленої йому підозри, зможе у повній мірі забезпечити виконання ним процесуальних обов'язків та унеможливить настання ризиків, передбачених ч.1 ст.177 КПК України.
Також під час розгляду клопотання сторони обвинувачення судом взято до уваги дані про особу підозрюваного ОСОБА_4 , зокрема знаходження в нього на утриманні мами, яка є особою з інвалідністю ІІІ групи, а також наявність у підозрюваного постійного місця проживання, втім, за наявності прямо передбачених ст.177 КПК України ризиків у даному кримінальному провадженні, на думку слідчого судді, саме запобіжний захід у вигляді тримання під вартою є найбільш прийнятним за вказаних умов, і навіть з урахуванням виключності такого заходу забезпечення кримінального провадження, він повністю відповідає як вимогам КПК України, так і обставинам даного кримінального провадження.
Крім того, при прийнятті рішення слідчий суддя враховує, що застосовуючи запобіжний захід у вигляді тримання під вартою ОСОБА_4 , слідчий суддя своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Визначення таких прав, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці цінностей суспільства.
У зв'язку з цим, слідчий суддя бере до уваги те, що інкриміновані підозрюваному кримінальні правопорушення, зокрема у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, мають високий ступінь суспільної небезпеки, зумовленої тяжкими наслідками не лише для конкретної особи, а і для суспільства в цілому, а тому в даному випадку наявність реальних ознак справжнього суспільного інтересу, незважаючи на презумпцію невинуватості, на переконання слідчого судді, переважає принцип поваги до особистості.
Таким чином, в судовому засіданні прокурором доведено, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не може запобігти встановленим під час судового розгляду клопотання ризикам, оскільки зібрані у кримінальному провадженні докази у своїй сукупності вказують на обґрунтованість повідомленої ОСОБА_4 підозри у вчиненні зазначених кримінальних правопорушень, а також наявні обґрунтовані ризики, передбачені пунктами 1, 2, 3, 5 частини 1 статті 177 КПК України. Слідчий суддя вважає, що прокурором в судовому засіданні доведено наявність усіх обставин, передбачених ч.1 ст.194 КПК України, що свідчить про неможливість запобігання встановленим ризикам шляхом застосування більш м'якого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою.
За таких обставин, слід задовольнити клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та відмовити у задоволенні клопотання підозрюваного та його захисника про застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.
Також, у відповідності до абз.1 ч.3 ст.183 КПК України слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов'язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов'язків, передбачених цим Кодексом, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
При цьому за приписами частини четвертої статті 183 КПК України слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні: 1) щодо злочину, вчиненого із застосуванням насильства або погрозою його застосування; 2) щодо злочину, який спричинив загибель людини; 3) щодо особи, стосовно якої у цьому провадженні вже обирався запобіжний захід у вигляді застави, проте був порушений нею; 4) щодо злочину, передбаченого статтями 255-255-3 Кримінального кодексу України; 5) щодо особливо тяжкого злочину у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.
Отже, із урахуванням того, що ОСОБА_4 у вказаному кримінальному провадженні підозрюється, зокрема у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 255 КК України, а також у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.3 ст.307, ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.3 ст.305 КК України, що належать до категорії особливо тяжких, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, тобто у даному випадку мають місце дві обставини, передбачені ч.4 ст.183 КПК України, які наділяють слідчого суддю дискреційними повноваженнями щодо не визначення розміру застави у кримінальному провадженні при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя вважає за можливе на підставі пунктів 4, 5 ч.4 ст.183 КПК України не визначати розмір застави у даному кримінальному провадженні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 183, 184, 193, 194, 196 КПК України, слідчий суддя,-
У задоволенні клопотання підозрюваного ОСОБА_4 та його захисника - адвоката ОСОБА_5 про застосування до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту та клопотання захисника підозрюваного ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 про визначення розміру застави у кримінальному провадженні - відмовити.
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Контроль за виконанням ухвали покласти на старшого слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 .
Копію ухвали вручити підозрюваному ОСОБА_4 негайно після її оголошення.
Датою закінчення дії ухвали вважати 00 год. 00 хв. 22 березня 2024 року.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1