Справа № 580/6204/23 Суддя (судді) першої інстанції: Олексій РІДЗЕЛЬ
31 січня 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача: Кузьмишиної О.М.,
суддів: Кобаля М.І., Костюк Л.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2023 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання вчинити дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1, в якому просить:
- зобов'язати відповідача скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням складових відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за нормами, чинними на 01.01.2020 а саме: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії;
- зобов'язати відповідача при підготовці оновленої довідки зазначити суму для обрахунку в пункті надбавки за особливості проходження служби 3 308,18 грн., премії 3 375,60 грн., надбавки за особливості проходження служби 65%, премії 116% з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за нормами, чинними на 01.01.2020.
Позов мотивовано тим, що на виконання рішення суду, відповідач видав довідку від 24.05.2023 №ФР51488 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020, застосувавши в якості розрахункової величини для визначення розмірів основних видів грошового забезпечення розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня календарного року, натомість зазначив розмір надбавки за особливості проходження служби у розмірі 0% та розмір премії у розмірі 10%, натомість у попередній довідці від 13.09.2021 №ФР51488 станом на 05.03.2019 надбавка за особливості проходження служби визначена у розмірі 65% та розмір премії у розмірі 116%. Виходячи з такого, позивач просить застосувати вказані відсоткові значення у довідці станом на 01.01.2020.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2023 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати оскаржуване рішення повністю та прийняти нове, яким задовольнити позов повністю.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що судом першої інстанції не враховано висновків судів в інших справах за його позовами, а окрім того зазначає, що під час розгляду цієї справи не враховано, що відповідач не взяв до уваги положення Закону України «Про Державний бюджет на 2020 рік» та здійснив розрахунок відповідно до постанови КМУ №704 застосувавши показник прожиткового мінімуму у розмірі 1 762,00 грн, при цьому відмовляє у виготовленні оновленої довідки.
Ухвалами колегії Шостого апеляційного адміністративного суду від 21 листопада та 11 грудня 2023 року відкрито апеляційне провадження, встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу та призначено справу до судового розгляду в порядку письмового провадження.
Відповідачем письмовий відзив на апеляційну скаргу не подавався.
Відповідно до частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.05.2023 у справі №580/6047/22 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020 за останньою займаною штатною посадою та тарифним розрядом, для проведення перерахунку та виплати основного розміру пенсії відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про щомісячні основні (оклад за посадою, військовим званням, надбавка за вислугу років) та додаткові (надбавки, доплати, підвищення та премії) види грошового забезпечення, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2020.
На виконання вказаного рішення суду відповідач склав довідку від 24.05.2023 №ФР51488 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020 з такими складовими: посадовий оклад 3 470,00 грн.; оклад за військовим званням 710,00 грн.; надбавка за вислугу років (45%) 1 881,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби 0%; премія (10%) 347,00 грн; Усього: 6408,00 грн.
Із заявою від 16.06.2023 позивач звернувся до відповідача з проханням підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення, зокрема, станом на 29.01.2020 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до телеграми Міністра оборони України №248/291 від 14.01.2020, надбавка за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65%, премії в розмірі 116%, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2020.
Відповідач листом від 05.07.2023 №6/8/5/ФР51448/3487 відмовив у підготовці та видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та повідомив, що пунктом 4 Постанови №704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, розраховуються виходячи з розміру 1 762,00 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт. Тому, оскільки рішення Кабінетом Міністрів України про перерахунок пенсій, призначених за Законом, не приймалося, а розміри посадового окладу позивача, окладу за військовим званням та інших складових грошового забезпечення розраховані шляхом множення 1 762,00 гривні на відповідний тарифний коефіцієнт, в Черкаському ОТЦК та СП відсутні підстави для складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та на адресу позивача запитуваної довідки про розмір грошового забезпечення останнього станом на 29.01.2020.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до положень частин першої-четвертої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
На підставі частин 2, 3 вказаної норми до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Частиною третьою ст.43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (далі Постанова №704).
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до Постанови №704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Суд першої інстанції правильно встановив, що питання наявності у позивача права на обчислення грошового забезпечення станом на 29.01.2020 шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 у даній справі дослідженню не підлягає, оскільки таке право підтверджене постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.05.2023 у справі №580/6047/22.
У межах даної справи спірним є включення до складу грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020 надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65%, премії в розмірі 116%.
У цьому зв'язку колегія суддів вважає, що відповідно до підп. 1, 2 п.5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати:
- надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;
- здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, до розміру грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у 2020 році включалися надбавка за особливості проходження служби до 100% та щомісячної премії у мінімальному розмірі 10%.
При цьому виплата, як надбавки за особливості проходження служби (у розмірі до 100% посадового окладу), так і премії (у мінімальному розмірі 10%) є правом а не обов'язком керівника та виплачується у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання.
Окрім того, виплата надбавки за особливості проходження служби залежить від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою, а преміювання відповідно до особистого внеску військовослужбовця в загальний результат служби.
Тобто, виплата вказаних надбавок залежить від результатів служби діючого військовослужбовця.
Разом з тим, позивач не є діючим військовослужбовцем, отримує пенсію по інвалідності, у зв'язку із чим доводи про необхідність включення у його довідку для перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби 65% та премії 116% не узгоджуються з наведеними нормами законодавства та є необґрунтованими.
Посилання позивача на те, що вказані відсоткові значення застосовувалися під час складення довідки від 13.09.2021 №ФР51488, а тому мають бути включені і у довідку від 24.05.2023, також не є обґрунтованими, оскільки довідка від 13.09.2021 складена станом на 05.03.2019, а довідка від 24.05.2023 станом на 01.01.2020, тобто за інші періоди часу.
Стосовно посилання позивача у зверненні від 16.06.2023 на телеграму Міністра оборони від 14.01.2020 №248/291, то телеграма не є нормативним чи розпорядчим актом, яким би встановлювався сталий розмір надбавки чи премії, який потім враховується при визначенні розміру пенсії.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а вказала, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців.
Таким чином, з урахуванням наведених висновків, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача при підготовці оновленої довідки саном на 01.01.2020 зазначити надбавку за особливості проходження служби 65%, премії 116%.
Отже, судом першої інстанції повно та правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, відповідно до вимог ст. 242 КАС України.
Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає залишенню без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2023 року - без змін.
Відповідно до статті 139 КАС України у суду відсутні підстави для здійснення перерозподілу судових витрат.
Керуючись статтями 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2023 року у справі №580/6204/23 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та подальшому оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач О.М. Кузьмишина
Судді М.І. Кобаль
Л.О. Костюк