Справа № 320/1928/22 Суддя (судді) першої інстанції: Лисенко В.І.
31 січня 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача: Кузьмишиної О.М.,
суддів: Єгорової Н.М., Сорочка Є.О.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, у якому просив суд:
- визнати протиправними дії ГУ ДСНС України у Київській області щодо відмови у включенні до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2009-2011 роки - доплати за роботу у зоні відчуження та зоні безумовного (обов'язкового) відселення, передбачені статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 №831;
- зобов'язати ГУ ДСНС України у Київській області включити доплату за роботу у зоні відчуження та зоні безумовного (обов'язкового) відселення, передбачену статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 831, у грошовий атестат та у довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2009 - 2011 роки, з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для перерахунку пенсії та у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, направити грошовий атестат та довідку до органу, що призначає пенсію.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером Міністерства надзвичайних ситуацій України та отримує пенсію за вислугу років. У травні 2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою про виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 за аналогічною посадою, яку він займав за останні два роки перед звільненням, для здійснення перерахунку пенсії та внесення змін до грошового атестату. Відповідачем виготовлено оновлену довідку №190 від 02.06.2021 про основні та додаткові види грошового забезпечення, проте на думку позивачка, до довідки не включено показник доплати за роботу у зоні відчуження, яка носила постійний характер та передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 №831 "Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження", та яку позивач отримував щомісячно. На цій підставі позивач повторно звернувся до відповідача з заявою про видачу нової довідки з зазначенням вказаної доплати, проте отримав відповідь про відсутність правових підстав для включення у довідку такої доплати. Вважаючи, свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2023 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, у якій останній просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2023 року справу прийнято у провадження колегії суддів у складі: судді-доповідача - Кузьмишиної О.М., суддів Єгорової Н.М., Сорочка Є.О., призначено справу до розгляду в порядку письмового провадження.
Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, позивачем у свою чергу подано відповідь на відзив на апеляційну скаргу.
Відповідно до частин першої, третьої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильності застосування норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 315, статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та неправильно застосовано норми матеріального права або порушено норми процесуального права.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 відповідно до відомостей трудової книжки у період з 01.04.1994 по 25.08.2011 проходив службу в Державній пожежній охороні ГУ МНС України в Київській області, є військовим пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 у розмірі 85 % грошового забезпечення.
У травні 2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою про надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", у тому числі з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та інших надбавок та премій за посадою, яку обіймав він на день звільнення.
На звернення позивача, відповідач виготовив нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 02.06.2021 №190, станом на 05.03.2019, про те, що відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" розмір грошового забезпечення позивача за відповідною посадою за нормами, чинними на 05.03.2019, за посадою начальник 20-ДПЧ по охороні зони відчуження і зони безумовного відселення м. Чорнобиль становить: посадовий оклад - 5 220,00 грн; оклад за спеціальним званням (підполковник) - 1 410,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 2 983,50 грн; надбавка за особливості проходження служби (50%) - 4 806,75 грн, премія (40%) - 2 088,00 грн, усього - 16 508,25 грн.
Позивач, не погоджуючись з невключенням у вищезазначену довідку щомісячної доплати за роботу у зоні відчуження, у жовтні 2021 року повторно звернувся до відповідача з заявою про надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, з зазначенням вказаної доплати.
Розглянувши заяву позивача, відповідач надіслав оновлену довідку про розмір грошового забезпечення від 08.11.2021 №351, яка повністю дублювала раніше, видану позивачем довідку про розмір грошового забезпечення від 02.06.2021 №190, станом на 05.03.2019, про те, що відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 05.03.2019, за посадою начальник 20-ДПЧ по охороні зони відчуження і зони безумовного відселення м. Чорнобиль становить: посадовий оклад - 5 220,00 грн; оклад за спеціальним званням (підполковник) - 1 410,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 2 983,50 грн; надбавка за особливості проходження служби (50%) - 4 806,75 грн, премія (40%) - 2 088,00 грн, усього - 16 508,25 грн.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо невключення у довідку щомісячної доплати за роботу у зоні відчуження, у грудні 2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою, у якій просив, зокрема: внести поправки до грошового атестату включивши у нього щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за несення служби на території зони відчуження і зони безумовного (обов'язкового) відселення; підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, що здійснює нарахування військових пенсій, оновлені грошовий атестат, довідку про розмір основного грошового забезпечення та довідку про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які отримував позивач протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням із служби, із обов'язковим включенням у них відомостей про розміри доплати за роботу у зоні відчуження і зоні безумовного (обов'язкового) відселення, яка носила постійний характер, що передбачено нормативно-правовими актами України, за аналогічною посадою станом на 05.03.2019 з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, для здійснення обчислення, перерахунку та виплати Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київської області належного позивачеві пенсійного забезпечення з 01.04.2019.
На звернення позивача, відповідач своїм листом №5602-35/5-Л-665 від 04.01.2022 повідомив про те, що складові грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначені вище згадуваною у запереченні постановою КМУ від 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу". Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначений у додатках 25-28 зазначеної постанови. На основі вищезазначеного, дана виплата не включається до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії. При цьому, доплати особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Державної служби соціального зв'язку та захисту інформації, військовослужбовцям внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки. Державної прикордонної служби які постійно виконують обов'язки в зоні відчуження до переліку видів грошового забезпечення не відносяться. Таким чином, вищезазначена доплата не є базою нарахування і не відноситься до видів грошового забезпечення постійного характеру.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що у період з серпня 2009 року до липня 2011 року включно позивачеві не нараховувалась та не виплачувалась доплата за роботу у зоні Чорнобильської АЕС у розмірі 150 відсотків мінімальної заробітної плати, передбачена статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року № 831.
На підставі відомостей про розміри грошового забезпечення позивача за останні 24 місяці (2009-2011 роки) перед його звільненням з посади начальника 20-ДПЧ по охороні зони відчуження і зони безумовного відселення м. Чорнобиль, відповідачем складено грошовий атестат №103 від 31.08.2011, у якому зазначені наступні види грошового забезпечення для призначення пенсії: оклад за спеціальним званням - 130,00 грн, посадовий оклад - 1000,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років у розмірі 35% - 395,50 грн, надбавка за ОВЗ 50% - 762,75 грн, надбавка за ризик 25% - 282,50 грн, премія 20% - 200,00 грн.
Суд першої інстанції, виходячи з такого, дійшов висновку, що відповідач правомірно не включив доплату за роботу у зоні відчуження за 2009-2011 роки до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Колегія суддів з такими висновками суду першої інстанції не погоджується, з огляду на наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до норм частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Аналогічне положення закріплено і в пункті 1 розділу І Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623 (далі - Інструкція № 623), та передбачає, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
За змістом пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
Так, підпунктом 4 пункту 2 розділу ІІ вказаного Порядку, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються, зокрема, такі документи: грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку);
Згідно з пунктом 1 розділу ХХХІ Інструкції № 623, при переміщеннях по службі, переведеннях, а також при звільненні осіб рядового і начальницького складу фінансовий підрозділ (бухгалтерія) зобов'язаний забезпечити їх усіма належними видами грошового забезпечення і про виплачені суми зробити відповідні записи в грошовому атестаті (додаток 4).
Грошовий атестат особам рядового і начальницького складу видається, зокрема, при звільненні в запас або відставку із призначенням пенсії.
Особам рядового і начальницького складу, які звільняються зі служби цивільного захисту з правом на пенсію, грошовий атестат після оформлення надсилається разом з іншими документами до відповідного пенсійного органу для призначення пенсії.
У пункті 3 розділу ХХХІ Інструкції № 623, визначено, що при заповненні грошового атестата в пункті 1 зазначаються, зокрема, розмір фактично виплаченого грошового забезпечення особі рядового та начальницького складу за останній період служби (в межах місяця, за який проводиться виплата) з розбивкою по видах.
частиною першою статті 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що військовослужбовцям, які несуть службу на територіях радіоактивного забруднення, підвищення оплати праці провадиться шляхом нарахування на оклади грошового утримання надбавок, встановлених статтею 39 цього Закону.
Згідно зі ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадянам, які працюють у зоні відчуження, встановлюється доплата у порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» від 10.09.2008 № 831 (далі - Постанова № 831), з 1 січня 2017 року особам, які постійно працюють, а також поліцейським, особам рядового та начальницького складу органів і підрозділів служби цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державного агентства з управління зоною відчуження, військовослужбовцям Національної гвардії, Служби безпеки, Державної прикордонної служби та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, встановлюється доплата у розмірі 150 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року.
Системний аналіз п. 3 Інструкції №623, п. 2 Постанови №704 та ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» дає підстави для висновку, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Отже, Закон, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема, щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону, який є вичерпним.
Як вбачається з матеріалів справи, під час здійснення служби та до моменту звільнення позивач щомісячно отримував, зокрема, доплату за роботу в зоні радіоактивного забруднення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року №831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження». Про зазначене свідчать наявні у справі розрахунково-платіжні відомості, довідки, архівні відомості та інші документальні докази.
Доплата за несення служби в зоні відчуження Чорнобильської АЕС є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, яку отримував позивач під час проходження служби. Ця доплата має постійний характер для осіб, які несуть службу в зоні радіоактивного забруднення Чорнобильської АЕС.
Таким чином, позивач отримував за останньою штатною посадою перед звільненням доплату, передбачену статтями 39, 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
При цьому колегія суддів зауважує, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не виключає з обчислення пенсії спірну доплату, передбачену Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Тобто, доплата за виконання службових обов'язків у зоні відчуження Чорнобильської АЕС є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який позивач отримував під час проходження служби, така доплата входить до грошового забезпечення та має постійний характер
Отже, щомісячна доплата за роботу у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, яку позивач отримував під час проходження служби, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення та перерахунок пенсії.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06 лютого 2019 року (справа №522/2738/17) та Верховного Суду у постанові від 26 листопада 2020 року (справа №372/224/16-а) та постанові від 31 серпня 2022 року (справа № 120/3807/18-а).
З наявної у матеріалах справи копії грошового атестата №103 за 2011 рік (т.1 а.с. 112) вбачається, що у пункті 1 відсутня інформація про виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати за роботу у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, передбаченої статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року №831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження».
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що дії відповідача щодо не включення позивачу до грошового атестата і довідки про щомісячні види грошового забезпечення та премії, що подається для призначення пенсії, щомісячної доплати за роботу у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, передбаченої статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року №831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» є протиправними.
З урахуванням наведеного колегія суддів доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Приписи п.п. 1, 4 ч. 1, ч. 2 ст. 317 КАС України визначають, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу позивача задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог.
Згідно ч. 6 ст. 139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
За правилами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, звертаючись до суду першої інстанції, сплатив судовий збір у розмірі 992,40 грн, а також сплатив судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 1 488,60 грн.
Зазначені суми слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2023 року скасувати, ухвалити нову постанову якою:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області щодо відмови включити відомості про доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року №831 до грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за 2009-2011 роки, що подається для призначення пенсії ОСОБА_1 .
3. Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області включити відомості про доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року №831 до грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за 2009-2011, що подається для призначення ОСОБА_1 пенсії, та направити грошовий атестат та довідку до органу, що призначає пенсію.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (код ЄДРПОУ 38537963) сплачений за подачу позовної заяви судовий збір у розмірі 992 грн 40 коп (дев'ятсот дев'яносто дві грн 40 коп) відповідно до квитанції №37 від 28.01.2022 та 1 488 грн 60 коп (одна тисяча чотириста вісімдесят вісім грн 60 коп) за подачу апеляційної скарги, відповідно до квитанції від 03.03.2023 (витяг на ІВАN з карткового рахунку).
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та подальшому оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач О.М. Кузьмишина
Судді Н.М. Єгорова
Є.О. Сорочко