Постанова від 30.01.2024 по справі 420/24991/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/24991/23

Перша інстанція: суддя Левчук О.А.,

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Домусчі С.Д.

суддів: Семенюка Г.В., Шляхтицького О.І.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання провести індексацію пенсії відповідно до п. 2 Постанови КМУ №168 від 24 лютого 2023 року,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яка не відповідає вимогам ст. ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, щодо нарахування та виплати з 01 березня 2023 року проіндексованої пенсії ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” із обмеженням суми індексації базового ОСНП пенсії фіксованим розміром: 1500 грн. та письмової відмови вих. № 25795-23809/Д-02/8-1500/23 від 09.09.2023 року провести індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року із застосуванням коефіцієнта 0,197 із розрахунку: 24769,95 грн. (розмір базового ОСНП) в розмірі індексації базового ОСНП за 2023 рік у сумі: 4879,68 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплачувати індексацію базового ОСНП за 2023 рік до пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.03.2023 року відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” із застосуванням коефіцієнта 0,197 із розрахунку: 24769,95 грн. (розмір базового ОСНП) * 0,197 = 4879,68 грн., у сумі 4879,68 грн., з урахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.07.2022 року у справі № 420/6716/22 та від 31.05.2023 року у справі № 420/6145/23 року без обмеження максимального розміру пенсії та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову вказував, що з 01.03.2023 р. у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” індексація пенсії має проводитись не менше, ніж в наступному розмірі: базовий ОСНП: 24769,95 грн. х 0,197 = 4879,68 грн., з урахуванням рішень суду. Однак пенсійним органом виплачується проіндексована пенсія з обмеженням індексації базового ОСНП пенсії у розмірі: 1500 грн. Тобто щомісячна недоплата позивачеві становить 3379,68 грн. Таким чином, позивач вважає, що йому протиправно обмежено індексацію пенсійних виплат максимальним (граничним) розміром 1500 грн.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2023 року відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в повному обсязі.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає про неврахування судом першої інстанції того факту, що порядок та розмір пенсії військовослужбовців та прирівняних до них осіб врегульований Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і можуть коригуватись виключно шляхом внесення змін до цього закону та законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Також, апелянт вказав, що судом першої інстанції проігноровано висновки Конституційного Суду України, якими визнано неконституційними норми закону, спрямовані на обмеження максимальним розміром пенсії вказаної категорії осіб.

У відзиві на апеляційну скаргу, відповідач, послався на правомірність оскаржуваного рішення та просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Апеляційний суд, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Суд встановив, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Відповідно до відомостей ЄДРСР, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01.07.2022 у справі №420/6716/22, яке набрало законної сили 02.08.2022 (ЄДРСР №105047534), визнані протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 року обмеження перерахованої пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок з 01.03.2022 пенсії за вислугу років ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Також, відповідно до відомостей ЄДРСР, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.05.2023 у справі №420/6145/23, яке набрало законної сили 03.07.2023 (ЄДРСР №111284933), визнані протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження максимальним розміром пенсійної виплати ОСОБА_1 , встановленої йому з 01.03.2023 р. за результатами індексації, проведеної на підставі Постанови КМУ №168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Одеській області здійснити з 01.03.2023 р. виплату пенсії ОСОБА_1 , проіндексованого на підставі Постанови КМУ №168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження його максимальним розміром.

При цьому апеляційний суд зазначає, що предметом спору у справі №420/6145/23 було лише саме право на отримання проіндексованої пенсії без обмеження граничним розміром.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”, здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 року, з урахуванням індексації (24769,95*0,197) - 1500,00 грн. (а.с. 10). та з урахуванням максимального розміру пенсії.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії з 01.03.2023 року відповідно до постанови КМУ № 168 із застосуванням коефіцієнта 0,197, на яку надано відповідь та повідомлено, що відповідно до постанови КМУ від 24 лютого 2023 року № 168 з 01.03.2023 року нарахована індексації пенсії в сумі 1500,00 грн., пунктом 10 постанови установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п. 1-7 постанови не може перевищувати 1500,00 грн. Пенсія призначена, обчислена та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства (а.с. 11-12).

Вирішуючи спір, суд першої інстанції виходив з того, що встановлене п. 10 Постанови №168 обмеження максимальної суми індексації пенсії у розмірі 1 500 грн у період спірних правовідносин, які виникли у 2023 році, відповідає приписам чинного правового регулювання, зокрема, з урахуванням норм п. 8 розд. “Прикінцеві положення” Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік” та з огляду на те, що пунктом 3 розділу “Прикінцеві положення” Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік” зупинено дію Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, апеляційний суд дійшов такого висновку.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Порядок обчислення пенсії вказаної категорії осіб врегульований Розділом V Закону від 09.04.1992 року №2262-XII.

На момент прийняття Закон від 09.04.1992 року №2262-XII не містив положень щодо застосування максимального розміру при обчисленні та виплаті пенсії.

Зміни стосовно виплати пенсії вказаній категорії осіб у максимальному розмірі введені з 01.01.2008 року із набранням чинності Законом України від 28.12.2007 року №107-VI.

Так, пунктом 29 Розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28.12.2007 року №107-VI доповнено частиною 5 статтю 43 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII.

У зв'язку із вказаними доповненнями, частина 5 статті 43 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII передбачала, що максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Конституційного Суду від 22 травня 2008 року по справі №10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними), положення статті 67 розділу I, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Таким чином, визначення у статті 43 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII застережень щодо максимального розміру пенсії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду від 22.05.2008 року по справі №10-рп/2008.

Водночас, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI частину 5 статті 43 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII викладено в такій редакції: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».

Наведені обставини свідчать про те, що Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI вносились зміни у частину 5 статті 43 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII, положення якої з 22 травня 2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Неконституційність положень Закону щодо виплати пенсії вказаної категорії осіб в межах максимального розміру за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, по 31 грудня 2017 року (на підставі доповнень згідно Закону України від 24.12.2015 року №911-VIII та Закону України від 06.12.2016 року №1774-VIII) встановлена і на підставі Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року по справі №7-рп/2016.

Наведені обставини свідчать про те, що доповнення, а також подальші зміни у статтю 43 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII в цілому визнані такими, що не відповідають Конституції України, а відтак не підлягають застосуванню під час перерахунку пенсії позивачу.

Положеннями Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI внесені зміни у норми Закону, які визнані такими, що Конституції України не відповідають, а отже не підлягають застосуванню у спірних правовідносинах.

В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 року №168 установлено,

що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 (пункт 1).

Установлено, що 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом (пункт 2).

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 установлено, що:

у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Щодо застережень у постанові Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 про підвищення пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, суд першої інстанції з посиланням на положення частини 3 статті 7 КАС України правильно визначив, що вказані правила акту Кабінету Міністрів України суперечить приписам Закону №2262-XII (з урахуванням висновків про неконституційність його окремих положень про обмеження максимальним розміром пенсії, призначеної особам за цим Законом), які є спеціальними у спірних правовідносинах та підлягають застосуванню у спірних правовідносинах.

Таким чином, проведення виплати пенсії позивача з березня 2023 року в межах максимального розміру суми індексації пенсії, є очевидно протиправним, чим підтверджується обґрунтованість доводів апеляційної скарги про наявність обставин для зобов'язання територіального пенсійного органу здійснити апелянту виплату пенсії з урахуванням підвищення, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168, без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції допустив неправильне застосування норм матеріального права при ухваленні судового рішення, внаслідок чого апеляційна скарга підлягає задоволенню, оскаржуване рішення - скасуванню, з прийняттям нового рішення про задоволення позову.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2-12, 72-78, 242, 257, 308, 311, 315, 317, 321, 325, 328 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2023 року у справі № 420/24991/23 - скасувати та ухвалити нову постанову.

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання провести індексацію пенсії відповідно до п. 2 Постанови КМУ №168 від 24 лютого 2023 року - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яка не відповідає вимогам ст. ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, щодо нарахування та виплати з 01 березня 2023 року проіндексованої пенсії ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” із обмеженням суми індексації базового ОСНП пенсії фіксованим розміром: 1500 грн. та письмової відмови вих. № 25795-23809/Д-02/8-1500/23 від 09.09.2023 року провести індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року із застосуванням коефіцієнта 0,197 із розрахунку: 24769,95 грн. (розмір базового ОСНП) в розмірі індексації базового ОСНП за 2023 рік у сумі: 4879,68 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплачувати індексацію базового ОСНП за 2023 рік до пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.03.2023 року відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” із застосуванням коефіцієнта 0,197 із розрахунку: 24769,95 грн. (розмір базового ОСНП) * 0,197 = 4879,68 грн., у сумі 4879,68 грн., з урахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.07.2022 року у справі № 420/6716/22 та від 31.05.2023 року у справі № 420/6145/23 року без обмеження максимального розміру пенсії та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум.

Встановити судовий контроль за виконанням постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2024 року у справі № 420/24991/23.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду протягом 45 днів з дня отримання постанови апеляційного суду, звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2024 року у справі № 420/24991/23.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, за наявності яких постанова апеляційного суду може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 30.01.2024

Суддя-доповідач С.Д. Домусчі

Судді Г.В. Семенюк О.І. Шляхтицький