Постанова від 31.01.2024 по справі 200/4915/23

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2024 року справа №200/4915/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Казначеєва Е.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2023 року у справі № 200/4915/23 (головуючий І інстанції Арестова Л.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_2 , в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив:

- визнати протиправною бездіяльність у ненаданні запитуваної інформації на обов'язковий адвокатський запит від 17.08.2023 року адвоката ОСОБА_1 у спосіб, визначений адвокатським запитом від 17.08.2023 року та порушенні гарантій адвоката, наданих частиною другою статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»;

- зобов'язати надати достовірну та повну інформацію адвокату ОСОБА_1 на адвокатський запит від 17.08.2023 року у спосіб, визначений адвокатським запитом від 17.08.2023 року та з урахуванням висновків суду (а.с. 59).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25.10.2023 року позов задоволено частково:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо ненадання запитуваної інформації на адвокатський запит ОСОБА_1 від 17.08.2023 року у спосіб, визначений в адвокатському запиті;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути адвокатський запит ОСОБА_1 від 17.08.2023 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні;

- в решті позовних вимог - відмовлено.

Відповідачем подано апеляційну скаргу на рішення суду, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову через порушення норм матеріального права, неповне з'ясування обставин.

Апелянт зазначив, що при зверненні до Управління позивач просив надати відповідь засобами електронного зв'язку (надіслати на електронну пошту), однак, позивачем не було надано сертифікату шифрування кваліфікованого електронного підпису, у зв'язку з чим відповідно до положень ст. 24 Закону 2297 та п. 10 Порядку 13-1 Управління не мало можливості надати персональні данні ОСОБА_2 через незахищений канал зв'язку без відповідного шифрування, про що позивача було повідомлено листом № 0500-0202-8/71686.

Отже, Управління діяло відповідно до вимог та положень чинного законодавства, а вимоги позивача щодо визнання дій неправомірними та такими, що порушують норми Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» не відповідають обставинам справи та вимогам чинного законодавства.

Крім того, Управління не відмовляло позивачу в наданні запитуваних відомостей та листом 22.08.2023 року № 0500-0202-8/71686 надано запитувану інформацію в межах повноважень, в той же час, передача іншої частини відомостей у спосіб, зазначений позивачем, суперечив встановленим нормам законодавства.

Апелянт зазначив, що дійсно ані Законом України «Про інформацію», ані Законом України «Про захист персональних даних» не передбачено необхідність надання сертифікату шифрування кваліфікованого електронного підпису, в той же час на Управління, як на орган державної влади, розповсюджується дія норм щодо захисту персональних даних.

Відповідно пункту 10 розділу IV Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління ПФУ від 30.07.2015 року № 13-1, якщо відповідь на звернення містить інформацію з обмеженим доступом, то така відповідь надсилається через мережу Інтернет у зашифрованому вигляді з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Вказана норма є діючою, такою що порушує норми законодавства не визнавалась та ніяким чином не суперечить положенням ані Закону України «Про інформацію», ані Закону України «Про захист персональних даних».

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив відмовити у її задоволенні.

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, відзиву, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Представник позивача 17.08.2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з адвокатським запитом у порядку статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», в якому зазначив, зокрема, наступне.

«3. На підставі вищевикладеного, прошу надати наступну інформацію:

3.1. Прошу надати довідку за період з 01.03.2016 року по 17.08.2023 року, з вказанням помісячно фактичних сум з пенсії по втраті годувальника, які були нараховані по особистому пенсійному рахунку, але не були фактично виплачені ОСОБА_2 РНОКПП НОМЕР_1 .

3.2. Прошу надати довідку за період з 01.03.2016 року по 17.08.2023 року, з вказанням помісячно фактичних сум з пенсії по втраті годувальника, які були фактично виплачені ОСОБА_2 РНОКПП НОМЕР_1 за вказаний період.

3.3. Прошу надати пояснення та підтверджуючі розпорядчі документи (належним чином засвідчені копії) Управління, відповідно до яких ОСОБА_2 РНОКПП НОМЕР_1 зупинена виплата пенсії з липня 2023 року.

3.4. У разі існування сум боргу за період з 01.03.2016 року по 17.08.2023 року по виплаті пенсії по втраті годувальника особі, якій надається правова допомога, прошу надати пояснення та надати інформацію вказавши конкретно, хто з посадових осіб державних органів та або який державний орган (або їх кілька) перешкоджає фактичному отриманню особі, якій надається правова допомога належних їй грошових коштів за період з березня 2016 року по серпень 2023 року.

Запитувана інформація необхідна для забезпечення визначення обсягу прав особи, якій надається правова допомога, по відновленню гарантованих Конституцією України прав, щодо отримання гарантованої пенсії по втраті годувальника, виплату якої можливо не проведено управлінням відповідно до Конституції та Законів України за період з 01.03.2016 року по 17.08.2023 року.

Отримана інформація буде використана у судових та правоохоронних органах для захисту порушених прав ОСОБА_2 РНОКПП НОМЕР_1 по реальному забезпеченню стягнення та відновлення виплати пенсії по втраті годувальника, відповідно до приписів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідь прошу надати впродовж 5 робочих днів з дня отримання цього листа засобами електронної пошти. Запитувану інформацію прошу надіслати на електронну пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1 або ІНФОРМАЦІЯ_2

Щодо відповідальності управління за ненадання інформації та копій, або надання інформації не в повному об*ємі:

За неправомірну відмову в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, у відповідь на адвокатський запит, запит кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, її палати або члена відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», ч. 5 ст. 212-3 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п'яти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Цей запит підписується КЕП ОСОБА_1 , що відповідно до законодавства України, є оригіналом підпису.

Додатки (копії засвідчені КЕП ОСОБА_1 ):

1. Згода на обробку та отримання персональних даних від 15.03.2020 року за підписом особи, якій надається правова допомога.

2. Ордер Бланк серія НОМЕР_2 від 05.04.2020 року.

3. Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю НОМЕР_3.» (а.с. 80-81).

Відповідно до згоди на обробку та отримання персональних даних від 15.03.2020 ОСОБА_2 надала згоду, зокрема, на право обробки адвокатом ОСОБА_1 конфіденційної інформації та будь-яких персональних даних відносно неї адвокатом ОСОБА_1 , та надала право адвокату ОСОБА_1 отримувати будь-яку конфіденційну інформацію та будь-якi персональні дані відносно неї які знаходяться у: будь-яких судах України; будь-яких правоохоронних органах України; будь-яких органах Пенсійного фонду України; будь-яких органах Miнicтepcтвa юстиції України; будь-яких органах Державної казначейської служби України, що стосуються та будуть стосуватися виконанню покладених повноважень відповідно до ордеру адвоката та усною домовленістю між ОСОБА_2 та адвокатом ОСОБА_1 (а.с. 38).

Згідно з ордером серії АН №1011138 від 05.04.2020 адвокат ОСОБА_1 наділений повноваженнями представляти інтереси та захищати права ОСОБА_2 у будь-яких судах України; будь-яких правоохоронних органах України; будь-яких органах Пенсійного фонду України; будь-яких органах Miнicтepcтвa юстиції України; будь-яких органах Державної казначейської служби України (а.с. 39).

Листом від 22.08.2023 року вих.№0500-0202-8/71686 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало відповідь «Про надання інформації на ОСОБА_2 » відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» на адвокатський щодо надання правової допомоги ОСОБА_2 . За результатами розгляду повідомило наступне.

«За матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_2 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області як отримувач пенсії у зв'язку з втратою годувальника та має статус внутрішньо перемішеної особи.

26.02.2020 ОСОБА_2 звернулася до Головного управління із заявою про виплату пенсії за фактичним місцем проживання.

Пенсійна справа була взяття на облік від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Пенсія в іншому управлінні була виплачена по 28.02.2019.

Виплату пенсії ОСОБА_2 розпочато у квітні 2020 року. Пенсію за березень 2020 року виплачено у липні 2020 року, пенсію за лютий 2020 року виплачено у серпні 2020 року. Борг за період з 01.03.2019 по 31.01.2020 в сумі 38980,27 грн. обліковується в управлінні, виплата проводиться відповідно до постанови КМУ від 10.11.2021 №1165 «Про затвердження Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), невиплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території». В листопаді, грудні 2022 року та в липні 2023 року була проведена виплата відповідно до вказаної постанови у розмірі 1089,50 грн. Таким чином, розмір невиплаченої суми пенсії станом на 22.08.2023 складає 37890,77 грн. за період з 01.03.2019 по 31.01.2020.

Виплата пенсії ОСОБА_2 з липня 2023 року не призупинялась.

Пенсійний фонд України запровадив модель он-лайн сервісу для отримання довідок (із системи персоніфікованого обліку: форма ОК-5, про розмір пенсії та інші), достовірність яких підтверджується QR-кодом.

Електронні документи з QR-кодом, підписані кваліфікованим електронним підписом Пенсійного фонду України, згідно чинного законодавства, є аналогом паперового документу, підписаного відповідальною особою в органі Пенсійного фонду України.

Виходячи з вищезазначеного, ОСОБА_2 має змогу самостійно отримати необхідну довідку за період з 01.03.2016 по теперішній час за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України.

Водночас повідомляємо, відповідно до Закону України від 02.10.1992 №2657-ХІІ «Про інформацію» та Закону України від 01.06.2010 № 2297-VІ «Про захист персональних даних» (далі - Закон №2297) відомості про пенсійне забезпечення належать до персональних даних та конфіденційної інформації про особу, поширення яких з урахуванням частини другої статті 32 Конституції України, частини другої статті 14 Закону №2297 без згоди суб'єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Законом №2297 визначено, що володільці, розпорядники персональних даних та треті особи зобов'язані забезпечити захист цих даних від випадкових втрати або знищення, від незаконної обробки, у тому числі незаконного знищення чи доступу до персональних даних.

Згідно з абзацом восьмим пункту 10 розділу IV Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 №13-1, якщо відповідь на звернення містить інформацію з обмеженим доступом, то така відповідь надсилається через мережу Інтернет у зашифрованому вигляді з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису (у разі надання заявником сертифікату шифрування кваліфікованого електронного підпису заявника, згенерованого будь-яким кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг).

Отже, для направлення відповіді на запит електронною поштою, Вам необхідно надати сертифікат шифрування кваліфікованого електронного підпису.» (а.с. 79).

Відповідь направлена позивачу листом засобами поштового зв'язку 23.08.2023 року, що підтверджується відтиском штемпеля на поштову конверті та отримана останнім, що не є спірним питанням у справі.

Згідно п.п. 1, 2 ч. 1 статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 5 липня 2012 року № 5076-VI (далі - Закон № 5076) адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом; адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги клієнту.

За ч.ч. 1, 3 статті 4 Закону № 5076 адвокатська діяльність здійснюється на принципах верховенства права, законності, незалежності, конфіденційності та уникнення конфлікту інтересів.

Адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об'єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).

Згідно ст. 20 Закону № 5076 під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема: 1) звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб); 2) представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об'єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами; 3) ознайомлюватися на підприємствах, в установах і організаціях з необхідними для адвокатської діяльності документами та матеріалами, крім тих, що містять інформацію з обмеженим доступом; 4) складати заяви, скарги, клопотання, інші правові документи та подавати їх у встановленому законом порядку; 5) доповідати клопотання та скарги на прийомі в посадових і службових осіб та відповідно до закону одержувати від них письмові мотивовані відповіді на ці клопотання і скарги; 6) бути присутнім під час розгляду своїх клопотань і скарг на засіданнях колегіальних органів та давати пояснення щодо суті клопотань і скарг; 7) збирати відомості про факти, що можуть бути використані як докази, в установленому законом порядку запитувати, отримувати і вилучати речі, документи, їх копії, ознайомлюватися з ними та опитувати осіб за їх згодою; 8) застосовувати технічні засоби, у тому числі для копіювання матеріалів справи, в якій адвокат здійснює захист, представництво або надає інші види правової допомоги, фіксувати процесуальні дії, в яких він бере участь, а також хід судового засідання в порядку, передбаченому законом; 9) посвідчувати копії документів у справах, які він веде, крім випадків, якщо законом установлено інший обов'язковий спосіб посвідчення копій документів; 10) одержувати письмові висновки фахівців, експертів з питань, що потребують спеціальних знань; 11) користуватися іншими правами, передбаченими цим Законом та іншими законами.

За ст. 23 Закону № 5076 професійні права, честь і гідність адвоката гарантуються та охороняються Конституцією України, цим Законом та іншими законами, зокрема: 1) забороняються будь-які втручання і перешкоди здійсненню адвокатської діяльності; 2) забороняється вимагати від адвоката, його помічника, стажиста, особи, яка перебуває у трудових відносинах з адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням, а також від особи, стосовно якої припинено або зупинено право на заняття адвокатською діяльністю, надання відомостей, що є адвокатською таємницею. З цих питань зазначені особи не можуть бути допитані, крім випадків, якщо особа, яка довірила відповідні відомості, звільнила цих осіб від обов'язку зберігати таємницю в порядку, передбаченому законом; 3) проведення стосовно адвоката оперативно-розшукових заходів чи слідчих дій, що можуть проводитися виключно з дозволу суду, здійснюється на підставі судового рішення, ухваленого за клопотанням Генерального прокурора, його заступників, прокурора Автономної Республіки Крим, області, міста Києва та міста Севастополя; 4) забороняється проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов'язаних із здійсненням адвокатської діяльності; 5) адвокату гарантується рівність прав з іншими учасниками провадження, дотримання засад змагальності і свободи в наданні доказів та доведенні їх переконливості; 6) життя, здоров'я, честь і гідність адвоката та членів його сім'ї, їх майно перебуває під охороною держави, а посягання на них тягнуть відповідальність, передбачену законом; 7) адвокату гарантується право на забезпечення безпеки під час участі у кримінальному судочинстві в порядку, встановленому законом; 8) забороняється залучати адвоката до конфіденційного співробітництва під час проведення оперативно-розшукових заходів чи слідчих дій, якщо таке співробітництво буде пов'язане або може призвести до розкриття адвокатської таємниці; 9) забороняється втручання у приватне спілкування адвоката з клієнтом; 10) забороняється внесення подання слідчим, прокурором, а також винесення окремої ухвали (постанови) суду щодо правової позиції адвоката у справі; 11) забороняється втручання у правову позицію адвоката; 12) орган або посадові особи, які затримали адвоката або застосували до нього запобіжний захід, зобов'язані негайно повідомити про це відповідну раду адвокатів регіону; 13) повідомлення про підозру адвоката у вчиненні кримінального правопорушення може бути здійснене виключно Генеральним прокурором, його заступником, прокурором Автономної Республіки Крим, області, міста Києва та міста Севастополя; 14) забороняється притягати до кримінальної чи іншої відповідальності адвоката (особу, стосовно якої припинено або зупинено право на заняття адвокатською діяльністю) або погрожувати застосуванням відповідальності у зв'язку із здійсненням ним адвокатської діяльності згідно із законом; 15) не можуть бути підставою для притягнення адвоката до відповідальності його висловлювання у справі, у тому числі ті, що відображають позицію клієнта, заяви у медіа, якщо при цьому не порушуються професійні обов'язки адвоката; 16) забороняється ототожнення адвоката з клієнтом; 17) дисциплінарне провадження стосовно адвоката здійснюється в особливому порядку.

Згідно ч.ч. 1, 2 статті 26 Закону № 5076 адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

За ст. 12 Закону № 5076 особі, яка склала присягу адвоката України, радою адвокатів регіону у день складення присяги безоплатно видаються свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України.

Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю і посвідчення адвоката України не обмежуються віком особи та є безстроковими.

Згідно ч. 1 статті 17 Закону № 5076 Рада адвокатів України забезпечує ведення Єдиного реєстру адвокатів України з метою збирання, зберігання, обліку та надання достовірної інформації про чисельність і персональний склад адвокатів України, адвокатів іноземних держав, які відповідно до цього Закону набули права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, про обрані адвокатами організаційні форми адвокатської діяльності. Внесення відомостей до Єдиного реєстру адвокатів України здійснюється радами адвокатів регіонів та Радою адвокатів України.

Згідно правових висновків в постановах Верховного суду від 6 липня 2019 року у справі № 855/229/19, від 26 вересня 2019 року у справі № 910/3845/19 особа адвоката підтверджується посвідченням адвоката України та свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю.

Згідно ч. 1 статті 24 Закону № 5076 адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту (абзац 1).

До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється (абзац 2).

За ч. 2 статті 24 Закону № 5076 орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.

За матеріалами справи позивач в інтересах ОСОБА_2 звернувся до відповідача із адвокатським запитом про надання інформації, зокрема, стосовно пенсійних виплат ОСОБА_2 , просив запитувану інформацію надіслати на електронну пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1 або ІНФОРМАЦІЯ_2

Листом ГУПФУ в Донецькій області № 0500-0202-8/71686 від 22.08.2023 року повідомлено, зокрема, що для направлення відповіді на запит електронною поштою, позивачу необхідно надати сертифікат шифрування кваліфікованого електронного підпису. Відповідно до Закону України від 02.10.1992 року № 2657-ХІІ «Про інформацію» та Закону України від 01.06.2010 року № 2297-VІ «Про захист персональних даних» (далі - Закон №2297-VI) відомості про пенсійне забезпечення належать до персональних даних та конфіденційної інформації про особу, поширення яких з урахуванням частини другої статті 32 Конституції України, частини другої статті 14 Закону № 2297-VI без згоди суб'єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Законом № 2297 визначено, що володільці, розпорядники персональних даних та треті особи зобов'язані забезпечити захист цих даних від випадкових втрати або знищення, від незаконної обробки, у тому числі незаконного знищення чи доступу до персональних даних.

За абз. 8 п. 10 розділу IV «Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України», затвердженого постановою правління ПФУ від 30.07.2015 року № 13-1, якщо відповідь на звернення містить інформацію з обмеженим доступом, то така відповідь надсилається через мережу Інтернет у зашифрованому вигляді з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису (у разі надання заявником сертифікату шифрування кваліфікованого електронного підпису заявника, згенерованого будь-яким кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг).

При цьому, відносини, пов'язані з захистом і обробкою персональних даних, спрямовані на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема, права на невтручання в особисте життя, у зв'язку з обробкою персональних даних регулює, який поширюється на діяльність з обробки персональних даних, яка здійснюється повністю або частково із застосуванням автоматизованих засобів, а також на обробку персональних даних, що містяться у картотеці чи призначені до внесення до картотеки, із застосуванням неавтоматизованих засобів.

За ст. 2 Закону № 2297-VI база персональних даних - іменована сукупність упорядкованих персональних даних в електронній формі та/або у формі картотек персональних даних; обробка персональних даних - будь-яка дія або сукупність дій, таких як збирання, реєстрація, накопичення, зберігання, адаптування, зміна, поновлення, використання і поширення (розповсюдження, реалізація, передача), знеособлення, знищення персональних даних, у тому числі з використанням інформаційних (автоматизованих) систем; персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована; згода суб'єкта персональних даних - добровільне волевиявлення фізичної особи (за умови її поінформованості) щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, висловлене у письмовій формі або у формі, що дає змогу зробити висновок про надання згоди. У сфері електронної комерції згода суб'єкта персональних даних може бути надана під час реєстрації в інформаційно-телекомунікаційній системі суб'єкта електронної комерції шляхом проставлення відмітки про надання дозволу на обробку своїх персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, за умови, що така система не створює можливостей для обробки персональних даних до моменту проставлення відмітки.

Згідно ч.ч. 1, 2 статті 5 Закону № 2297-VI об'єктами захисту є персональні дані.

Персональні дані можуть бути віднесені до конфіденційної інформації про особу законом або відповідною особою. Не є конфіденційною інформацією персональні дані, що стосуються здійснення особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень.

Правовідносини зі створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації регулює Закон України «Про інформацію» від 02.10.1992 року № 2657-XII (далі - Закон № 2657-XII).

За ч. 1 статті 7 Закону № 2657-XII право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації.

Згідно ч. 1 статті 10 Закону № 2657-XII за змістом інформація поділяється на такі види, зокрема інформація про фізичну особу.

За ч.ч. 1, 2 ст. 11 Закону № 2657-XII інформація про фізичну особу (персональні дані) - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.

Кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику, під час здійснення повноважень щодо верифікації та моніторингу державних виплат не потребує згоди фізичних осіб на отримання та обробку персональних даних.

Згідно ч.ч. 1, 2 статті 21 Закону № 2657-XII інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.

Конфіденційною є інформація про фізичну особу, інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, а також інформація, визнана такою на підставі закону. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, якщо інше не встановлено законом.

За ст. 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Згідно правових висновків Конституційного Суду України в рішенні від 20 січня 2012 року № 2- рп/2012 інформацією про особисте та сімейне життя особи (персональними даними) є будь-які відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована, а саме: національність, освіта, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, матеріальний стан, адреса, дата і місце народження, місце проживання та перебування тощо, дані про особисті майнові та немайнові відносини цієї особи з іншими особами, зокрема членами сім'ї, а також відомості про події та явища, що відбувалися або відбуваються у побутовому, інтимному, товариському, професійному, діловому та інших сферах життя особи, за винятком даних стосовно виконання повноважень особою, яка займає посаду, пов'язану зі здійсненням функцій держави або органів місцевого самоврядування. Така інформація про фізичну особу та членів її сім'ї є конфіденційною і може бути поширена тільки за їх згодою, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

За ч.ч. 1, 2 статті 14 Закону № 2297-VI поширення персональних даних передбачає дії щодо передачі відомостей про фізичну особу за згодою суб'єкта персональних даних.

Поширення персональних даних без згоди суб'єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Згідно ч. 1 ст. 10 Закону № 2297-VI використання персональних даних передбачає будь-які дії володільця щодо обробки цих даних, дії щодо їх захисту, а також дії щодо надання часткового або повного права обробки персональних даних іншим суб'єктам відносин, пов'язаних із персональними даними, що здійснюються за згодою суб'єкта персональних даних чи відповідно до закону.

За ч.ч. 1-4 статті 16 Закону № 2297-VI порядок доступу до персональних даних третіх осіб визначається умовами згоди суб'єкта персональних даних на обробку цих даних, наданої володільцю персональних даних, або відповідно до вимог закону. Порядок доступу третіх осіб до персональних даних, які перебувають у володінні розпорядника публічної інформації, визначається Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім даних, що отримує від інших органів центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику, під час здійснення верифікації та моніторингу державних виплат.

Доступ до персональних даних третій особі не надається, якщо зазначена особа відмовляється взяти на себе зобов'язання щодо забезпечення виконання вимог цього Закону або неспроможна їх забезпечити.

Суб'єкт відносин, пов'язаних з персональними даними, подає запит щодо доступу (далі - запит) до персональних даних володільцю персональних даних.

У запиті зазначаються: 1) прізвище, ім'я та по батькові, місце проживання (місце перебування) і реквізити документа, що посвідчує фізичну особу, яка подає запит (для фізичної особи - заявника); 2) найменування, місцезнаходження юридичної особи, яка подає запит, посада, прізвище, ім'я та по батькові особи, яка засвідчує запит; підтвердження того, що зміст запиту відповідає повноваженням юридичної особи (для юридичної особи - заявника); 3) прізвище, ім'я та по батькові, а також інші відомості, що дають змогу ідентифікувати фізичну особу, стосовно якої робиться запит; 4) відомості про базу персональних даних, стосовно якої подається запит, чи відомості про володільця чи розпорядника персональних даних; 5) перелік персональних даних, що запитуються; 6) мета та/або правові підстави для запиту.

За ч. 1 статті 24 Закону № 2297-VI володільці, розпорядники персональних даних та треті особи зобов'язані забезпечити захист цих даних від випадкових втрати або знищення, від незаконної обробки, у тому числі незаконного знищення чи доступу до персональних даних.

Суд зазначає, що ані Законом України «Про інформацію», ані Законом України «Про захист персональних даних» не передбачено необхідність надання сертифікату шифрування кваліфікованого електронного підпису для отримання персональних даних та конфіденційної інформації про особу засобами електронного зв'язку.

У випадку, якщо адвокатом запитується інформація з обмеженим доступом, а саме, конфіденційна інформація про клієнта (персональні дані), адвокатський запит має відповідати вимогам, які передбачені Законом № 2297-VI та містити підтвердження його повноважень на отримання такої інформації, що передбачено статтями 6, 7, 8, 10, 14, 16, 24 Закону № 2297-VI.

На підтвердження таких повноважень адвоката може бути договір про надання правової допомоги, в пунктах якого мають міститись чітко визначені повноваження адвоката щодо отримання персональних даних клієнта, додаток до договору або письмове волевиявлення клієнта у вигляді згоди.

Необхідність підтвердження повноважень на отримання адвокатом інформації з обмеженим доступом обумовлена обов'язками володільця персональних даних забезпечити належний захист персональних даних від незаконного доступу до них, що передбачено статтями 10 та 24 Закону № 2297-VI.

В матеріалах справа наявна згода ОСОБА_2 на обробку та отримання персональних даних від 15.03.2020 року, копії ордера серії АН №1011138 від 05.04.2020 року та свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю НОМЕР_3, виданого 29.08.2012 року, які долучені позивачем до адвокатського запиту, що відповідачем не заперечується (а.с. 37-39).

Крім того, запит підписано кваліфікованим електронним підписом позивача (а.с. 82).

Доказів того, що свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю визнано у передбаченому законом порядку недійсним або є скасованим матеріали справи не містять. Також, відсутні докази щодо припинення права позивача на заняття адвокатською діяльністю у порядку, передбаченому законом.

Крім того, адвокатський запит відповідає вимогам частині першій статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Апеляційний суд не бере до уваги посилання апелянта на п. 10 розділу IV Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління ПФУ від 30.07.2015 року № 13-1, оскільки застосовує до спірних правовідносин норми Законів України «Про інформацію», «Про захист персональних даних», які мають вищу юридичну силу.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо ненадання запитуваної інформації на адвокатський запит ОСОБА_1 від 17.08.2023 року у спосіб, визначений в адвокатському запиті; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути адвокатський запит ОСОБА_1 від 17.08.2023 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.

Керуючись ст.ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2023 року у справі № 200/4915/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 31 січня 2024 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.А. Блохін

Е.Г. Казначеєв