Рішення від 24.01.2024 по справі 520/22322/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

24 січня 2024 року № 520/22322/23

Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді - Білової О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Походенко А.І.,

за участю представників: відповідача Військової частини НОМЕР_1 - Брижка О.В.,

в режимі відеоконференцзв'язку представника відповідача військової частини НОМЕР_2 - Драгомира А.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони ДПС України) (код ЄДРПОУ 14321541), Військової частини НОМЕР_1 (Східне регіональне управління Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони ДПС України), в якому просить суд:

- визнати бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони Державної прикордонної служби України) щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_2 за період з 08.02.2018 по 28.02.2018;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони Державної прикордонної служби України) нарахувати та виплатити позивачу, ОСОБА_2 індексацію грошового забезпечення за період з 08.02.2018 по 28.02.2018 із застосуванням місяця підвищення доходу - січень 2008 року;

- визнати бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони Державної прикордонної служби України) щодо нарахування та виплати індексації- різниці грошового забезпечення, що склалася в березні 2018 року позивачу, ОСОБА_2 за період з 01.03.2018 по 02.09.2021;

- зобов'язання Військову частину НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони Державної прикордонної служби України) перерахувати та виплатити позивачу, ОСОБА_2 індексацію-різниці грошового забезпечення, в сумі 4196,67 грн, що склалася в березні 2018 року, за період з 01.03.2018 по 02.09.2021 з урахуванням абзацу 4, 6 пункту 5 Порядку №1078.

Ухвалою суду від 24.08.2029 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 13.09.2023 в задоволенні клопотання представника Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони ДПС України) про залишення позовної заяви без розгляду - відмовлено. Прийнято до розгляду уточнення позовної заяви від 11.09.2023, в яких позивач виклав п. 1,2 позовних вимог в наступній редакції:

1. Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони Державної прикордонної служби України) щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_2 за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 без застосування січня 2008 року (місяць підвищення доходу), як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для подальшого проведення індексації.

2. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони Державної прикордонної служби України) перерахувати та виплатити ОСОБА_2 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 із застосуванням січень 2008 року, як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації з урахуванням проведених виплат.

Ухвалою суду від 25.10.2023 залучено до участі у справі в якості другого відповідача військову частину НОМЕР_1 (Східне регіональне управління Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 14321937). Розпочато спочатку розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони ДПС України), Військової частини НОМЕР_1 (Східне регіональне управління Державної прикордонної служби України) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що під час проходження військової служби Військовою частиною НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони ДПС України) не було проведено нарахування та не виплачено індексацію грошового забезпечення за періоди з 01.12.2015 по 28.02.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, а в період з 01.03.2018 по 02.09.2021 з урахуванням абзацу 4, 6 пункту 5 Порядку №1078.

Відповідач Військова частина НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) не погодився з позовними вимогами та подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначив, що ОСОБА_3 проходив військову службу в Східному регіональному управлінні Державної прикордонної служби України в період з 01.07.2015 по 30.04.2016 та з 01.06.2016 по 28.02.2018. Згідно наказу начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 07.02.2018 № 69-ос, ОСОБА_4 виключений зі списків особового складу Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України та вибув для подальшого проходження служби до 23 загону морської охорони Донецько-Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби. Східним регіональним управління Державної прикордонної служби України до НОМЕР_4 загону морської охорони Державної прикордонної служби України направлено довідку-розрахунок індексації грошового забезпечення позивача за період проходження військової служби в Східному регіональному управлінні від 23.09.2023 № 11/334. При звільненні з військової служби ОСОБА_2 індексація грошового забезпечення за період проходження служби у Східному регіональному управлінні Державної прикордонної служби України була виплачена НОМЕР_4 загоном морської охорони Державної прикордонної служби України. Оскільки в період з 01.12.2015 по 01.03.2018 розміри тарифних окладів не змінювались, а зміна тарифних окладів, на яку посилається позивач, відбулась в минулому - до 01.12.2015, підстави для зміни місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення («базового місяця») є відсутніми.

Відповідач Військова частина НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони Державної прикордонної служби України) не погодився з позовними вимогами та направив до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що порядок №1078 ніколи не передбачав повернення до раніше встановлених «базових місяців», а передбачав лише поточну зміну «базового місяця» через зміну розмірів доходів. Оскільки ж в період з 01.12.2015 по 01.03.2018 розміри тарифних окладів не змінювались, а зміна тарифних окладів, на яку посилається позивач, відбулась у минулому - з 01.01.2008, підстави для зміни місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення («базового місяця») є відсутніми. Що стосується нарахування та виплати індексації - різниці грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 02.09.2021, позивач розрахував "суму можливої індексації", яка взагалі не передбачена Порядком №1078, та для розрахунку взяв цифру - 253,3%, та отримав в результаті суму можливої індексації у розмірі 4463,15 грн. У березні 2018 року величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів позивача складається: результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року (1762 грн.) на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року (101,1%) поділений на 100 відсотків, що становить 1781,38 грн. Внаслідок цього, відповідно до абзацу 3 Порядку № 1078, розмір підвищення грошового доходу позивача (5102,34 грн) перевищує суму індексації (1781,38 грн), що склалася у місяці підвищення доходу (березень 2018 року).

Позивач не погодився з доводами відповідачів та направив до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що при розгляді даного питання, потрібно врахувати те, що у лютому 2018 року позивач був переміщений по службі (переведений) зі Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України до військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загону морської охорони ДПС України). Відтак, позивач отримав частину грошового забезпечення в лютому 2018 року від Східного регіонального управління ДПС та Військової частини НОМЕР_2 . Виходячи з наданої відповіді, грошове забезпечення позивача до підвищення тарифних розрядів (застосування Постанови КМУ №704) складало 9860,20 грн, а грошове забезпечення після підвищення тарифних розрядів у березні 2018 року (застосування Постанови КМУ №704) склало 10156,38 грн. Відтак, позивач не погоджується з наведеними відповідачем розрахунками.

Ухвалою від 22.12.2023 клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні - задоволено. Призначено розгляд адміністративної справи у спрощеному провадженні на 24 січня 2024 року о 14:30 у відкритому судовому засіданні. Витребувано:

- у Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) довідку про розмір та складові грошового забезпечення позивача, нарахованого та виплаченого позивачу за лютий 2018 року за період проходження служби у Військовій частині НОМЕР_1 (01.02.2018 - 07.02.2018).

- у Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони Державної прикордонної служби України): 1) довідку про розмір та складові грошового забезпечення позивача нарахованого та виплаченого позивачу за лютий 2018 року за період проходження служби у Військовій частині НОМЕР_2 (08.02.2018 - 28.02.2018).

2) довідку про розмір та складові грошового забезпечення позивача, нарахованого та виплаченого позивачу за березень 2018 року.

Ухвалою від 15.01.2024 забезпечено участь представника відповідача Військової частини НОМЕР_2 в судових засіданнях у справі № 520/22322/23 в режимі відеоконференції шляхом використання Підсистеми відеоконференцзв'язку ЄСІТС.

В судове засідання позивач не прибув, про час дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, до суду подав клопотання, в якому просив здійснити розгляд справи за його відсутності.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

ОСОБА_3 проходив військову службу у Східному регіональному управлінні Державної прикордонної служби України в період з 01.07.2015 по 30.04.2016 та з 01.06.2016 по 28.02.2018.

В період проходження служби у Східному регіональному управлінні Державної прикордонної служби України індексація позивачу не виплачувалась у зв'язку з відсутністю фінансування.

Згідно наказу начальника Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) від 07.02.2018 № 69-ос, ОСОБА_3 виключений зі списків особового складу Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України та вибув для подальшого проходження служби до 23 загону морської охорони Донецько-Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби.

Східним регіональним управління Державної прикордонної служби України до НОМЕР_4 загону морської охорони Державної прикордонної служби України направлено довідку-розрахунок індексації грошового забезпечення позивача за період проходження військової служби в Східному регіональному управлінні від 23.09.2023 № 11/334, згідно з якою розмір несплаченої індексації становив: поточна 5606,89 грн, фіксована 306,81 грн, разом - 5913,70

В подальшому з 08.02.2018 по 02.09.2021 позивач проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони Державної прикордонної служби України).

Наказом командира Військової частини НОМЕР_2 № 283-ОС від 02.09.2021, позивача виключено зі списків частини та знято з усіх видів забезпечення з 02.09.2021.

При звільненні з військової служби ОСОБА_2 індексація грошового забезпечення за період проходження служби у Східному регіональному управлінні Державної прикордонної служби України була виплачена НОМЕР_4 загоном морської охорони Державної прикордонної служби України у жовтні 2021 року, що підтверджується копією архівної відомості № 1 за січень-грудень 2021 року.

Як вбачається з архівних відомостей, за 2018-2021 роки позивачу виплачувалась індексація грошового забезпечення з грудня 2018 по жовтень 2021.

Відтак, з урахуванням даних довідки від 29.08.2023 № 45 про суми несплаченої індексації за період з липня 2015 по лютий 2018 включно, за якою сплачено індексацію у жовтні 2021 та архівних відомостей за 2018-2021 роки за період з 08.02.2018 по 28.02.2018 та з 01.03.2018 по 02.09.2021 позивачу було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення.

Позивач посилається на те, що під час проходження військової служби відповідачем не було проведено нарахування та не виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, а в період з 01.03.2018 по 02.09.2021 з урахуванням абзацу 4, 6 пункту 5 Порядку №1078.

Представник позивача звернувся до Військовій частині НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони Державної прикордонної служби України) із заявою, в якій просив здійснити виплату позивачу індексації за період з 08.02.2018 по 02.09.2021 у встановленому Порядком № 1078 розмірі.

Листом від 08.08.2023 року за вихідним № 11/Д-207-194 відповідач відмовив у перерахунку та виплаті індексації та повідомив, що законні підстави для задоволення вимог відсутні.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості заявлених позовних вимог, суд виходить з таких норм діючого законодавства, що регулюють спірні правовідносини.

Предметом спору у даній справі є наявність обов'язку у відповідачів здійснити нарахування та виплату сум індексації грошового забезпечення військовослужбовців за спірний період з урахуванням базового місяця - січень 2008 та березень 2018 у відповідні періоди.

Спеціальним законом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців є Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі також - Закон № 2011-XII).

Приписами статті 9 Закону № 2011-XII встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

При цьому, статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі також - Закон № 1282-ХІІ).

Статтею 2 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до статей 4, 6 Закону № 1282-ХІІ (в редакції, яка діє з 01.01.2015, а щодо відсоткового значення порогу індексації - з 01.01.2016) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі з 01.01.2016 - 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).

Згідно з п. 1-1 Порядку № 1078 (у редакції, чинній з 01.01.2015) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі - з 01.01.2016 - 103 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

За змістом п. 4 Порядку № 1078, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Судом встановлено, що останнім місяцем підвищення окладу військовослужбовцям у складі грошового забезпечення під час проходження служби позивачем є березень 2018 року.

Відповідно до п. 6 Порядку № 1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету. У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік (вказана норма застосовується з 01 грудня 2015 року).

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року № 141 внесено зміни у вищевказаний пункт та викладено його в такій редакції: «виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету. У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік».

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці та є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

При цьому, суд враховує, що статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Тобто, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних вище нормативно-правових актів, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією), є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року зазначено, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п.23 рішення).

У зв'язку з цим, Європейський суд з прав людини не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Отже, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 825/874/17.

Щодо зобов'язання відповідача здійснити нарахування індексації із встановленням для обчислення індексації місяця підвищення тарифної ставки (окладу) січень 2008 року, суд зазначає наступне.

З вказаного приводу Верховним Судом в Постанові від 22 березня 2023 року у справі № 380/1730/22 було зроблено наступні висновки:

« 49. Водночас Верховний Суд вважає необґрунтованим висновок суду апеляційної інстанції про передчасність позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити нарахування індексації із встановленням для обчислення індексації місяця підвищення тарифної ставки (окладу) січень 2008 року, виходячи з того, що розрахунок індексації грошового забезпечення є компетенцією відповідача, як органу, в якому позивач проходив службу і який виплачував йому грошове забезпечення. Вказаний висновок суд апеляційної інстанції обґрунтовував тим, що указані дії є дискрецією роботодавця, при тому, що предметом даного спору, є саме перевірка бездіяльності/дій відповідача щодо ненарахування позивачу індексації, а питання базового місяця обчислення, на думку суду цієї інстанції, пов'язується вже з виконанням рішення суду.

50. Стосовно дискреційних повноважень, Суд неодноразово зазначав, що такими є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом подібних повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова "може". У такому випадку дійсно суд не може зобов'язати суб'єкта владних повноважень обрати один із правомірних варіантів поведінки, оскільки який би варіант реалізації повноважень не обрав відповідач, кожен з них буде правомірним, а тому це не порушує будь-чиїх прав.

51. Водночас повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний і законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку (до прикладу, постанови Верховного Суду від 13.12.2018 у справі № 802/412/17-а, від 11.04.2018 у справі № 806/2208/17).

52. Так, з 01.12.2015 положення Порядку № 1078 діють із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2019 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".

53. За змістом пояснюючої записки до проекту постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2019 № 1013 метою цього акту є внесення змін до умов оплати праці працівників установ, закладів, організацій окремих галузей бюджетної сфери, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, а також забезпечення єдиного підходу до проведення індексації при підвищенні заробітної плати працівників.

54. У зв'язку з цим указаною постановою удосконалено механізм проведення індексації доходів громадян, у тому числі з урахуванням періодів підвищення заробітної плати працівників (зокрема, пункт 5 викладено у новій редакції).

55. Внесені зміни, серед іншого, передбачали не лише заміну терміну "базовий місяць" на "місяць підвищення доходу", ці зміни надали іншого значення запровадженому новому терміну із зміною алгоритму визначення такого місяця підвищення.

56. На відміну від правил визначення "базового місяця" (яким вважався місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної зарплати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати) та який визначався у разі, коли збільшувалася заробітна плата внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої постійної складової зарплати), "місяцем підвищення доходу" є місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) і визначається він тільки в разі, якщо підвищена тарифна ставка (оклад). При цьому, за новими правилами зростання зарплати за рахунок інших постійних складових зарплати (без підвищення тарифної ставки чи окладу) не впливає на індексацію та не призводить до зменшення суми індексації.

57. Термін "підвищення тарифних ставок (окладів)" для працівників бюджетної сфери за змістом запроваджених нововведень застосовується у розумінні підвищення, що здійснюється відповідно до законодавства, а не у розумінні підвищення тарифної ставки (окладу) кожному працівнику індивідуально (зокрема, у зв'язку з призначенням на посаду чи переведенням на іншу посаду), як це було передбачено попереднім механізмом індексації. Тобто за новими правилами місяць підвищення тарифних ставок (окладів) для кожного окремого працівника не визначається індивідуально.

58. Якщо точкою відліку для обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) для проведення індексації за попереднім механізмом визначався базовий місяць, у якому індекс споживчих цін приймався за одиницю чи 100%, обчислення ІСЦ розпочиналося із місяця, наступного за базовим, а нарахування індексації провадилося з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (частини третя і четверта статті 4 Закону № 1282-ХІІ), то зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2019 № 1013, передбачали здійснення обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу та зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник

59. Отже, з 01.12.2015 відправною точкою для визначення місяця підвищення й початку обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) наростаючим підсумком є місяць останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник.

60. Задля досягнення поставленої мети (зміна механізму проведення індексації, який передбачав індивідуальний підхід для кожного окремого працівника, та перехід до механізму, який би забезпечував єдиний підхід до проведення індексації при підвищенні заробітної плати працівників) пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2019 № 1013 постановлено міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 01.12.2015 розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

61. За рахунок цього мала б "обнулитися" індексація минулих років, розмір якої зростав внаслідок довготривалого не підвищення доходу працівників, а тому абзацом 2 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2019 № 1013 передбачено, що для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку № 1078, який уже діяв із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2019 № 1013, та передбачав єдиний підхід до проведення індексації при підвищенні заробітної плати працівників (з місяця останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник).

62. Так, якщо на виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2019 № 1013 працівникам інших галузей бюджетної сфери були підвищені оклади, то військовослужбовцям оклади в грудні 2015 року не підвищувалися, а тому січень 2016 року не став для останніх "місяцем підвищення тарифних ставок (окладів)" для цілей застосування Порядку № 1078 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2019 № 1013).

63. Із обсягу встановлених у цій справі обставин слідує, що станом на січень 2016 року розмір посадових окладів військовослужбовців визначався Постановою №1294, яка була чинною з 01.01.2008 та діяла до 01.03.2018, тобто до набрання чинності Постановою № 704, якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

64. За таких обставин суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що за умови останнього підвищення військовослужбовцям посадового окладу в січні 2008 року, місяцем для розрахунку індексації грошового забезпечення для цілей застосування Порядку № 1078 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2019 № 1013) є січень 2008 року.

65. З наведеного слідує логічний висновок, що у спірному періоді (з 01.01.2016 до 01.03.2018) повноваження державних органів щодо визначення "місяця підвищення тарифних ставок (окладів)" для цілей застосування Порядку № 1078 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2019 № 1013) не були дискреційними, оскільки нормами означеного Порядку установлено лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки відповідної установи галузі бюджетної сфери - проведення індексації грошових доходів у разі перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, встановленого у розмірі 103 відсотки, починаючи з місяця останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник, яким для військовослужбовців у спірному періоді був січень 2008 року».

Такої ж позиції дотримувався Верховний Суд в Постанові від 15.03.2023 у справі № 420/6572/22.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як вбачається з матеріалів справи, Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) нараховано за період з 01.12.2015 по 07.02.2018, а Військовою частиною НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони ДПС України) нараховано за період з 08.02.2018 по 28.02.2018 та виплачено за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 позивачу індексацію грошового забезпечення із застосування базового місяця - березень 2015, червень 2016 року, чим, за висновком Верховного Суду, порушено права позивача.

Відтак, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню відповідно до періодів, в яких допущені порушення, відносно обох відповідачів, а щодо вимог зобов'язального характеру - відносно Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони ДПС України), з якої звільнявся позивач.

Стосовно періоду з 01.03.2018 по 02.09.2021, з наданої до суду довідки про розмір виплаченої позивачу індексації вбачається, що за вказаний період відповідач виплатив позивачу індексацію з урахуванням базового місяця - березень 2018 року.

В той же час, позивач не погоджується з тим, що при обрахунку індексації відповідачем не застосовано абзацу 4, 6 пункту 5 Порядку №1078.

Відповідно до абзацу 3-6 п. 5 Порядку №1078 сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 11 цього Порядку.

Питання застосування абзацу 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 при обрахунку індексації грошового забезпечення було предметом розгляду Верховним Судом у справі № 380/5493/21, на висновки у якій посилається позивач у позовній заяві.

Так, Верховним Судом в Постанові від 29.03.2023 у справі №380/5493/21 зазначено:

«109. Порядок проведення індексації грошових доходів населення передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, «поточної» та «індексації-різниці».

110. Суми цих індексацій можуть нараховуватися і одночасно, і окремо одна від одної.

111. У разі виникнення спору щодо індексації грошових доходів, коло обставин, які є істотними для справи; факти, що підлягають встановленню; характер спірних правовідносин; матеріальний закон, який їх регулює, - залежать від виду індексації, з приводу якої існує спір.

112. Щодо поточної індексації, то право працівника на її отримання виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 1 січня 2016 року встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1-1, абзац 6 пункту 5 Порядку №1078).

113. Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзац 2, 5 пункт 4 Порядку №1078).

114. Як можна зрозуміти з матеріалів справи, у випадку ОСОБА_1 правовідносини щодо нарахування й виплати поточної індексації з 1 березня до 29 грудня 2018 року не є спірними.

115. У позовній заяві, відзиві на позов, апеляційній скарзі та відзиві на неї сторони не заперечували і не оспорювали тих обставин, що в грудні 2018 року відповідач нарахував і виплатив позивачу поточну індексацію грошового забезпечення в сумі: 71,08 грн зі встановленням березня 2018 року місяцем, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для такої індексації.

116. Щодо «фіксованої» суми індексації, то слід зазначити, що Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» і Порядок №1078 такого поняття не містять.

117. Цей термін фігурував у Додатку 4 до Порядку №1078 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 року №526, де були наведені приклади обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.

118. Проте постановою Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року цей Додаток був викладений у новій редакції і з 1 грудня 2015 року у цьому Додатку, як і в цілому Порядку №1078, поняття фіксованої суми індексації не згадується.

119. З 1 грудня 2015 року в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 по суті йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.

120. Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 у редакціях, які застосовувалися з 1 грудня 2015 року до 1 квітня 2021 року, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не)нараховується, а саме:

120.1. сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3);

120.2. сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).

121. Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 додатково указує, що ця сума індексації-різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.

122. Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дає Суду підстави зробити висновок, що нарахування й виплата індексації-різниці мають щомісячний фіксований характер, гарантуються законом і є обов'язковим для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

123. Враховуючи те, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, та з огляду на правила й умови нарахування суми індексації-різниці, які встановлені абзацами 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, Суд дійшов висновку, що повноваження відповідача щодо виплати цієї суми не є дискреційними.

124. З урахуванням того факту, що 1 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704, якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, березень 2018 року став місяцем підвищення доходу ОСОБА_1 , за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.

125. Системний і цільовий способи тлумачення абзаців 3, 4 Порядку №1078 дають Суду підстави зробити висновок, що у березні 2018 року як місяці підвищення доходу ОСОБА_1 відповідачу належало вирішити питання, чи має останній право на отримання індексації-різниці, а якщо так, то у якій сумі.

125.1. Указані висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 23 березня 2023 року у справі №400/3826/21 з подібними правовідносинами, яка в силу приписів частини третьої статті 341 КАС України підлягає врахуванню під час касаційного перегляду справи ОСОБА_1 .

126. Як видно з установлених обставин справи, відповідач не нараховував і не виплачував позивачу цей вид індексації за період з 1 березня 2018 року до 29 грудня 2018 року. Водночас позивач наполягав на тому, що має право на отримання індексації-різниці і що це право відповідач порушив через бездіяльність.

127. Отже, указані обставини є спірними в цій справі. Проте суди першої й апеляційної інстанції їх не дослідили.

128. У цьому контексті Суд зауважує, що з огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку №1078 позивач має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.

128.1. Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.

129. Суди першої й апеляційної інстанції указані правовідносини не дослідили та не перевірили істотні для справи обставини, а відтак не підтвердили й не спростували доводи позивача про те, що він має право на отримання щомісячної індексації-різниці за період з 1 березня 2018 року до 29 грудня 2018 року і що це право порушив відповідач.

130. Щодо кола обставин, які належить з'ясувати для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078, Суд звертає увагу на таке.

131. Буквальний спосіб тлумачення цих норм свідчить про те, що для їхнього застосування суд повинен встановити:

131.1. розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А);

131.2. суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б);

131.3. чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).

132. Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року.

132.1. В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку №1078).

133. Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078).

134. Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.

135. Як уже було зазначено, у такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А)».

Суд зазначає, сторони не заперечують і не оспорюють тих обставин, що з грудня 2018 року по 02.09.2021 Військова частина НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони ДПС України) нараховувала і виплачувала позивачу поточну індексацію грошового забезпечення зі встановленням березня 2018 року місяцем, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для такої індексації.

Відтак, спірним у даній справі є наявність у позивача права на отримання індексації-різниці за період з 1 березня 2018 року до 02.09.2021.

Як було зазначено Верховним Судом, суду належить встановити:

- розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А);

- суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б);

- чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).

Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення позивача в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року.

В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункту 5 Порядку №1078).

Ухвалою від 22.12.2023 витребувано:

- у Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) довідку про розмір та складові грошового забезпечення позивача, нарахованого та виплаченого позивачу за лютий 2018 року за період проходження служби у Військовій частині НОМЕР_1 (01.02.2018 - 07.02.2018).

- у Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони Державної прикордонної служби України): 1) довідку про розмір та складові грошового забезпечення позивача нарахованого та виплаченого позивачу за лютий 2018 року за період проходження служби у Військовій частині НОМЕР_2 (08.02.2018 - 28.02.2018).

2) довідку про розмір та складові грошового забезпечення позивача, нарахованого та виплаченого позивачу за березень 2018 року.

27.12.2023 військовою частиною НОМЕР_1 (Східне регіональне управління Державної прикордонної служби України) надано витребувані докази.

29.12.2023 військовою частиною НОМЕР_2 надано витребувані докази.

Як вбачається з Довідки № 11/165 від 26.12.2023, виданої Східним регіональним управлінням, що також відповідає даним довідки від 24.01.2024 № 09/19, додатково наданої у судовому засіданні, позивачу нараховано за лютий 2018:

Посадовий оклад - 740,00 грн

Оклад за військове звання - 55,00 грн

Надбавка за вислугу років - 159,00 грн

Надбавка за виконання особливо важливих завдань - 477,00 грн

Надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 27,75 грн

Надбавка за ОУС-ризик для життя - 111,00 грн

Преміювання - 3515,00 грн

ЩДГВ згідно ПКМУ 889 за лютий 2018 року - 775,20 грн

Всього: 5772,05 грн.

Як вбачається з Довідки № 72 від 25.12.2023, виданої Військовою частиною НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони Державної прикордонної служби України), позивачу нараховано за період з 08.02.2018 по 28.02.2018:

Грошову винагороду - 38,52 грн

Підйомну допомогу - 5136,00 грн.

Згідно вказаної довідки позивачу нараховано за березень 2018 (без врахування грошової винагороди за лютий - 38,52 грн):

Посадовий оклад - 2985,01 грн

Оклад за військове звання - 929,67 грн

Надбавка за вислугу років - -2,99 грн

Надбавка за виконання особливо важливих завдань - 339,74 грн

Надбавка за ОУС-ризик для життя - -2,24 грн

Преміювання - 4689,76 грн

Всього: 10117,86 грн.

За поясненнями представників відповідачів у судовому засіданні, виплату грошового забезпечення в повному обсязі, крім підйомної допомоги (5136,00 грн) та грошової винагороди в сумі 38,52 грн, позивачу здійснила військова частина НОМЕР_2 .

Представник відповідача військової частини НОМЕР_2 - ОСОБА_5 в судовому засіданні також пояснив, що ними проведено коригування (зменшення) грошового забезпечення за минулий період з урахуванням даних грошового атестату позивача, який був переданий з попереднього місця служби, на суми 2,24 грн та 2,99 грн, а відтак, вказані суми мають враховуватися при обрахунку грошового забезпечення за лютий 2018 року.

Таким чином, розмір грошового забезпечення позивача за лютий 2018 складає 5772,05+38,52-2,24-2,99=5805,34 грн.

При цьому підйомна допомога в розмірі 5136,00 грн є одноразовою виплатою, а відтак в розрахунок грошового забезпечення за лютий 2018 року не враховується.

Розмір грошового забезпечення за березень 2018 згідно наданих довідок складає 10117,86 грн (10156,38-38,52).

Відтак, різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року складає 10117,86 - 5805,34 = 4312,52 грн.

Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078).

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб: з 1 січня 2018 року становить 1762,00 гривні.

Таким чином, станом на березень 2018 прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб складав 1762,00 гривні.

Відповідно до Порядку № 1078 коефіцієнт індексаціє є «величиною приросту індексу споживчих цін». Розраховується він наступним чином: знаходиться індекс перевищення порогу індексації наростаючим підсумком, від якого віднімається 100%.

Поріг індексації - це індекс споживчих цін (ІСЦ), розрахований наростаючим підсумком (тобто місячні ІСЦ потрібно перемножити), який перевищив відмітку 103%. Розраховується він починаючи із березня 2003 року (місяця вступу у силу "Закону про індексацію грошових доходів населення") і підпорядковується наступному правилу: якщо ІСЦ перевищив 103% то з місяця, наступного після місяця такого перевищення, розрахунок індексу споживчих цін починається заново.

Оскільки після підвищення тарифних ставок позивача сума сукупного доходу (грошового забезпечення) за березень є меншою за суму сукупного доходу за лютий, з огляду на що різниця підвищення доходу має від'ємне значення (- 828,71 грн), водночас індексація грошового забезпечення не може мати значення менше 0, відтак сума можливої індексації перевищує розмір підвищення доходу позивача у березні 2018 року, а відтак у позивача наявне право на виплату індексації-різниці.

Порівнюючи грошове забезпечення позивача за лютий 2018 року та березень 2018 року та враховуючи положення речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку № 1078, можна дійти висновку, що сталі види основного грошового забезпечення позивача у березні 2018 року підвищились.

При цьому суд, з урахуванням приписів абз 5. п. 5 Порядку 1078 зауважує, що зміна тих видів грошового забезпечення, які за своєю природою не є сталою величиною, не впливає на обрахунок розміру індексації грошового забезпечення позивача.

Визначаючи суму можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) необхідно встановити величину приросту індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в березні 2018 року, яка з урахуванням положень Порядку №1078 та додатків до нього, а також даних з офіційного сайту Держстату України про індекс інфляції у 2008-2018 роках (https://ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2006/ct/cn_rik/isc/isc_u/isc_m_u.htm) розраховується наступним шляхом: лютий 2008 року - 102,7% (індекс споживчих цін до попереднього місяця згідно даних Держстата) = 1,027; березень 2008 року - 103,8% = 1,038; квітень 2008 року - 103,1% - 1,031; травень 2008 року - 101,3% = 1,013; вересень 2008 року - 101,3% = 1,013 (розраховано за наростаючим підсумком - 100,8% (червень 2008) х 99,5% (липень 2008) X 99,9% (серпень 2008) х 101,1% (вересень 2008)); жовтень 2008 року - 101,7% = 1,017; листопад 2008 року - 101,5% = 1,015; грудень 2008 року - 102,1% = 1,021; січень 2009 року - 102,9% = 1,029; лютий 2009 року - 101,5% = 1,015; березень 2009 року - 101,4% = 1,014; травень 2009 року - 101,4% = 1,014 ( розраховано за наростаючим підсумком 100,9% (квітень 2009) х 100,5% (травень 2009); червень 2009 року - 101,1% = 1,011; жовтень 2009 року - 101,4% = 1,014 ( розраховано за наростаючим підсумком - 99,9% (липень 2009) х 99,8% (серпень 2009) х 100,8 (вересень 2009) х 100,9% (жовтень 2009); листопад 2009 року - 101.1% = 1,011; січень 2010 - 102,7% = 1,027 (розраховано за наростаючим підсумком = 100,9% (грудень 2009) х 101,8% (січень 2010); лютий 2010 року - 101.9% = 1,019; вересень 2010 - 103,5% = 1,035 ( розраховано за наростаючим підсумком - 100.9% (березень 2010) х 99,7% (квітень 2010) х 99,4% (травень 2010) х 99,6% (червень 2010) х 99,8% (липень 2010) х 101,2% (серпень 2010) х 102,9% (вересень 2010); грудень 2010 року - 101,6% = 1,016 ( 100,5% (жовтень 2010) х 100.3% (листопад 2010) х 100,8% (грудень 2010); березень 2011 року - 103,3%= 1,033 (101,0% (січень 2011) х 100,9% (лютий 2011) х 101,4% (березень 2011); квітень 2011 року - 101,3% = 1,013; червень 2011 року - 101,2% = 1,012 (100,8% (травень 2011) х 100,4% (червень 2011); березень 2014 року - 101,98% = 1,020 (98,7% (липень 2011) х 99,6% (серпень 2011) х 100,1% (вересень 2011) х 100,0% (жовтень 2011) х 100,1% (листопад 2011) х 100.2% (грудень 2011) х 100,2% (січень 2012) х 100,2% (лютий 2012) х 100,3% (березень 2012) х 100,0% (квітень 2012) х 99,7% (травень 2012) х 99,7% ( червень 2012) х 99,8% (липень 2012) х 99,7% (серпень 2012) х 100,1% (вересень 2012) х 100,0% (жовтень 2012) х 99,9% (листопад 2012) х 100.2% (грудень 2012) х 100,2% (січень 2013) х 99.9% (лютий 2013) х 100,0% (березень 2013) х 100,0% (квітень 2013) х 100,1% (травень 2013) х 100,0% (червень 2013) х 99,9% (липень 2013) х 99,3% (серпень 2013) х 100,0% (вересень 2013) х 100,4% (жовтень 2013) х 100,2% (листопад 2013) х 100,5% (грудень 2013) х 100,2% (січень 2014) х 100,6% (лютий 2014) х 102,2% (березень 2014); квітень 2014 року - 103,3% = 1,033; травень 2014 року - 103,8 = 1,038; липень 2014 року - 101,4% = 1,014 (101,0% (червень 2014) х 100.4% (липень 2014); вересень 2014 року - 103,72%= 1,037 (100,8% (серпень 2014) х 102,9% (вересень 2014); жовтень 2014року102,4% = 1,024; листопад 2014 року - 101,9% = 1,019; грудень 2014 року - 103,0% = 1,030; січень 2015 року - 103.1% = 1,031; лютий 2015 року - 105,3 %= 1,053; березень 2015 року - 110,8% = 1,108; квітень 2015 року - 1.14% = 1,140; травень 2015 року - 102,2% = 1,022; листопад 2015 року - 101,55% = 1,016 (100,4% (червень 2015) х 99,0% (липень 2015) х 99,2% (серпень 201.5) х 102,3% (вересень 2015) х 98,7% (жовтень 2015) х 102,0% (листопад 2015); квітень 2016 - 105,79% = 1,058 (100,7% (грудень 2015) х 100,9% (січень 2016) х 99,6 (лютий 201.6) х 101,0% (березень 201.6) х 103,5 (квітень 2016); жовтень 2016 року - 104,0% = 1,040 (100,1% (травень 2016) х 99,8% (червень 2016) х 99,9% (липень 2016)х 99,7% (серпень 2016) х 101,8% (вересень 2016) х 102,8% (жовтень 2016); січень 2017 року - 103,85% = 1,038 (101,8% (листопад 2016) х 100,9% (грудень 2016) х 101.1% (січень 2017); квітень 2017 року - 103,74% = 1,037 (101,0% (лютий 201.7) х 101,8% (березень 2017) х 100,9% (квітень 2017); липень 2017 року - 103,1.3% = 1,031 (101,3% (травень 2017) х 101,6% (червень 2017) х 100,2% (липень 20.17) - 1,031; жовтень 2017 року - 103,12% = 99,9% (серпень 2017) х 102,0% (вересень 2017) х 101,2% (жовтень 2017); січень 2018 року - 103,44% = 1,034 (100,9% (листопад 2017) х 101,0% (грудень 201.7) х. 101,5% (січень 2018).

Шляхом множення вищевказаних показників (1,027 х 1,038 х 1,031 х 1,013 х 1,013 х 1,017 х 1,015 х 1.021 х 1,029 х 1,015 х1,014 х 1,014 х 1,011 х 1,014 х 1,011 х 1,027 х 1.019 х 1,035 х 1,016 х 1,033 х 1,013 х 1,012 х 1,020 х 1,033 х 1.038х 1.014 х 1,037 х 1,024 х 1,019 х 1,030 х 1,031 х 1,053 х 1,108 х 1.140 х 1.022 х 1,016 х 1,058х 1.040 х 1,038 х 1.037 х 1.031 х 1,031 х 1,034 = 3,533) отримуємо наростаючий індекс споживчих цін - 353,3%.

Керуючись формулою розрахунку величини приросту індексу споживчих цін, наведеною у додатку 1 до Порядку №1078, розраховуємо величину приросту індексу споживчих цін з січня 2008 року по березень 2018 року: 353,3% (наростаючий індекс споживчих цін) - 100% = 253,3%.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік» у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2018 року - 1762 гривні, з 1 липня - 1841 гривня, з 1 грудня - 1921 гривня.

Отже, у березні 2018 року прожитковий мінімум складав 1762,00 грн.

Відповідно до абзацу 5 пункту 4 Порядку № 1078 сума індексації за березень 2018 року розраховується як: прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 березня 2018 року помножити на величину приросту індексу споживчих цін та поділити на 100.

Керуючись наведеними вище положеннями отримуємо суму можливої індексації у березні 2018 року: 1762,00 грн. * 253,30%/ 100 = 4463,15 грн.

Відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 сума належної позивачу індексації у березні 2018 розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, а саме: 4463,15 грн. - 4312,52 грн. = 150,63 грн.

В той же час, відповідачем помилково за величину приросту індексу споживчих цін береться сам індекс споживчих цін, в той час як вказані поняття не є тотожними.

З урахуванням того, що різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року складає 150,63 грн, що є меншим за розмір можливої індексації позивач має права на отримання індексації-різниці, що склалася в березні 2018 року, за період з 01.03.2018 по 02.09.2021 з урахуванням абзацу 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 в розмірі 150,63 грн на місяць з огляду на що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Вказана позиція узгоджується зі змістом постанови Другого апеляційного адміністративного суду, викладеною в постанові від 01.09.2023 року по справі №480/7668/22.

В той час, Верховний Суд у постанові від 23 березня 2023 року у справі №400/3826/21 зазначив наступне: "Велика Палата Верховного Суду неодноразово, зокрема у постановах від 22 вересня 2020 року у справі №910/3009/18, від 21 серпня 2019 року у справі №911/3681/17, зазначала, що застосування конкретного способу захисту права залежить як від виду та змісту правовідносин, які виникли між сторонами, від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.

На тлі цього Суд зауважує, що у позовній заяві ОСОБА_1 просив суд зобов'язати відповідача нарахувати й виплатити йому індексацію грошового забезпечення у конкретних, розрахованих ним, сумах.

Враховуючи характер спірних правовідносин, такий спонукаючий спосіб захисту є належним та ефективним, адже здатний забезпечити реальне поновлення прав особи у випадку задоволення позову.".

Строк невиплати індексації-різниці позивачу за період з 01.03.2018 по 02.09.2021 складає 42 місяці та 2 дні.

Відтак, загальний розмір індексації, що підлягає нарахуванню та сплаті за період з 01.03.2018 по 02.09.2021 складає 150,63*42 +10,04 (150,63 : 30*2) = 6336,50 грн.

Щодо покладення обов'язку перерахунку та виплати спірні суми індексації в частині вимог, яка підлягає задоволенню, суд зазначає наступне.

В період проходження служби у Східному регіональному управлінні Державної прикордонної служби України індексації позивачу не виплачувалась у зв'язку з відсутністю фінансування.

В подальшому Східним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України до НОМЕР_4 загону морської охорони Державної прикордонної служби України направлено довідку - розрахунок індексації грошового забезпечення позивача за період проходження військової служби в Східному регіональному управлінні від 23.09.2023 № 11/334. У вказаній довідці відповідачем Східним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України зроблено обрахунок невиплаченої індексації без врахування січня 2008 як базового за період служби позивача у вказаному підрозділі, чим порушено права позивача.

Згідно наказу начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 07.02.2018 № 69-ос ОСОБА_3 виключений зі списків особового складу Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України та вибув для подальшого проходження служби до 23 загону морської охорони Донецько-Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби.

23 загін морської охорони Донецько-Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби також не заперечував виплату індексації за період з 08.02.2018 по 28.02.2018 з урахуванням січня 2008 року як базового, чим порушив права позивача.

Пункт 293 Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затверджене Указом Президента України від 29.12.2019 №1115/2009 визначає, що особа, звільнена з військової служби, на день виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби розраховується за всіма видами належного їй на день звільнення матеріального та грошового забезпеченням.

Відповідно до Інструкції про організацію фінансового господарства в органах Державної прикордонної служби України затвердженої наказом Адміністрації Держприкордонслужби від 28.02.2006 №155, начальник фінансово-економічного органу військової частини зобов'язаний ретельно перевірити за грошовими атестатами, що пред'являються військовослужбовцями, законність проведених за місцем попередньої служби виплат грошового забезпечення, а також правильність і повноту проведених у них записів.

Військова частина, яка є останнім місцем служби військовослужбовця проводить аналіз по всім виплатам та за необхідності робить відповідні перерахунки та здійснює виплати.

Відтак, обов'язок проведення перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення позивача з урахуванням січня 2008 року як базового за період з 01.12.2015 по 28.02.2018, а також обовязок нарахування та виплати індексації-різниці має бути покладений на Військову частину, яка є останнім місцем служби військовослужбовця, тобто на 23 загін морської охорони Донецько-Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 (Східне регіональне управління Державної прикордонної служби України) щодо нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 по 07.02.2018 без застосування січня 2008 року, як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для подальшого проведення індексації.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони Державної прикордонної служби України) щодо виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 по 07.02.2018 без застосування січня 2008 року, як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для подальшого проведення індексації.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони Державної прикордонної служби України) щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 08.02.2018 по 28.02.2018 без застосування січня 2008 року, як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для подальшого проведення індексації.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони Державної прикордонної служби України) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року, як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, з урахуванням проведених виплат.

Визнати протиправним ненарахування та невиплату Військовою частиною НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони Державної прикордонної служби України) індексації - різниці грошового забезпечення, що склалася у березні 2018 року, ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 по 02.09.2021.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 загін морської охорони Державної прикордонної служби України) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різниці грошового забезпечення, що склалася у березні 2018 року, за період з 01.03.2018 по 02.09.2021 з урахуванням абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, у загальній сумі 6336,50 грн.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено 31.01.2024.

Суддя Білова О.В.