31 січня 2024 року Суми Справа № 480/8998/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сидорука А.І.,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області,
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Стислий виклад позиції сторін. Заяви учасників, процесуальні дії у справі.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розмміру пенсії позивачу з 01.12.2019 з обмеженням 10-ма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність; зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок з 01.12.2019 на виконання рішення суду у справі № 480/13299/21 без будь-яких обмежень, у тому числі обмеження 10-ма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням рішення суду у справі № 480/1427/23, з урахуванням фактично виплачених сум.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідачем після виконання рішень суду у справах № 480/13299/21 та № 480/1427/23 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 та протиправно обмежено виплату пенсії 10 прожитковими мінімумами, наслідком чого стало неправильне визначення розміру пенсії позивачу.
Судом було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, про що 29.08.2023 було постановлено відповідну ухвалу.
До суду 01.09.2023 надішло клопотання позивача про витребування доказів, яке фактично задоволено судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.
28.12.2023 та 30.01.2024 відповідач надав до суду витребувані докази, які суд залучив до матеріалів справи.
Відповідач про відкриття провадження повідомлений належним чином, правом подання відзиву не скористався. Тому суд, на підставі ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Обставини, які встановлені судом.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/13299/21 зобов'язано відповідача провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу, відповідно до наданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" МВС України довідки про розмір грошового забезпечення від 23.06.2021 № 33/39-1148, з урахуванням раніше виплачених сум (https://reyestr.court.gov.ua/Review/103255506).
На підставі вказаного рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 (підсумок пенсії - 16870,96 грн, з урахуванням максимального розміру 16380 грн), з 01.07.2020 (підсумок пенсії - 16900,56 грн), з 01.12.2020 (підсумок пенсії - 16923,36 грн), з 01.07.2021 (підсумок пенсії - 1957, 36 грн), з 01.12.2021 (підсумок пенсії - 16989,36 грн), з 01.03.2022 (підсумок пенсії - 19252,58 грн) (а.с. 28- 29).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/1427/23 зобов'язано відповідача перерахувати та виплатити з 01.07.2021 позивачу щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 № 713, з урахуванням раніше виплачених сум (https://reyestr.court.gov.ua/Review/110182143).
На виконання цього рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2021 (підсумок пенсії - 18957,36 грн, з урахуванням максимального розміру 18540 грн), з 01.12.2021 (підсумок пенсії - 18989,36 грн), з 01.03.2022 (підсумок пенсії - 21252,58 грн, з урахуванням максимального розміру 19340 грн), з 01.07.2022 (підсумок пенсії - 21289,78 грн, з урахуванням максимального розміру 20270 грн), з 01.12.2022 (підсумок пенсії - 21316,18 грн, з урахуванням максимального розміру 20930 грн), з 01.03.2023 (підсумок пенсії - 22816,17 грн, з урахуванням максимального розміру 20930 грн) (а.с. 33 - 34).
Відповідач 08.08.2023 листом повідомив позивача, що пенсія виплачується позивачу у максимальному розмірі (з.б.а.с. 9)
На переконання позивача, відповідач протиправно обмежив виплату пенсії максимальним розміром з 01.12.2019, після здійснених перерахунків на підставі рішень суду у справах № 480/13299/21 та № 480/1427/23, тому позивач звернувся до суду із позовом.
Висновки суду. Мотиви відповідних висновків.
Основне питання у даному спорі є те, чи правомірно діяв відповідач обмежуючи виплату пенсії максимальним розміром з 01.12.2019. Відповідаючи на вказане питання, суд зазначає, що відповідач діяв неправомірно.
Як було встановлено судом, відповідач у листі від 08.08.2023 заперечив право позивача на отримання пенсії без обмежень її максимального розміру, з посиланням на ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.
Обмеження пенсії позивача максимальним розміром з 01.12.2019 (16380 грн), 01.07.2021 (18540 грн), 01.03.2022 (19340 грн), 01.07.2022 (20270 грн), 01.12.2022 (20930 грн), 01.03.2023 (20930 грн) підтверджується відповідними протоколами перерахунків пенсії.
Відповідно до норм Законів України ''Про Державний бюджет на 2019 рік'', ''Про Державний бюджет на 2021 рік'', ''Про Державний бюджет на 2022 рік'' та ''Про Державний бюджет на 2023 рік'', розмір прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність з 01.12.2019 складає 1638 грн, з 01.07.2021 - 1854 грн, з 01.01.2022 -1934 грн, з 01.07.2022 - 2027 грн, з 01.12.2022 - 2093 грн, з 01.01.2023 - 2093 грн.
Отже, позивачу після перерахунків пенсії на виконання рішень суду у справах № 480/13299/21 та № 480/1427/23 було обмежено пенсію максимальним розміром, який дорівнює 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Так, положення статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016.
Згідно із пунктом другим резолютивної частини вказаного Рішення, зокрема, ч. 7 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення. Таким чином, з 20.12.2016 відсутня частина сьома статті 43 в Законі № 2262-ХІІ.
Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06.12.2016 №1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017, у ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ слова і цифри “у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року” замінено словами і цифрами “по 31 грудня 2017 року”.
Суд зазначає, що внесені вказаним законом зміни до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Суд звертає увагу, що однорідні/тотожні обмеження розміру пенсії, були передбачені двома нормативно-правовими актами: ст. 2 Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.11.2011 та ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ від 09.04.1992.
Разом з тим, ст. 2 Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” є чинною та неконституційною не визнавалася.
Натомість, як вже зазначалось, ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ була визнана такою, що не відповідає Конституції України - тобто неконституційною.
Зміни до ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, які передбачали обмеження розміру пенсії 10 прожитковими мінімумами та які визнані неконституційними, були внесені підпунктом 8 пункту 6 розділу ІІ “Прикінцевих та перехідних положень” Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 року.
Враховуючи те, що вказані положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, 20.12.2016 визнані неконституційними, застосування відповідачем до спірних правовідносин статті 2 Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 щодо обмеження розміру пенсії позивача, є протиправним, оскільки у разі неоднозначного трактування норми права підлягає застосуванню найбільш сприятливий для підхід для особи.
Відповідно до норми ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав позивача.
Суд звертає увагу, що на виконання рішення суду у справі № 480/13299/21 відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача, що підтверджується відповідними протоколами, а рішення суду у справі № 480/1427/23 є обов'язковим для відповідача.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позову шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо виплати позивачу пенсії з 01.12.2019, в тому числі, з 01.07.2021, 01.03.2022, 01.07.2022, 01.12.2022, 01.03.2023 з обмеженням максимальним розміром, що не відповідає критеріям правомірності, встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України та зобов'язання здійснити з вказаних дат виплату пенсії без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Судові витрати.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі норми п. 13 ч. 1 ст. 5 ЗУ ''Про судовий збір'', розподіл судового збору не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області щодо виплати ОСОБА_1 з 01.12.2019, в тому числі, з 01.07.2021, 01.03.2022, 01.07.2022, 01.12.2022, 01.03.2023 пенсії з обмеженням максимальним розміром.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити з 01.12.2019, в тому числі, з 01.07.2021, 01.03.2022, 01.07.2022, 01.12.2022, 01.03.2023 виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
4. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
5. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
6. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано суддею 31.01.2024.
Суддя А.І. Сидорук