29 січня 2024 року Справа № 480/4763/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4763/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
19 травня 2023 року позивач, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40009) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, і просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 12.04.2023 № 184150010025 щодо відмови у нарахуванні та виплаті належних ОСОБА_1 сум пенсії, починаючи з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку тобто з 23 квітня 2022 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії, починаючи з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку. тобто з 23 квітня 2022 року.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивачка після досягнення 60-річного віку ІНФОРМАЦІЯ_1 , набула право на пенсію за віком.
У зв'язку з повномасштабною агресією російської федерації проти України, повної окупації смт. Козача Лопань Харківської області, де проживала позивачка, не працювали органи державної влади, був відсутній телефонний зв'язок та інтернет. Таким чином, позивачка не мала можливості виїхати на підконтрольну територію України та звернутись до органів ПФУ із заявою про призначення пенсії.
З 11.09.2022 Збройними Силами України смт. Козача Лопань було звільнено від окупації. Тому, позивачка 16.09.2022 виїхала до м. Тростянець Сумської області, стала на облік як внутрішньо переміщена особа та звернулась до місцевого сервісного центру ПФУ щодо призначення їй пенсії. Відповідачем з 22.09.2022 було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Однак, позивачка з датою призначення пенсії не погоджується, вважаючи що, з урахуванням вище вказаних обставин (введення воєнного стану з 24.02.2022, окупації смт. Козача Лопань та повної відсутності телефонного зв'язку, інтернету), пенсія має бути їй призначена саме з дня виникнення права на пенсію за віком - 22.04.2022, тому звернулась до відповідача із письмовою заявою щодо нарахування та виплати їй пенсії саме з 22.04.2022. Відповідач листом відмовив у задоволенні такої заяви, оскільки із заявою про призначення пенсії позивач звернулась до ПФУ після закінчення тримісячного терміну з дня досягнення пенсійного віку.
Позивачка зазначає, що відповідач мав би врахувати наявність у неї непереборної сили (перебування на тимчасово окупованій території в умовах постійного терору та існування реальної загрози життю та здоров'ю громадян, за відсутності функціонування органів державної влади та засобів зв'язку), за яких вона була позбавлена можливості своєчасно звернутись до органів Пенсійного фонду України.
Отже, позивачка вважає, що відповідач протиправно не здійснив нарахування та виплату їй пенсії саме з дня виникнення права на пенсію, і тому звернулась до суду з позовною заявою.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 01.02.2023 у справі №480/8347/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задоволено частково.
Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, викладену в листі від 28.11.2022 № 1800-0202-8/43369.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 10.11.2022 про виплату пенсії за віком з 22.04.2022 та прийняти рішення з урахуванням висновків.
Позивачу відмовлено у виплаті пенсії з 22.04.2022, проте пенсія призначена з 22.09.2022.
Ухвалою суду від 23.05.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , 22.04.2022 досягла 60-річного віку (а.с. 5).
Рішенням від 12.04.2023 №184150010025 відповідачем повідомлено, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 01.02.2023 № 480/8347/22 щодо повторного розгляду заяви позивача, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Так як дата народження заявниці ІНФОРМАЦІЯ_2 , а заява на призначення пенсії вперше була надана 22.09.2022 р., тобто після трьохмісячного терміну, то право на пенсію ОСОБА_1 має з 22.09.2022 р.
Заяву від 10.11.2022 про виплату пенсії за віком з 22.04.2022 р. ОСОБА_1 не надавала.
Тому підстави для виплати пенсії за віком з 22.04.2022 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відсутні.(а.с.14-15)
Позивачка, не погодившись із такою відповіддю відповідача та з датою призначення їй пенсії, звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-VI (далі - Закон № 1058-VI).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-VI передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону № 1058-VI особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-VI призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-VI пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
Схожі норми містяться у Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2005 року № 21-1 (далі - Порядок №21-1), затвердженого на виконання наведеного вище Закону, встановлено наступне.
Так, згідно із пунктом 1.1 зазначеного Порядку заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Відповідно до пункту 1.8 наведеного Порядку днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Право на призначення пенсії за віком при автоматичному призначенні (без звернення особи) визначається на підставі даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб), наявних на дату досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону. У разі якщо даних про страховий стаж у системі персоніфікованого обліку (у тому числі за періоди до впровадження персоніфікованого обліку) недостатньо для призначення пенсії за віком, орган, що призначає пенсію, повідомляє особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на вебпорталі або засобами Порталу Дія, про відсутність таких відомостей та порядок подання необхідних для призначення пенсії документів (за наявності). При надходженні документів про страховий стаж протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, пенсія призначається у строк, визначений абзацом другим пункту 1 частини першої статті 45 Закону. Якщо документи не будуть подані у зазначений строк, вважається, що особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
Отже, законодавцем визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, проте, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, то пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку. Крім того, нормами, чинними на час досягнення позивачкою пенсійного віку, визначено можливість автоматичного призначення (без звернення особи) пенсії за віком, з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.
Суд зазначає, що позивачка досягла 60 років (віку, визначеного ч. 1 ст. 26 Закону № 1058-VI) 22.04.2022.
Пенсійним органом у зв'язку із досягненням ОСОБА_1 пенсійного віку автоматично (без її звернення) пенсію призначено не було, а було призначено лише з 22.09.2022 у зв'язку із поданням нею відповідної заяви.
ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою щодо виплати їй пенсії з дня досягнення нею пенсійного віку.
Відмовляючи у задоволенні поданої позивачкою заяви та призначенні пенсії з дня досягнення нею пенсійного віку, відповідач посилається лише на те, що позивачкою було подано заяву після закінчення тримісячного строку з дня досягнення пенсійного віку.
Суд зазначає, що чинне пенсійне законодавство не передбачає порядку та підстав для продовження тримісячного терміну з дня досягнення особою пенсійного віку для звернення про призначення пенсії за віком за будь-яких обставин. Відповідно до преамбули Закону №1058-VI зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Проте жодних змін до Закону № 1058-VI в частині строків подання заяв про призначення пенсії, чи продовження строків подання таких заяв не було внесено, не вносились зміни щодо зупинення строків подання заяв про призначення пенсії за віком на період дії воєнного стану.
Проте судом встановлено, що подання заяви про призначення пенсії протягом тримісячного строку з дня досягнення пенсійного віку не є єдиною обставиною, яка зумовлює можливість призначення пенсії з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.
Будь-якого обгрунтування щодо непризначення пенсії позивачці автоматично (без звернення особи) з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, у спірному рішенні ГУ ПФУ в Сумській області не зазначено. Матеріали справи не містять доказів виконання пенсійним органом вимог Порядку в частині автоматичного призначення пенсії позивачці.
З огляду на викладене, суд вважає, що відмова пенсійного органу у призначенні ОСОБА_1 пенсії з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, є необгрунтованою, прийнятою без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому визнається протиправною.
Таким чином, з урахуванням того, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 01.02.2023 у справі №480/8347/22 зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії позивачки з дати досягнення пенсійного віку, при цьому відповідачем не надано обгрунтувань усіх підстав для неможливості призначення ОСОБА_1 пенсії з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, суд вважає за необхідним зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області призначити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком з 23.04.2022 (з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку) з урахуванням висновків суду.
Враховуючи вимоги ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати в розмірі 1073,60 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 12.04.2023 № 184150010025 щодо відмови у нарахуванні та виплаті належних ОСОБА_1 сум пенсії, починаючи з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку тобто з 23 квітня 2022 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Берестовська, 1, код ЄДРПОУ 21108013) призначити пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) починаючи з 23 квітня 2022 року, з урахуванням висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 1073,60 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Берестовська, 1, код ЄДРПОУ 21108013).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко