Справа № 420/31331/23
30 січня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним наказу та зобов'язання вчинити певні дії,-
Акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправною бездіяльність ГУ ДПС в Одеській області щодо невнесення змін до Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік про виключення з нього АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 05471158) та зобов'язати ГУ ДПС в Одеській області внести зміни до Плану- графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік шляхом виключення з нього АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 05471158); визнати протиправним та скасувати Наказ ГУ ДПС в Одеській області від 26.10.2023 року № 8791-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Акціонерного товариства «ОДЕСЬКА ТЕЦ».
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що на Акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ» неправомірно включено до плану-графіка документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік, з огляду на наявність обставин непереборної сили, форс-мажорних обставин, наявності небезпечних умов для проведення перевірки. При цьому, позивачем наголошено, що податковим органом винесено протиправний Наказ ГУ ДПС в Одеській області від 26.10.2023 року № 8791-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Акціонерного товариства «ОДЕСЬКА ТЕЦ», оскільки право контролюючого органу на призначення документальних планових виїзних перевірок за період, що виходить за межі 1095 днів з дня початку проведення перевірки, чітко обмежене статтею 102 Податкового кодексу України. Тобто, контролюючий орган має право призначати проведення документальної перевірки за 1095 днів, що передують дню призначення перевірки.
Відповідачем - Головним управління ДПС у Одеській області до суду надано відзив (вхід. № 43162/23 від 05.12.2023 р.), та наголошено на безпідставність позовних вимог, з огляду на те, що у АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» відсутні фактичні обставини, які могли б перешкоджати доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об'єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов'язані з іншими об'єктами оподаткування таких платників податків; доступу, допуску до документів, довідок про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншої інформації, пов'язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також до фінансової і статистичної звітності у порядку та на підставках, визначених законом; проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки, також не має. Повідомлень щодо втрати та/або неможливості вивезення первинних документів від позивача не надходило. Тому для внесення змін до плану-графіку проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2023 рік та виключення з нього АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» підстав не має. Також, відповідачем наголошено, що оскільки під час мораторію внаслідок карантину через епідемію короновірусу та під час воєнного стану строки давності, згідно з п. 102.9 ст. 102, або 11 п.52-2 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України були зупинені, тому наступні планові перевірки можуть охоплювати податкові періоди починаючи з 2017 року, якщо вони не були об'єктом попередньої планової перевірки. Крім того, сама по собі перевірка діяльності платника понад 1095 днів не порушує права платника, оскільки висновки акту перевірки є підставою для прийняття керівником рішення про визначення або не визначення грошових зобов'язань платника податків, яке відбувається з урахуванням ст. 102 ПК України.
Ухвалою суду від 20.11.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 420/31331/23 за позовом Акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним наказу та зобов'язання вчинити певні дії.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 31.08.2001 року. Основним видом господарської діяльності АТ «Одеська ТЕЦ» є Виробництво електроенергії (код КВЕД 35.11). До інших видів господарської діяльності АТ «Одеська ТЕЦ» також входять: 46.14 Діяльність посередників у торгівлі машинами, промисловим устаткованням, суднами та літаками 46.15 Діяльність посередників у торгівлі меблями, господарськими товарами, залізними та іншими металевими виробами 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткованням 46.74 Оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткованням і приладдям до нього 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна 35.13 Розподілення електроенергії 35.14 Торгівля електроенергією 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря
26.10.2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області, на підставі пп. 20.1.4, п. 20.1, ст. 20, п. 77.1, ст.77 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами), відповідно до плану-графіка на 2023 рік проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, винесено Наказ № 8791-п, котрим наказано провести документальну планову виїзну перевірку Акціонерного товариства "ОДЕСЬКА ТЕЦ", код за ЄДРПОУ 05471158, з 27 листопада 2023 року тривалістю 20 робочих днів. Перевірку провести за період діяльності з 01.01.2017 по 30.09.2023 року з метою здійснення контролю за дотриманням вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
Не погоджуючись з прийнятим Головним управлінням ДПС в Одеській області Наказу від 26.10.2023 року № 8791-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Акціонерного товариства «ОДЕСЬКА ТЕЦ», позивач звернувся до суду з даною позовною заявою щодо визнання його протиправним та скасування.
Так, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх належність, допустимість, та достовірність, а також достатність та взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд доходить висновку, що даний позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог підп.62.1.3 п.6.2.1 ст.62 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі ПК України) звірки та перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин, є формами податкового контролю.
П.75.1 ст.75 ПК України передбачено право контролюючих органів проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно з підп.75.1.2. п.75.1. ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
На підставі п.п.77.1., 77.2., 77.4 ст.77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування, затвердження плану-графіка та внесення змін до нього, а також перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу в першому та одного разу в другому кварталі такого року, крім випадків коли зміни пов'язані із змінами найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок.
Документальна перевірка платника податків, який був включений до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік внаслідок внесення змін у такому році (інших ніж зміни найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок), може бути розпочата не раніше 1 липня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у першому кварталі такого року і не раніше 1 жовтня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у другому кварталі такого року.
Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 30 числа останнього місяця кварталу (у випадках змін найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок - до 30 числа місяця, що передує місяцю, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки).
Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, а також самозайняті особи, сума сплачених податків яких становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки. Зазначена норма не поширюється на таких платників податків у разі порушення ними статей 45, 49, 50, 51, 57 цього Кодексу.
Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами), установлено з 12 березня 2020 року на усій території України карантин із подальшим його продовженням до 30.06.2023.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року №540-IX внесено зміни до Податкового кодексу України, зокрема підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнено пунктом 52-2, яким установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім:
документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків;
документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу;
фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині:
обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;
обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2,80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 цього Кодексу.
Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок мали розпочатися у період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.
На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
При цьому, відповідно до п.2 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 15 березня 2022 року №2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», який набрав чинності 17.03.2022, дія пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України зупиняється на період дії воєнного, надзвичайного стану.
Так, указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє станом на час розгляду справи.
Отже, з огляду на викладене, встановлений п.52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України мораторій на проведення планових виїзних перевірок не діє з 17.03.2022 - часу набрання чинності Законом України від 15 березня 2022 року №2120-IX.
Так, виходячи з положень статті 17 КАС України предметом розгляду в порядку адміністративного судочинства є рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Із наведених норм права вбачається, що позивач на власний розсуд визначає чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
Проте ці рішення, дія або бездіяльність у будь-якому випадку повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.
У свою чергу неодмінним елементом правовідносин є їх зміст, тобто суб'єктивне право особи та її обов'язок. Відтак, судовому захисту підлягає суб'єктивне право особи, яке порушується у конкретних правовідносинах.
Так, порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (абз. 3 п. 77.2 ст. 77 ПК України).
Формування плану - графіка документальних планових перевірок фізичних осіб - підприємців відбувається відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524 «Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків» (далі Порядок №524 в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно п.2 Розділу І Порядку №524 формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної податкової служби України (далі - територіальні органи ДПС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах III-V цього Порядку.
Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.
Пунктом 5 Розділу І Порядку №524 визначено, що план-графік (коригування плану-графіка) складається з планів-графіків (коригувань планів-графіків) територіальних органів ДПС та затверджується Головою ДПС.
Після затвердження Головою ДПС плану-графіка (коригування плану-графіка) територіальними органами ДПС надаються підрозділу, до функцій якого входить організація роботи щодо формування плану-графіка, засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДПС.
Належну якість формування плану-графіка та його коригування забезпечує територіальний орган ДПС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).
Згідно з п.п. 3 - 4 Розділу ІІІ Порядку №524 до плану-графіка в першу чергу включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, обов'язкових платежів.
Структурні підрозділи ДПС надають підрозділу, до функцій якого входить організація роботи щодо формування плану-графіка, до 10 листопада року, що передує року, в якому будуть проводитися документальні планові перевірки, аргументовані пропозиції для врахування при формуванні плану-графіка перевірок ризикових платників податків, які належать до кластерних об'єднань платників податків, та їх контрагентів з обґрунтуванням необхідності включення.
Пропозиції структурних підрозділів ДПС направляються підрозділом, до функцій якого входить організація роботи щодо формування плану-графіка, до територіальних органів ДПС для використання при формуванні плану-графіка.
На рівні територіальних органів ДПС за даними інформаційних ресурсів контролюючих органів та з інших джерел з урахуванням вимог пункту 2 цього розділу проводиться додатковий аналіз платників податків, які відібрані за даними інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів та за пропозиціями структурних підрозділів ДПС, щодо їх належності до реального сектору економіки, а також визначаються ризикові контрагенти, у тому числі ті, які знаходяться на обліку в інших територіальних органах ДПС.
При включенні підприємств до плану-графіка (коригування плану-графіка) територіальним органам ДПС необхідно встановити наявність структурних підрозділів, дочірніх підприємств, що входять до інфраструктури платників податків - головних підприємств, та направити їх переліки не пізніше 25 листопада року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, до відповідних територіальних органів ДПС, на обліку в яких знаходяться вказані підрозділи, для організації контрольно-перевірочних заходів, у тому числі шляхом включення їх до плану-графіка (коригування плану-графіка) у періоди, на які заплановані перевірки головних підприємств.
При виявленні під час перевірок нових контрагентів підприємств територіальними органами ДПС у разі потреби здійснюються заходи щодо організації їх перевірок шляхом проведення коригування плану-графіка.
Викладене свідчить, що дії контролюючого органу щодо формування, у тому числі затвердження, плану - графіку проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання, є службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов'язків.
До того ж, суд акцентує, що зазначені дії самі по собі не створюють для платника податків жодних правових наслідків у вигляді зміни або припинення його прав та не породжують для нього обов'язкових юридичних наслідків, і відповідно такий акт не порушує права останнього.
Отже, виключно результат реалізації повноваження податкового органу (саме - рішення контролюючого органу), а не процес реалізації його повноважень може бути об'єктом судового оскарження.
Оскільки наслідком розв'язання публічно-правового спору по суті має бути захист порушеного суб'єктивного права позивача, а оскаржувані дії (рішення щодо затвердження плану графіку) в даному випадку не породжують для останнього настання будь-яких юридичних наслідків і безпосередньо не впливають на його права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, суд дійшов висновку про відсутність також підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності ГУ ДПС в Одеській області щодо невнесення змін до Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік про виключення з нього АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 05471158), та зобов'язання ГУ ДПС в Одеській області внести зміни до Плану - графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік шляхом виключення з нього АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 05471158).
Вказана позиція суду узгоджується з висновками викладеними у Постанові Верховного Суду від 30 жовтня 2018 року у справі №826/6376/16.
Щодо правомірності винесення ГУ ДПС в Одеській області спірного Наказу від 26.10.2023 року № 8791-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Акціонерного товариства «ОДЕСЬКА ТЕЦ», судом встановлено наступне.
Відповідно до п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України установлено, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Відповідно до підп.69.2. п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України передбачено, що податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім: а) камеральних перевірок; б) документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.2 (в частині контролю за трансфертним ціноутворенням), 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.12, 78.1.14-78.1.16, 78.1.21 та 78.1.22 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями, та/або документальних позапланових перевірок з питань оподаткування юридичними особами або іншими нерезидентами, які здійснюють господарську діяльність через постійне представництво на території України, доходів, отриманих нерезидентами із джерелом їх походження з України, та/або документальних позапланових перевірок нерезидентів (представництв нерезидентів); в) фактичних перевірок.
Отже, вказаною нормою встановлено заборону на початок проведення планових документальних перевірок.
Водночас, Законом України від 30 червня 2023 року №3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (набрав чинності 01.08.2023) доповнено п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України підпунктами 69.35-69.40 такого змісту: « 69.35. Установити, що тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок можуть бути включені виключно:
1) платники податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;
2) платники податків, які здійснюють діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);
3) платники податків, які надають фінансові, платіжні послуги.
Отже, зважаючи, що основним видом діяльності Акціонерного товариства «ОДЕСЬКА ТЕЦ» є Виробництво електроенергії (код КВЕД 35.11), на думку суду, у контролюючого органу були наявні підстави для включення позивача до плану-графіка проведення документальних планових перевірок.
Зокрема, як з'ясовано судом, 26.10.2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області, на підставі пп. 20.1.4, п. 20.1, ст. 20, п. 77.1, ст.77 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами), відповідно до плану-графіка на 2023 рік проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, винесено Наказ № 8791-п, котрим наказано провести документальну планову виїзну перевірку Акціонерного товариства "ОДЕСЬКА ТЕЦ", код за ЄДРПОУ 05471158, з 27 листопада 2023 року тривалістю 20 робочих днів. Перевірку провести за період діяльності з 01.01.2017 по 30.09.2023 року з метою здійснення контролю за дотриманням вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
При цьому, суд зазначає, що прийняття Головним управлінням ДПС в Одеській області Наказу від 26.10.2023 року № № 8791-п «Про проведення документальної планової перевірки Акціонерного товариства "ОДЕСЬКА ТЕЦ"» на підставі Плану-графіку проведення документальних планових перевірок на 2023 рік, - узгоджується з вимогами статті 77 Податкового кодексу України та пункту 5 Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524.
Зокрема, як стверджує позивач, в межах спірних правовідносин, його права фактично порушені проведенням відповідачем перевірки на підставі спірного наказу з перевищенням перевіряє мого періоду діяльності АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ», а саме 1095 днів.
Втім, судом відхиляються та не приймаються до уваги посилання АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» на перевищення періоду діяльності, що підлягав перевірці, а саме 1095 днів, адже під час дії мораторію внаслідок карантину через епідемію короновірусу та під час воєнного стану строки давності, згідно з п.102.9 ст.102, абз.11 п.52-2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, були зупинені, а тому наступні планові перевірки можуть охоплювати податкові періоди починаючи з 2017 р., якщо вони не були об'єктом попередньої планової перевірки.
Окрім того, перевірка ГУ ДПС в Одеській області податкової декларації за 2017 рік відбувається лише у 2018 році, враховуючи те, що звітний період подання декларації з податку на прибуток є квартал та рік.
Суд також не приймає до уваги твердження позивача щодо відсутності безпечних умов для проведення перевірки, позаяк територія м. Одеси не належить до територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або до тимчасово окупованих територій. АТ "ОДЕСЬКА ТЕЦ" працює, сплачує податки, діяльність Товариства не зупинено.
До того ж, сама по собі перевірка діяльності платника понад 6 років не порушує права платника, оскільки висновки Акта перевірки не є обов'язковими для платника податків, а лише слугують підставою для прийняття контролюючим органом рішення про визначення/ не визначення грошових зобов'язань платника податків, котре власне і має відповідні правові наслідки зобов'язального характеру для платника податків.
Таким чином, Наказ Головного управління ДПС в Одеській області від 11.02.2021 № 120-п «Про проведення документальної планової перевірки Акціонерного товариства "ОДЕСЬКА ТЕЦ"» податковим органом прийнято на підставі, в межах наданих повноважень, та з урахуванням норм Податкового кодексу України, а відтак, суд доходить висновку, що позовні вимоги Акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» про визнання протиправною бездіяльності ГУ ДПС в Одеській області щодо не внесення змін до Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік про виключення з нього АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 05471158) та зобов'язання ГУ ДПС в Одеській області внести зміни до Плану- графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік шляхом виключення з нього АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 05471158); визнати протиправним та скасувати Наказ ГУ ДПС в Одеській області від 26.10.2023 року № 8791-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Акціонерного товариства «ОДЕСЬКА ТЕЦ», не є обґрунтованими, та відповідно задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним наказу та зобов'язання вчинити певні дії, є такими, що не підлягають задоволенню, з вище окреслених підстав.
Керуючись статтями 2, 6-10, 77, 90, 139, 250, 251, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності ГУ ДПС в Одеській області щодо невнесення змін до Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік про виключення з нього АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 05471158), зобов'язання ГУ ДПС в Одеській області внести зміни до Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік шляхом виключення з нього АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» (код ЄДРПОУ 05471158); визнання протиправним та скасування Наказу ГУ ДПС в Одеській області від 26.10.2023 року № 8791-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Акціонерного товариства «ОДЕСЬКА ТЕЦ», - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Рішення складено 30.01.2024 р., з урахуванням знаходження судді Харченко Ю.В. у відпустці, у період часу з 08.01.2024 р. по 22.01.2024 р., включно.
Суддя Ю.В. Харченко
.