Рішення від 30.01.2024 по справі 420/31734/23

Справа № 420/31734/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Морський торгівельний порт «Чорноморськ» до Південного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 16 листопада 2023 року надійшла позовна заява державного підприємства «Морський торгівельний порт «Чорноморськ» до Південного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків, в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 17.10.2023 № 392/34-00-04-02-02/01125672.

Позовні вимоги ДП «Морський торгівельний порт «Чорноморськ» обґрунтовує тим, що відповідачем було проведено камеральну перевірку податкових декларацій з податку на додану вартість щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) Державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ» за період 01.01.2022 по 31.07.2023. Перевіркою встановлено перелік податкових накладних/розрахунків коригування, термін реєстрації яких порушено. Поряд з цим, перевіркою повноти включення сум податку на додану вартість вищезазначених ПН/РК до сум податкових зобов?язань за відповідні звітні періоди порушень не встановлено.

За результатами камеральної перевірки, Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків було складено Акт камеральної перевірки від 21.09.2023 №513/34-00-04-02-02/01125672.

Користуючись правом, передбаченим п. 86.7 Податкового кодексу України, ДП «МТП «Чорноморськ» було подано заперечення від 04.10.2023 №282/05.1-15 щодо Акту та пояснення з приводу обставин та причин несвоєчасної реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування. Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків було надано відповідь на заперечення ДПІ «МТІ «Чорноморськ» від 13.10.2023 №4062/6/34-00-04-02-02.

На підставі Акту камеральної перевірки від 21.09.2023 №513/34-00-04-02-02/01125672 податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 17.10.2023 №392/34-00-04- 02-02/01125672 та застосовано штраф у сумі 304666,72 грн згідно пп.54.3.3. п.54.3 статті 54 ПК України, за порушення граничного строку реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригувань до них, визначених статтею 201 ПК України, п.120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Державне підприємство «Морський торговельний порт «Чорноморськ» з висновками Акту камеральної перевірки від 21.09.2023 №6513/34-00-04-02-02/01125672 не погоджується, та вважає, що податкове повідомлення-рішення, прийняте за наслідками перевірки, є протиправним та підлягає скасуванню з огляду на наступне.

Відповідно до Акту, підставою для застосування штрафу податковий орган визначив положення абзацу 1 пункту 120(1) та 120(1)2 статті 120(1) ПК України, натомість, фактично видаючи оскаржувані рішення, застосував штраф за п.п.54.3.3. п.54.3. ст.54 ПК України.

В ході проведення камеральної перевірки податковим органом було встановлено порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, за що відповідальність передбачена п.л.120-1.1. статті 120-1 ПК України, а не п.п.5.3.3. пункту 54.3. ст. 54 ПК України, який застосовано податковим органом в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні. Таким чином, оскаржуване рішення є неправомірним, оскільки в ньому притягнуто платника податку до відповідальності на підставі положень податкового законодавства, якими не передбачується санкція за правопорушення, які було встановлено податковим органом в ході проведення перевірки та які відображені в Акті, який став підставою винесення податкового повідомлення-рішення.

Саме протиправність дії/бездіяльності обов'язковою умовою для визнання такої дії/бездіяльності правопорушенням. З системного аналізу податкових положень вбачається, що для вирішення питання про наявність/відсутність підстав для застосування до платника податку відповідальності за затримку реєстрації податкових накладних необхідно встановити причини, що зумовили допущення такого пропуску, та перевірити чи вчинив платник податку усі залежні від нього дії з метою належного виконання податкового обов'язку щодо своєчасної реєстрації таких документів. Повідомляє, що всі податкові накладні за 31 жовтня 2022 року (кількість 185 п/н) були відправлені одночасно на реєстрацію 15.11.2022 об 14 год 50 хв., що підтверджується квитанціями, та були доставлені в поштову скриньку ДПС України 15.11.2022, але внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору, а саме: сайт ДПС працював з перебоями 15 листопада 2022 року у зв'язку з російською агресією) частина податкових накладних (кількість 145 п/н) були зареєстровані системою 15.11.2022, а частина (кількість 40 п/н) були зареєстровані системою 16.11.2022. Вказане підтверджується тим, що згідно відомостями з ПН відправлені на реєстрацію 15.11.2022 о 14 год 50 хв., однак частина з них була зареєстрована наступним днем, що свідчить про некоректну роботу сайту ДПС та електронного кабінету.

Відтак, підприємство вчинило всі можливі від нього заходи з метою вчасної реєстрації податкових накладних та повністю виконало свій обов'язок щодо вчасного складання та надання (надіслання в електронній формі) ДПС України всіх податкових накладних за відповідний звітний період, що підтверджується квитанціями, а реєстрація податкових накладних на наступний день після їх надіслання органу ДПС, не може ставиться у вину підприємству, оскільки підприємство не несе відповідальності за перебої у роботі особистого кабінету платника податків та належну і вчасну реєстрацію вхідних документів. Враховуючи викладене, допущення несвоєчасної реєстрації податкових накладних на 1 день у даному випадку не має ознак протиправності з боку ДП «МТП «Чорноморськ» та відбулося не з вини платника податку. Такий факт був наслідком незабезпечення умов для виконання підприємством свого податкового обов'язку внаслідок перебоїв у роботі кабінету платника податків.

Ухвалою судді від 21.11.2023 позовну заяву ДП «МТП «Чорноморськ» залишено без руху та надано строк на усунення недоліків шляхом надання до суду доказів сплати судового збору у розмірі 1885,99 грн.

29.11.2023 до суду надійшла заява (вх..№ЕС/16753/23) представника позивача - Волошина В.Е, про усунення недоліків позовної заяви з додатком платіжної інструкції №593 від 29.11.2023 про сплату судового збору у сумі 1885,99 грн.

Зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету перевірено та підтверджено.

Ухвалою судді від 04.12.2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі з призначенням її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку ст.262 КАС України).

25.12.2023 до суду надійшов (вх.№ ЕС/19681/23) відзив Південного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків.

У відзиві вказано, що враховуючи усі складові реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН, з метою з'ясування обставин, за якими протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування необхідно було звернутись до контролюючого органу з детальним описом ситуації. Таким чином, ДП «МТП «Чорноморськ», код ЄДРПОУ 01125672 повинно було звернутись: через Електронний кабінет, шляхом перегляду в режимі реального часу переглянути дані ЄРПН щодо складених податкових накладних та/або розрахунків коригування; звернутись до Центру обслуговування платників податків за своїм місцезнаходженням чи до гарячої лінії за телефоном 0-800-501-007 (напрямок 8). В наданих до заперечення на акт перевірки та до позову ДП «МТП «Чорноморськ», код ЄДРПОУ 01125672, документах не надано доказів щодо підтвердження звернення до контролюючого органу з детальним описом ситуації.

За таких обставин, вказано у відзиві, за результатами Акту камеральної перевірки від 21.09.2023 №513/34-00-04-02-02/01125672 «Про результати камеральної перевірки даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість з питання дотримання ДП «МТП «Чорноморськ», код ЄДРПОУ 01125672 граничних термінів реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.01.2022 по 31.07.2023 з урахуванням висновку про розгляд заперечення, який є невід'ємною частиною акту, встановлено порушення пункту 201.10 статті 201 розділу V, п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, із змінами та доповненнями, ДП «МТП «Чорноморськ», код ЄДРПОУ 01125672 несвоєчасно зареєстровано в Єдиному реєстрі податкові накладні на загальну суму ПДВ 2366154,25грн.

На думку відповідача, надані роздруківки з сервісу обробки документів «М.Е.Doc», не можуть слугувати доказом направлення податкових накладних на реєстрацію 15.11.2022, так як не містять ніяких підтверджень того, що зазначені накладні саме направлені такою датою. Надати об'єктивне правдиве підтвердження направлення податкової накладної в електронному вигляді на реєстрацію до ЄДРПН за допомогою «M.E.Doc» не виявляється можливим, оскільки розробник «M.E.Doc» не має доступу до баз даних користувачів. Вся інформація щодо формування та підписання електронного звіту фіксується в протоколі подій відповідного документу «M.E.Doc». Дата та час відправлення, що фіксується «M.E.Doc» залежить від системних налаштувань дати і часу на комп'ютері, з якого проводиться відправлення документу та зазначається у вкладці «Очікується доставка». Тобто, роздруківки, надані позивачем не є достатнім доказом направлення на реєстрацію податкових накладних, оскільки їх створення теоретично можливе при відповідному налаштуванні комп'ютера (а саме встановлення іншої дати та іншого часу).

Тому, вказано у відзиві, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, отже податкове повідомлення-рішення від 17.10.2023 №392/34-00-04-02-02/01125672, яким застосовано штраф на суму 304666,72 грн - є законним, а позов - безпідставним.

З урахуванням вищевикладеного, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову Державного підприємства «Морський торгівельний порт «Чорноморськ».

12.01.2024 (вх.№ЕС/1780/24) від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив.

Станом на дату вирішення даної справи інших заяв на адресу суду не надходило.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позов, відповіді на відзив і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено такі факти та обставини.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Державне підприємство «Морський торгівельний порт «Чорноморськ» 30.12.1993 зареєстровано юридичною особою та здійснює такі види діяльності за КВЕД: 52.22 Допоміжне обслуговування водного транспорту (основний) 77.34 Надання в оренду водних транспортних засобів; 85.10 Дошкільна освіта; 85.59 Інші види освіти, н.в.і.у.; 86.21 Загальна медична практика; 86.23 Стоматологічна практика; 93.11 Функціювання спортивних споруд; 93.19 Інша діяльність у сфері спорту; 96.02 Надання послуг перукарнями та салонами краси; 50.10 Пасажирський морський транспорт; 50.20 Вантажний морський транспорт; 52.10 Складське господарство; 52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту; 52.24 Транспортне оброблення вантажів; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 55.10 Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування; 55.20 Діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання; 55.90 Діяльність інших засобів тимчасового розміщування; 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування; 56.29 Постачання інших готових страв; 58.13 Видання газет; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 68.32 Управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки; 33.15 Ремонт і технічне обслуговування суден і човнів; 35.12 Передача електроенергії; 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря; 36.00 Забір, очищення та постачання води; 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

Південним міжрегіональним управлінням Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу II Податкового кодексу України, у порядку визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу П Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку податкових декларацій з податку вартість щодо дотримання на додану порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН), головним державним інспектором відділу податкового адміністрування підприємств інфраструктури транспорту та водного енергетики управління податкового адміністрування підприємств виробничої та невиробничої сфери Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, ДП «МТП «Чорноморськ» (код ЄДРПОУ 01125672) за період з 01.01.2022року по 31.07.2023.

За результатами даної перевірки відповідачем складено акт від 21.09.2023 № 513/34-00-04-02-02/1125672 (а.с.141-153), яким встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування, а саме:

- від 31.10.2022 року №421 на суму ПДВ - 577,82 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №458 на суму ПДВ - 238,70 грн(граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №478 на суму ПДВ - 291,76 грн(граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №479 на суму ПДВ - 77,22 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №349 на суму ПДВ - 1809472,82 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №343 на суму ПДВ - 3162 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №393 на суму ПДВ - 1119,12 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №411 на суму ПДВ - 1133,83 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №444 на суму ПДВ - 5900,54 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №347 на суму ПДВ - 1486,36 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №521 на суму ПДВ - 1119,81 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №406 на суму ПДВ - 34,09 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №463 на суму ПДВ - 1272,24 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №344 на суму ПДВ - 52570,35 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №380 на суму ПДВ - 17,83 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №425 на суму ПДВ - 2081,85 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №448 на суму ПДВ - 60038,11 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №485 на суму ПДВ - 224,98 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №469 на суму ПДВ - 45,71 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №453 на суму ПДВ - 394,28 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №388 на суму ПДВ - 744,59 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №508 на суму ПДВ - 372,88 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №445 на суму ПДВ - 3251,28 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №482 на суму ПДВ - 2310,82 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №384 на суму ПДВ - 7000 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №427 на суму ПДВ - 167,84 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №468 на суму ПДВ - 151,97 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №346 на суму ПДВ - 6780 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №350 на суму ПДВ - 97135,28 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №335 на суму ПДВ - 1380 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №457 на суму ПДВ - 437,99 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №376 на суму ПДВ - 776,74 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №332 на суму ПДВ - 117,02 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №510 на суму ПДВ - 182,72 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №412 на суму ПДВ - 935,58 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №440 на суму ПДВ - 597,26 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №364 на суму ПДВ - 18964,34 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №423 на суму ПДВ - 33830,05 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №498 на суму ПДВ - 185,34 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №501 на суму ПДВ - 2060,93 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №496 на суму ПДВ - 28,02 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №442 на суму ПДВ - 858,29 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №456 на суму ПДВ - 4223 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №517 на суму ПДВ - 1,80 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 28.10.2022 року №523 на суму ПДВ - 3169,71 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №400 на суму ПДВ - 1520,38 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 16.11.2022 року, термін затримки - 1 день);

- від 31.10.2022 року №528 на суму ПДВ - 14000 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 15.12.2022 року, термін затримки - 30 днів);

- від 30.10.2022 року №307 на суму ПДВ - 1848 грн (граничний строк реєстрації - 18.02.2023 року, дата фактичної реєстрації - 25.05.2023 року, термін затримки - 96 днів);

- від 30.09.2022 року №573 на суму ПДВ - «-» 3917,82 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року, термін затримки - 284 дні);

- від 30.09.2022 року №564 на суму ПДВ - 26854,50 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року, термін затримки - 284 дні);

- від 30.09.2022 року №568 на суму ПДВ - 3917,82 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року, термін затримки - 284 дні);

- від 30.09.2022 року №565 на суму ПДВ - 34133 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року, термін затримки - 284 дні);

- від 30.09.2022 року №572 на суму ПДВ - « 140,11» грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року, термін затримки - 284 дні);

- від 30.09.2022 року №566 на суму ПДВ - 6859,95 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року, термін затримки - 284 дні);

- від 30.09.2022 року №571 на суму ПДВ - «-» 6859,95 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року, термін затримки - 284 дні);

- від 30.09.2022 року №570 на суму ПДВ - «-» 26854,50 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року, термін затримки - 284 дні);

- від 30.09.2022 року №567 на суму ПДВ - 140,11 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року, термін затримки - 284 дні);

- від 30.09.2022 року №569 на суму ПДВ - «-» 34133 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року, термін затримки - 284 дні);

- від 31.10.2022 року №529 на суму ПДВ - 39026,12 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року, термін затримки - 253 дні);

- від 31.10.2022 року №530 на суму ПДВ - «-» 39026,12 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року, термін затримки - 253 дні).

Як вказано в акті, відповідальність за вказане порушення передбачена абз.1 п.120-1.1 та п.120-1.2 ст.120-1 Податкового кодексу України

Користуючись правом, передбаченим п. 86.7 Податкового кодексу України, ДП «МТП «Чорноморськ» було подано заперечення від 04.10.2023 №282/05.1-15 щодо Акту та пояснення з приводу обставин та причин несвоєчасної реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування (а.с.154-159).

Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків було надано відповідь на заперечення ДПІ «МТІ «Чорноморськ» від 13.10.2023 №4062/6/34-00-04-02-02 (а.с.160-165), в якій вказано, що заперечення позивача не є обґрунтованими та не відповідає вимогам чинного законодавства, у зв'язку із чим залишається без задоволення.

На підставі акту від 21.09.2023 № 513/34-00-04-02-02/1125672 Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення-рішення від 17.10.2023 № 392/34-00-04-02-02/01125672 (а.с.15-16), яким повідомлено позивача, що згідно п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України на підставі акту перевірки від 21.09.2023 № 513/34-00-04-02-02/1125672, висновку від 13.10.2023 та відповіді від 13.10.2023 №4062/6/34-00-04-02-02 за звітний період 01.01.2022 - 31.07.2022 встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201, та згідно зі статтею 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф у розмірі 10% на суму 212844,32 грн, у розмірі 15% на суму 277,2 грн, у розмірі 20% у сумі 2800,00 грн, у розмірі 40% у сумі 88745,20 грн.

Отже, вказано у податковому повідомленні-рішенні від 17.10.2023 № 392/34-00-04-02-02/01125672, встановлені порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України, та згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф у сумі 304666,72 грн.

До вказаного податкового повідомлення-рішення відповідачем складено розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.17-19).

Не погодившись із податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДПС в Одеській області від 17.10.2023 № 392/34-00-04-02-02/01125672, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Оцінюючи в межах доводів правомірність прийняття оскаржуваних рішень, суд зазначає таке.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Конституції України закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України; у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції).

Згідно п.14.1.60 ст.14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

За приписами п. 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Так, відповідно до абз.1 п. 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

При цьому, відповідно до абз.4 п. 201.10 статті 201 Податкового кодексу України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з абз.14 п.201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Статтею 120-1 Податкового кодексу України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної. Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення п.201.10 статті 201 Податкового кодексу України.

Так, згідно п.120-1.1 статті 120 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Із аналізу вказаних правових норм вбачається, що на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк, встановлений податковим законодавством, а саме: для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних є підставою для відповідальності у вигляді штрафу за п.120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Пунктами 3, 6, 7, 8 розділу ІІ Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року №557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 року за №959/30827, передбачено, що після накладання кваліфікованого електронного підпису автор здійснює шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його у форматі (стандарті) з використанням телекомунікаційних мереж до адресата протягом операційного дня..

Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня.

Автоматизована перевірка електронного документа включає:

перевірку правового статусу кваліфікованого електронного підпису чи печатки відповідно до частини другої статті 18 Закону України "Про електронні довірчі послуги";

перевірку обов'язковості та послідовності накладання на електронний документ кваліфікованого електронного підпису чи печатки підписувачів у встановленому порядку;

перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту);

перевірку наявності обов'язкових реквізитів;

перевірку права підпису електронного документа підписувачем.

Перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.

У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 7 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.

Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі Порядок №1246).

Так, п. 2, п.3 Порядку №1246 якого визначено, що операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин.

Пунктами 13-15 Порядку №1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що допущення платником податку податкового правопорушення щодо недотримання граничного строку реєстрації податкових накладних має наслідком застосування відповідальності у вигляді штрафу, розмір якого залежить від кількості пропущених днів реєстрації.

При цьому, необхідно враховувати, що відповідно до пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Вищенаведені приписи дають підстави для висновку про те, що саме протиправність дії/бездіяльності є обов'язковою умовою для визнання такої дії/бездіяльності правопорушенням.

З системного аналізу наведених положень вбачається, що для вирішення питання про наявність/відсутність підстав для застосування до платника податку відповідальності за затримку реєстрації податкових накладних необхідно встановити причини, що зумовили допущення такого пропуску, та перевірити чи вчинив платник податку усі залежні від нього дії з метою належного виконання податкового обов'язку щодо своєчасної реєстрації таких документів.

Вина є характеризуючою обставиною дій (бездіяльності) особи, яка полягає у тому, що особа повинна та може дотримуватися встановлених Кодексом правил та норм. Вина в податкових правопорушеннях не завжди нерозривно пов'язана з встановленням умислу.

В противагу цьому слід зазначити, що умисел у діях платника податків відсутній, якщо результат його поведінки не залежить від змісту і порядку дій. Тобто у разі, коли платник, діючи своєчасно, добросовісно й з належною обачністю не зміг би уникнути негативних наслідків податкового характеру.

Відтак, особа вважається такою, що умисно допустила порушення податкової дисципліни, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких ПК України передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

Верховний Суд у постановах від 01 червня 2020 року (справа № 826/17899/16) від 23 липня 2019 року (справа №620/3609/18), від 14 серпня 2018 року (справа №803/1583/17), від 30 січня 2018 року (справи №815/2745/17, №816/390/17), надаючи правову оцінку підставам застосування штрафних санкцій відповідно до пунктів 120-1.1, 120-1.2 статті 120-1 ПК України, вказав, що законодавець передбачив можливість застосування до платника податків наслідків за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних лише за наявності його винної поведінки.

Таким чином, при вирішенні даного спору необхідно встановити, чи вжив позивач всі достатні, необхідні та залежні від нього заходи з метою дотримання правил та норм, визначених у положеннях чинного законодавства, чи діяв він добросовісно, чи вчиняв всі необхідні активні дії для уникнення порушення строків реєстрації податкових накладних.

Судом встановлено, що позивачем було складено податкові накладні:

- від 31.10.2022 року №421 на суму ПДВ - 577,82 грн ;

- від 31.10.2022 року №458 на суму ПДВ - 238,70 грн;

- від 31.10.2022 року №478 на суму ПДВ - 291,76 грн;

- від 31.10.2022 року №479 на суму ПДВ - 77,22 грн;

- від 31.10.2022 року №349 на суму ПДВ - 1809472,82 грн;

- від 31.10.2022 року №343 на суму ПДВ - 3162 грн;

- від 31.10.2022 року №393 на суму ПДВ - 1119,12 грн;

- від 31.10.2022 року №411 на суму ПДВ - 1133,83 грн;

- від 31.10.2022 року №444 на суму ПДВ - 5900,54 грн;

- від 31.10.2022 року №347 на суму ПДВ - 1486,36 грн;

- від 31.10.2022 року №521 на суму ПДВ - 1119,81 грн;

- від 31.10.2022 року №406 на суму ПДВ - 34,09 грн;

- від 31.10.2022 року №463 на суму ПДВ - 1272,24 грн;

- від 31.10.2022 року №344 на суму ПДВ - 52570,35 грн;

- від 31.10.2022 року №380 на суму ПДВ - 17,83 грн;

- від 31.10.2022 року №425 на суму ПДВ - 2081,85 грн;

- від 31.10.2022 року №448 на суму ПДВ - 60038,11 грн;

- від 31.10.2022 року №485 на суму ПДВ - 224,98 грн;

- від 31.10.2022 року №469 на суму ПДВ - 45,71 грн;

- від 31.10.2022 року №453 на суму ПДВ - 394,28 грн;

- від 31.10.2022 року №388 на суму ПДВ - 744,59 грн ;

- від 31.10.2022 року №508 на суму ПДВ - 372,88 грн;

- від 31.10.2022 року №445 на суму ПДВ - 3251,28 грн;

- від 31.10.2022 року №482 на суму ПДВ - 2310,82 грн;

- від 31.10.2022 року №384 на суму ПДВ - 7000 грн;

- від 31.10.2022 року №427 на суму ПДВ - 167,84 грн;

- від 31.10.2022 року №468 на суму ПДВ - 151,97 грн ;

- від 31.10.2022 року №346 на суму ПДВ - 6780 грн;

- від 31.10.2022 року №350 на суму ПДВ - 97135,28 грн;

- від 31.10.2022 року №335 на суму ПДВ - 1380 грн;

- від 31.10.2022 року №457 на суму ПДВ - 437,99 грн;

- від 31.10.2022 року №376 на суму ПДВ - 776,74 грн;

- від 31.10.2022 року №332 на суму ПДВ - 117,02 грн;

- від 31.10.2022 року №510 на суму ПДВ - 182,72 грн;

- від 31.10.2022 року №412 на суму ПДВ - 935,58 грн;

- від 31.10.2022 року №440 на суму ПДВ - 597,26 грн;

- від 31.10.2022 року №364 на суму ПДВ - 18964,34 грн;

- від 31.10.2022 року №423 на суму ПДВ - 33830,05 грн ();

- від 31.10.2022 року №498 на суму ПДВ - 185,34 грн;

- від 31.10.2022 року №501 на суму ПДВ - 2060,93 грн;

- від 31.10.2022 року №496 на суму ПДВ - 28,02 грн ;

- від 31.10.2022 року №442 на суму ПДВ - 858,29 грн;

- від 31.10.2022 року №456 на суму ПДВ - 4223 грн;

- від 31.10.2022 року №517 на суму ПДВ - 1,80 грн;

- від 28.10.2022 року №523 на суму ПДВ - 3169,71 грн;

- від 31.10.2022 року №400 на суму ПДВ - 1520,38 грн;

Граничним строком реєстрації вказаних податкових накладних було 15.11.2022, в той же час, датою їх фактичної реєстрації - 16.11.2022.

На підтвердження направлення у визначений Податковим кодексом України строк податкових накладних від 31.10.2022 року №421 на суму ПДВ - 577,82 грн, від 31.10.2022 року №458 на суму ПДВ - 238,70 грн, від 31.10.2022 року №349 на суму ПДВ - 1809472,82 грн, від 31.10.2022 року №343 на суму ПДВ - 3162 грн, від 31.10.2022 року №393 на суму ПДВ - 1119,12 грн, від 31.10.2022 року №411 на суму ПДВ - 1133,83 грн, від 31.10.2022 року №444 на суму ПДВ - 5900,54 грн, від 31.10.2022 року №347 на суму ПДВ - 1486,36 грн, від 31.10.2022 року №521 на суму ПДВ - 1119,81 грн, від 31.10.2022 року №406 на суму ПДВ - 34,09 грн, від 31.10.2022 року №463 на суму ПДВ - 1272,24 грн, від 31.10.2022 року №344 на суму ПДВ - 52570,35 грн, від 31.10.2022 року №380 на суму ПДВ - 17,83 грн, від 31.10.2022 року №425 на суму ПДВ - 2081,85 грн, від 31.10.2022 року №448 на суму ПДВ - 60038,11 грн, від 31.10.2022 року №485 на суму ПДВ - 224,98 грн, від 31.10.2022 року №453 на суму ПДВ - 394,28 грн, від 31.10.2022 року №388 на суму ПДВ - 744,59 грн, від 31.10.2022 року №445 на суму ПДВ - 3251,28 грн, від 31.10.2022 року №482 на суму ПДВ - 2310,82 грн, від 31.10.2022 року №384 на суму ПДВ - 7000 грн, від 31.10.2022 року №427 на суму ПДВ - 167,84 грн, від 31.10.2022 року №346 на суму ПДВ - 6780 грн, від 31.10.2022 року №350 на суму ПДВ - 97135,28 грн, від 31.10.2022 року №335 на суму ПДВ - 1380 грн, від 31.10.2022 року №457 на суму ПДВ - 437,99 грн, від 31.10.2022 року №376 на суму ПДВ - 776,74 грн, від 31.10.2022 року №332 на суму ПДВ - 117,02 грн, від 31.10.2022 року №510 на суму ПДВ - 182,72 грн, від 31.10.2022 року №412 на суму ПДВ - 935,58 грн, від 31.10.2022 року №440 на суму ПДВ - 597,26 грн, від 31.10.2022 року №364 на суму ПДВ - 18964,34 грн, від 31.10.2022 року №423 на суму ПДВ - 33830,05 грн, від 31.10.2022 року №498 на суму ПДВ - 185,34 грн, від 31.10.2022 року №501 на суму ПДВ - 2060,93 грн, від 31.10.2022 року №496 на суму ПДВ - 28,02 грн, від 31.10.2022 року №442 на суму ПДВ - 858,29 грн, від 31.10.2022 року №456 на суму ПДВ - 4223 грн, від 31.10.2022 року №517 на суму ПДВ - 1,80 грн, від 31.10.2022 року №400 на суму ПДВ - 1520,38 грн позивачем надано до суду роздруківки з програми «M.E.Doc».

З наданих роздруківок файлів «Властивості документа» зі спеціалізованого програмного забезпечення комп'ютерної програми «M.E.Doc», статус направлених документів: «очікується доставка: дата та час - 15.11.2022 14:51».

В даному випадку позивач, надавши суду докази направлення на реєстрацію податкових накладних, зокрема скрін-шоти програми m.e.doc, вчинив усі залежні від нього дії для підтвердження своєчасної реєстрації податкових накладних.

Тоді як відповідач у відповідності до вимог частини 2 статті 77 КАС України не довів правомірності прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 22 листопада 2021 року по справі № 160/10558/19

Щодо покликань відповідача на те, що надані роздруківки з сервісу обробки документів «М.Е.Doc», не можуть слугувати доказом направлення податкових накладних на реєстрацію 15.11.2022, так як не містять ніяких підтверджень того, що зазначені накладні саме направлені такою датою, то сході висновки були викладені у постанові Верховного суду від 19.08.2021 по справі №120/7428/22.

В той же час, при розгляді даної адміністративної справи суд враховує саме висновки, що викладені у постанові Верховного Суду від 22 листопада 2021 року по справі № 160/10558/19, оскільки згідно позиції Великої Палати Верховного Суду у постанові від 30 січня 2019 року у справі № 755/10947/17 що під час вирішення тотожних спорів суди мають враховувати саме останню правову позицію Верховного Суду.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно застосував до позивача штрафні санкції у розмірі 212433,39 грн за порушення строків реєстрації вищевказаних податкових накладних.

В той же час, матеріали справи не містять доказів направлення у визначений Податковим кодексом України строк податкових накладних від 28.10.2022 року №523 на суму ПДВ - 3169,71 грн, від 31.10.2022 року №468 на суму ПДВ - 151,97 грн, від 31.10.2022 року №469 на суму ПДВ - 45,71 грн, від 31.10.2022 року №508 на суму ПДВ - 372,88 грн, від 31.10.2022 року №478 на суму ПДВ - 291,76 грн, від 31.10.2022 року №479 на суму ПДВ - 77,22 грн.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно застосував до позивача штрафні санкції у розмірі 410,93 грн за порушення строків реєстрації податкових накладних від 28.10.2022 року №523 на суму ПДВ - 3169,71 грн, від 31.10.2022 року №468 на суму ПДВ - 151,97 грн, від 31.10.2022 року №469 на суму ПДВ - 45,71 грн, від 31.10.2022 року №508 на суму ПДВ - 372,88 грн, від 31.10.2022 року №478 на суму ПДВ - 291,76 грн, від 31.10.2022 року №479 на суму ПДВ - 77,22 грн.

Щодо решти податкових накладних за порушення строку реєстрації яких до позивача оскаржуваним податковим повідомленням-рішення застосовано штрафні санкції у розмірі 15% на суму 277,2 грн, у розмірі 20% у сумі 2800,00 грн, у розмірі 40% у сумі 88745,20 грн, то суд зазначає таке.

Так, судом встановлено, що позивачем було складено податкові накладні/розрахунки коригування:

- від 31.10.2022 року №528 на суму ПДВ - 14000 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 15.12.2022 року);

- від 30.10.2022 року №307 на суму ПДВ - 1848 грн (граничний строк реєстрації - 18.02.2023 року, дата фактичної реєстрації - 25.05.2023 року);

- від 30.09.2022 року №573 на суму ПДВ - «-» 3917,82 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року);

- від 30.09.2022 року №564 на суму ПДВ - 26854,50 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року);

- від 30.09.2022 року №568 на суму ПДВ - 3917,82 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року);

- від 30.09.2022 року №565 на суму ПДВ - 34133 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року);

- від 30.09.2022 року №572 на суму ПДВ - « 140,11» грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року);

- від 30.09.2022 року №566 на суму ПДВ - 6859,95 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року);

- від 30.09.2022 року №571 на суму ПДВ - «-» 6859,95 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року);

- від 30.09.2022 року №570 на суму ПДВ - «-» 26854,50 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року);

- від 30.09.2022 року №567 на суму ПДВ - 140,11 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року);

- від 30.09.2022 року №569 на суму ПДВ - «-» 34133 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року);

- від 31.10.2022 року №529 на суму ПДВ - 39026,12 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року);

- від 31.10.2022 року №530 на суму ПДВ - «-» 39026,12 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року).

Як стверджує позивач у вересні 2022 року були виписані податкові накладні на ТОВ «ТЕК-ТРАНС ГРУП «ФОРВАРД», як неплатник ПДВ та зареєстровані відповідно до п. 201.10 статті 201 ПКУ, що підтверджено квитанціями про реєстрацію у ЄРПН і включені до декларації з ПДВ за вересень 2022 року. У жовтні 2022 року також були виписані податкові накладні на ТОВ «ТЕК-ТРАНС ГРУП «ФОРВАРД», як неплатник ПДВ та зареєстровані відповідно до п. 201.10 статті 201 ПКУ, що підтверджено квитанціями про реєстрацію у ЄРПН і включені до декларації з ПДВ за жовтень 2022 року. А також були виписані податкові накладні у жовтні 2022 року та січні 2023 року на ТОВ, як неплатник ПДВ, зареєстровані відповідно до п. 201.10 статті 201 ПКУ, що підтверджено квитанціями про реєстрацію у ЄРПН та включені відповідно до декларації з ПДВ за жовтень 2022 року та січень 2023 року.

Позивач стверджує, що після повідомлень від ТОВ «ТЕК-ТРАНС ГРУП «ФОРВАРД» та ТОВ «Е.К.П. ГРУП» про не отримання податкових накладних за відповідні періоди, усі податкові накладні, які були складені на контрагентів як «неплатника податку» були відкориговані та виписані вірні податкові накладні і зареєстровані у ЄРПН. Відповідно були здані уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за відповідні періоди.

Суд вважає, що вказані доводи позивача як підстава для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення є необґрунтованими, з огляду на таке.

В першу чергу, зі змісту вказаних доводів вбачається, що між позивачем та його контрагентом була налагоджена комунікація, що давало позивачу об'єктивну можливість, навіть за умов обмеження доступу до реєстру платників ПДВ, з'ясувати питання реєстрації ТОВ «ТЕК-ТРАНС ГРУП «ФОРВАРД» та ТОВ «Е.К.П. ГРУП» платниками податку на додану вартість як під час укладенні догорів на виконання яких було здійснено операції за результатами яких складені відповідні податкові накладні, так і під час вчинення відповідних операцій.

В той же час, суд зазначає, що протягом усього строку розгляду даної адміністративної справи позивачем не надано ні договорів на підставі яких було складено вказані податкові накладні, ні податкових накладних, які були складені Державним підприємством «Морський торгівельний порт «Чорноморськ» і зареєстровані у ЄРПН на контрагентів як «неплатника податку».

При цьому не надано й доказів коригування накладних у ЄРПН на контрагентів як «неплатника податку».

Вказане, на думку суду дає підстави вважати, що позивач умисно допустив порушення податкової дисципліни, оскільки він мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких ПК України передбачена відповідальність, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання.

Суд зазначає, що у ПК України вина платника не передбачена як обов'язковий елемент складу податкового правопорушення, відповідальність за яке передбачена п. 120-1. 1 ст. 120-1 ПК України, що підтверджується змістом ст. 109 цього кодексу.

Судом враховані правові позиції ВС КАС справах № 825/824/17 (Постанова від 28.02.2020), № 816/390/17 (Постанова від 30.01.2018), № 808/2289/17 (Постанова від 24.04.2018), № 620/1221/19 (Постанова від 18.02.2020) відповідно до яких зазначено, що з системного аналізу ст. 109, 120-1 ПК України вбачається, що для вирішення питання про наявність/відсутність підстав для застосування до платника податку відповідальності за затримку реєстрації ПН необхідно встановити причини, що зумовили допущення такого пропуску, та перевірити чи вчинив платник податку усі залежні від нього дії з метою належного виконання податкового обов'язку щодо своєчасності реєстрації таких документів

В даному випадку судом встановлено, що порушення граничних термінів реєстрації вищевказаних податкових накладних сталося в результаті бездіяльності позивача.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно застосував до позивача штрафні санкції у розмірі 91822,40 грн за порушення строків реєстрації податкових накладних від 31.10.2022 року №528 на суму ПДВ - 14000 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 15.12.2022 року), від 30.10.2022 року №307 на суму ПДВ - 1848 грн (граничний строк реєстрації - 18.02.2023 року, дата фактичної реєстрації - 25.05.2023 року), від 30.09.2022 року №573 на суму ПДВ - «-» 3917,82 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року), від 30.09.2022 року №564 на суму ПДВ - 26854,50 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року), від 30.09.2022 року №568 на суму ПДВ - 3917,82 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року), від 30.09.2022 року №565 на суму ПДВ - 34133 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року), від 30.09.2022 року №572 на суму ПДВ - « 140,11» грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року), від 30.09.2022 року №566 на суму ПДВ - 6859,95 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року), від 30.09.2022 року №571 на суму ПДВ - «-» 6859,95 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року), від 30.09.2022 року №570 на суму ПДВ - «-» 26854,50 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року), від 30.09.2022 року №567 на суму ПДВ - 140,11 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року), від 30.09.2022 року №569 на суму ПДВ - «-» 34133 грн (граничний строк реєстрації - 15.10.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року), від 31.10.2022 року №529 на суму ПДВ - 39026,12 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року), від 31.10.2022 року №530 на суму ПДВ - «-» 39026,12 грн (граничний строк реєстрації - 15.11.2022 року, дата фактичної реєстрації - 26.07.2023 року).

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення Південного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків від 17.10.2023 року № 392/34-00-04-02-02/01125672 в частині застосування до Державного підприємства «Морський торгівельний порт «Чорноморськ» штрафних санкцій у розмірі 212433,39 грн є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а позовні вимоги - частковому задоволенню.

Решта доводів висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч.3 ст.149 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем за подання даного адміністративного позову сплачений судовий збір всього у розмірі 4569,99 грн, а саме: в розмірі 2684,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №547 від 13.11.2023 (а.с.13) та в розмірі 1885,99 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №593 від 29.11.2023 (а.с.191).

Ціна позову у даній справі складає 304666,72 грн.

Суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, а саме скасування податкового повідомлення-рішення № 392/34-00-04-02-02/01125672 в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 212433,39 грн.

Таким чином, судом задоволено 69,73% позовних вимог (212433,39 грн *100%/304666,72 грн).

Враховуючи, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, з Південного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача необхідно стягнути суму сплаченого судового збору у розмірі 3186,65 грн (4569,99 грн*69,73%) пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 262, 295, КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства «Морський торгівельний порт «Чорноморськ» до Південного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Південного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків від 17.10.2023 № 392/34-00-04-02-02/01125672 в частині застосування до Державного підприємства «Морський торгівельний порт «Чорноморськ» штрафних санкцій у розмірі 212433,39 грн.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Південного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного підприємства «Морський торгівельний порт «Чорноморськ» суму сплаченого судового збору у розмірі 3186,65 грн пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач: Державне підприємство «Морський торгівельний порт «Чорноморськ» (68001, Одеська область, м. Чорноморськ, вул.Праці, 6, код ЄДРПОУ 01125672);

Відповідач: Південне міжрегіональне управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків (65015, м. Одеса, пр. Шевченка, 15/1, код ЄДРПОУ 44104032).

Суддя Олена СКУПІНСЬКА