Рішення від 30.01.2024 по справі 420/5714/23

Справа № 420/5714/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 22.03.2023 надійшов позов ОСОБА_1 до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в якому позивач просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо невиплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»

2. Зобов'язати Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у повному обсязі, що складає 9670 гривень.

В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві зазначено, що позивач має статус учасника бойових дій та має право на пільги встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Позивачу не було виплачено разову грошову допомогу, яка щорічно до 5 травня виплачується учасникам бойових дій. На усні (телефоні) звернення до відповідача позивач відповіді не отримав. Грошова допомога не була виплачена, чим порушенні права позивача як учасника бойових дій та у зв'язку з чим він звернувся до суду.

Ухвалою від 27.03.2023 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 , відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

12 квітня 2023 року від Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат через систему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву де зазначено, що у зв'язку з окупацією Херсонської області, разова грошова допомога до 5 травня у 2022 році управліннями соціального захисту населення районних державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад Херсонської області не призначалась. Рішення про призначення допомоги до Центру не надходило та допомога не нараховувалася. Кошторисні призначення для цієї мети установам Херсонської області не затверджувалися. У 2022 році на рівні Кабінету Міністрів України порядок виплати вищезазначеної допомоги було змінено задля вирішення питання щодо нарахування допомоги, зокрема у зв'язку з окупацією частини території країни. Для всіх осіб, які перебували на обліку в органах Пенсійного Фонду України, виплата проводилася централізовано через Пенсійний фонд України. Особам, які перебувають на службі, військовому обліку - через органи соціального захисту населення територіально за місцем служби, тобто, не на окупованій території. На виконання вимог Міністерства соціальної політики України від 12.03.2022 №2743/0/2-23/31 та від 16.03.202 № 2823/0/2-22 з метою захисту персональних даних одержувачів допомог, Центром направлені захищеним каналом зв'язку на ІОЦ бази одержувачів допомоги в Херсонській області. Функції з нарахування та фінансування видів допомоги по Херсонській області забезпечуються на центральному рівні (Мінсоцполітики) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 215.

Відзив на позовну заяву направлявся відповідачем на електрону адресу представника позивача, що зазначена в позовній заяві.

Ухвалою суду від 26 травня 2023 року зупинено провадження по справі №420/5714/23 до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі №640/8190/22.

Ухвалою суду поновлено провадження по справі.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позовну заяву, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, перевіривши їх наданими до справи доказами, суд встановив наступне.

Положеннями ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII від 22.10.1993, визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Положеннями Закону України Про внесення змін до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту від 25.12.1998 № 367-XIV статтю 12 № 3551-XII було доповнено частиною четвертою такого змісту: Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

ОСОБА_1 , має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 22 травня 2015 року (а.с. 7).

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб (пункт 3). Крім того, підпунктом 2 пункту 4 вказаного Указу Кабінет Міністрів України зобов'язано невідкладно забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України, який продовжувався і триває на час виникнення спору та розгляду цієї справи.

Абзацом третім підпункту 2 пункту 22 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України в редакції Закону України від 03.03.2022 № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» установлено, що в умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Відповідно до пунктів 3, 7 ст.116 Конституції України, ч.7 ст. 20 та абз. 3 п.п. 2 п. 22 р. VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, з огляду на запровадження в Україні воєнного стану та для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування, Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, зокрема і щодо порядку використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань.

В адміністративному позові зазначено, що ОСОБА_1 , проживає в смт. Мирне, Каланчацького району, Херсонської області.

Відповідно до Наказів Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 25.04.2022 року № 75, (зі змінами) від 28.04.2022 №80 (зі змінами) затвердженні Переліки територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Каланчацька селищна територіальна громада Херсонської області на території якої знаходиться смт. Мирне де проживав позивач та Херсонська міська територіальна громада де був розміщений Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, віднесена до територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

У зв'язку з окупацією міста Херсон, Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не здійснював виконання делегованої державою функції щодо підготовки виплатних документів та забезпечення фінансування виплат, у тому числі тих, що передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

31 березня 2022 року з метою вжиття заходів щодо захисту персональних даних громадян України, бази одержувачів допомоги в Херсонській області, Херсонським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат направлені захищеним каналом зв'язку ДП ІОЦ МСПУ, що підтверджено листом №01-1/949 від 06.04.2022.

Згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану» №215 від 07.03.2022 (далі Порядок №215), нарахування та виплата грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану на території адміністративно-територіальних одиниць, де структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) не мають можливості забезпечити підготовку виплатних документів та проведення фінансування, здійснюється з урахуванням таких особливостей: виплату грошових допомог, пільг та житлових субсидій здійснює акціонерне товариство “Державний ощадний банк України” (далі - АТ “Ощадбанк”) шляхом перерахування коштів на банківський рахунок (за стандартом IBAN) в банку, в якому відкрито рахунок одержувача, або здійснення грошових переказів через міжнародну платіжну систему “MY TRANSFER” та акціонерне товариство комерційний банк “ПриватБанк” (далі - АТ КБ “ПриватБанк”) (п.п.1); фінансування виплат грошових допомог, пільг та житлових субсидій проводиться Міністерством соціальної політики на підставі наявних в базах даних державного підприємства “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики” даних щодо одержувачів грошових допомог, пільг та житлових субсидій. Державне підприємство “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики” формує інформацію (реєстри) щодо одержувачів грошової допомоги, пільг та житлових субсидій, які перебувають на обліку в органах соціального захисту населення, які не мають можливості забезпечити підготовку виплатних документів та забезпечити проведення фінансування виплат: щодо одержувачів, які отримували виплати через уповноважені банки, - для перерахування АТ “Ощадбанк” коштів на банківський рахунок (за стандартом IBAN) в банку, в якому відкрито рахунок одержувача; щодо одержувачів, які отримували виплати через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, - для здійснення грошових переказів через міжнародну платіжну систему “MY TRANSFER” (п.п.2).

З наведеного вбачається, що Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в період визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в 2022 році не виконував функції, делеговані державою, щодо підготовки виплатних документів та забезпечення фінансування виплат разової грошової допомоги до 5 травня, а окрім того не мав доступу до інформації щодо вже нарахованих і сплачених сум грошових допомог.

З урахуванням зазначеного судом не встановлена бездіяльність Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, щодо невиплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік, а відповідно позовна вимога в частині визнання протиправною бездіяльність Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо невиплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не підлягає задоволенню.

Відповідно до п.3 Порядку №215 установлено, що: орган соціального захисту населення протягом двох місяців з дати відновлення роботи або припинення чи скасування дії правового режиму воєнного стану проводить звіряння інформації про виплачені згідно із цією постановою грошові допомоги з метою запобігання повторній виплаті та у разі потреби проводить перерахунок їх розміру.

Враховуючи, що Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат після звільнення Херсона від російської окупації відновив роботу то відповідно до Порядку №215 з метою запобігання повторній виплаті, повинен провести звіряння інформації про виплачені згідно із цією постановою грошові допомоги.

Щодо фінансування виплат грошової допомоги, суд зазначає, що положеннями п.2-3 Порядку №215, дозволено Міністерству соціальної політики в межах видатків, передбачених на 2023 рік, здійснити фінансування виплат грошових допомог за 2022 рік на підставі сформованої в поточному році інформації (реєстрів) про одержувачів грошової допомоги.

Отже приписами чинного законодавства передбачено фінансування виплат грошових допомог за 2022 рік в межах видатків, передбачених на 2023 рік на підставі сформованої в поточному році інформації (реєстрів) про одержувачів грошової допомоги.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» установлено у 2022 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2022 року - 1934 гривень.

Таким чином, розмір щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2022 році становить 9670,00 грн. (1934,00грн х 5).

ОСОБА_1 , відповідно до положень статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком у розмірі 9670 гривень.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до КАС України, в межах заявлених позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Приймаючи до уваги, що позивач просить визнати протиправними дії Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо не нарахування та не виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, однак останній відповідних повноважень в 2022 році не здійснює, суд вважає за необхідне для повного захисту прав позивача вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, провести звіряння інформації щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік та забезпечити виплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч.1. ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, позовна заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Зобов'язати Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, провести звіряння інформації щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік та забезпечити виплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач - Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (вул. Робоча, 115, м.Хеосон, 73037, код ЄДРПОУ 05392743).

Суддя О.А. Вовченко