30 січня 2024 р. № 400/9670/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М. за участю секретаря судового засідання Шакіної А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, вул. Одеська, 4,с. Коблеве,Миколаївська обл., Миколаївський р-н,57453,
про:визнання протиправним та скасування рішення від 06.06.2023 року № 25-V-ІІІ; зобов'язання вчинити певні дії,
Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області (далі - відповідач) про визнання протиправним і скасування рішення відповідача № 25-VIII від 06.06.2023 «Про дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» та зобов'язання Коблевської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області надати земельну ділянку площею 0,25 га, кадастровий номер 4820982200:12:041:0301 в оренду терміном на 49 років для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування (В.03,08), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 в межах території Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав на те, що рішення є протиправним, порушує його права, оскільки рішенням Відповідач надав сам собі дозвіл на виготовлення технічної документації щодо поділу земельної ділянки, за заявою Позивача, яка чітко містила інші прохання. Крім того, даним рішенням покладено фінансування пов'язане з розподілом земельної ділянки здійснити за рахунок Позивача, що грубо порушує права Позивача. Натомість Відповідач мав прийняти рішення щодо надання в оренду Позивачу земельної ділянки площею 0,25 га, кадастровий номер 4820982200:12:041:0301 в оренду терміном на 49 років для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування з огляду на те, що на ній знаходиться об'єкт нерухомого майна, що належить на праві власності Позивачеві.
Відповідач надав відзив на позов згідно якого просив відмовити в задоволенні позову в частині визнання протиправним і скасування рішення № 25-VIII від 06.06.2023, щодо іншої частини позову не висловив правової позиції.
24.01.2024 року Відповідач подав заперечення на письмові пояснення Позивача, згідно яких просив задовольнити позовні вимоги частково, а саме визнати протиправним і скасувати рішення відповідача № 25-VIII від 06.06.2023 «Про дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки», тобто визнав позов, а в частині зобов'язання Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області надати земельну ділянку площею 0,25 га, кадастровий номер 4820982200:12:041:0301 в оренду терміном на 49 років для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування (В.03,08), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 в межах території Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області-просив відмовити оскільки це суперечить інтересам громади, характеристики об'єкту нерухомого майна мають не значну площу, тому передача земельної ділянки площею 0.25 га є не раціональною.
В судовому засіданні Позивач підтримав позов в повному обсязі.
Відповідач підтримав правову позицію висловлену в запереченнях на письмові пояснення та фактично визнав позов частково.
0.08.2023 року Миколаївський окружний адміністративний постановив ухвалу про відкриття провадження у справі та про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін в судове засідання.
Суд розглянув позов по суті, всебічно та повно з'ясував всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевірив їх доказам та встановив таке.
03.09.2020 року ПП "Староконстянтинівське бюро технічної інвентаризації" виготовлено паспорт на громадський будинок (насосна станція) в с.Коблеве, Миколаївського (Березанського) району Миколаївської області, замовник ОСОБА_1 , встановлено розміри споруди та зазначено, що насосна станція є невід'ємною складовою частиною гідротехнічних (водопровідна та каналізаційна мережі) комунікацій замовника.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав від 07.04.2023 року, за реєстраційним номером 2717219748060 внесено до Реєстру закінчений будівництвом об'єкт, насосну станцію, загальною площею 9,24 кв.м. в АДРЕСА_2 , що належить на праві власності ОСОБА_1
05.06.2023 року Позивачем подано до Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області клопотання, згідно якого Позивач просив розглянути питання щодо надання йому в оренду земельної ділянки площею 0,25 га, кадастровий номер 4820982200:12:041:0301 на 49 років, повідомив, що жодних арештів чи інших перешкод для цього не має, а як підставу зазначив наявність на цій ділянці, належної йому на праві власності споруди. Окремо зазначив, що заперечує проти поділу земельної ділянки.
06.06.2023 року Відповідачем на засіданні ХХХ сесії 8 скликання розглянувши запит громадянина ОСОБА_1 про дозвіл на виготовлення технічної документації з землеустрою щодо поділу земельної ділянки, прийнято рішення №25 про надання Коблівській сільській раді дозволу на виготовлення документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності площею 0,25 га, кадастровий номер 4820982200:12:041:0301 для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування (В.03.08), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 в межах території Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області за рахунок фінансування ОСОБА_1 , рекомендовано замовнику розробити землевпорядну документацію відповідно до чинного законодавства та затвердити в установленому порядку.
Спірні правовідносини регулюються наступними нормами діючого законодавства України.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом «в» частини першої статті 12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Таким чином, до повноважень сільських, селищних, міських рад належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідних громад для всіх потреб.
Абзацом першим частини першої статті 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина друга статті 116 ЗК України).
Відповідно до частини третьої статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Згідно з абзацами першим і другим частини другої статті 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави зробити висновок, що ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, зокрема: невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 123 ЗК України.
Таким чином, Відповідач дійшов вірного висновку щодо порушення ним норм діючого законодавства спірним рішенням та обґрунтовано визнав позов в частині визнання протиправним і скасувати рішення відповідача № 25-VIII від 06.06.2023 «Про дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки», оскільки воно прийнято без дотримання вимог ст.19 Конституції та ст. 2 КАС України, а саме надав сам собі дозвіл на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки та поклав витрати на Позивача.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Коблевської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області надати земельну ділянку площею 0,25 га, кадастровий номер 4820982200:12:041:0301 в оренду терміном на 49 років для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування (В.03,08), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 в межах території Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту четвертого частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Частиною четвертою статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом четвертим частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Як було вказано вище, Відповідач за результатами розгляду клопотання позивача не прийняв ані позитивного рішення про надання дозволу на розробку землевпорядної документації, ані рішення про відмову у його наданні щодо Позивача, також не розглядалось питання щодо надання земельної ділянки в оренду, як про це зазначив Позивач.
Таким чином, оскільки подане позивачем клопотання не було розглянуто відповідачем по суті з прийняттям належного рішення, суд вважає за необхідне зобов'язати Коблівську сільську раду Миколаївського району Миколаївської області розглянути по суті клопотання позивача, та прийняти відповідне рішення за результатом такого розгляду.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним і скасувати рішення Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області № 25-VIII від 06.06.2023 «Про дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки».
3. Зобов'язати Коблівську сільську раду Миколаївського району Миколаївської області розглянути по суті клопотання ОСОБА_1 від 05.06.2023 року та прийняти відповідне рішення з дотриманням вимог діючого законодавства України.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коблівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області (вул. Одеська, 4,с. Коблеве,Миколаївська обл., Миколаївський р-н,57453 ЄДРПОУ 04375748) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 І.п.н. НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1073,60 грн.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.М. Мельник