про прийняття звіту про виконання судового рішення
30 січня 2024 р. № 400/6272/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брагар В. С., розглянувши у порядку письмового провадження звіт про виконання судового рішення у справі
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
про:заява про встановлення судового контролю,
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 року позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо встановлення обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність на виконання рішення суду від 28.02.2023 року №400/727/23 щодо виплати щомісячної доплати у відповідності до Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2021 (на виконання рішення суду №400/727/23) з урахуванням щомісячної доплати у розмір 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 без обмеження її максимальним розміром, із врахуванням раніше виплачених сум.
17.11.2023 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення суду. В обґрунтування вказаної заяви позивачем було зазначено, що рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 року фактично не виконується відповідачем, що зумовлює необхідність встановлення судового контролю за виконанням вказаного рішення.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення суду в справі №400/6272/23, ГУ ПФУ в Миколаївській області проведено перерахунок пенсії (на виконання рішення суду №400/727/23) з урахуванням щомісячної доплати у розмір 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 без обмеження її максимальним розміром, із врахуванням раніше виплачених сум.
Розмір пенсії з 01.12.2021 року становив 18096,33 грн.
До набрання законної сили рішенням суду по справі №400/6272/23 тобто до 10.08.2023 року розмір пенсії позивача складав 20930,00 грн. Після перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду від 10.07.2023 року розмір пенсійної виплати не змінився, що свідчить про обмеження максимальним розміром пенсії.
Відповідно до наявного в матеріалах справи перерахунку пенсія позивача з 01.09.2023 року на виконання рішення суду по справі № 400/6272/23 виплачується з обмеженням максимальним розміром та становить 20930,00 грн, хоча розмір пенсії з надбавками без обмеження максимальним розміром становить 21769,43 грн.
Ухвалою від 24.11.2023 року суд задовольнив заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та встановив Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області строк подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 по справі №400/6272/23 протягом 30 днів з моменту набрання законної сили цією ухвалою суду, шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про виконання рішення суду щодо нарахування та виплати пенсійного забезпечення позивача без обмеження максимальним розміром на виконання рішення від 10.07.2023 року по справі №400/6272/23 у передбаченому законодавством розмірі.
21.12.2023 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надійшов звіт про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 року.
У звіті відповідач повідомив, що на виконання рішення суду від 10.07.2023 року з урахуванням висновків суду в ухвалі від 24.11.2023 року, Головним управління проведено перерахунок пенсії за вислугу років позивача, з урахуваннямрозмір пенсії становить 21769,43 грн. (без обмеження максимальним розміром).
Загальний розмір доплати по перерахунку пенсії за рішенням суду від 10.07.2023 року у справі № 400/6272/23 склав 11921,22 грн.
Щодо виплати нарахованої суми доплати у розмірі 11921,22 грн. відповідач повідомив, що відповідно до п. 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм.
Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, суд дійшов висновку про наявність підстав для його прийняття, з огляду на таке.
Згідно ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.
Поряд з тим, суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають застосуванню у разі неподання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини невиконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
Згідно зі ст. ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Як вбачається зі змісту звіту про виконання судового рішення, Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача без обмеження її максимальним розміром.
Після перерахунку пенсії, її розмір склав 21769,43 грн. Вказане підтверджується копією перерахунку пенсії з 01.01.2024.
Враховуючи встановлені судом обставини, відсутні підстави вважати, що відповідач не виконує рішення суду. Рішення суду виконується з дотриманням чинного законодавства та в межах бюджетних асигнувань.
Погашення заборгованості за рішенням суду реалізується в межах наданих відповідачу асигнувань.
Керуючись ст. 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 21.12.2023 р. про виконання рішення суду від 10.07.2023 року по справі №400/6272/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею у порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення в порядку, визначеному ст. 295-297 КАС України.
Суддя В. С. Брагар