29 січня 2024 рокусправа № 380/25339/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 , про скасування постанови про накладення штрафу.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - позивач, ГУ ПФ України у Львівській області) з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач), третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 (далі - третя особа), в якому просить:
- скасувати постанову від 09.10.2023 ВП №72176504 про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області в сумі 5100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ГУПФ України у Львівській області виконано рішення суду на виконання якого відкрито виконавче провадження, а отже, штраф накладено на позивача протиправно.
Ухвалою суду від 03.11.2023 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 20.11.2023 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного провадження у судовому засіданні, з викликом сторін.
Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві /арк.спр.35-77/. Зазначив, що боржнику було відомо про постанову про відкриття виконавчого провадження, стягнення мінімальних витрат виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору. Штраф накладено за невиконання без поважних причин рішення суду та неповідомлення державного виконавця про причини невиконання, відповідно до статей 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження". Тому, вимоги позову вважає безпідставними, у його задоволенні просить відмовити.
Протокольною ухвалою суду без виходу до нарадчої кімнати від 29.11.2023 залучено як третю особу яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 .
В судове засідання сторони не з'явилися; про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином; клопотань про обов'язкову участь у розгляді справи не подавали.
У зв'язку з цим суд, керуючись частиною 6 статті 162 КАС України, зважаючи на особливості розгляду справ передбачених статтею 287 КАС України, суддя ухвалив продовжити розгляд справи за наявними матеріалами в письмовому провадженні.
Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, відзив, дослідив письмові докази, долучені до матеріалів справи та,-
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.04.2023 у справі №380/2454/23, зокрема, зобов'язано ГУПФ України у Львівській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-XII, у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 76% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
На виконання виконавчого листа №380/2454/23 виданого 18.05.23 Львівським окружним адміністративним судом, щодо вказаного рішення головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції виніс постанову від 06.07.2023 про відкриття виконавчого провадження ВП №72176504.
На виконання рішення суду ГУПФ України у Львівській області з 01.06.2023 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 у розмірі 76% сум грошового забезпечення /арк.спр.13/.
Відповідно до розрахунку на доплату сума доплати за період з 01.01.2016 по 31.05.2023 становить 13898,37 грн. /арк.спр.15/.
09.10.2023 в межах виконавчого провадження ВП №72176504 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про накладення на ГУПФ України у Львівській області штрафу за невиконання без поважних причин рішення суду у справі №380/2454/23 в сумі 5100,00 грн.
Вважаючи постанову державного виконавця протиправною, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини 1 статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до пункту 4 частини 3 статті 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначено Законом України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII).
Згідно зі статтею 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 1 статті 5 Закону №1404-VIII визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів”.
Відповідно до статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії (частина 1).
Крім того, на підставі пункту 3 частини 3 статті 18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
Згідно з правилами встановленими статтею 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною 6 статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження (частина 1).
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина 2).
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом. У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження (чатина 3).
Відповідно до статті 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання (частина 1).
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення (частина 2).
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом з'ясовано, що підставою для накладення штрафу на позивача стало відсутність у державного виконавця будь-яких документів щодо виконання в повному обсязі виконавчого документа; причини невиконання рішення суду визнані виконавцем не поважними.
Судом встановлено, що до заяви, яка отримана відповідачем 27.07.2023 за вх. 8733 /арк.спр.53/ долучено лист позивача від 04.07.2023 про повне виконання рішення суду у справі 380/2454/23. У листі позивачем зазначено, що рішення суду ГУПФ України виконано. Проте рішенням суду у справі №380/2454/23 на ГУПФ України у Львівській області не покладено зобов'язань перерахунку пенсії відповідно до довідки №2310 від 05.07.2021 у розмірі 76% сум грошового забезпечення. Тому, підстав для такого перерахунку немає.
ОСОБА_1 з такою відповіддю позивача не погодився. Вказує, що рішення у справі №380/2454/23 виконано частково, оскільки здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 по 31.11.2019. Зазначає, що позивач протиправно відмовляється перераховувати пенсію з 01.12.2019 відповідно до довідки №2310 від 05.07.2021.
Стосовно вказаних обставин суд зауважує, що рішенням у справі №380/2454/23 зобов'язано ГУПФ України у Львівській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок пенсії ОСОБА_1 у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова №103). Постанова №103 втратила чинність на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі №826/12704/18. Тому, норми Постанови №103 з 19.11.2019 втратили чинність та не підлягали застосуванню.
Суд погоджується з твердженням позивача, викладеними у листі від 04.07.2023, про те, що оскільки предметом розгляду у справі №380/2454/23 не був перерахунок пенсії відповідно до довідки №231 від 05.07.2021 у розмірі 76% сум грошового забезпечення, тому, підстав для такого перерахунку немає.
Суд наголошує, що листом від 04.07.2023 позивачем повідомлено про виконання рішення у справі №380/2454/23 і такий лист отримано відповідачем 27.07.2023. Тому, покликання відповідача на відсутність будь-яких відомостей щодо виконання боржником рішення суду є необґрунтованими.
Суд враховує, що з 01.06.2023 розмір пенсії ОСОБА_1 склав 15366,53 грн.; сума доплати за період з 01.01.2016 по 31.05.2023 становить 13898,37 грн.
Слід наголосити, що постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, яким визначено механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету (пункт 1 Порядку).
Боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України (пункт 3 Порядку).
Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника (пункт 4 Порядку).
Виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику (пункт 10 Порядку).
Боржник у триденний строк повідомляє стягувачу про виділення коштів та не пізніше десяти робочих днів з дня надходження коштів у межах встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоду виплати пенсії зобов'язаний здійснити виплату стягувачу суми, що підлягає виплаті, у порядку, встановленому статтею 47 зазначеного Закону (пункт 11 Порядку).
Слід зауважити, що цей порядок дійсний, а тому, органи пенсійного фонду зобов'язані послуговуватися ним у процесі виконання відповідних судових рішень.
Тобто, ГУПФ України у Львівській області відповідно до вимог законодавства та в межах покладених на управління обов'язків та повноважень вжиті всі можливі заходи на виконання рішення суду. Рішення в частині виплати нарахованої доплати за попередній період залишається на даний час невиконаним у зв'язку з обов'язком пенсійного органу при виконанні таких рішень дотримуватися вимог Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Отже, судом не встановлено невиконання судового рішення без поважних причин з вини ГУПФ України у Львівській області.
З позиції суду, накладення штрафу, за встановлених обставин, жодним чином не захищає право особи на проведення відповідного перерахунку пенсії.
Тому, суд погоджується з позицією позивача в тій частині, що виконавець повинен системно застосовувати положення законодавства, з врахуванням конкретних обставин справи.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Обставини справи свідчать, що відповідних критеріїв відповідачем не дотримано.
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість накладення штрафу відповідачем та підставність позовних вимог. Тому, позов слід задовольнити повністю.
Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки за подання позову сплачено судовий збір в сумі 2684,00 грн, позов задоволено повністю, вказані кошти на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 73, 77, 90, 139, 242-246, 268-272, 287, 294 КАС України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 09.10.2023 ВП №72176504 про накладення штрафу в сумі 5100,00 грн.
3. Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10; ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (79007, м. Львів, пл. Шашкевича,1; ЄДРПОУ 43316386) судовий збір в сумі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі їх апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його складення.
Суддя Кравців О.Р.