Рішення від 29.01.2024 по справі 380/23355/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2024 року м. Львівсправа № 380/23355/23

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГТС РІТЕЙЛ ГАЛИЧИНА» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ГТС РІТЕЙЛ ГАЛИЧИНА» (Позивач/ТОВ «ГТС РІТЕЙЛ ГАЛИЧИНА») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (Відповідач/ГУ ДПС у Львівській області), в якому із урахуванням заяви від 10 листопада 2023 року про уточнення позовних вимог просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 07 червня 2023 року № 13050/13-01-04-07 в частині застосування штрафу в розмірі 54649,51 грн;

- відшкодувати судові витрати за рахунок відповідача.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що податковим повідомленням-рішенням ГУ ДПС у Львівській області від 07 червня 2023 року № 13050/13-01-04-07 (далі - також оскаржуване податкове повідомлення-рішення), прийнятим на підставі акта камеральної перевірки від 08 травня 2023 року № 12036/13-01-04-07/42501985 (далі - також акт перевірки), до ТОВ «ГТС РІТЕЙЛ ГАЛИЧИНА» застосовано штраф у розмірі 54793,62 грн за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, зазначених в акті перевірки, в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - також ЄРПН).

Позивач не погоджується із оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням у частині застосування до ТОВ «ГТС РІТЕЙЛ ГАЛИЧИНА» штрафу в розмірі 54649,51 грн, уважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню у цій частині з огляду на таке.

На момент прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відбулися зміни в податковому законодавстві, а саме Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (далі - Закон № 2876) підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - також ПК України) доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені терміни реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПК України, та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Статтею 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Закон № 2876 не визначає особливостей застосування тих чи інших положень та дати, з якої відповідні положення повинні застосовуватися. Водночас згідно з підпунктом 11 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

Отже, на день прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних з урахуванням триваючого воєнного стану на території України, підлягали застосуванню штрафні санкції у розмірах, визначених пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України. Проте у спірному випадку контролюючий орган застосував розміри штрафу, що були встановлені на день реєстрації спірних податкових накладних (підпункт 120-1.1 пункту 120.1 статті 120 ПК України), а не на день прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, що призвело до порушення положень статті 58 Конституції України та пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.

З огляду на наведене, на думку позивача, ГУ ДПС у Львівській області неправильно застосувало норми податкового законодавства при обчисленні розміру штрафу, що свідчить про невідповідність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення критеріям, які визначені частиною другою статті 2 КАС України. Отож, розрахунок штрафних санкцій здійснено податковим органом неправомірно, без урахування внесених у податкове законодавство змін, що, на переконання позивача, має своїм наслідком визнання протиправним та скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Водночас оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідача підлягає скасуванню не через відсутність у позивача обов'язку зі сплати штрафу, а через висновок про неправильний розрахунок відповідачем суми такого штрафу.

У зв'язку з наведеним, просить адміністративний позов задовольнити повністю.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що позивач не заперечує факту подання податкових накладних, зазначених в акті перевірки, на реєстрацію в ЄРПН з порушенням граничних строків, визначених статтею 201 ПК України.

Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження. Заява про відсутність можливості виконання податкового обов'язку ТОВ «ГТС РІТЕЙЛ ГАЛИЧИНА» до ГУ ДПС у Львівській області відповідно до вимог згаданого наказу позивачем не подавалась.

Відповідач зазначає, що норми Закону № 2876 не поширюються на правовідносини, що виникли та закінчилися до набрання ним чинності. Штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених пунктом 89 цього підрозділу граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у ЄРПН із датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року. Порушення платником податку граничних термінів реєстрації податкових накладних у ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Законом № 2876 (тобто застосовується до податкових накладних з датою складання не пізніше 15 січня 2023 року включно) призводить до накладення на такого платника податку штрафу у розмірах, установлених підпунктом 120-1.1 пункту 120.1 статті 120 ПК України. З метою визначення граничних строків реєстрації податкових накладних, що складені у листопаді 2022 року, та встановлення відповідальності за їх порушення у вигляді штрафу ГУ ДПС у Львівській області керувалося нормами ПК України в редакціях, що діяли до моменту набрання чинності Законом № 2876.

Відповідач відзначає, що за умови встановлення судом протиправності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в частині суд зобов'язаний виокремити таку частину та прийняти відповідне рішення. Якщо ж суд дійде висновку про необхідність застосування штрафних санкцій відповідно до Закону № 2876, просить застосувати штрафні санкції у розмірі 13948,32 грн.

З огляду на викладене відповідач уважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним, підстави для його скасування відсутні, а тому в задоволенні заявленого позову просить відмовити повністю.

Позивач подав додаткові пояснення у справі, в яких наводить ті ж аргументи протиправності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, що й у позовній заяві.

10 листопада 2023 року позивач подав до суду заяву про уточнення позовних вимог, а саме зменшення їх розміру та викладення у зв'язку з цим пункту 2 прохальної частини позовної заяви в такій редакції: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 07 червня 2023 року № 13050/13-01-04-07 в частині застосування штрафу в розмірі 54649,51 грн.

Відповідно до пункту третього частини третьої статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 11 жовтня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання; витребувано у відповідача розрахунок штрафної санкції до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Ухвалою суду від 25 жовтня 2023 року задоволено клопотання представника позивача про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.

В судовому засіданні, яке відбулося 28 листопада 2023 року, суд заслухав усні пояснення представників позивача та відповідача, дослідив докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Представник позивача заявлений позов (з урахуванням заяви від 10 листопада 2023 року про уточнення позовних вимог) підтримав повністю, просив його задовольнити.

Представник відповідача проти заявленого позову заперечив у повному обсязі, просив в його задоволенні відмовити.

У цьому ж судовому засіданні суд постановив прийняти рішення у строки, передбачені для справ, розгляд яких здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

Старшим державним інспектором Львівського відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб ДПС у Львівській області Марковичем Степаном Ярославовичем проведено камеральну перевірку дотримання ТОВ «ГТС РІТЕЙЛ ГАЛИЧИНА» (код ЄДРПОУ 42501985) вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями).

За результатами проведення указаної перевірки складено акт від 08 травня 2023 року № 12036/13-01-04-07/42501985 «Про результати камеральної перевірки дотримання вимог п.192.1 ст.192, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) ТОВ «ГТС РІТЕЙЛ ГАЛИЧИНА» (код ЄДРПОУ 42501985)».

Проведеною камеральною перевіркою встановлено, що ТОВ «ГТС РІТЕЙЛ ГАЛИЧИНА» (код ЄДРПОУ 42501985) відповідно до статті 192, статті 120-1, пункту 201.10 статті 201 та підпунктів 69.1, 69.11 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України порушило граничні терміни реєстрації податкових накладних, складених у вересні, жовтні, листопаді, грудні 2022 року, січні, лютому, березні 2023 року, штрафна санкція становить 54793,62 грн.

07 червня 2023 року ГУ ДПС у Львівській області прийняло податкове повідомлення-рішення № 13050/13-01-04-07, яким застосувало до ТОВ «ГТС РІТЕЙЛ ГАЛИЧИНА» штраф у сумі 54793,62 грн за платежем: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних, визначених статтею 201 ПК України.

Позивач звернувся до Державної податкової служби України із скаргою від 23 червня 2023 року на податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 07 червня 2023 року № 13050/13-01-04-07, однак рішенням Державної податкової служби України від 21 серпня 2023 року № 23909/6/99-00-06-03-03-06 скаргу позивача залишено без задоволення, а вказане податкове повідомлення-рішення - без змін.

Уважаючи податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 07 червня 2023 року № 13050/13-01-04-07 протиправним та таким, що його належить скасувати в частині застосування штрафу в розмірі 54649,51 грн, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 07 червня 2023 року № 13050/13-01-04-07 в частині застосування до ТОВ «ГТС РІТЕЙЛ ГАЛИЧИНА» штрафу у сумі 54649,51 грн за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних, визначених статтею 201 ПК України.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

За приписами частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02 грудня 2010 року, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних (ЄРПН) - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

За змістом пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

За змістом абзаців четвертого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Відповідно до абзацу чотирнадцятого пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Отже, продавець товарів/послуг зобов'язаний зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.

Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної.

Отже, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення ними вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України.

Згідно з підпунктом 120-1.1 пункту 120-1 ст.120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Отож, на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк, встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено підпунктом 120-1.1 пункту 120-1 статті 120-1 ПК України.

Як слідує з матеріалів справи, контролюючим органом встановлено порушення ТОВ «ГТС РІТЕЙЛ ГАЛИЧИНА» граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених у вересні, жовтні, листопаді, грудні 2022 року, січні, лютому, березні 2023 року.

Позивач не заперечує факту порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН вказаних податкових накладних, однак, стверджуючи про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в частині застосування штрафу в розмірі 54649,51 грн, посилається на те, що на день прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, описаних в акті перевірки (крім податкових накладних від 31 січня 2023 року № 445, від 03 лютого 2023 року № 321 та від 14 березня 2023 року № 241), з урахуванням триваючого воєнного стану на території України та застережень, установлених пунктом 11 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, підлягали застосуванню штрафні санкції у розмірах, визначених пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, а не підпунктом 120-1.1 пункту 120.1 статті 120 ПК України.

Натомість відповідач вказує, що правомірно застосував до позивача штрафні санкції за порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних у розмірах, визначених підпунктом 120-1.1 пункту 120.1 статті 120 ПК України, позаяк норми Закону № 2876 не поширюються на правовідносини, що виникли та закінчилися до набрання ним чинності; штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених пунктом 89 цього підрозділу граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у ЄРПН із датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року.

Надаючи правову оцінку таким доводам сторін суд зазначає наступне.

Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-ІХ «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», який набрав чинності 08 лютого 2023 року, до розділу XX «Перехідні положення» ПК України внесено зміни, зокрема підрозділ 2 доповнено пунктами 89 та 90 такого змісту:

« 89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:

2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів».

Отже, Законом № 2876, який набрав чинності 08 лютого 2023 року, збільшено тривалість граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, залежно від дня їх складення та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничних строків, передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН.

Тож на момент реєстрації податкових накладних ТОВ «ГТС РІТЕЙЛ ГАЛИЧИНА» (грудень 2022 року, січень 2023 року) норми пункту 201.10 статті 201 ПК України визначали як граничні терміни реєстрації в ЄРПН податкової накладної так і граничні розміри штрафу за їх порушення.

Водночас суд зауважує, що на момент прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення (07 червня 2023 року) вже набули чинності зміни, внесені Законом № 2876 до ПК України, в частині доповнення підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України пунктами 89 та 90, які на період дії воєнного стану збільшили строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПК України, та зменшили розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Варто відзначити, що згідно із пунктом 11 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

З наведеного суд висновує, що на день прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, з урахуванням триваючого воєнного стану на території України та застережень, установлених пунктом 11 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, підлягали застосуванню штрафні санкції у розмірах, визначених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а не підпунктом 120-1.1 пункту 120.1 статті 120 ПК України.

Суд встановив, що суму штрафу за порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, описаних в акті перевірки (крім податкових накладних від 31 січня 2023 року № 445, від 03 лютого 2023 року № 321 та від 14 березня 2023 року № 241), відповідач розрахував згідно з положеннями підпункту 120-1.1 пункту 120.1 статті 120 ПК України.

Утім, з огляду на приписи пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та триваючий на території України правовий режим воєнного стану відповідач при визначенні розміру штрафу за порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН повинен був керуватися саме нормами Закону № 2876.

З урахуванням зазначеного суд уважає, що відповідач неправильно застосував норми законодавства при обчисленні розміру штрафу за порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, описаних в акті перевірки (крім податкових накладних від 31 січня 2023 року № 445, від 03 лютого 2023 року № 321 та від 14 березня 2023 року № 241), а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення в частині застосування до позивача штрафу в розмірі 54649,51 грн не відповідає критеріям, які визначені частиною другою статті 2 КАС України, відтак підлягає скасуванню на цю суму.

Посилання відповідача на те, що заява про відсутність можливості виконання податкового обов'язку ТОВ «ГТС РІТЕЙЛ ГАЛИЧИНА» до ГУ ДПС у Львівській області відповідно до вимог наказу Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 позивачем не подавалась, суд оцінює критично, оскільки, як вже зазначено вище, позивач не заперечує факту порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних, описаних в акті перевірки, а стверджує про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення саме через застосування штрафу за їх порушення в неналежному розмірі. Тому вказана обставина правового значення для вирішення цього спору не має.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що за умови встановлення судом протиправності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в частині суд зобов'язаний виокремити таку частину та прийняти відповідне рішення. Якщо ж суд дійде висновку про необхідність застосування штрафних санкцій відповідно до Закону № 2876, просить застосувати штрафні санкції у розмірі 13948,32 грн.

З цього приводу суд заважує, що згідно із підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 ПК України саме контролюючі органи, а не суд мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків. Функція судового контролю під час розгляду справ про податкові правопорушення полягає у перевірці правомірності прийнятого рішення податкового органу і не може виражатися у здійсненні замість суб'єкта владних повноважень його службової діяльності, яка полягає у визначенні у порядку, встановленому цим законодавством, сум податкових та грошових зобов'язань платників податків.

Водночас, як зазначено у постанові Верховного Суду від 22 лютого 2023 року у справі № 640/13531/19, право на зменшення та перерахунок штрафних санкцій належить виключно податковому органу, на якого закон покладає обов'язок скласти та направити нове податкове повідомлення-рішення. Суд в межах своєї компетенції може лише встановити правомірність/неправомірність донарахування відповідних штрафних санкцій та наявність/відсутність підстав для поширення наведеної вище ретроспективної правової норми на спірні правовідносини, однак не може підміняти собою уповноважений орган та самостійно зменшувати суму донарахувань.

Підсумовуючи викладене, а також беручи до уваги заяву позивача від 10 листопада 2023 року про уточнення позовних вимог, суд резюмує, що податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 07 червня 2023 року № 13050/13-01-04-07 належить скасувати в частині застосування до ТОВ «ГТС РІТЕЙЛ ГАЛИЧИНА» штрафу у сумі 54649,51 грн.

Відповідно до вимог частини першої, пункту другого частини другої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов належить задовольнити повністю.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає таке.

Відповідно до пункту п'ятого частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

За змістом частин першої, другої статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (абзац перший частини першої статті 139 КАС України).

Суд встановив, що при зверненні з цим позовом до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 2684,00 грн. Оскільки позов задоволено повністю, а вказана сума судового збору є мінімальною сумою, яка сплачується за заявлені позовні вимоги майнового характеру юридичною особою, то, незважаючи на зменшення позивачем розміру позовних вимог, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Львівській області на користь позивача належить стягнути 2684,00 грн сплаченого судового збору.

Докази понесення сторонами витрат, пов'язаних з розглядом справи, у матеріалах справи відсутні, тому їх розподіл не здійснюється.

Керуючись ст.ст.19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ГТС РІТЕЙЛ ГАЛИЧИНА» (вул. Ш. Руставелі, 26/2/1, м. Львів, 79005) до Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79026) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 07 червня 2023 року № 13050/13-01-04-07 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГТС РІТЕЙЛ ГАЛИЧИНА» штрафу у сумі 54649,51 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79026, код ЄДРПОУ ВП 43968090) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ГТС РІТЕЙЛ ГАЛИЧИНА» (вул. Ш. Руставелі, 26/2/1, м. Львів, 79005, код ЄДРПОУ 42501985) 2684,00 грн сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст.295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд.VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Повне рішення складено 29 січня 2024 року.

СуддяКлименко Оксана Миколаївна