Ухвала від 31.01.2024 по справі 320/42097/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

31 січня 2024 року м. Київ Справа № 320/42097/23

Суддя Київського окружного адміністративного суду Харченко С.В., розглянувши

позовну заявуОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України у Київській області

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача, що виявились у відмові здійснити нарахування та виплату позивачу з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати відповідача здійснити позивачу з 01.07.2021 перерахунок та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

В силу приписів пунктів 4, 9 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (частина шоста статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України).

Як зазначає позивач, звернення до суду з даним адміністративним позовом зумовлено протиправним переглядом відповідачем права позивача на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» за результатами проведення перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 13.07.2021 в адміністративній справі № 320/2236/21.

Позивач звертає увагу на те, що ним направлено відповідачу заяву щодо встановлення наведеної вище щомісячної доплати до пенсії, проте листом від 23.10.2023 № 1000-0202-8/160071 територіальний орган Пенсійного фонду України, зокрема, поінформував позивача про те, що після перерахунку його пенсії на підставі рішення Київського окружного адміністративного суду від 13.07.2021 в адміністративній справі № 320/2236/21 відпали підстави для встановлення йому щомісячної доплати до пенсії, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Згідно з приписами частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У контексті даної правової норми поняття “повинен був дізнатися” необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені (постанова Верховного Суду від 21.02.2020 №340/1019/19).

У постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 31.03.2021 в адміністративній справі № 240/12017/19 сформовано, зокрема, висновки щодо застосування строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України у спорах цієї категорії.

Так, відповідно до викладеної у вказаній постанові правової позиції Верховного Суду для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

Верховний Суд також наголосив, що пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно. Відтак, отримання пенсіонером листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку, тощо.

Отже, з дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів. Винятком з цього правила є випадок, коли така особа без зайвих зволікань, в розумний строк після отримання пенсійної виплати, демонструючи свою необізнаність щодо видів та розміру складових призначеної (перерахованої) їй пенсії звернулась до пенсійного органу із заявою про надання їй відповідної інформації. В такому випадку особа вважається такою, що дізналась про порушення її прав при отриманні від пенсійного органу відповіді на подану нею заяву.

Зважаючи на визначене чинним пенсійним законодавством України правове регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсійних виплат та враховуючи положення постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», момент порушення прав свобод та інтересів особи пов'язується з нездійсненням територіальним органом Пенсійного фонду України юридично значимих й обов'язкових дій на її користь, а саме: невиплатою щомісячної доплати до пенсії за результатами проведеного перерахунку розміру пенсії.

У зв'язку з тим, що виплата щомісячної доплати до пенсії у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» проводиться без додаткового звернення пенсіонера, відлік строку звернення до адміністративного суду починається після неотримання пенсіонером щомісячної доплати разом зі збільшеним (перерахованим) розміром пенсії.

Відтак, у рамках спірних правовідносинах право позивача може вважатися порушеним не внаслідок надання йому листом відповіді на його заяву, а внаслідок вчинення пенсійним органом протиправних дій, пов'язаних з переглядом права пенсіонера на встановлення йому щомісячної доплати до пенсії у розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», після збільшення розміру пенсії за результатами її перерахунку.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що про порушення свого права на отримання щомісячної доплати позивач повинен був дізнатися не отримавши наведеної вище доплати разом з пенсійною виплатою у перерахованому на підставі судового рішення розмірі, а в подальшому, враховуючи періодичність пенсійних платежів - станом на кожне 1 число місяця, що настає за місяцем, у якому повинна бути здійснена пенсійна виплата.

У позовній заяві позивачем не вказано дату вчинення відповідачем перерахунку на підставі рішення Київського окружного адміністративного суду від 13.07.2021 в адміністративній справі № 320/2236/21, а також дату отримання позивачем пенсійної виплати після такого перерахунку.

Належних та допустимих доказів того, що позивач без зайвих зволікань, у розумний строк після отримання пенсійної виплати, демонструючи свою необізнаність щодо видів та розміру складових перерахованої пенсії, звернувся до відповідача із заявою про надання відповідної інформації, суду не надано.

Відсутність наведених вище відомостей перешкоджає суду перевірити обставини своєчасності звернення позивача до суду із заявленими позовними вимогами та вирішити питання стосовно поважності пропуску позивачем строків звернення до суду.

Суд також звертає увагу позивача на те, що відповідно до інформації, наведеної у листі Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 23.10.2023 № 1000-0202-8/160071, щомісячна доплата до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у період з 01.07.2021 по 31.10.2022 позивачем отримувалась.

У свою чергу позивачем у позовній заяві не зазначено відомостей про те, що вчинена за наведений вище період виплата у розмірі 2000,00 грн була переглянута.

Наведені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, у зв'язку з чим суд, враховуючи приписи частини першої статті 123 та статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху з наданням позивачу часу для усунення зазначених недоліків.

Вказані недоліки повинні бути усунені позивачем у десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали шляхом подання до суду: позовної заяви, яка оформлена у відповідності до вимог пунктів 4 та 9 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (у тому числі шляхом: зазначення відомостей про дату вчинення відповідачем перерахунку пенсії позивача на підставі рішення Київського окружного адміністративного суду від 13.07.2021 в адміністративній справі № 320/2236/21 та дату отримання позивачем пенсійної виплати після такого перерахунку; наведення обґрунтувань та підтвердження належними та допустимими доказами обставин ненарахування та невиплати відповідачем щомісячної доплати до пенсії, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», за період з 01.07.2019 по 31.10.2022); копії позовної заяви, недоліки щодо форми (змісту) якої усунуто, для її направлення відповідачу.

У разі пропуску позивачем шестимісячного строку звернення до суду, який розпочинає свій відлік з моменту отримання ним перерахованої відповідачем на підставі судового рішення пенсійної виплати, необхідно подати суду заяву про поновлення пропущеного строку на звернення до суду з даним позовом у відповідній частині позовних вимог та доказів поважності причин пропуску такого строку, а у разі відсутності поважних причин - позовної заяви у новій редакції у двох екземплярах (шляхом уточнення позовних вимог з урахуванням шестимісячного строку звернення до суду, встановленого частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України).

Керуючись статтями 122, 169, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву залишити без руху.

2. Встановити позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.

3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктами 1, 9 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

4. Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати (видати) позивачу невідкладно.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Харченко С.В.