Ухвала від 31.01.2024 по справі 260/8183/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у роз'ясненні судового рішення

31 січня 2024 рокум. Ужгород№ 260/8183/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить:

1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у частині невірного, неповного і не правильного перерахунку (у розмірі - 22580,97 грн.) та виплати ОСОБА_1 пенсії з обмеженням максимального розміру (у розмірі 20930,00 грн) з 01.09.2023 на підставі довідки №51 від 02 червня 2023 року, виданої ГУ ДСНС України у Закарпатській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року з врахуванням доплат, виплат та індексації та застосуванням обмеження максимального розміру пенсії;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести законний, реальний і об'єктивний перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та її щомісячні виплати на підставі довідки №51 від 02 червня 2023 року, виданої ГУ ДСНС України у Закарпатській області, з нарахування в повному обсязі без обмеження максимального розміру і виплачувати її щомісячно з врахуванням раніше виплачених сум, з урахуванням: загального розміру пенсії за довідкою - 31342,50 грн помножена на 59% вислуги: 31342,50*59% = 18492,08 грн.; індексації грошового забезпечення за 2022 рік / 0,140% * 18492,08 = 2588,89 грн (п.3.1 та 3.2 разом - 21080,97 грн); індексації грошового забезпечення за 2023 рік /0,197 %*21080,97 = 4152,95 грн (нараховується із складання сум основного розміру та врахуванням розміру індексації за 2022 рік - 21080,97 грн) (Разом - 21080,97 + 4152,95 = 25233,92 грн.); щомісячна доплата - 2000,00 грн (встановлено рішенням ЗОАС по справі №260/718/23 за моїм позовом) - 25233,92+2000 = 27233,92 грн.; надбавка за проживання в гірській місцевості (вираховується від всієї суми пенсії помноженої на 20%) - 27233,92* 20% = 5446,78 грн. Результат перерахунку пенсії в цілому становить: 18492,08грн+ 2588,89 грн + 4152,95 грн + 2000,00 грн + 5446,78 = 32680,70 грн.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 10.11.2023 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 після проведеного з 01 жовтня 2023 року перерахунку на підставі довідки №51 від 02 червня 2023 року, виданої ГУ ДСНС України у Закарпатській області, з обмеженням її максимального розміру та без доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01.10.2023 року нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки №51 від 02 червня 2023 року, виданої ГУ ДСНС України у Закарпатській області, без обмеження максимальним розміром грошового забезпечення з урахуванням індексації, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», надбавки за проживання в гірській місцевості та щомісячної доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

24 січня 2024 року ОСОБА_1 подав до Закарпатського окружного адміністративного суду заяву про роз'яснення судового рішення в частині, що стосується зобов'язання відповідача врахувати до розміру пенсії щомісячну виплату у розмірі 2000,00 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року. Заявлене клопотання аргументує тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на виконання рішення суду здійснило перерахунок його пенсії, однак при цьому продовжує не виплачувати йому передбачену постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн. Вважає, що роз'яснення судового рішення дасть змогу боржнику усвідомити його зміст та виконати таке в повному обсязі.

Відповідач жодних заперечень щодо поданої заяви до суду не надіслав.

Розглянувши заяву ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) про роз'яснення судового рішення, суд зазначає наступне.

Порядок роз'яснення судового рішення регламентовано нормами ст. 254 КАС України.

Так, згідно ч. 1 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

П. 19 Постанови Пленум Верховного Суду України "Про судове рішення в адміністративній справі" від 20.05.2013 р. №7 передбачено, що роз'яснення судового рішення можливо тоді, коли воно є незрозумілим. В ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Тобто, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.

Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.

Отже, роз'яснення судового рішення - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі, роз'яснено може бути рішення у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.

Судом встановлено, що за результатами розгляду адміністративної справи №260/8183/23 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Закарпатській області рішенням від 10.11.2023 позов було задоволено повністю та, серед іншого, зобов'язано ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити з 01.10.2023 року нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки №51 від 02 червня 2023 року, виданої ГУ ДСНС України у Закарпатській області, з урахуванням щомісячної доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року.

При цьому задовольняючи позов в цій частині судом було наведено аргументи з посиланням на законодавчі норми, на підставі яких суд дійшов висновку про наявність у ОСОБА_1 права на отримання спірної доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року.

Отже суд вважає, що змість п. 3 резолютивної частини рішення від 10.11.2023 є зрозумілим, його текст труднощів для розуміння не викликає, суть його ясна та не двозначна, тому розширеного тлумачення шляхом його роз'яснення та винесення процесуального документу з цього приводу не потребує.

Щодо посилань позивача на невиконання ГУ ПФУ в Закарпатській області рішення суду від 10.11.2023, як підставу для його роз'яснення, суд зазначає, що ОСОБА_1 обрано неналежний спосіб захисту свого права, оскільки процесуальний інститут "роз'яснення судового рішення" у випадку ясності і зрозумілості його змісту не спрямований на забезпечення примусового виконання такого рішення.

З цього приводу суд вважає за необхідне також зазначити наступне.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду в даній адміністративній справі набрало законної сили 11 грудня 2023 року, територіальним органом Пенсійного фонду України в апеляційному порядку не оскаржувалося, у зв'язку з чим 13 грудня 2023 року Закарпатським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист.

З огляду на що суд вважає, що ГУ ПФУ в Закарпатській області погодилося з правомірністю та законністю такого рішення суду, а тому, враховуючи положення ст. 129-1 Конституції України, ст. 370 КАС України таке рішення є обов'язковим до виконання.

Поряд з цим, як вбачається з наданого ОСОБА_1 перерахунку пенсії за пенсійною справою №0704003445 від 01.01.2024, пенсія позивача з 01 січня 2024 року продовжує виплачуватися без передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року доплати 2000,00 грн.

Відповідно до змісту листа ГУ ПФУ в Закарпатській області №0700-0504-5/74101 від 26.12.2023, скерованого Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ГУ ПФУ в Закарпатській області вважає рішення Закарпатського окружного адміністративного суду №260/8183/23 від 10.11.2023 виконаним в повному обсязі.

З огляду на вищенаведене суд звертає увагу позивача на передбачені законодавством механізми забезпечення виконання рішення суду у разі відмови боржника його виконати у добровільному порядку, що й повинні бути застосовані у спірних правовідносинах.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 241, 243, 248, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.

Суддя Р.О. Ващилін