31 січня 2024 року м. Житомир справа № 240/25640/23
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 при її виплаті граничним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області пенсію ОСОБА_1 , обчислену на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29.12.2021 у справі №240/21846/21, виплачувати з 01.04.2019 без обмеження її граничним розміром, з урахуванням індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” з 01.03.2022 (2912,80 грн), постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 р.” з 01.03.2023 (1500,00 грн), та провести відповідні нарахування недосплачених сум пенсії з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Після нарахування індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 з 01.03.2022 та відповідно до постанови КМ України №168 від 24.02.2023 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 01.03.2023 відповідач протиправно застосував обмеження максимального розміру пенсії. Вказані дії відповідача слугували підставою для звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
17.10.2023 відповідачем на адресу суду подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог. В обґрунтування заперечень зазначив, що позивачу проведено перерахунок пенсії та в силу положень пункту 2 Постанови №118 та пункту 2 Постанови 168 проводиться нарахування і виплата пенсії із застосуванням обмеження її розміру 10 прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Отже, дії Головного управління стосовно обмеження до виплати пенсії максимальним розміром з 01.01.2022 та з 01.03.2023 з урахуванням п.2 постанови №118 та п.2 постанови №168 є обґрунтованими і законними та відповідають ст.2 Закону №3668-VI.
27.10.2023 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив вх. №72380/23.
Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII), перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Крім того, позивач має статус особи з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 29.12.2021 у справі №240/21846/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зобов'язано здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.04.2019 пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення відповідно до довідки Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 06.07.2021 №4300, з урахуванням проведених виплат.
Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2021 становив 14109,66 грн:
- основний розмір пенсії - 8502,80 грн;
- збільшення основного розміру пенсії на 25% - 2125,70 грн;
- підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи - 773,60 грн;
- цільова грошова допомога особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи - 50,00 грн;
- щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 - 2000,00 грн;
- пенсія за особливі заслуги перед Україною - 657,56 грн.
Станом на 01.03.2022 після виконання рішення суду у справі №240/21846/21 загальний розмір пенсії позивача становив 22286,91 грн та виплачувався з урахуванням обмеження виплати пенсії, встановленого статтею 2 Закону України від 08.07.2011 №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», що становить десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, в розмірі 19340,00 грн, в тому числі:
- основний розмір пенсії - 16644,60 грн;
- збільшення основного розміру пенсії на 25% - 4161,15 грн;
- підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи - 773,60 грн;
- цільова грошова допомога особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи - 50,00 грн;
- пенсія за особливі заслуги перед Україною - 657,56 грн.
З 01.03.2022 було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».
Розмір пенсії з 01.03.2022 становив 25199,71 грн:
- основний розмір пенсії - 16644,60 грн;
- індексація базового ОСНП (16644,60 х 0,140) - 2330,24 грн;
- збільшення основного розміру пенсії на 25% - 4743,71 грн;
- підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи - 773,60 грн;
- цільова грошова допомога особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи - 50,00 грн;
- пенсія за особливі заслуги перед Україною - 657,56 грн;
З 01.03.2023 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» було проведено індексацію пенсії ОСОБА_1 .
Загальний розмір пенсії з 01.03.2023 становив 26817,37 грн:
- основний розмір пенсії - 16644,60 грн;
- індексація базового ОСНП 2022 (20805,75 х 0,140) - 2912,80 грн;
- індексація базового ОСНП 2023 (23718,55 х 0,197) - 1500,00 грн;
- збільшення основного розміру пенсії на 25% - 4161,15 грн;
- підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи - 837,20 грн;
- цільова грошова допомога особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи - 50,00 грн;
- пенсія за особливі заслуги перед Україною - 711,62 грн.
Оскільки розмір пенсії з урахуванням обмеження виплати пенсії, встановленого статтею 2 Закону України від 08.07.2011 №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», що становить десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з 01.03.2023 - 20930,00 грн, відповідно, що є більше ніж розмір пенсії визначений після перерахунку пенсії на виконання ПКМУ №168, тому виплата пенсії з 01.03.2023 проводиться у розмірі 20930,00 грн.
За результатами здійснення таких перерахунків загальний розмір пенсії позивача, з урахуванням надбавок та підвищень склав 26817,37 грн (без урахуванням максимального розміру пенсії визначеного ст.2 Закону України від 08.07.2011 №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668-VI), та виплачується позивачу з обмеженням максимальним розміром в сумі 20930,00 грн.
У червні 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром.
Листом від 19.07.2023 відповідач повідомив, що позивачу проведено перерахунок пенсії за рішенням суду у справі №240/21846/21, розрахований розмір пенсії становить 20930,00 грн, з урахуванням обмеження максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон №2262-ХІІ.
Обчислення пенсії врегульовано розділом V цього Закону.
01.10.2011 набув чинності Закон України від 08.07.2011 №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI).
Стаття 2 цього Закону передбачає, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону №2262-ХІІ, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Підпунктом 8 пункту 6 цього розділу частину 5 статті 43 Закону №2262-ХІІ викладено у новій редакції, а саме: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.»
У зв'язку з внесенням змін до статті 43 Закону №2262-ХІІ частина 5 стала вважатися частиною 7.
Законом України від 24.12.2015 №911-VIІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ доповнено реченням такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень».
Проте рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7 статті 43 Закону №2262-XII.
Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного рішення положення частини 7 статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.
Конституційний Суд України у рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016 виходив із того, що норми-принципи частини 5 статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною 5 статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Отже, з 20.12.2016 частина 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, яка обмежувала максимальний розмір пенсії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, відсутня як правова норма.
Враховуючи викладене, обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом №2262-ХІІ, є протиправним.
Посилання відповідача на Постанову №118 та Постанову №168 в частині нарахування індексації в межах максимального розміру пенсії є необґрунтованими з огляду таке.
Відповідно до пункту 2 Постанови №118 з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Відповідно до пункту 2 Постанови №168 з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України №2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 Постанови №118 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Таким чином, Постанова №118 та Постанова №168 передбачають, що розміри пенсій підвищуються на коефіцієнт збільшення, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Водночас, як зазначено вище, з 20.12.2016 частина 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, яка обмежувала максимальний розмір пенсії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, відсутня як правова норма.
Отже, у спірних правовідносинах підлягають застосуванню норми Закону №2262-ХІІ, як нормативного акту вищої юридичної сили від Постанов №118 та №168.
Таким чином, обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом №2262-ХІІ, є протиправним. Відтак, пенсія позивача підлягає виплаті пенсії без обмеження максимальним розміром.
Додатково суд зауважує, що нараховані суми пенсії не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів (частина 2 статті 55 Закону №2262-ХІІ).
Частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про задоволення позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, судом встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору та не поніс судових витрат, тому суд не стягує з відповідача на користь позивача судові витрати.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо обмеження призначеної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру з 01.03.2022 з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та з 01.03.2023 з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2023 №168 «Про індексацію страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Д.М. Гурін