Рішення від 31.01.2024 по справі 200/7133/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2024 року Справа№200/7133/23

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце перебування/проживання: 82434, Львівська область, Стрийський район, с.Дуліби, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про

визнання протиправними дій щодо обмеження максимального розміру пенсії при перерахунку пенсії на виконання рішення судів з 01.12.2023 року та зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії за вислугу років з 01.12.2023, без обмеження максимального розміру пенсії;

визнання протиправними дій щодо нарахування і виплати щомісячної доплати до пенсії з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13685,48 грн. без урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки, а саме з загальної суми 17580,44 грн. та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії по вислузі років з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022) у розмірі 25% від основного розміру пенсії, з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки, а саме з загальної суми 17580,44 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із вищевказаною позовною заявою.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за вислугу років. На момент виходу на пенсію мав вислугу років 30 років.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.07.2023 у справі №200/1842/23 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача виходячи з 85% основного розміру, нараховано та виплачено щомісячну доплату до пенсії згідно ПКМУ №713. Однак при здійсненні нарахування пенсії обмежено максимальний розмір пенсії та виплачено в грудні 2023 пенсію в розміру 20930 гривень.

Крім того, позивач зазначає, що відповідач повинен в 2023 здійснити збільшення пенсії на 25%, виходячи з розміру пенсії після індексації: 17580,44 грн. х 25% = 4395,11 грн. Вказав, що з 01.03.2023 відповідач протиправно не дораховує до пенсії щомісячно суму 4395,11 грн.- 3421,37 грн. = 973,74 грн.

Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що до постанови КМУ №1381 не внесено зміни щодо порядку збільшення розміру пенсії на 25 відсотків з урахуванням індексації відповідно до постанови КМУ №168, з 01 березня 2023 року змінено порядок обрахунку індексації пенсії, а саме індексація проведена не лише з основного розміру пенсії, а й з урахуванням підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №1381. Вказали, що у разі застосування положень постанови КМУ № 118, постанови КМУ №168 та постанови КМУ №1381, як того вимагає Позивач, загальна сума з якої буде розраховуватись підвищення буде іншою та буде мати місце подвійне врахування підвищення відповідно до постанови КМУ №1381 під час розрахунку індексації.

Щодо виплати пенсії без обмеження граничного розміру, вказали, що на даний час розмір пенсії із урахуванням надбавок, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Просили відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою суду від 11 грудня 2023 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі; розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні без повідомлення сторін).

Ухвалою суду від 22 грудня 2023 року позовну заяву залишено без руху; встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п"яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом надання до суду обґрунтованої заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.

Ухвалою суду від 29 грудня 2023 року продовжено розгляд справи.

Ухвалою суду від 29 грудня 2023 року в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про залишення позовної заяви без розгляду в зв'язку з пропущенням строку звернення до суду відмовлено; поновлено ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду.

Ухвалою суду від 31 січня 2024 року прийнято уточнений адміністративний позов ОСОБА_1 .

Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України №133/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22 травня 2022 року №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 серпня 2022 року №2500-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16.11.2022 р. №2738-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06.02.2023 №2915-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 02.05.2023 №3057-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 27.07.2023 №3275-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08.11.2023 № 3429-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.

Враховуючи викладене в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року N 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м.Слов'янськ Донецької області.

У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров'ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26 лютого 2022 року прийнято наказ №14/І-г. Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи. Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26 лютого 2022 року до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_2 .

Згідно посвідчення серія НОМЕР_3 від 19 серпня 2022 позивач є інвалідом 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

Не є спірним у справі, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років по інвалідності, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (посвідчення серія НОМЕР_4 ).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року у справі №200/8919/21 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 34 від 26.05.2021 “Про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ”; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” № 33/25-577 від 28.04.2021, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського для обчислення пенсії ОСОБА_1 за листопад 2019 року становить 16 100, 57 грн, у тому числі: посадовий оклад - 2 950, 00 грн.; оклад за спеціальним званням - 2 000, 00 грн.; надбавка за стаж служби в поліції (45 %) - 2 227, 50 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (в розмірі 60, 00 % від грошового забезпечення) - 4 306, 50 грн.; премія (в середньому розмірі за прирівняною посадою у розмірі 40, 20 % від грошового забезпечення) - 4 616,57 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.07.2023 у справі №200/1842/23 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у нарахуванні ОСОБА_1 з 01 лютого 2022 року щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 та зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), з 01 лютого 2022 року щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” від 14.07.2021 № 713, у розмірі 2000,00 гривень з виплатою виниклої заборгованості за період з 01.02.2022 року; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії до 70 відсотків при перерахунку пенсії за вислугою років на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.09.2021 року у справі № 200/8919/21 та зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) при перерахунку та виплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.09.2021 року у справі № 200/8919/21, застосувати основний розмір пенсії 85 %.

Листом відповідача від 24.04.2023 позивачу повідомлено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.09.2021 року у справі №200/8919/21, яке набрало законної сили 09.12.2021, в січні 2022 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 28.04.2021 №33/25-577. Після виконання рішення розмір пенсійної виплати склав 14718,20 грн. Виплату щомісячної доплати по постанові №713 позивачу припинено з 01.02.2022 року.

На підтвердження вказаного позивачу надіслано протокол за пенсійною справою 0503007520 від 24.04.2023 року.

Листом відповідача від 14.11.2023 позивачу повідомлено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.07.2023 у справі №200/1842/23, яке набрало законної сили 31.10.2023, в листопаді 2023 проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 28.04.2021 №33/25-577, виходячи з розміру пенсії 85% відповідних сум грошового забезпечення, з листопада 2023 розмір пенсії складає 23679,71 грн. Вказали, що будь-яких зобов'язань щодо виплати пенсії без обмеження розміру пенсії рішенням на Головне управління не покладено, виплата здійснюється з обмеженим розміром, розмір пенсійної виплати з грудня 2023 року складає 20930 грн.

На підтвердження зазначеного, відповідачем надано протокол за пенсійною справою 0503007520 від 14.11.2023 року.

Крім того, відповідач у відзиві зазначає про те, що відповідно до постанови КМУ №1381 не були внесені зміни щодо порядку збільшення розміру пенсії на 25 відсотків з урахуванням індексації відповідно до постанови КМУ №168, то розмір пенсії позивача станом на 01 березня 2023 року складає:

13685,48 грн. - основний розмір пенсії (16100,57 грн. ( 85% грошового забезпечення);

3421,37 грн. - підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №1381 (13685,48 грн. х 25%);

2394,96 грн. - індексація відповідно до постанови КМУ № 118 (13685,48 грн.+ 3421,37 (підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №1381 грн.) х 0,140);

1500,00 грн. - індексація відповідно до постанови КМУ №168 (13685,48 грн.+ 3421,37 (підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №1381 грн.)+ 2394,96 грн. х 0,197, з урахуванням пунктів 9, 10 постанови КМУ №168);

2000,00 грн. - щомісячна доплата відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713 (далі - постанова КМУ № 713);

627,90 грн. - підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи згідно Закону України №3552 (30% від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність станом на 01 квітня 2023 року - 2093,00 грн.);

50,00 грн. - доплата до підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи відповідно до Закону України №1603.

Вказали, що з 01 березня 2023 змінено порядок обрахунку індексації пенсії, а саме індексація проведена не лише з основного розміру пенсії, а й з урахуванням підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №1381.

Вважають вимогу позивача щодо встановлення підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №1381 з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки, а саме з загальної суми 17580,44 грн. хибною, з огляду на те, що у разі застосування положень постанови КМУ № 118, постанови КМУ №168 та постанови КМУ №1381, загальна сума з якої буде розраховуватись підвищення буде іншою, а саме:

13685,48 грн. - основний розмір пенсії (16100,57 грн. ( 85% грошового забезпечення);

1915,97 грн. - індексація відповідно до постанови КМУ № 118 (13685,48 грн. х 0,140), без врахування 3421,37 (підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №1381 грн.);

1500,00 грн. - індексація відповідно до постанови КМУ №168 (без врахування 3421,37 грн. (підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №1381).

На думку відповідача загальний розмір, з якого має бути розраховане підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №1381, має становити 17101,45 грн., а не 17580,44 грн., бо в іншому випадку буде мати місце подвійне врахування підвищення відповідно до постанови КМУ №1381 під час розрахунку індексації.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дій щодо обмеження максимального розміру пенсії при перерахунку пенсії на виконання рішення судів з 01.12.2023 року та зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії за вислугу років з 01.12.2023, без обмеження максимального розміру пенсії, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною 2 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Стаття 51 Закону України №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (в редакції на момент перерахунку пенсії) визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини третьої - четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, законодавством, передбачено право позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.

Проте, відповідачем було обмежено нарахування та виплата призначеної йому пенсії.

Згідно із Законом України від 24.12.2015 №848-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” статті 43 Закону №2262-XII доповнено частиною 7 про те що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року №2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Таким чином, з 20.12.2016 року нечинною є частина 7 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Відповідно до Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017, у ч. 7 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” слова і цифри “у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року” замінено словами і цифрами “по 31 грудня 2017 року”.

Таким чином, буквальне розуміння змін, внесених Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі №2262-XII відсутня ч. 7 ст. 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.

Отже, внесені Законом України від 06.12.2016 №1774 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” до частини 7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Системний аналіз викладених правових норм дозволяє стверджувати, що Законом України від 06.12.2016 року №1774-VIII норми частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII не відновлені, хоча й були фактично внесені зміни стосовно продовження періоду тимчасового обмеження максимального розміру пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 03 жовтня 2018 по справі №127/4267/17, від 16.10.2018 по справі №522/16882/17, від 31 січня 2019 у справі № 638/6363/17, від 15 квітня 2019 у справі №522/16973/17, від 08 серпня 2019 у справі №522/3271/17.

Крім того, суд акцентує увагу на тому, що відповідно до ст.1-1 Закону України №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Закон України №2262-XII є спеціальним до спірних правовідносин та саме його норми слід першочергово застосовувати для їх врегулювання.

В той же час, положеннями статті 2 Закону України “Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 року №3668-VI, який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, суттєвою є обставина, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром вже регулювалося ч.7 ст.43 Закону України №2262-XII, яка визнана неконституційною з 20.12.2016, а тому неможливо стверджувати, що з вказаної дати виникла ситуація, за якої дане питання попадає під регулювання положень Закону України №3668-VI в частині, що не вирішується нормами Закону України №2262-XII.

На підставі викладеного, суд вважає, що застосування положень Закону №3668-VI по відношенню до військовослужбовців фактично зводить нінащо наслідки прийняття рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, яким фактично встановлено, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром не відповідає ст.17 Конституції України.

Суд звертає увагу, що висновки по даній справі не спростовують можливість застосування норм Закону України №3668-VI по відношенні до осіб, щодо яких положення про обмеження виплати пенсії в максимальному розмірі встановлено іншими спеціальними Законами, які у встановленому порядку неконституційними не визнано.

Крім того, суд зауважує, що передбачені ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” обмеження пенсій максимальним розміром, що не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, введені в дію Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 №3668-VI, який набрав чинності в даній частині з 01.10.2011.

В той же час, п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що обмеження відповідачем граничного розміру пенсії є таким, яке не ґрунтується на законі. Зокрема, в даному випадку така відмова за своєю суттю є звуженням обсягу прав позивача та позбавленням його права на соціальний захист у повному обсязі як то передбачено законодавством, яке регулює спірні правовідносини.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дій щодо нарахування і виплати щомісячної доплати до пенсії з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13685,48 грн. без урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки, а саме з загальної суми 17580,44 грн. та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії по вислузі років з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022) у розмірі 25% від основного розміру пенсії, з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки, а саме з загальної суми 17580,44 грн., суд зазначає наступне.

Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262)

Стаття 1. Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” (у редакції від 01.03.2022, далі - Постанова № 1381).

Пункт 1. Установити, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, статей 13 і 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.

Постанова Кабінету Міністрів України від 24.12.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” (далі - Постанова № 168)

Пункт 1. Установити, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пункт 2. Установити, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Постанова Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” (далі - Постанова № 118)

Пункт 1. Установити, що з 1 березня 2022 року:

перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Позивач отримує пенсію за вислугу років по інвалідності відповідно до Закону № 2262, тобто на нього поширює свою дію Постанова № 1381, що не є спірним у справі.

Натомість спірним питанням є визначення розміру пенсії, який слід брати за основу при нарахуванні збільшення, передбаченого Постановою № 1381, а саме з урахуванням індексації чи без.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що основний розмір пенсії без урахування індексації позивача складає 13685,48 грн.

Позивач вважає, що для нарахування збільшення за Постановою № 1381 необхідно враховувати основний розмір пенсії - 13685,48 грн., індексація за 2022 рік - 2394,96 грн., індексація за 2023 рік - 1500 грн., всього 17580,44 грн.

Позивач вважає, що відповідач повинен в 2023 здійснити збільшення пенсії на 25%, виходячи з розміру пенсії 17580,44 х 25%, що складає 4395,11 грн.

Правова позиція відповідача полягає в тому, що загальна сума з якої необхідно розрахувати підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №1381 складає: основний розмір пенсії (16100,57 грн. ( 85% грошового забезпечення); 1915,97 грн. - індексація відповідно до постанови КМУ № 118 (13685,48 грн. х 0,140), без врахування 3421,37 (підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №1381 грн.); 1500,00 грн. - індексація відповідно до постанови КМУ №168 (без врахування 3421,37 (підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №1381 грн.), що становить 17101, 45 грн.

Суд зазначає, що у тексті п. 1 Постанови №1318 вказано, що для розрахунку береться основний розмір пенсії, збільшений на індексацію.

Отже формула розрахунку за постановою № 1381 така: основний розмір пенсії + індексація за 2022 рік + індексація за 2023 рік * 25%.

Щодо врахування у даній формулі індексації за 2022 рік, то вказане обґрунтовується змістом п. 2 Постанови № 168, а саме до розмір пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262 (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) визначається з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році”.

Тобто до основного розміру пенсії за 2023 рік має включатись індексація за Постановою № 118.

Однак, суд звертає увагу, що розрахунок належного до виплати збільшення пенсії відповідно до Постанови № 1318 належить до дискреційних повноважень відповідача і саме останній має застосувати належні коефіцієнти індексації за 2022 та 2023 роки, однак за формулою наведеною судом, тобто з урахуванням висновків суду.

Враховуючи викладене позовні вимоги у цій частині є правомірними, а тому позовна заява підлягає частковому задоволенню у спосіб, визначений судом.

Розподіл судового збору не здійснюється, оскільки позивач звільнений від його сплати.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце перебування/проживання: 82434, Львівська область, Стрийський район, с.Дуліби, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій щодо обмеження максимального розміру пенсії при перерахунку пенсії на виконання рішення судів з 01.12.2023 року та зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії за вислугу років з 01.12.2023, без обмеження максимального розміру пенсії; визнання протиправними дій щодо нарахування і виплати щомісячної доплати до пенсії з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13685,48 грн. без урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки, а саме з загальної суми 17580,44 грн. та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії по вислузі років з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022) у розмірі 25% від основного розміру пенсії, з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки, а саме з загальної суми 17580,44 грн. - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце перебування/проживання: 82434, Львівська область, Стрийський район, с.Дуліби, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) максимальним розміром з 01.12.2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити виплату ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце перебування/проживання: 82434, Львівська область, Стрийський район, с.Дуліби, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) пенсії з 01.12.2023 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) щодо нарахування і виплати щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце перебування/проживання: 82434, Львівська область, Стрийський район, с.Дуліби, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13685,48 грн. без урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце перебування/проживання: 82434, Львівська область, Стрийський район, с.Дуліби, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії, з урахуванням висновків суду у цій частині рішення та з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині позову - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до Першого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Аканов