Справа № 156/99/24
Провадження № 3/156/107/24
31 січня 2024 року сел.Іваничі
Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Федечко М. О., розглянувши матеріали справи, що надійшли з Відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Іваничі) Володимирського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої: АДРЕСА_2 , приватний підприємець, власник магазину «Ніка»,
за частиною 1 статті 156 Кодексу України про адміністративне правопорушення (надалі КУпАП),
особа, яка притягається до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 ,
про права передбачені ст. 268 КУпАП, ст. ст. 10, 63 Конституції України, особі роз'яснено,
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи
17.01.2024 року о 14:55 год. в АДРЕСА_3 в приміщенні магазину «Ніка», гр. ОСОБА_1 здійснила роздрібну торгівлю сигаретами без марок акцизного податку, а саме 6 пачок сигарет «Compliment» червоного кольору та 4 пачки синього кольору.
Таким чином, ОСОБА_1 , вчинила адміністративне правопорушення передбачене за ч. 1 ст. 156 КУпАП.
ІІ. Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності
В судовому засіданні ОСОБА_1 ствердила, що дійсно продавала сигарети, оскільки не знала, що законом заборонено такий продаж. Просила суд її суворо не карати, так як більше такого вчиняти не буде.
ІІІ. Джерела права та застосоване судом законодавство
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративне правопорушення.
Згідно статті 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Як зазначено частинами 1 та 2 статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до статті 9 КУпАП, правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Наявність події правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Положеннями статті 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Допустимість доказів це придатність їх для використання у адміністративному процесі за формою, на відмінну від їх належності придатність для використання за змістом. При цьому, у відповідності до статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом диспозиції ч. 1 ст. 156 КУпАП об'єктивна сторона правопорушення полягає в роздрібній або оптовій торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
ІV. Оцінка суду щодо фактичних обставин справи
Даний протокол про адміністративне правопорушення відповідає вимогам статті 256 КУпАП, тому є доказом у розумінні вимог статті 251 КУпАП.
Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП доводиться в сукупності наступними доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 286876 від 17.01.2024 року;
- рапортом ЄО № 126 від 17.01.2024 року, в якому зазначено, що під час патрулювання в с. Петрове, було зафіксовано, що в магазині «Ніка» по вул. Зелена, 14, ОСОБА_1 здійснювала роздрібну торгівлю сигаретами без акцизних марок.
- письмовим рапортом поліцейського СРПП ВПД № 1 (сел. Іваничі) Володимирського РВП ГУНП у Волинській області Ю. Миронюк, у якому зазначено, що ОСОБА_1 - продавець та власник магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що знаходиться у АДРЕСА_3 , здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами, а саме сигаретами «Compliment». Працівниками поліції вилучено в ОСОБА_1 6 пачок сигарет червоного кольору та 4 пачки синього кольору марки «Compliment».
- письмовим поясненням ОСОБА_1 від 17.01.2024 року в якому вона зазначила, що вона є власником магазину «Ніка», працівниками поліції було виявлено на прилавку магазину сигарети «Compliment» 6 пачок червоного кольору та 4 пачки синього кольору, зазначила, що за день продавала 1-2 пачки сигарет. Ліцензія на момент перевірки була відсутня, працівники поліції вилучити дані сигарети.
- письмовою заявою від 17.01.2024 року ОСОБА_1 , у якій вона ствердила, що вперше здійснювала продаж сигарет, зобов'язалась подібного не вчиняти. Добровільно надала працівникам поліції 10 (десять) пачок сигарет, 6 пачок червоного кольору та 4 пачки синього кольору.
- списком вилучених ВПД №1 (сел. Іваничі) Володимирського РВП ГУНП у Волинській області речей згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 286876 у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_2 , зач. 1 ст. 156 КУпАП, а саме цигарок «Комплімент» у кількості 10 пачок: 6 - червоного кольору та 4 - синього.
- копією квитанції про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення №1, вилучено сигарет 10 (десять) пачок.
При цьому судом враховується також те, що ОСОБА_1 дії працівників поліції щодо складання відносно неї протоколу про адміністративне правопорушення не оскаржувала, доказів неправомірної поведінки останніх та доказів, які б спростовували фактичні дані, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення та додатках до нього, - суду не скеровувала.
Суд зазначає, що у матеріалах справи присутній CD- диск, однак інформація на ньому відсутня.
Аналізуючи наведені докази та дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, приходжу до переконання в доведенні винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 156 КУпАП.
V. Накладення адміністративного стягнення
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, які б пом'якшували чи обтяжували відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
Беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу та майновий стан порушниці, ступінь її вини, а також те, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, суддя вважає за необхідне призначити їй адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 156 КУпАП у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400,00 грн. Таке стягнення буде достатнім для її виховання, а також для запобігання вчиненню нею нових правопорушень.
Відповідно до частини першої статті 265 КУпАП вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Згідно із частиною шостою статті 283 КУпАП постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, а також вказівку про порядок і строк її оскарження.
Конфіскація знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю правопорушника, згідно з пунктом 4 частини першої статті 24 КУпАП є видом адміністративного стягнення, який застосовується до особи, визнаної винною у вчиненні адміністративного правопорушення.
Відповідно до статті 29 КУпАП, конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.
Як вбачається із листа ВПД №1 (сел. Іваничі) Володимирського РВП ГУНП у Волинській області, у поліції тимчасово зберігаються речі, які були вилучені при складанні адмінматеріалів відносно ОСОБА_1 , а саме 10 пачок сигарет марки «Compliment» ( 6 пачок сигарет червоного кольору та 4 пачки синього кольору). Отже, враховуючи те, що вилучені речі є безпосередніми об'єктами адміністративного правопорушення, то такі підлягають конфіскації на користь Держави.
VІ. Вирішення питання щодо судових витрат
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушниці слід стягнути судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605 грн. 60 коп.
Керуючись частиною 1 статті 156, статтями 22, 23, 33, 34, 35, 40-1, 283-285 КУпАП, статтею 4 Закону України «Про судовий збір», суддя -
Визнати винуватою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 (три тисячі чотириста) гривень 00 копійок з конфіскацією предметів торгівлі.
Вилучені в ОСОБА_1 10 (десять) пачок сигарет (цигарок) марки «Compliment» (Комплімент) ( 6 пачок сигарет червоного кольору та 4 пачки синього кольору) - конфіскувати в дохід держави.
Встановити ОСОБА_1 строк для добровільної сплати визначеної суми штрафу - 15 днів з дня вручення їй цієї постанови.
У разі несплати штрафу правопорушницею у встановлений строк, стягнути в порядку примусового виконання цієї постанови з ОСОБА_1 в дохід держави подвійний розмір штрафу, визначеного в постанові, тобто 6 800 (шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/ м.Київ/ 22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.
Строк пред'явлення постанови для виконання 3 (три) місяці згідно з Законом України «Про виконавче провадження».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яка притягувалась до адміністративної відповідальності протягом десяти днів з дня її винесення шляхом поданя апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Іваничівський районний суд Волинської області.
Суддя М. О. Федечко