Постанова від 30.01.2024 по справі 420/21293/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/21293/23

Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О. І.

Місце ухвалення: м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Бітова А. І.

- Ступакової І. Г.

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одеса адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2023 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не нарахування пенсії з 11.09.2021 р. ОСОБА_1 на підставі довідки ГУНП в Одеській області № 875 від 14.12.2022 р.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок, нарахувати, виплатити та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки ГУНП в Одеській області № 875 від 14.12.2022 р. з 11.09.2021 р., в тому числі з включенням до її складу індексації грошового забезпечення у розмірі середньої суми за останні 24 місяці перед звільненням, з урахуванням раніше виплачених коштів та без обмеження пенсії максимальним розміром;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації пенсії на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та від 24.02.2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відновити нарахування, виплатити та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням індексації пенсії на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та від 24.02.2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ та в подальшому в ГУНП в Одеській області. 11.09.2021 р. позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 60 % грошового забезпечення (вислуга 27 років). Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.06.2022 р. у справі № 420/5213/22 зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області зарахувати позивачу до стажу в поліції стаж служби в податковій міліції, який становить 04 роки 05 місяців 01 день. На виконання вказаного рішення ГУНП в Одеській області виготовило довідку № 875 та грошовий атестат № 247 від 14.12.2022 р., проте відповідач не перерахував позивачу пенсію. Також зазначає, що відповідач двічі провів нарахування індексації пенсійної виплати позивача в 2022 р. та 2023 р., проте протиправно не виплачує її, обмежуючи максимальним розміром. Позивач вважає свої права порушеними, а дії/бездіяльність відповідача протиправними, тому звернувся до суду з даним позовом.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не здійснення перерахунку та виплати з 11.09.2021 р. ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки ГУНП в Одеській області № 875 від 14.12.2022 р.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 11.09.2021 р. ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки ГУНП в Одеській області № 875 від 14.12.2022 р., в тому числі з включенням до її складу індексації грошового забезпечення у розмірі середньої суми за останні 24 місяці перед звільненням, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром з 01.02.2022 р. з урахуванням індексації, передбаченої постановою КМУ від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та з 01.02.2023 р. з урахуванням індексації, передбаченої постановою КМУ від 24.02.2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2022 р. з урахуванням індексації, передбаченої постановою КМУ від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та з 01.02.2023 р. з. урахуванням індексації, передбаченої постановою КМУ від 24.02.2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, подало апеляційну скаргу, в якій зазначає про порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що позивачем пропущено строк звернення до суду встановлений ст. 122 КАС України. Також вказує, що при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Якщо дослідити правову природу індексації, то цілком очевидним є той факт, що такі виплати не відповідають вимогам частини третьої статті 43 Закону № 2262, оскільки індексація не є постійною виплатою, залежить від індексу споживчих цін, а тому не включається до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та в подальшому в ГУНП в Одеській області.

11.09.2021 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області призначено позивачу пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 60 % грошового забезпечення (вислуга 27 років).

Згідно даних КП "ДСС" рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.06.2022 р., яке набрало законної сили 31.10.2022 р., у справі № 420/5213/22 визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо неврахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції 04 роки 05 місяців 01 день стажу проходження служби в податковій міліції; зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу в поліції стаж служби в податковій міліції, який становить 04 роки 05 місяців 01 день; зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення з урахуванням стажу служби в податковій міліції за період з 17.02.2019 р. по 10.09.2021 р. з урахуванням здійснених виплат.

На виконання вказаного рішення ГУНП в Одеській області 14.12.2022 р. видало грошовий атестат № 247 та довідку № 875 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за період з 01.09.2019 р. по 31.08.2021 р.

Листом від 08.03.2023 р. № 1500-0308-8/26897 відповідач повідомив позивача, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.06.2023 р. по справі № 420/5213/22 на Головне управління не покладено жодних зобов'язань. Тому для проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі вищевказаних грошового атестату та довідки у Головного управління правових підстав немає.

16.02.2022 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", якою установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

На виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" до розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 р. нарахована індексація пенсії в сумі 2552,23 грн. внаслідок чого розмір пенсії позивача збільшився, а її загальний розмір склав 20782,42 грн. Проте фактична сума до виплати склала 19340 грн., тобто обмежена максимальним розміром.

Зазначені обставини підтверджуються протоколом перерахунку пенсії з 01.02.2022 р.

24.02.2023 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", якою установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

На виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році, з 01.03.2023 р. ОСОБА_1 нарахована індексація пенсії в сумі 1500,00 грн. внаслідок чого розмір пенсії позивача збільшився, а її загальний розмір склав 22282,42 грн. Проте фактична сума до виплати склала 20930 грн., тобто обмежена максимальним розміром.

Зазначені обставини підтверджуються протоколом перерахунку пенсії з 01.02.2023 р.

Вважаючи дії та бездіяльність відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем протиправно не здійснено перерахунок пенсії позивача за довідкою ГУНП в Одеській області № 875 від 14.12.2022 р., оскільки ОСОБА_1 дотримано всіх законодавчо визначених для цього умов, а тому з метою повного та ефективного захисту прав позивача визнав протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії з 11.09.2021 р. ОСОБА_1 на підставі довідки ГУНП в Одеській області № 875 від 14.12.2022 р. та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 11.09.2021 р. на підставі довідки ГУНП в Одеській області № 875 від 14.12.2022 р. в тому числі з включенням до її складу індексації грошового забезпечення у розмірі середньої суми за останні 24 місяці перед звільненням, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

При цьому прийшов до висновку, що відповідач протиправно обмежив з 01.02.2022 р. та з 01.03.2023 р. розмір пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, максимальним розміром після проведення індексації пенсії згідно Постанови № 168, а тому зобов'язав відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії з 01.02.2022 р. з урахуванням індексації, передбаченої постановою КМУ від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та з 01.02.2023 р. з. урахуванням індексації, передбаченої постановою КМУ від 24.02.2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

Колегія суддів надаючи оцінку рішенню суду першої інстанції з урахуванням доводів апелянта виходить з наступного.

Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Що стосується вимог про включення сум індексації грошового забезпечення у розмірі середньої суми за останні 24 місяці перед звільненням, колегія суддів зазначає таке.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» від 3.07.1991р. №1282-ХІІ (далі - Закон №1282-ХІІ).

Згідно ст.1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого ст.9 Закону №2011-ХІІ містить бланкетну норму, колегія суддів приходить до висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону №2011-XII або Закону №2262-ХІІ.

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону №2017-ІІІ, Закону №1282-ХІІ, та Порядку №1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 5.05.2022р. по справі №522/9160/17.

Згідно довідки ГУНП в Одеській області № 875 від 14.12.2022 р. про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу за період з 01.09.2019 р. по 31.08.2021 р. виплачено індексацію у розмірі 380653,85 грн.

Так, враховуючи норми ст.51, ст.63 Закону № 2262, колегія суддів вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії за нормами цього Закону за довідкою ГУНП в Одеській області № 875 від 14.12.2022 р., а суми індексації грошового забезпечення мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії позивача, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог в цій частині.

Стосовно позовних вимог про визнання протиправними дії відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу індексації пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та від 24.02.2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та зобов'язання відновити нарахування, виплатити та виплачувати пенсію з урахуванням індексації пенсії, без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» пенсії є одним із об'єктів індексації грошових доходів населення.

У законодавчій нормі також зазначено, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

16.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».

Пунктом 2 вказаного рішення Уряду установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

Пунктом 2 вказаного акту Уряду установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Системний аналіз вищевказаних законодавчих приписів свідчить про наявність у позивача права на нарахування індексації до розміру його пенсії з 01.03.2022 і з 01.03.2023.

Згідно фактичних обставин справи пенсії позивача складає 20782,42 грн., а тому органом Пенсійного фонду застосовується обмеження пенсії максимальним розміром та фактична сума до виплати склала 19340 грн.

В контексті вирішення даного спору апеляційний суд враховує рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, яким визнано неконституційними положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із яким максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Отже, з 20.12.2016 частина сьома статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка визначала максимальний розмір пенсії військовослужбовців, втратила чинність.

Апеляційний суд зазначає, що спеціальними до спірних правовідносин в частині визначення максимального розміру пенсій військовослужбовців є норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які власне й слід першочергово застосовувати для їх врегулювання.

З аналогічних підстав неможливо застосувати приписи Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» в частині відповідних обмежень.

У спірних відносинах положення постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» суперечать приписам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Нормами спеціального законодавства Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не встановлено обмеження максимального розміру пенсії позивача.

З урахуванням означеного, колегія суддів уважає, що в спірних правовідносинах органом Пенсійного фонду протиправно не враховано нарахованої індексації за 2022 та 2023 роки та обмежено виплату пенсії позивача максимальним розміром.

При цьому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що враховуючи, що відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі вищевказаних грошового атестату та довідки листом від 08.03.2023 р. та звернення до суду з позовною заявою 16.08.2023 р., то позивачем не пропущено строк звернення до суду, а тому доводи апелянта в цій частині є безпідставними, а судом першої інстанції надано правову оцінку в частині пропуску строку звернення до суду.

Отже, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про помилковість застосування судом першої інстанції норм права, а отже апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 09 травня 2023 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"- "г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів , -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2023 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України

Повний текст постанови складено та підписано 30 січня 2024 року .

Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук

Суддя: А. І. Бітов

Суддя: І. Г. Ступакова