П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
29 січня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/28074/23
Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К.С. Дата і місце ухвалення: 14.11.2023р., м. Одеса
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук'янчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2023 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В жовтні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо застосування з 01.03.2023р. обмеження позивачу розміру збільшення перерахунку пенсії по інвалідності, передбаченого пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», розміром 1500,00 грн.;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити з 01.03.2023р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500,00 грн., без обмеження фіксованим максимальним розміром пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що з 2012 року він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності обчислену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2023р. по справі №420/8869/23 ГУ ПФУ в Одеській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023р. з врахуванням індексації пенсії, передбаченої постановою КМУ від 24.02.2023р. №168. Однак, при здійсненні відповідного перерахунку територіальний орган ПФУ обмежив розмір збільшення індексації максимальним розміром 1500,00 грн., внаслідок чого щомісячна недоплата пенсії становить 3005,96 грн. На звернення ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Одеській області щодо здійснення перерахунку його пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку граничною сумою відповідач відмовив у здійсненні відповідних дій з посиланням на п.10 Постанови КМУ №168. Дії відповідача щодо застосування з 01.03.2023р. обмеження розміру збільшення перерахунку пенсії по інвалідності, передбаченого Постановою КМУ №168 ОСОБА_1 вважає протиправними та зазначає, що положення абз.2 п.10 вказаної Постанови суперечать положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», а також порушують право позивача на належний, гарантований державою, рівень пенсійного забезпечення. Також, територіальний орган необґрунтовано обмежив виплату пенсії позивача максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2023 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення від 14.11.2023р., з ухваленням по справі нового судового рішення - про задоволення його позову у повному обсязі.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-ХІІ, десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, проведено ГУ ПФУ в Одеській області без врахування висновків Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016р. №7-рп/2016. А відтак, обмеження ОСОБА_1 пенсії по інвалідності новим фіксованим максимальним розміром є протиправним, у зв'язку з чим підлягають задоволенню його позовні вимоги в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії по інвалідності з 01.03.2023р. без обмеження її максимальним розміром.
Також, апелянт посилається на те, що при вирішенні спору в частині вимог, що стосуються оскарження неправомірності дій територіального органу ПФУ щодо обмеження максимального розміру індексації пенсії 1500,00 грн. суд першої інстанції необґрунтовано виходив з того, що таке тимчасове обмеження передбачено п. 10 Постанови КМУ №168. При цьому, судом не надано належної правової оцінки посиланням ОСОБА_1 на те, що КМУ наділений лише повноваженнями щодо визначення порядку індексації пенсії, а не її розміру. Визначення розміру індексації пенсії та інших доходів громадян України провадиться виключно законами України.
ГУ ПФУ в Одеській області подало письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін. Відповідач зазначає, що він діяв у відповідності до положень постанови КМУ №168, згідно якої індексація здійснюється з урахуванням коефіцієнта 1,197, однак сума індексації не може перевищувати встановленого обмеження 1500,00 грн. Встановлення межі виплати індексації слугує на меті накопичення ресурсу задля збалансування пенсійного забезпечення. Також, Головне управління зазначило, що обмеження виплати пенсії максимальним розміром встановлено ст.2 Закону України від 08.07.2011р. №3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 2012 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності, обчислену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.06.2023р. по справі №420/8869/23 визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо невиплати з 01.03.2023р. ОСОБА_1 нарахованої індексації пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та обмеження розміру пенсії визначеним при перерахунку на виконання рішення суду. Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області виплачувати з 01.03.2023р. ОСОБА_1 нараховану індексацію пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження розміру пенсії.
На виконання вказаного рішення суду ГУ ПФУ в Одеській області 21.08.2023р. провело перерахунок пенсії позивача.
Як слідує з розрахунку, наданого позивачем, при проведенні перерахунку пенсії з 01.03.2023р. виплату індексації, передбаченої Постановою КМУ №168, обмежено розміром 1500,00 грн. Крім того, підсумок пенсії (з надбавками) встановлено 28015,88 грн., фактично до виплати - 24663,54 грн. (з урахуванням максимального розміру пенсії).
23.08.2023р. ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії з розрахунку 80% грошового забезпечення як інваліду війни 2 групи, в порядку, передбаченому пунктами 1-7 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197, без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії граничною сумою 1500 гривень, та виплачувати перераховану пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації пенсії та щомісячної доплати до пенсії, встановлених законодавством, і раніше виплачених сум.
Листом від 02.10.2023р. Головне управління повідомило ОСОБА_1 , що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023р. №168 з 01.03.2023р. йому нарахована індексація пенсії сумі 1500,00 грн., як це визначено п.10 вказаної Постанови.
Не погоджуючись з правомірністю дій відповідача щодо обмеження з 01.03.2023р. пенсії максимальним розміром та розміром індексації пенсії 1500 грн., ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що обмежуючи індексацію пенсії ОСОБА_1 розміром 1500,00 грн. ГУ ПФУ в Одеській області діяло у відповідності до вимог Постанови №168, пунктом 10 якої Уряд запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій. Суд зазначив, що норма законодавства про те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 Постанови №168, не може перевищувати 1500 грн., не є дискримінаційною відносно позивача, оскільки стосується й інших категорій пенсіонерів. Виключень щодо неврахування п.10 вказаної постанови Уряду під час такого перерахунку пенсії законодавство не містить. Також, суд першої інстанції зазначив, що позивачем не надано доказів обмеження його пенсії максимальним розміром.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 виходячи з наступного.
Частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) (застосовується з 1 березня 2022 року) передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Правовою основою для реалізації гарантій перерахунку призначених пенсій, відносно осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зокрема індексації розміру пенсій, є положення статті 64 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII (далі Закон №2262-XII).
Відповідно до ст.64 Закону №2262-XII, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.
Пунктом 8 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, ст. 64 Закону №2262-XII, застосовується у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України. Вказаний пункт Закону є чинним та неконституційним не визнавався.
24.02.2023р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 2 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 10 Постанови №168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Системний аналіз вищевказаних законодавчих приписів свідчить про обмеження верхньої межі індексації для того, щоб збалансувати потреби захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян.
Щодо посилань апелянта на положення Законів України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» та «Про індексацію грошових доходів населення», колегія суддів зазначає, що дійсно у вказаних законах не передбачено обмеження розміру індексації граничною сумою, тобто у національному законодавчому полі існує колізія положень двох нормативно-правових актів рівня закону, подолати яку можливо застосувавши загальний принцип права «спеціальний закон скасовує дію загального закону» (Lex specialis derogate generali). Такий підхід використовується у випадку конкуренції норм: коли на врегулювання суспільних відносин претендують загальні та спеціальні норми права.
Отже, за таким правовим підходом, при конкуренції норм необхідно застосовувати правило пріоритетності норм спеціального закону (lex specialis ), тобто Закону №2262-XII та Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», а положення Законів України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» та «;Про індексацію грошових доходів населення» вважати загальними нормами (lex generalis).
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що індексація пенсії позивача з 01 березня 2023 року проведена відповідачем у межах чинного законодавства за умови, що підвищення відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України №168 не може перевищувати 1500,00 грн.
Максимальний рівень індексації 1500,00 грн. закріплено Постановою №168, виключень щодо неврахування п.10 вказаної постанови Уряду під час перерахунку пенсії законодавство не містить. Зазначений пункт 10 постанови Кабінету Міністрів України №168 чинний, не суперечить вимогам закону та містить імперативну вимогу щодо граничної межі розміру збільшення, з огляду на що підлягає застосуванню відповідачем.
Враховуючи те, що пенсія позивача з 01.03.2023р. проіндексована в розмірі 1500 грн., що відповідає п.10 Постанови №168, тому відсутні правові підстави для зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію пенсії з березня 2023 року, без застосування п.10 постанови КМУ №168.
Що ж до вимог позову про зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області здійснити з 01.03.2023р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності без обмеження її максимальним розміром, то відповідна позовна вимога вирішена судовим рішенням по справі №420/8869/23.
У випадку, якщо позивач вважає, що органом ПФУ не виконується вказане рішення суду останній не позбавлений права звернутися до суду із заявою в порядку ст.382 чи ст.383 КАС України, а не з новим адміністративним позовом.
А відтак, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Доводи апеляційної скарги правильність висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для задоволення скарги позивача та скасування рішення від 14.11.2023р. колегія суддів не вбачає.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2023 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Повний текст судового рішення виготовлений 29 січня 2024 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук'янчук