Постанова від 09.01.2024 по справі 280/2571/23

ПОСТАНОВА

іменем України

09 січня 2024 року справа 280/2571/23

Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Головко О.В., Ясенова Т.І.,

при секретарі Діденко Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.06.2023 (суддя Чернова Ж.М.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Запорізького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про скасування довідки про визнання придатним до військової служби та зобов'язання повторно здійснити медичний огляд, третя особа 18 регіональна військово-лікарська комісія

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 24.04.2023 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Запорізького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа 18 регіональна військово-лікарська комісія, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Військово-лікарської комісії Запорізького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо недотримання процедури прийняття постанови, яка оформлена довідкою Військово-лікарської комісії від 30.11.2022 №12314; визнати протиправною та скасувати постанову, яка оформлена довідкою Військово-лікарської комісії від 30.11.2022 №12314 про визнання придатним до військової служби; зобов'язати Військову-лікарську комісію Запорізького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки повторно розглянути військово-медичні документи та здійснити обстеження та медичний огляд з метою визначення придатності/непридатності до військової служби.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28.06.2023 відмовлено в задоволені позову.

В апеляційній скарзі представник позивача просить рішення суду скасувати та задовольнити позовну заяву в повному обсязі. Посилаються на те, що військово-лікарській комісії надались медичні документи про погіршення стану здоров'я позивача, проте військово-лікарською комісією визнано позивача придатним до військової служби без проведення належного огляду наданих медичних документів.

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:

Військово-лікарською комісією при Запорізькому районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки 26.07.2022 проведено медичний огляд позивача на підставі статті 56 графи ІІ Розкладу хвороб графи ТДВ Б визнано тимчасово непридатним до військової служби з переоглядом через два місяці 26.09.2022.

Військово-лікарською комісією 30.09.2022 проведений повторний медичний огляд, на підставі статті 56 графи ІІ Розкладу хвороб графи ТДВ Б та визнано тимчасово непридатним до військової служби з переоглядом через 2 місяці.

За результатами медичного огляду, згідно з постановою штатної ВЛК оформленої у вигляді довідки №12314 від 30.11.2022 на підставі статті 53-в графи ІІ Розкладу хвороб позивач був визнаний придатним до військової служби. У довідці зазначено діагноз та причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): Виразкова хвороба ДПК в фазі ерітематогастродуоденопатії. На підставі статті 53-в графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ Б придатний до військової служби.

Позивачем 21.12.2022 подано заяву про перегляд постанови штатної ВЛК до 18 Регіональної військово-лікарської комісії та додані медичні документи.

Від 18 Регіональної військово-лікарської комісії представнику позивача надійшла відповідь, в якій зазначено, що з урахуванням попередніх двох висновків ВЛК про тимчасову непридатність до військової служби по 2 місяці, відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженого Наказом Міністра Оборони України №402 від 14.08.2008, з урахуванням встановлення ступеню придатності на воєнний час, була вірно застосована стаття 53-в Розкладу хвороб по графі ІІ, згідно якої була визначена ступінь придатності «придатний до військової служби». Згідно наданих на розгляд документів зазначено, що загострень виразкової хвороби ДПК за останні 5 років не було, 4 місяці відстрочки були надані для покращення здоров'я, тому висновок ВЛК Запорізького РТЦК та СП про ступінь придатності вірний і перегляду не підлягає.

Розділом ІІ Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов'язки людини і громадянина, серед яких відповідно до статті 65 встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Пунктом 20 частини 1 статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України №64/202 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України №2102-IX від 24.02.2022, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Згідно частини 9 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Відповідно до частини 12 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України.

Наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Пункт 1.1 глави 1 розділу І Положення №402 передбачає, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Так, відповідно до пункту 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення №402, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Згідно пункту 3. 2 глави 3 розділу ІІ Положення №402, військовозобов'язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів. Крім того, офіцери запасу підлягають повторному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу ВЛК військових комісаріатів - у разі зміни призначення.

Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.

Відповідно до пункту 3.8 розділу ІІ Положення №402, за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов: "Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "Обмежено придатний до військової служби"; "Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю (вказати спеціальність)"; "Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю (вказати спеціальність)"; "Придатний до військової служби".

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Відповідно до п.6.9 глави 6 розділу II Положення №402, при медичному огляді військовослужбовців метод індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби повинен застосовуватись у кожному випадку. ВЛК враховує їх вік, освіту, військовий фах, підготовку, досвід, фактичну працездатність, спрямованість до подальшого проходження військової служби, думку командування і начальника медичної служби військової частини, викладені у службовій та медичній характеристиках, та можливість подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров'я.

Позивач зазначає, що наявне у нього захворювання відноситься до пункту "в" статті 53 Розкладу хвороб вказує на те, що він є непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час.

ВЛК, в свою чергу, за результатами огляду позивача дійшла висновку, що наявне захворювання, відноситься до пункту "в" статті 53 Розкладу хвороб, вказує на те, що він є придатним до військової служби.

Стаття 53 Розкладу хвороб передбачає виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки К25-К26. До пункту "в" відносяться хвороби з незначними порушеннями функцій та особи із зазначеними хворобами є непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час, також зазначено, що придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально.

В свою чергу, колегія суддів зауважує, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі судового розгляду, оскільки є компетенцією медичних працівників та посадових осіб ВЛК і як вказано у пункті "в" статті 53 Розкладу хвороб придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду по справах №820/5570/16 та №810/5009/18, яка враховується судом під час прийняття рішення у даній справі.

Колегія суддів зазначає, що у разі незгоди з висновком 18 регіональна військово-лікарська комісія позивач мав право звернутися до Центральної ВЛК з питання перегляду рішення щодо його придатності до військової служби, оскільки Положенням №402 саме ЦВЛК наділено повноваженнями переглядати та скасовувати висновки ВЛК.

Крім того, Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 у справі №806/526/16 зазначив, що у межах адміністративного процесу суд не повинен надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів - членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду, дослідженні медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.

Однак суд не може здійснювати власну оцінку обґрунтованості прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка обґрунтованості висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби. Відтак, рішення чи висновки районних ВЛК можуть бути оскаржені лише до ВЛК вищого рівня.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством.

Інші доводи апеляційної скарги не спростовують обставини, досліджені та перевірені в суді першої інстанції та не впливають на висновки суду, викладені в оскаржуваному рішенні.

З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.06.2023 - без змін.

Постанова набирає законної сили з 09.01.2024 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя А.В. Суховаров

судді О.В. Головко

судді Т.І. Ясенова