Постанова від 30.01.2024 по справі 160/13825/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2024 року м. Дніпросправа № 160/13825/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),

суддів: Чепурнова Д.В., Іванова С.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2023 року

у адміністративній справі № 160/13825/23 за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2023 року відмовлено у задоволені вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність Дніпропетровського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки щодо не оформлення та не подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (ФД98940) РНОКПП НОМЕР_1 станом на 01.03.2022 пенсія якого підлягає перерахунку у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців з урахуванням Указу Президента від 14.02.2022 року «Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства», розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.02.2022 року № 147-р яким затверджено план заходів відповідно до якого з 01.03.2022 року на 30% підвищено грошове забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України; та про зобов'язання Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (ФД98940) РНОКПП НОМЕР_1 станом на 01.03.2022 з урахуванням Указу Президента від 14.02.2022 року «Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства», розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.02.2022 року № 147-р яким затверджено план заходів відповідно до якого з 01.03.2022 року на 30% підвищено грошове забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України для проведення з 01.03.2022 року перерахунку основного розміру пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Зазначене рішення суду першої інстанції оскаржено в апеляційному порядку позивачем по справі з підстав неправильного застосування норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору по справі, а рішення суду протирічить Конституції України, іншим законодавчим актам та сталій практиці суду при розгляду подібних справ

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та обговоривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин і застосування до них норм матеріального права, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

У зв'язку з прийнятим Президентом України Указом від 14.02.2022 №53/2022 «Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства», яким з метою посилення консолідації українського суспільства, зміцнення його стійкості в умовах зростання гібридних загроз, інформаційно-пропагандистського, морально-психологічного тиску на суспільну свідомість доручено Кабінету Міністрів України в одноденний строк затвердити план заходів, зокрема, щодо забезпечення з 1 березня 2022 року підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України на 30 відсотків та доведення до 20 відсотків від початку 2022 року підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та Національної гвардії України (абз.1 п. 2), а також з огляду на Розпорядження Кабінету Міністрів України №147-р від 14.02.2022, яким затверджено План заходів на виконання Указу Президента України від 14.02.2022 №53 «Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства» і п.2 цього Розпорядження визначено завдання Міноборони, Мінфіну, Мінсоцполітики, Мінекономіки: забезпечити з 1 березня 2022 р. підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил на 30 відсотків - позивач звернувся до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій посилаючись на вказане розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.02.2022 №147-р , положення статей 43 і 63Закону №2262-ХІІ, постанову КМУ №704 від 30.08.2017, просив скласти і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01.03.2022

Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листом №7/17969/11 від 21.12.2022, враховуючи розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.02.2022 №147-р звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з питання направлення списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Вказаним листом також було доведено до відома ОСОБА_1 про те, що на підставі отриманих списків буде підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій та подана до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для подальшого перерахунку пенсії.

Вирішуючи ініційований позивачем у цій справі спір по суті з приводу протиправності дій відповідача, виходячи із системного аналузу положень: ч.2 ст.19, ст.46 Конституції України; Законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262) та «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.121991 №2011-XII (далі - Закон №2011), зокрема, ст.9 Закону №2011 і ч.3 ч.18 ст.43, ч.3 ст.51, ст.63 Закону № 2262; а також п.1, п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45); затвердженої Кабінетом Міністрів України постанови «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 (Постанова №704), зокрема, п.2, п.3 цієї постанови - суд першої інстанції обгрунтовано зазначив, що підставою для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є виникнення у пенсіонера такого права та факт отримання пенсійним органом відповідної довідки про грошове забезпечення пенсіонера.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, оскільки підставами перерахунку раніше призначених пенсій військовосоужбовців є: наявність документів, що є у пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонерами; та підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсії за вислугою років можуть бути перераховані у разі зміни розміру одного виду грошового забезпечення військовослужбовців відповідних категорій, які мають право на пенсію за вислугою років, або у разі введення нових видів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій для цих категорій у розмірах, встановлених законодавством.

Отже, оскільки перерахунок пенсії військовослужбовця здійснюється тільки у разі виникнення правових підстав для проведення такого перерахунку відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, колегія суддів наголошує, що у відповідача виникає обов'язок та підстави для оформлення і видачі позивачу нової довідки про розмір його грошового забезпечення лише у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Обговорюючи вимоги позивача про виникле у останнього права станом на 01.03.2022 на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців з урахуванням Указу Президента від 14.02.2022 року «Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства», розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.02.2022 року № 147-р яким затверджено план заходів відповідно до якого з 01.03.2022 року на 30% підвищено грошове забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, і відповідно, про обов'язок відповідача підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідну довідку про розмір грошового забезпечення, судом першої інстанції правильно було проаналізовано зміст наведених нормативних актів з урахуванням положень Указу Президента України від 01.02.2022 №36/2022 «Про першочергові заходи щодо зміцнення обороноздатності держави, підвищення привабливості військової служби у Збройних Силах України та поступового переходу до засад професійної армії», який набрав чинності 02.02.2022 та яким Кабінету Міністрів України доручено забезпечити підготовку та внести на розгляд Верховної Ради України законопроекти щодо: внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», передбачивши фінансування на поступове підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України до рівня, визначеного Указом Президента України від 30 грудня 2021 року №688/2021 «Про додаткові заходи із забезпечення соціальних гарантій військовослужбовців Збройних Сил України».

Дійсно, відповідно до п.2 Указу Президента України від 14.02.2022 №53/2022 «Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства» було доручено Кабінету Міністрів України в одноденний строк затвердити план заходів, передбачивши, зокрема: забезпечення з 1 березня 2022 року підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України на 30 відсотків та доведення до 20 відсотків від початку 2022 року підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та Національної гвардії України.

Разом з тим, Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.02.2022 року №147-р було лише затверджено План заходів на виконання Указу Президента України від 14 лютого 2022 р. №53 «Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства», п.2 якого наказано забезпечити з 1 березня 2022 р. підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил на 30 відсотків та доведення до 20 відсотків від початку 2022 року підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби та Національної гвардії (Міноборони, Мінфін, Мінсоцполітики, Мінекономіки, МВС, Адміністрація Держприкордонслужби, Національна гвардія (за згодою).

Виходячи з вищенаведеного та того, що розпорядження Кабінету Міністрів України № 147-р є актом лише з організаційно-розпорядчих і інших поточних питань з приводу затвердження плану заходів на виконання Указу Президента України від 14 лютого 2022 р. № 53 «Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства», і відповідно, не містить в собі безпосередніх положень, які б змінювали складові грошового забезпечення військовослужбовців та могли б бути підставою для виникнення правових підстав на проведення перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ - колегія суддів визнає правильними висновки суду першої інстанції у даному випадку про необґрунтованість посилання позивача на виникнення у нього права на перерахунок пенсії саме на підставі підзаконного акту Кабінету Міністрів України, тобто, розпорядження Кабінету Міністрів України № 147-р.

Наведені висновки не спростовуються доводами апеляційної скарги позивача, в тому числі і в тій частині, де позивач посилається на лист відповідача (а.с.6), оскільки саме по собі роз'яснення позивачу підстав та процедури перерахунку пенсії військовослужбовцям, також як і факт звернення відповідача до ГУ пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з питання направлення списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, з урахуванням чого може бути підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2022 років, не може свідчити про виникнення правових підстав на проведення перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, а відповідно, і підставою для складення відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за формою згідно додатком 2 Порядку та подання її до Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області для подальшого перерахунку пенсії.

Підсумовуючи вищевикладене у сукупності колегія суддів визнає ухвалене у цій справі рішення суду першої інстанції законим та обґрунтованим, а позивачем в свою чергу належними та допустимими доказами не доведено порушення судом норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню, а оскаржуване у цій справі рішення суду першої інстанції - повинно бути залишено без змін.

Керуючись ст.ст. 242, 315, 316, 322 325, 328 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2023 року - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Головуючий - суддя С.В. Сафронова

суддя Д.В. Чепурнов

суддя С.М. Іванов