Постанова від 24.01.2024 по справі 340/3227/22

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2024 року м. Дніпросправа № 340/3227/22

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Олефіренко Н.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 року (головуючий суддя Петренко О.С.)

в адміністративній справі №340/3227/22 за позовом ОСОБА_1 до відповідачів: Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області (відповідач-1), Державної судової адміністрації України (відповідач-2), Міністерства фінансів України (відповідач-3) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , 11.07.2022 звернувся до суду з позовом до відповідачів: Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області (відповідач-1), Державної судової адміністрації України (відповідач-2), Міністерства фінансів України (відповідач-3), в якому, з урахуванням уточнень та заяви про збільшення позовних вимог, просив (а.с.55-59, 155-156):

- визнати протиправною бездіяльність ТУ ССО у Херсонській області, що полягає у не нарахуванні та не виплаті йому додаткової винагороди в розмірі 30 000 грн. щомісячно, починаючи з 24.02.2022 року під час дії воєнного стану, відповідно до постанови КМУ "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 №168;

- стягнути з ТУ ССО у Херсонській області на його користь додаткову винагороду, встановлену постановою КМУ "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 №168 у розмірі 185 357,14 грн. за період служби з 24.02.2022 по 31.08.2022 року включно;

- визнати протиправною бездіяльність ДСА України щодо незабезпечення фінансування виплати додаткової винагороди ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 №168;

- зобов'язати ДСА України забезпечити фінансування виплати додаткової винагороди ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 №168 шляхом вжиття в межах компетенції заходів для перерозподілу бюджетних асигнувань у частині збільшення видатків для виплати співробітникам ССО додаткової винагороди (перерозподілу внутрішніх резервів за рахунок наявної економії);

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства фінансів України щодо незабезпечення фінансування виплати додаткової винагороди співробітнику ТУ ССО у Херсонській області ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 №168;

- зобов'язати Міністерство фінансів України забезпечити фінансування виплати додаткової винагороди ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 №168 шляхом вжиття в межах компетенції заходів для перерозподілу бюджетних асигнувань у частині збільшення видатків для виплати співробітникам ССО додаткової винагороди (перерозподілу внутрішніх резервів за рахунок наявної економії);

В обґрунтування позову вказано, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо невидачі наказу про призначення позивачу щомісячної винагороди в розмірі 30000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, ненарахування та невиплати позивачу цієї винагороди, починаючи з 24.02.2022.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області щодо не нарахування і не виплати провідному спеціалісту відділу організації охорони та підтримання громадського порядку ТУ ССО у Херсонській області ОСОБА_1 , відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", додаткової винагороди в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, починаючи з 24.02.2022 року до 31.08.2022 року.

Зобов'язано Територіальне управління Служби судової охорони у Херсонській області здійснити нараховування та виплату провідному спеціалісту відділу організації охорони та підтримання громадського порядку ТУ ССО у Херсонській області ОСОБА_1 , відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, починаючи з 24.02.2022 року до 31.08.2022 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду, ОСОБА_1 та Територіальне управління Служби судової охорони у Херсонській області подали апеляційні скарги.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 24.01.2024 року апеляційну скаргу Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 р. в адміністративній справі № 340/3227/22 повернуто скаржнику.

Отже, перегляду у цій справі підлягає апеляційна скарга ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 року.

Так, в апеляційній скарзі позивач просить змінити рішення суду першої інстанції в мотивувальній частині та змінити абзаци 2 і 3 резолютивної частини, визнавши протиправною бездіяльність і зобов'язати здійснити нараховування та виплату провідному спеціалісту відділу організації охорони та підтримання громадського порядку ТУ ССО у Херсонській області ОСОБА_1 , відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", додаткової винагороди за період з 24.02.2022 по 18.07.2022 у розмірі 30000 грн. щомісячно, а починаючи з 18.07.2022 по 31.08.2022 - у розмірі до 30 000 гривень пропорційно часу проходження служби з розрахунку на місяць.

Вказує, що неправильне застосування судом першої інстанції норм постанови №168 призвело до постановлення частково незаконного рішення та позбавлення права позивача на отримання встановленої додаткової винагороди у належному розмірі.

Міністерством фінансів України та ДСА України подано відзиви на апеляційну скаргу позивача.

Міністерство фінансів України просить залишити без змін рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову до Мінфіну.

Державна судова адміністрація просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 18.01.2023 року зупинено провадження у справі №340/3227/22 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №260/3564/22 (Пз/990/4/22).

Згідно клопотання позивача відновлено провадження у справі, оскільки Постановою Великої Палати Верховного Суду від 21.09.2023 рішення Верховного Суду у зразковій справі №260/3564/22 залишено без змін, отже відпали обставини, що слугували підставою для зупинення провадження у справі №160/12390/22.

Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до ст. 311 КАС України.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що з 10.09.2020, відповідно до наказу №82о/с від 10.01.2020 позивач проходить службу в ТУ ССО у Херсонській області на посаді провідного спеціаліста відділу організації охорони та підтримання громадського порядку (а.с. 38).

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022 та № 573/2022 від 12.08.2022, строк дії воєнного часу продовжувався.

Наказом ССО від 22.04.2022 №147 "Про тимчасове переміщення командування, співробітників та інших працівників ТУ ССО у Херсонській області" позивачу, разом з іншими працівниками ТУ ССО у Херсонській області визначено завдання щодо переміщення до ТУ ССО у Кіровоградській області.

У цей період позивач виконував завдання, покладені керівництвом ТрО та ТУ ССО у Кіровоградській області, зокрема забезпечує діяльність та здійснює охорону об'єктів критичної інфраструктури.

Суд першої інстанції позов задовольнив частково.

Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII, норми постанови Кабінет Міністрів України «Про грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони» від 03.04.2019 №289, Порядку виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони, що затверджений наказом Державної судової адміністрації України від 26.08.2020 №384, норми постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168.

Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 160 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 02.06.2016 № 1402-VIII підтримання громадського порядку в суді, припинення проявів неповаги до суду, а також охорону приміщень суду, органів та установ системи правосуддя, виконання функцій щодо державного забезпечення особистої безпеки суддів та членів їхніх сімей, працівників суду, забезпечення у суді безпеки учасників судового процесу здійснює Служба судової охорони.

Відповідно до статті 161 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” № 1402-VIII, служба судової охорони є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах. Служба судової охорони підзвітна Вищій раді правосуддя та підконтрольна Державній судовій адміністрації України.

Повноваження Служби судової охорони визначені статтею 162 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” № 1402-VIII, і до цих повноважень належать:

1) забезпечення пропуску осіб до будинків (приміщень) судів, органів та установ системи правосуддя та на їх територію транспортних засобів;

2) забезпечення підтримання та реагування на порушення громадського порядку при розгляді справ судом, вжиття заходів до припинення проявів неповаги до суду;

3) здійснення заходів з охорони, забезпечення недоторканності та цілісності приміщень судів, органів і установ системи правосуддя, недоторканності та цілісності розташованого у таких приміщеннях майна, запобігання, недопущення чи припинення протиправних дій щодо нього;

4) здійснення заходів із запобігання загрозам особистій безпеці суддів, членів їх сімей, працівників суду, а також у суді - учасників судового процесу, виявлення та нейтралізації таких загроз; вжиття у разі надходження від судді відповідної заяви необхідних заходів для забезпечення безпеки судді, членів його сім'ї;

5) реагування в межах наданих законом повноважень на протиправні дії, пов'язані із посяганням на суддів, членів їх сімей, працівників суду, учасників судового процесу.

В силу статті 165 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” №1402-VIII встановлено, що грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України на рівні не нижчому, ніж установлений для поліцейських, і повинно стимулювати до комплектування Служби судової охорони кваліфікованими співробітниками.

Служба судової охорони підзвітна Вищій раді правосуддя та підконтрольна Державній судовій адміністрації України (ч.2 ст.161 ЗУ №1402-VIII).

Фінансування Служби судової охорони здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (ч.7 ст.161 ЗУ №1402-VIII).

Грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (ч.1 ст.165 ЗУ №1402-VIII).

Пунктом 2 постанови Кабінет Міністрів України “Про грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони” від 03.04.2019 № 289 (Постанова № 289) установлено, що порядок виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони затверджується Державною судовою адміністрацією.

Механізм виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони (далі - Служба) визначає “Порядок виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони”, затверджений наказом Державної судової адміністрації України від 26.08.2020 № 384 (Порядок № 384).

Грошове забезпечення співробітникам Служби (далі - співробітники) визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби, інтенсивності та умов служби, почесного звання, спортивного звання (п.1 розділу І Порядку №384).

Грошове забезпечення включає:

1) щомісячні основні види грошового забезпечення;

2) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

3) одноразові додаткові види грошового забезпечення (п.4 розділу І Порядку №384).

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать:

1) посадовий оклад;

2) оклад за спеціальним званням;

3) надбавка за стаж служби (п.5 розділу І Порядку №384).

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать:

1) підвищення посадового окладу;

2) надбавки;

3) доплати;

4) премія (п.6 розділу І Порядку №384).

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать:

1) винагороди; 2) допомоги (п.7 розділу І Порядку № 384).

Грошове забезпечення виплачується співробітникам, які призначені на штатні посади в центральний орган управління Служби та територіальних управліннях Служби (п.8 розділу І Порядку № 384).

Підставою для виплати грошового забезпечення є наказ Служби або територіального управління Служби про призначення на посаду співробітника в Службі, територіальному управлінні Служби та встановлення розмірів посадового окладу, надбавок, доплат (п.9 розділу І Порядку №384).

Грошове забезпечення співробітникам виплачується за місцем проходження служби виключно в межах фондів оплати праці співробітників, затверджених у кошторисах Служби або територіального управління Служби на грошове забезпечення (п.10 Порядку розділу І №384).

Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що Постанова №168 у первісній редакції визначала наступне.

Абзацом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” від 28.02.2022 №168 установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників) (абз.2 п.1 Постанови №186).

Міністерству фінансів опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови (п.3 Постанови №168).

Відповідно до пункту 5 Постанови №168, ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.

Постанова №168 опублікована в офіційному виданні “Урядовий кур'єр” від 28.02.2022 № 43.

В редакції із змінами, внесеними Постановою № 793, визначено наступне.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 № 793 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168” вирішено внести зміни до Постанови №168 із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 № 754, що додаються.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 793, ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2002.

Постанова № 793 опублікована в офіційному виданні “Урядовий кур'єр” від 19.07.2022 № 156.

Відповідно до Постанови № 793:

- у пункті 1:

1) в абзаці першому слова і цифри “додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно” замінити словами і цифрами “додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць”;

2) доповнити пункт після абзацу першого новим абзацом такого змісту: “Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення.”.

У зв'язку з цим абзаци другий - шостий вважати відповідно абзацами третім - сьомим;

- доповнено постанову пунктом 2-1 такого змісту:

“2-1. Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.”.

Колегія суддів апеляційної інстанції, надаючи оцінку даним правовідносинам, зазначає, що статтею 1 Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан, який подовжений на теперішній час.

Таким чином, на дату розгляду справи воєнний стан в Україні продовжує свою дію.

Статтею 4 Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 № 64/2022 вирішено Кабінету Міністрів України невідкладно:

- ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні;

- забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

При цьому, постанова №168, прийнята Кабінетом Міністрів України на виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 “Про введення воєнного стану в Україні” та № 69 “Про загальну мобілізацію”, набрала чинності з 28.02.2022 та згідно із пунктом 5 застосовується з 24.02.2022.

Пунктом 1 Постанови № 168 в первісній редакції, зокрема, установлено, що на період дії воєнного стану співробітникам Служби судової охорони виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно.

Із змінами, внесеними Постановою № 793, пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що на період дії воєнного стану співробітникам Служби судової охорони виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач з 10.09.2020 р. є співробітником територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області, додаткова винагорода, передбачена Постановою №186 позивачу не нараховувалась, не виплачувалась, наказ щодо встановлення або виплати такої додаткової винагороди не приймався.

У відповідності до вищенаведених норм, у позивача, як співробітника Служби судової охорони, з 24.02.2022 виникло право на отримання додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень щомісячно.

Постанова № 168 зазнавала змін, зокрема внесених постановами № 217 від 07.03.2022, №350 від 22.03.2022, № 400 від 01.04.2022, № 754 від 01.07.2022, № 793 від 07.07.2022, №1066 від 27.09.2022, № 1146 від 08.10.2022.

Вирішальним у заявленому спорі є надання оцінки можливості ретроспективної дії Постанови № 793, зокрема вказаною постановою у пункті 1 Постанови № 168 в абзаці першому слова і цифри "додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно" замінено словами і цифрами "додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць". Крім того, доповнено постанову пунктом 2-1 такого змісту:

"2-1. Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.".

При цьому, пунктом 2 Постанови № 793 передбачено, що ця постанова застосовується з 24.02.2022, коли як набрала чинності 19.07.2022 з дня її опублікування.

З огляду на законодавчо встановлений принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України, суд зазначає, що зміни, внесені Постановою № 793 мають застосуватись у спірних правовідносинах з 19.07.2022.

Слід звернути увагу, що пунктом 2-1 Постанови №186, із внесеними змінами Постановою №793, керівникам державних органів надано повноваження визначати порядок і умови виплати додаткової винагороди, однак не її розмір.

Відповідно до пункту 9 розділу І Порядку № 384, підставою для виплати грошового забезпечення є наказ територіального управління Служби про призначення на посаду співробітника в Службі, територіальному управлінні Служби та встановлення розмірів посадового окладу, надбавок, доплат.

При цьому, пунктом 1 Постанови № 186 визначено, що виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Таким чином, відповідач не позбавлений права прийняття наказу на виконання пункту 1 Постанови №168 про встановлення позивачу додаткової винагороди на виконання такої постанови.

На думку колегії суддів апеляційної інстанції доводи відповідача про неможливість прийняття наказу є недостатніми для відмови у задоволенні позову, оскільки право позивача на отримання спірної додаткової винагороди виникло на підставі Постанови № 168, прийнятої на виконання Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX.

Частинами 1 та 2 статті 9 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” від 12.05.2015 №389-VIII встановлено, що в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невидачі наказу про призначення позивачу щомісячної винагороди та зобов'язання видати такий наказ не підлягають задоволенню, оскільки начальник Територіального управління відповідно до положення видає накази та доручення організаційно-розпорядчого характеру, які стосуються діяльності Управління, контролює їх виконання, тобто видання наказу є способом реалізації повноважень керівника, однак задоволення такої позовної вимоги самостійно не призводить до поновлення прав позивача, фактично є порядком виконання судового рішення у цій справі.

Колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що з метою належного захисту прав та інтересів позивача, є підстави для визнання бездіяльності Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” від 28.02.2022 № 168 за період з 24.02.2022 по 18.07.2022 в розмірі 30000 гривень щомісячно, а з 19.07.2022 по 31.08.2022 у розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць протиправною, та, як наслідок, зобов'язання Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, встановлену постановою Кабінету Міністрів України “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” від 28.02.2022 № 168 за період з 24.02.2022 по 18.07.2022 в розмірі 30000 гривень щомісячно, а з 19.07.2022 по 31.08.2022 у розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць.

Водночас, оскільки захисту підлягають порушені права, станом на дату вирішення спору по суті не підтверджено виплату спірної допомоги, позовні вимоги підлягають вирішенню за період до дати постановлення рішення у цій справи.

Вказані висновки відповідають правовій позиції, що зазначена в рішенням Верховного Суду у зразковій справі №260/3564/22 та Постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.09.2023 у справі №260/3564/22.

Згідно із ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

На думку колегії суддів апеляційної інстанції, вказане залишилось поза увагою суду першої інстанції, як наслідок, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що нараховування та виплату провідному спеціалісту відділу організації охорони та підтримання громадського порядку ТУ ССО у Херсонській області ОСОБА_1 , відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", додаткової винагороди необхідно здійснити в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, починаючи з 24.02.2022 року до 31.08.2022 року, відтак рішення суду першої інстанції підлягає зміні в частині обґрунтування висновків суду, що викладені в цій постанові.

Оскільки в іншій частині рішення суду першої інстанції не оскаржувалося, то в цій частині апеляційний перегляд не здійснювався, отже в іншій частині рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.

Керуючись статтями 308, 313, 311, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 року - змінити в частині обґрунтування висновків суду, що викладені в цій постанові.

Абзац 2 і 3 резолютивної частини рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 року викласти в наступній редакції.

Визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” від 28.02.2022 №168 за період з 24.02.2022 по 18.07.2022 в розмірі 30000 гривень щомісячно, а з 19.07.2022 по 31.08.2022 у розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць.

Зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, встановлену постановою Кабінету Міністрів України “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” від 28.02.2022 № 168 за період з 24.02.2022 по 18.07.2022 в розмірі 30000 гривень щомісячно, а з 19.07.2022 по 31.08.2022 у розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць.

В іншій частині рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили 24.01.2024 та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.

В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня її прийняття шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 26.01.2024.

Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова

суддя Л.А. Божко

суддя Н.А. Олефіренко