Справа № 560/19784/23
іменем України
30 січня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, в якому просить:
1. Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 підполковнику поліції, старшому оперуповноваженому управління Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області до моєї календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.
2. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 , підполковнику поліції, старшому оперуповноваженому управління Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" та пп. 4.1.6 п. 4.1 Р. 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16.12.1993 №3720-ХІІ до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 28.01.2004 до 06.11.2015 у загальній кількості 05 років 07 місяців 11 днів.
3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1 підполковнику поліції, старшому оперуповноваженому управління Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 28.01.2004 до 06.11.2015 у загальній кількості 05 років 07 місяців 11 днів та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що працює на посаді старшого оперуповноваженого управління Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області. Позивач звернувся до відповідача із рапортом, в якому просив зарахувати в календарну вислугу років наявну в нього пільгову вислугу років за період з 28.01.2004 до 06,11.2015 та до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки. Однак відповідачем було відмовлено у перерахунку вислуги років позивача із посиланням на те, що для зарахування пільгової вислуги в календарну вислугу немає правових підстав, та така вислуга буде зарахована вже при його звільненні. Позивач вважає, що наявна у нього пільгова вислуга років за період проходження служби у підрозділах оперативної служби з 28.01.2004 до 06.11.2015 , яка становить 05 років 07 місяців та 11 днів, має бути зарахована йому до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, передбачених статтею 78 розділу VII Закону №580-VIII. Просить позов задовольнити.
На адресу суду надійшов відзив на позов, відповідно до якого відповідач просив відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування заперечень зазначив, що позивач є діючим поліцейським та проходить службу на посаді старшого оперуповноваженого управління ГУНП в Хмельницькій області, що врегульовано спеціальним законодавством, а саме Законом України "Про Національну поліцію", Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженими наказом МВС України від 06.04.2016 №260, а тому посилання позивача на норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови КМУ від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" як на правову підставу для задоволення його позовних вимог є безпідставним та помилковим.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 16.11.2023 суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що ОСОБА_1 , 1982 року народження, підполковник поліції, працює на посаді старшого оперуповноваженого управління Головного управління в Хмельницькій області.
Згідно довідки Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 03.10.2023 №864/121/18-2023 ОСОБА_1 з 06.10.2003 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ України та з 07.11.2015 до теперішнього часу проходить службу в Головному управлінні Національної поліції в Хмельницькій області у наступних періодах та на наступних посадах:
- з 06.10.2003 по 21.01.2004 - курсант училища професійної підготовки працівників міліції УМВС у Львівській області;
- з 28.01.2004 по 29.12.2007 - оперуповноважений відділення карного розшуку Кам'янець-Подільського МВ УМВС України її Хмельницькій області;
- з 29.12.2007 по 19.08.2008 - оперуповноважений сектору карного розшуку Кам'янець-Подільського МВ УМВС України в Хмельницькій області;
- з 19.08.2008 по 26.07.2011 - старший оперуповноважений сектору карного розшуку Кам'янець-Подільського МВ УМВС України в Хмельницькій області;
- з 26.07.2011 по 10.02.2012 - старший оперуповноважений сектору карного розшуку Кам'янець-Подільського МВ УМВС України в Хмельницькій області;
- з 10.02.2012 по 06.11.2015 - старший оперуповноважений управління УМВС України в Хмельницькій області;
- з 07.11.2015 по 03.10.2023 - старший оперуповноважений управління ГУНП в Хмельницькій області. На вказаній посаді працює по даний час.
Позивач звернувся до керівника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області із рапортом, в якому просив зарахувати відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту З постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 Розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16.12.1993 №3720-XII до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 28.01.2004 до 03.10.2023, у загальній кількості 05 років 07 місяців 11 днів; здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" стажу служби в поліції, який дає право па встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років та падання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 28.01.2004 до 06.11.2015, у загальній кількості 05 років 07 місяців 11 днів; встановити відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" надбавку за стаж роботи в поліції із урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 28.01.2004 до 06.11.2015, у загальній кількості 05 років 07 місяців 11 днів.
Листом від 16.10.2023 №3385/121/12/02-2023 за результатами розгляду рапорту Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області повідомило, що пільгове обчислення вислуги років зараховується виключно для визначення розміру пенсії при умові призначення пенсії за вислугу років. А оскільки позивач на даний час проходить службу в Національній поліції, а пільгове зарахування вислуги років не є самостійним видом вислуги й не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги, а фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах при виході на пенсію, то здійснити перерахунок стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки із зарахуванням періоду пільгової вислуги років є неможливим.
Вважаючи протиправною відмову відповідача у зарахуванні до календарної вислуги років вислуги в пільговому обчисленні та здійснення перерахунку стажу служби в поліції і встановлення надбавки за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Спірні відносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII), який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Відповідно до частини другої статті 78 Закону №580-VIII до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Частиною третьою статті 78 Закону №580-VIII встановлено, що під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України (частина четверта статті 78 Закону №580-VIII).
Згідно із частиною третьою статті 93 Закону №580-VIII за кожний повний календарний рік служби в поліції після досягнення п'ятирічного стажу служби поліцейському надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як п'ятнадцять календарних днів.
Кабінетом Міністрів України 11.11.2015 прийнято постанову №988, яка набрала чинності 02.12.2015, та пунктом 5 якої визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до цієї постанови.
При цьому, пунктом 7 постанови №988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.
Такий порядок було затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських" (далі - Порядок №260) відповідно до статті 94 Закону №580-VIII, Постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, який набрав чинності 27.05.2016.
Пунктом 3 розділу ІІ Порядку №260 визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно додатком 11 до постанови №988.
До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону №580-VIII.
Проаналізувавши вищевказані норми права, Верховний Суд у справі №320/12166/20 констатував, що питання обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки врегульовано положеннями частини другої статті 78 Закону №580-VIII і положення пунктів 1, 3 Постанови №393 не регулюють цих питань.
Верховний Суд підкреслив, що "Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" було затверджено Кабінетом Міністрів України постановою №393 на виконання вимог Закону №2262-XII.
Своєю чергою, згідно преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Статтею 12 Закону №2262-ХІІ встановлені умови призначення пенсії за вислугу років, однією з яких в є наявність певної вислуги років.
Стаття 17-1 Закону №2262-XII передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пункт 1 Постанови №393 визначає види служби, які зараховуються до вислуги років для призначення відповідно до Закону №2262-XII пенсій за вислугу років особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
При цьому, за висновком Верховного Суду у справі №320/12166/20, Постанова №393 не є нормативним актом в розумінні частини четвертої статті 78 Закону №580-VIII, який визначає правила обчислення вислуги років для встановлення надбавки за вислугу років та тривалості додаткової оплачуваної відпустки під час проходження служби в поліції, як на тому наполягає позивач, оскільки вона прийнята на виконання Закону №2262-XII, а її положення визначають виключно умови призначення пенсій за вислугу років та порядок обчислення вислуги років для її призначення.
Варто також зауважити, що у схожих за змістом правовідносинах за позовами працюючих поліцейських із вимогами про зарахування на підставі пункту 2 Постанови №393 часу навчання у вищому навчальному закладі при обчисленні стажу служби в поліції для цілей встановлення надбавки за вислугу років та тривалості додаткової оплачуваної відпустки, Верховним Судом сформовано висновок щодо доцільності застосування вказаних положень при вирішенні питання щодо обчислення означеного стажу, визначеного частиною другою статті 78 Закону №580-VIII, згідно якого положення пункту 2 цієї Постанови застосуванню не підлягають, оскільки вони можуть бути застосовані для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років (постанови від 19.11.2019 у справі №520/903/19, від 31.03.2020 у справі №520/2067/19, від 22.07.2020 у справі №520/5960/19, від 13.08.2020 у справі №820/6656/16 та від 15.12.2021 у справі №520/11545/19).
При цьому, суд вважає безпідставним посилання позивача на необхідність врахування при вирішенні спірних правовідносин позиції Верховного Суду, викладені у постановах від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а та від 14.04.2021 у справі №480/4241/18, оскільки у цих справах та у справі, що розглядається правовідносини не є подібними. Визначальним у цьому випадку є змістовний критерій. Так, у вказаних справах предмет спору стосувався права особи на пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, враховуючи наявність пільгового стажу, який вираховується відповідно до підзаконного нормативно-правового акту (Постанова №393). Ця позиція поширюється як на працюючих поліцейських для цілей обрахунку вислуги років, яка дає право на призначення пенсії згідно Закону №2262-XII, враховуючи пільгове нарахування стажу, так і на звільнених зі служби в поліції з цією ж метою.
Натомість у цій справі спірне питання пов'язано із зарахуванням до стажу служби в поліції вислуги років на пільгових умовах працюючому поліцейському, який продовжує службу в поліції, для цілей встановлення йому надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, передбачених статтею 78 Закону №580-VIII, а тому висновки Верховного Суду, викладені у вищенаведених постановах не є релевантними до обставин цієї справи.
З матеріалів справи встановлено, що позивач продовжує проходження служби в поліції, а відповідач фактично не заперечує можливість зарахування періоду проходження ОСОБА_1 служби на посадах за період з 28.01.2004 по 06.11.2015 в пільговому обчисленні до вислуги років у разі такої необхідності, а саме для призначення пенсії поліцейському.
Зі змісту листа від 16.10.2023 №3385/121/12/02-2023 слідує, що відповідач роз'яснив позивачу про відсутність правових підстав для зарахування наявної у нього пільгової вислуги років в календарну вислугу, яка дає право на призначення пенсії, саме під час проходження ним служби в поліції для цілей застосування статті 78 Закону №580-VIII та також зазначено, що спірні періоди роботи будуть зараховані до вислуги років позивача у пільговому обчисленні при звільненні зі служби в поліції за наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії.
В свою чергу у рапорті від 05.10.2023, відповідь на який надавалася вказаним вище листом, позивач не просив зарахувати в календарну вислугу років періоди служби з 28.01.2004 по 06.11.2015 в пільговому обчисленні саме для призначення позивачу пенсії за вислугу років.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідь надана листом від 16.10.2023 є по своїй суті роз'ясненням щодо підстав та моменту виникнення у позивача права на включення цієї вислуги років на пільгових умовах до календарної вислуги, а отже лист від 16.10.2023, з яким висловлює незгоду позивач, не є рішенням суб'єкта владних повноважень, яким відмовлено у вирішенні цього питання.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 28.02.2023 у справі №260/7359/21.
За вказаних обставин суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позову.
Враховуючи приписи статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 30 січня 2024 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)
Головуючий суддя В.В. Матущак