Справа № 466/5246/23
Провадження № 2/466/1592/23
26 грудня 2023 року м.Львів
Шевченківський районний суд м. Львова
у складі: головуючого судді Невойта П.С.,
секретарів с/з Репети К.М., Климочко С.М.,
справа № 466/5246/23
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Шевченківського районного суду м.Львова в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про визнання неправомірними дій,
за участі представника позивача адвоката Федорович Н.,
представників відповідача адвокатів Куцика В.В., Самсонюк Ю.С.,
23.05.2023 ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 звернулася до суду з позовною заявою до акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», код ЄДРПОУ 03349039, юридична адреса: м. Львів, вул. Золота, 42 та просить суд визнати неправомірними дії акціонерного товариства «Оперотор газорозподільної системи «Львівгаз» щодо нарахування об'єму та обсягу природнього газу його вартості, відшкодування вартості експертизи лічильника газу, відшкодування вартості робіт з заміни лічильника газу, здійснення на підставі рішення центральної комісії по розгляду актів про порушення №LV004124 від 31.03.2023 щодо споживача ОСОБА_1 особовий рахунок НОМЕР_2 за буд. АДРЕСА_1 та вирішення питання судових витрат.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що вона є власником будинку за адресою: АДРЕСА_1 . За цією адресою вона отримує послуги з доставки природного газу.
31.03.2023 року працівниками АТ «Львівгаз» проведено перевірку ЗВТ та складено Акт про порушення №LV004124, яким встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, пофарбований корпус ПЛГ.
Лічильник скеровано на експертизу.
13.04.2023 року складено Акт №855 експертизи ЗВТ та/або пломби, відповідно до якого експертизою встановлено втручання в роботу ЗВТ.
01.05.2023 року за результатами засідання комісії АТ «Львівгаз» прийнято рішення про задоволення Акту про порушення №LV004124 від 31.03.2023 року та складено Акт-розрахунок не облікованого об'єму та обсягу природного газу, відповідно до якого позивачу донараховано 9529, 890 куб. м природного газу на суму 70 711,76 грн.
Оскільки АТ «Львівгаз» допустило описку в акті - розрахунку, в поданих 15.12.2023 р. суду додаткових поясненнях /а.с.141-143/ надали власний уточнений розрахунок відповідно до якого позивачу донараховано 3322, 66 куб. м природного газу на суму 24 654, 13 грн. за період з 16.02.2023 року по 31.03.2023 року.
Позивач покликається на те, що відповідачем порушено порядок складення Акту про порушення, не доведено її втручання в роботу ЗВТ, у зв'язку із чим звернулася до суду.
Ухвалою від 26.05.2023 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
14.06.2023 позивач на виконання вимог ухвали від 26.05.2023 недоліки усунула.
14.07.2023 представник відповідача подав письмовий відзив на позовну заяву.
Ухвалою від 27.07.2023 року справу призначено до судового розгляду.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, давши оцінку належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, застосовуючи до визначених правовідносин норми матеріального та процесуального права, суд приходить до такого.
Згідно ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, шляхом передбаченими ст. 16 ЦК України способами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем послуг з розподілу природного газу, які АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» надає за адресою: АДРЕСА_1 , на її ім'я відкрито особовий рахунок № НОМЕР_3 .
Правовідносини, що склалися між сторонами регулюються Кодексом газорозподільних систем (далі Кодекс ГРМ), затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494.
31.03.2023 року працівниками АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» за адресою м. Львів-Винники, вул. Грушевського, 5-В складено Акт про порушення №LV004124, яким зафіксовано несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме вказано, пофарбований корпус ПЛГ. ОСОБА_1 відмовилась від підпису та ознайомлення з вказаним актом /а.с.47/.
Також, 31.03.2023 року було складено Протокл щодо направлення ЗВТ та /або пломби на експертизу №001019, відповідно до якого лічильник газу типу METRIX G-4, зав.№086634, рік випуску 1995 з показами 66 053,784 куб.м., дата проведення повірки відсутня, який встановлено за адресою: АДРЕСА_1 направлено на експертизу в Сервісний центр ПАТ «Львівгаз». Вказаний лічильник демонтувався та замість нього встановлено інший /а.с. 61/.
Підпунктом 5 пункту 7 розділу 9 розділу X Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного вузла обліку природного газу (далі ВОГ) чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Згідно із підпунктом 3 пунктом 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно до п. 4 розділу 1 глави 1 Кодексу ГРМ несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Зі змісту наведеного визначення вбачається, що для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме: 1) дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку; 2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації); 3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу).
При цьому, тільки наявність всіх трьох складових правопорушення дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24 жовтня 2018 року по справі № 914/2384/17.
Отже для підтвердження правомірності здійснення нарахування необлікованого об'єму природного газу необхідно довести наявність факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) споживача.
Позивач покликається на те, що у відповідача відсутній Акт про пломбування або інший документ, який оформляється в разі встановлення пломби, а тому вважає, що відповідачем неправомірно складено Акт про порушення. Оцінюючи вказані покликання позивача, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до пунктів 1, 2, 4,5,6 розділу 5 глави X Кодексу ГРМ, комерційний вузол обліку (комерційний ВОГ) та його складові мають бути опломбовані пломбами з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та пломбами заводу-виробника.
Місця пломбування та реквізити пломб заводу-виробника, а також місця пломбування пломбами органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, вказуються в технічній документації (паспорті) на кожний ЗВТ або протоколі повірки, якщо така мала місце перед чи під час експлуатації ЗВТ.
Оператор ГРМ під час введення комерційного ВОГ в експлуатацію або під час його експлуатації має право встановлювати власні охоронні пломби на елементах та складових комерційного ВОГ, а також на запірній арматурі обвідних ліній, фланцевих з'єднаннях перед комерційним ВОГ та після нього, а також на інших пристроях і місцях для унеможливлення несанкціонованого втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонованого відбору природного газу.
При встановленні власних охоронних пломб, у тому числі магнітних індикаторів, Оператор ГРМ має зазначити в акті про пломбування або в іншому документі, який оформлюється при зазначених заходах, місця встановлення кожної пломби, реквізити кожної пломби, сторону, яка їх встановила, та сторону, відповідальну за їх збереження.
Відповідний акт про пломбування чи інший документ має бути підписаний уповноваженими особами, які брали участь та були присутніми при пломбуванні.
Актом про порушення №LV004124 від 31.03.2023 року зафіксовано несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме вказано, пофарбований корпус ПЛГ /а.с.47/.
Таким, чином, судом встановлено, що порушення заводської пломби та власної охоронної пломби АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» не допущено, а тому доводи позивача про неправомірне складання Акту про порушення з причин відсутності Акту про пломбування, не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду справи.
Власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.
Розпломбування та перепломбування елементів та складових комерційного ВОГ чи запірних пристроїв оформлюється відповідним актом, підписаним Оператором ГРМ.
Згідно із п.п. 1,2,8,10,11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Відповідно до пункту 1 розділу 3 глави XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до Акту №855 експертизи ЗВТ та/або пломби від 13.04.2023 року комісією АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» проведено експертизу ЗВТ тип METRIX G-4 зав. №086634, 1995 року, виг.пок. 66 053,784 куб.м, який знято відповідно до протоколу №001019 від 31.03.2023 року. Експертизою встановлено: корпус ПЛГ пофарбовано. В місці прилягання корпусу ПЛГ до корпусу лічильного механізму виявлено потертості. На захисному вкладиші та захисному покритті під кришкою лічильного механізму виявлено подряпини в напрямку до магнітної муфти. Споживання природнього газу даним ЗВТ не обліковує, що призводить до викривлення даних обліку газу. Дані пошкодження свідчать про втручання в роботу ЗВТ.
З технічної точки зору, доступ до внутрішніх елементів лічильного механізму, отриманий внаслідок введення стороннього предмету у зазор між корпусом ПЛГ та кришкою лічильного механізму, відкриває можливість безпосереднього впливу на внутрішні його елементи та зміни показів лічильника шляхом зупинки (призупинення, гальмування) магнітної муфти, тобто вплив стороннім предметом на лічильний механізм. Висновок комісії: виявлено втручання в роботу ЗВТ.
Довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №35/01021 від 13.04.2023 року встановлено, що лічильник газу тип METRIX G-4 зав.№086634, 1995 року не відповідає вимогам методики повірки по зовнішньому вигляду. ПЛГ не обліковує.
Таким чином, виявлені потертості прилягання корпусу ПЛГ до корпусу лічильного механізму та подряпини в напрямку до магнітної муфти на захисному вкладиші та захисному покритті під кришкою лічильного механізму призвело до викривлення даних обліку газу, споживання природнього газу даним ЗВТ не обліковувалось.
Окрім цього доступ до внутрішніх елементів лічильного механізму, отриманий внаслідок введення стороннього предмету у зазор між корпусом ПЛГ та кришкою лічильного механізму, відкриває можливість безпосереднього впливу на внутрішні його елементи та зміни показів лічильника шляхом зупинки (призупинення, гальмування) магнітної муфти, тобто вплив стороннім предметом на лічильний механізм є самостійними видами порушення та не потребують підтвердження факту втручання в роботу вузла обліку чи доказування факту здійснення неправильного обліку або відсутності обліку спожитого газу лічильника.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги те, що за збереження та цілісність вузла обліку природного газу, як і за цілісність пломб, має відповідати саме позивач, як власник ВОГ, суд приходить до висновку, що Акт про порушення №LV004124 від 31.03.2023 року, та, відповідно рішення комісії АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» з розгляду Актів про порушення від 01.05.2023 року, яке оформлене протоколом №38/05-Н від 01.05.2023 року складений у відповідності до законодавства.
Посилання позивача на інші порушення норм, що регулюють процедуру та порядок складення Акту про порушення, демонтаж, упакування та доставку ЗВТ для проведення експертизи, не знайшли свого підтвердження в процесі розгляду справи, а доводи позивача про порушення такого порядку зводяться лише до припущень та нічим не підтверджуються. Крім цього, слід зазначити, що дані обставини жодним чином не впливають на результати проведеної відповідачем експертизи та не спростовують висновки, що встановлені за результатом такої експертизи ЗВТ, який було демонтовано в помешканні позивачки.
АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» складено Акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 09.05.2023 року, яким визначено обсяг донарахованого природного газу за особовим рахунком споживача НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_1 у розмірі 9529, 890 м.куб, та визначено до сплати суму у розмірі 70 711,76 грн. Розрахунок проведено за період з 16.02.2023 року по 31.03.2023 року.
Оскільки АТ «Львівгаз» допустило описку в акті - розрахунку щодо кількості осіб, які проживають в будинку та періоду, в поданих 15.12.2023 р. суду додаткових поясненнях /а.с.141-143/ надали власний уточнений розрахунок відповідно до якого позивачу донараховано 3322, 66 куб. м природного газу на суму 24 654, 13 грн. за період з 16.02.2023 року по 31.03.2023 року.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суді, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо надання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (Проніна проти України, № 63566/00 § 23, ЄСПЛ від 18 липня 2006 року).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про підставність рішення комісії Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» з розгляду Актів про порушення від 01.05.2023 року, яке оформлене протоколом №38/05-Н від 01.05.2023 року щодо задоволення Акту про порушення №LV004124 від 31.03.2023 року, у зв'язку із чим, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити.
У відповідності до ст.141 ЦПК України судові витрати залишити за позивачем.
Керуючись ст. 3, 12, 13, 77, 81, 141, 259, 263-266, 268 ЦПК України, суд, -
у задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання неправомірними дії акціонерного товариства «Оперотор газорозподільної системи «Львівгаз» щодо нарахування об'єму та обсягу природнього газу його вартості, відшкодування вартості експертизи лічильника газу, відшкодування вартості робіт з заміни лічильника газу на підставі рішення центральної комісії по розгляду актів про порушення №LV004124 від 31.03.2023 - відмовити повністю.
Рішення може бути повністю або частково оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», код ЄДРПОУ 03349039, юридична адреса: м. Львів, вул. Золота, 42
Повний текст рішення виготовлений 10.01.2024 року.
Суддя П. С. Невойт