Єд. унік. № 243/648/24
Провадження № 3/243/599/2024
Іменем України
30 січня 2024 року м. Слов'янськ
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Дюміна Н.О., розглянувши матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: відомості відсутні, громадянина України, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 17219 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
17.01.2024 року приблизно о 18-00 год. солдат ОСОБА_1 перебуваючи на блок-посту « ІНФОРМАЦІЯ_3 » поблизу АДРЕСА_2, намагався провести із собою боєприпаси 5 набоїв 5,45 мм., 2 набої 7,62 мм., 3 запали до гранати УЗРГМ, 1 корпус гранати Ф-1 до м. Харків, вказані боєприпаси отримав заступаючи на позиції підрозділу в/ч НОМЕР_1 , чим допустив порушення правил поводження зі зброєю в умовах особливого періоду, та чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 17219 КУпАП.
ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, проте не використав свого права на безпосередню участь у судовому засіданні, в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи без його участі, зі змісту якої вбачається, що він провину визнав, просив суворо не карати.
За таких обставин та з урахування ч. 2 ст. 277 КУпАП відповідно до якої, справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 17219 КУпАП розглядаються протягом доби, суддя приходить до переконання про можливість розгляду справи про адміністративне правопорушення у відсутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Відповідальність за ч. 2 ст. 17219 КУпАП настає у разі порушення правил поводження із зброєю, а також боєприпасами, вибуховими, іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення, а також з радіоактивними матеріалами - вчинені особою в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє по цей час.
Відповідно до ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджених Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України», кожен військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, беззастережно виконувати накази командирів (начальників), знати та виконувати свої службові обов'язки, що визначають обсяг завдань доручених йому за посадою.
Провина ОСОБА_1 повністю доведена та підтверджується матеріалами справи, а саме:
? протоколом серії ДНК-2 № 369 від 17.01.2024 року, відповідно до якого 17.01.2024 року приблизно о 18-00 год. солдат ОСОБА_1 перебуваючи на блок-посту « ІНФОРМАЦІЯ_3 » поблизу АДРЕСА_2, намагався провести із собою боєприпаси 5 набоїв 5,45 мм., 2 набої 7,62 мм., 3 запали до гранати УЗРГМ, 1 корпус гранати Ф-1 до м. Харків, вказані боєприпаси отримав заступаючи на позиції підрозділу в/ч НОМЕР_1 , чим допустив порушення правил поводження зі зброєю в умовах особливого періоду, та чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 17219 КУпАП, ОСОБА_1 власноруч в протоколі зазначив, що свою провину визнає повністю, вказані боєприпаси забув викласти коли виїжджав з розташування в/ч, що підтвердив своїм підписом;
? поясненнями ОСОБА_1 від 17.01.2024, який пояснив, що 03.06.2023 був призваний на військову службу до лав ЗСУ, на даний час проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . Так, 17.01.2024 близько 18-00 год. рухаючись з м. Дружківка до м. Харкова на вихідні до дочки на день народження, на блок-посту поблизу с. Долина був зупинений представниками ВСП. Під час перевірки в нього було виявлено УЗРГМ 35-87 354, УЗРГМ- 2 80-83, УЗРГМ 164-88, корпус до гранати № 406 8-87 Т, 5 набоїв 5,45 мм., та 2 набої 7,62 мм. Вказані боєприпаси він отримав коли заступив на позиції, однак їдучі додому забув їх викласти. Свою провину визнає та просить найменшої міри покарання;
? рапортом начальника групи взводу Охорони та патрульно-постової служби роти О та ППС Військової служби правопорядку ІНФОРМАЦІЯ_4 сержанта ОСОБА_2 від 17.01.2024, згідно якого, 17.01.2024 він здійснював службу у добовому наряді на блок посту Національної поліції «Стела-Долина» на автошляху Київ-Довжанське, межа Донецької та Харківської області. Так, близько о 17-25 год. на блокпост заїхав рейсовий автобус, який рухався в напрямку до м. Харків, в салоні автобусу в якості пасажира знаходився військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_1 , стрілець 1 взводу 6 роти 2-го стрілецького батальну. При слідкуванні з ним, під час перевірки документів та з'ясування законних підстав на пересування, на запитання чи має солдат ОСОБА_1 при собі боєприпаси від відповів стверджено, що забув виложити із особистих речей, які знаходяться в рюкзаку, а саме: корпус гранати Ф-1, УЗРГМ , набої до автомата - 5,45 4 шт., 7,62 мм. -2 шт. Після чого ним було повідомлено ТВК м. Слов'янськ в телефонному режимі;
? копією книги видачі зброї та боєприпасів 6 стрілецької роти 2 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 , згідно якого, 28.12.2023 солдат ОСОБА_1 під підпис отримав: ручну гранату, 2 запала УЗРГМ, набої 7,62х39 - 4., набої 5,45х39 - 2., набої 7,62х54 - 1 шт.;
? розпискою від 17.01.2024, згідно якої командир шостої стрілецької роти другого стрілецького батальйону 930 мБр НОМЕР_1 отримав від співробітників поліції набої: 7,62х39 - 4 од., набої 5,45х39 - 2 шт., набої 7,62х54 - 1 од., РГ Ф1 1 комплект, запал УЗГМ - 2 шт.;
? військовим квитком серії НОМЕР_2 , з якого вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є військовослужбовцем та перебуває в складі військової частин НОМЕР_1 .
За таких обставин, оцінивши наведені докази в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 17219 КУпАП, та доведеність його вини.
Обставинами, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, є повне визнання вини.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.
При обранні міри адміністративного стягнення, враховуючи обставини вчиненого правопорушення, особу порушника, а саме те, що він є працездатним, ступінь його вини, майновий стан, приходжу до переконання про можливість накладення адміністративного стягнення у межах санкції ч. 2 ст. 17219 КУпАП, а саме штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (у сумі 17000 грн.). Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для його виправлення та попередження нових правопорушень.
Окрім того, в порядку ст. 401 КУпАП з правопорушника ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ч. 2 ст. 17219, ст. ст. 401, 283, 284 КУпАП України, суд -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: відомості відсутні, винним в скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 17219 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.), який перерахувати на р/р:UA488999980313020106000005658, отримувач коштів: Донецьке ГУК/Слов'янська МТГ/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37967785, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: відомості відсутні, на користь держави на рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір у розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять грн. 60 коп.).
Скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання - 3 (три) місяці.
Суддя Н.О. Дюміна