Ухвала від 24.01.2024 по справі 757/3493/24-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/3493/24-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2024 року м. Київ

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4

підозрюваної ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно

підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Бердичів, Житомирської області, громадянки України, одруженої, на утриманні якої знаходиться двоє неповнолітніх дітей, проживаючої: АДРЕСА_1 , зареєстрованої: АДРЕСА_2 ,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку домашнього арешту відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що Слідчими Третього слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, за процесуального керівництва Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону здійснюється досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022100000000355 від 12.07.2022 за підозрою ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України та ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України та за фактами вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2, 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1, ч. 4 ст. 426, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 369-2 КК України.

Досудовим розслідуванням установлено, що Вимогами ст. ст. 17, 65, 68 Конституції України визначено, що оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», в Україні введено воєнний стан з 05 год 30 хв 24.02.2022, який в подальшому продовжено до 15.11.2023.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно з абзацем 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Абзацем 16 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації інші військовозобов'язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.

Відповідно до п. 1 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 154 від 23.02.2022 (далі - Положення), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з п. 8 Положення, завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 11 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, серед іншого: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань призову громадян на строкову військову службу, службу у військовому резерві, надання відстрочки або звільнення їх від призову на строкову військову службу, службу у військовому резерві; сприяють організації призовними комісіями проведення медичного огляду, обстеження та лікування призовників; здійснюють формування команд призовників для організованого їх відправлення на збірний пункт територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя; організовують з визначеною періодичністю проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

Відповідно до п. 14 Положення, керівник районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідає за: військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; мобілізаційну готовність територіального центру комплектування та соціальної підтримки; своєчасне та повне виконання завдань, покладених на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки; здійснення заходів оповіщення та призову громадян на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву) та на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, відповідно до порядку мобілізаційного розгортання, визначеного Міноборони та Генеральним штабом Збройних Сил, а також на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Згідно п. 15 Положення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний: забезпечувати виконання особовим складом територіального центру комплектування та соціальної підтримки поставлених перед ним завдань; організовувати взаємодію територіального центру комплектування та соціальної підтримки з місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, іншими державними органами, а також органами військового управління та військовими частинами, які розміщені на території відповідальності територіального центру комплектування та соціальної підтримки; організовувати ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, обліку транспортних засобів, що підлягають передачі Збройним Силам та іншим військовим формуванням під час мобілізації та у воєнний час; організовувати розроблення та уточнення плану проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів на відповідній території; забезпечувати разом з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування виконання плану проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів на відповідній території; брати участь у роботі комісії з питань приписки (призовній комісії); брати участь відповідно до своїх повноважень у здійсненні на відповідній території заходів правового режиму воєнного стану; здійснювати контроль за веденням персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронюванням військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час в місцевих держадміністраціях, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки); керувати роботою територіального центру комплектування та соціальної підтримки; здійснювати контроль за правомірністю видачі громадянам військово-облікових документів, посвідчень та інших документів.

Відповідно до пункту 2-6 «Правил перетинання державного кордону громадянами України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57, у разі введення на території України воєнного стану право на перетин державного кордону, мають військовозобов'язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно з роз'ясненням Державної прикордонної служби України від 04.08.2022, виходячи з положень п. 2-6 Правил та абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» виїзд за межі України дозволено особам, які зняті з військового обліку на підставі рішення ВЛК про непридатність до військової служби із виключенням з військового обліку.

Відповідно до пункту 1.2 Розділу І, Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджену наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, військово-лікарська експертиза - це медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України.

Відповідно до п. 2.1. підрозділу 2 розділу ІІ «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 року (далі - Положення про ВЛК), організація медичного огляду призовників і допризовників покладається на районні (міські) комісії з питань приписки і районні (міські) призовні комісії, в областях - на обласні призовні комісії та призовні комісії Автономної Республіки Крим і міста Києва.

Відповідно до пункту 2.1 Розділу І Положення для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Відповідно до пункту 1.1. Розділу ІІ Положення медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Безпосередньо керує роботою медичного персоналу, що залучається для медичного огляду призовників, лікар - член призовної комісії (комісії з питань приписки), який призначається з числа найбільш кваліфікованих лікарів-спеціалістів та має необхідні знання і досвід у галузі військово-лікарської експертизи. Кандидатура лікаря - члена районної призовної комісії (комісії з питань приписки) погоджується з лікарем - членом обласної призовної комісії (начальником медичного відділення тимчасового штату обласного збірного пункту).

Згідно п. 2.3. указаного підрозділу, до початку роботи комісії з питань приписки, призовної комісії лікар - член призовної комісії (комісії з питань приписки): перевіряє придатність приміщень для роботи лікарів, наявність необхідного обладнання та оснащення, вказаного у Переліку інструментарію, медичного та господарського майна, необхідного для оснащення кабінетів для проведення медичного огляду призовників; уточнює місце, час та порядок направлення призовників на додаткове обстеження, лікування та консультацію в необхідних випадках; проводить інструктивне заняття з медичним персоналом, звертаючи увагу на правильність та об'єктивність огляду і визначення придатності призовників до військової служби; роз'яснює лікарям на конкретних прикладах, як слід вивчати медичні документи, особові справи призовників, оформлювати облікову карту та Висновок лікаря. На заняттях вивчаються вимоги Положення, накази та директиви в тій частині, що стосується медичного огляду призовників. Особлива увага звертається на знання та точне виконання лікарями методики обстеження. Підлягають детальному розбору виявлені раніше недоліки в оглядах призовників (порушення методики дослідження, невірні висновки лікарів, випадки повернення призовників із збірного пункту та дострокового звільнення, неправильно призваних за станом здоров'я тощо); напередодні кожного дня роботи спільно з лікарями вивчає документи призовників, які викликаються для медичного огляду, знайомиться з додатковими вимогами до стану здоров'я призовників у ті роди військ та команди, у які вони будуть відбиратися на комісії; доповідає голові призовної комісії (комісії з питань приписки) про недоліки в підготовці до роботи з огляду призовників та вживає заходів для своєчасного усунення недоліків.

У період роботи призовної комісії (комісії з питань приписки) лікар - член призовної комісії: організовує огляд призовників; забезпечує консультації лікарів; перевіряє якість записів лікарів в облікових картках призовників, висновок лікаря-спеціаліста та робить висновок про придатність призовника до військової служби, придатність до військової служби в конкретних родах військ, навчання, служби за певною військовою спеціальністю, про потребу в наданні відстрочки від призову за станом здоров'я або проведенні додаткових обстежень; щоденно перевіряє правильність медичних записів у книзі протоколів призовної комісії, звертаючи особливу увагу на обґрунтованість діагнозу;перевіряє об'єктивність направлення призовників на додаткове обстеження та лікування; аналізує результати огляду призовників; після закінчення роботи призовної комісії (комісії з питань приписки) бере участь у складанні звіту про результати медичного огляду призовників.

Відповідно до п. 2.5. зазначеного підрозділу, перед медичним оглядом усім призовникам проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), антиген до вірусу гепатиту "В" (HBsAg), антитіла до вірусу гепатиту "С" (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться флюорографічне обстеження органів грудної клітки, профілактичні щеплення у відповідності з календарем профілактичних щеплень, електрокардіографічне дослідження. Здійснюється вивчення медичних документів з поліклінік та лікувальних закладів за місцем проживання та перебування на обліку (медичної карти амбулаторного хворого, виписки з медичної карти від дільничного лікаря, лікаря-педіатра дільничного, виписних епікризів, даних диспансерного обстеження та лікарського спостереження, результатів попередніх медичних оглядів, інших документів, що характеризують стан здоров'я). Інші дослідження проводяться за показаннями.

Відповідно до пункту 2.6.1 Положення до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, у тому числі ВЛК територіального центру комплектування (далі - ВЛК ТЦК). Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, окуліста, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з середньою медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

Відповідно до додатку 14 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, на військовозобов'язаних що проходять медичний огляд складається картка обстеження та медичного огляду військово-лікарської комісії.

Відповідно до п. п. 3.1., 3.2., 3.3. підрозділу 3 Положення про ВЛК медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів. Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.

Військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.

Відповідно до пункту 3.4. підрозділу 3 Положення про ВЛК, перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки, загальний аналіз крові, визначаються група крові та резус-належність (особам, у яких немає відповідної відмітки у військовому квитку), ЕКГ, дослідження сечі. Особам, яким більше 40 років, обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор.

Згідно пункту 3.5. підрозділу 3 розділу ІІ Положення про ВЛК, до початку огляду військовий комісаріат на всіх військовозобов'язаних отримує дані із психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів, наркологічних закладів (на тих, що перебувають на обліку у вказаних диспансерах, закладах, - витяг з історії хвороби), на осіб, що визнані інвалідами, - дані з органів соціального забезпечення, також медичну картку амбулаторного хворого (облікова форма МОЗ України № 025) з поліклінік та медико-санітарних частин за місцем проживання, роботи або навчання.

Зазначені документи з відомостями із вищевказаних диспансерів (закладів), а на офіцерів і прапорщиків (мічманів) запасу також особові справи, військовий комісаріат до початку огляду подає для вивчення у ВЛК.

Відповідно до пункту 3.6. підрозділу 3 розділу ІІ Положення про ВЛК, картка обстеження та медичного огляду на солдатів, матросів, сержантів і старшин зберігається у військовому комісаріаті до чергового огляду, а на офіцерів, прапорщиків (мічманів) у їх особових справах - постійно.

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Згідно з п. 1 Порядку виготовлення, видачі та знищення тимчасового посвідчення військовозобов'язаного (далі - Порядок), затверджений наказом Міністерства оборони України 21.11.2017 № 610, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного (далі - тимчасове посвідчення) є документом, що посвідчує особу військовозобов'язаного, який перебуває у запасі осіб офіцерського складу або осіб рядового, сержантського і старшинського складу (далі - військовозобов'язаний), та визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.

Відповідно до абз. 4 п. 2 та п. 6 Порядку тимчасове посвідчення видається військовозобов'язаним, які визнані призовними комісіями непридатними в мирний час, обмежено придатними у воєнний час до військової служби за станом здоров'я (до підтвердження цього рішення під час повторного медичного огляду).

Пункт 6 Порядку регламентує, що видача і знищення тимчасових посвідчень проводяться у порядку, встановленому для військових квитків, що визначається Міністерством оборони України.

Згідно з п. 2 Порядку видачі, зберігання та знищення військових квитків осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженого наказом Міністерства оборони України 10.04.2017 № 206, районні (міські) військові комісаріати видають військові квитки під час призову або прийняття громадян на військову службу, зарахування в запас, зарахування до військового навчального закладу, звільнення у запас або зняття з військового обліку за станом здоров'я, поновлення військового квитка у разі його втрати або пошкодження.

Однак, ОСОБА_5 була залучена до злочинної організації за наступних обставин.

Так, ОСОБА_6 , будучи обізнаним з роботою територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, порядком проведення медичного огляду військовозобов'язаних, в силу зайняття в минулому посад начальника ІНФОРМАЦІЯ_2, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023, переслідуючи корисливі мотиви та використовуючи своє знайомство з діючими керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки на території Київської області та міста Києва та їх структурних підрозділів, вирішив в умовах воєнного стану створити злочинну організацію метою якої було сприяння за грошову винагороду військовозобов'язаним в ухиленні від призову на військову службу та незаконному перетині ними державного кордону України.

При цьому, за задумом ОСОБА_6 майбутня злочинна організація мала складатися з 2-х структурних частин, одна з яких займалася б пошуком та налагодженням зв'язків з військовозобов'язаними, які бажають за грошову винагород ухилитися від призову на військову службу за мобілізацією та виїхати за кордон, у другу ж складову частину повинні були входити безпосередньо посадові особи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також військово-лікарських комісій, які б забезпечували внесення недостовірних відомостей до відповідних офіційних документів.

Маючи на меті створення такої злочинної організації, переслідуючи корисливі мотиви, ОСОБА_6 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своєї діяльності, її наслідки та бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023, запропонував своїм рідним та добре знайомим, а саме власному сину - ОСОБА_8 , давній знайомій - ОСОБА_9 , її доньці ОСОБА_5 та чоловіку її доньки - ОСОБА_10 увійти до складу створюваної ним злочинної організації, довівши їм мотиви та мету діяльності їх злочинного об'єднання.

Отримавши згоду вказаних осіб на участь у створюваній ОСОБА_6 злочинній організації, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023, останній довів ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та ОСОБА_10 їх роль у створюваній злочинній організації.

Так, за задумом ОСОБА_6 , роль ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та ОСОБА_10 у злочинні організації полягала у здійсненні пошуку військовозобов'язаних, які бажають ухилитися від проходження військової служби та виїхати за кордон, отриманні від них грошових коштів, військово-облікових та інших особистих документів, передаванні їх ОСОБА_6 , в подальшому передавати військовозобов'язаним відповідні документи до яких посадовими особами ТЦК та СП та ВЛК вносилися завідомо недостовірні відомості про їх непридатність до військової служби, а також інструктажі таких військовозобов'язаних щодо особливостей перетину державного кордону України.

У той же час, з метою створення іншої структурної частини злочинної організації ОСОБА_6 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023, запропонував начальнику відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 увійти до складу створюваної ним злочинної організації, довівши останньому мотиви та мету діяльності їх злочинного об'єднання.

Отримавши згоду ОСОБА_7 на участь у створюваній ОСОБА_6 злочинній організації, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023, останній довів ОСОБА_7 його роль у створюваній злочинній організації, яка полягала у отриманні від ОСОБА_6 грошових коштів, військово-облікових документів, медичних та інших документів військовозобов'язаних, які бажають ухилитися від проходження військової служби та виїхати за кордон, забезпечення внесення відміток до військово-облікових документів та довідок ВЛК щодо визнання військовозобов'язаних непридатними до військової служби за станом здоров'я, та печатки ІНФОРМАЦІЯ_3 . Тоді ж, ОСОБА_6 надав завдання ОСОБА_7 схилити голову позаштатної постійно діючої ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_11 для участі в їх злочинному об'єднанні та особисто очолити цю його структурну частину.

На виконання злочинного задуму ОСОБА_7 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023, залучив ОСОБА_11 до створеної ОСОБА_6 злочинної організації довівши їй раніше узгоджену з ОСОБА_6 роль, яка полягала у внесенні ОСОБА_11 завідомо недостовірних відомостей до довідок ВЛК про встановлений діагноз та непридатність військовозобов'язаних, які підлягають призову на військову службу по мобілізації на особливий період до військової служби, без проведення огляду військовозобов'язаних, проставлення особистої печатки лікаря та передаванні вказаних документів до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

При цьому, ОСОБА_12 для учасників злочинної організації доведено інформацію, що оформлення документів на одну особу буде коштувати від 6 до 10 тис. доларів США в залежності від наявності або відсутності на особу певних медичних документів.

Незаконно отримані у такий спосіб грошові кошти підлягали розподілу ОСОБА_6 між учасниками злочинної організації відповідно до їх внеску у спільну діяльність.

Будучи організатором злочинної організації, ОСОБА_6 забезпечив підпорядкування собі усіх учасників створеної ним злочинної організації, кожен з учасників якої був зацікавленим у безумовному виконанні вказівок ОСОБА_6 з метою отримання грошової винагороди, що сприяло збереженню функціонування зв'язків та принципів взаємопідлеглості його учасників та її структурних частин при здійсненні спільної злочинної діяльності.

Таким чином, ОСОБА_6 будучи обізнаним з роботою територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, порядком проведення медичного огляду військовозобов'язаних, в силу зайняття в минулому посад начальника ІНФОРМАЦІЯ_2, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023, переслідуючи корисливі мотиви та використовуючи своє знайомство з діючими керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки на території Київської області та міста Києва та їх структурних підрозділів, створив злочинну організацію, яка складається з 2-х структурних частин, метою якої було сприяння за грошову винагороду військовозобов'язаним в ухиленні від призову на військову службу та незаконному перетині ними державного кордону України, тобто вчинення таких злочинів, при цьому одна структурна частина займалася пошуком та налагодженням зв'язків з військовозобов'язаними, які бажають за грошову винагород ухилитися від призову на військову службу за мобілізацією та виїхати за кордон, до складу якої увійшли ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та ОСОБА_10 , а інша частина забезпечувала виготовлення довідок ВЛК військовозобов'язаних без проходження ними медичного огляду у встановленому порядку, внесення відміток до військово-облікових документів та довідок ВЛК щодо визнання військовозобов'язаних непридатними до військової служби за станом здоров'я, до складу якої увійшли начальник відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 та голова позаштатної постійно діючої ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_11 .

Таким чином, ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 255 КК України - участь у злочинній організації.

Так, в межах діяльності створеної ОСОБА_6 злочинної організації, ОСОБА_5 , діючи умисно та повторно, з корисливих мотивів, з метою власного незаконного збагачення та незаконного збагачення учасників злочинної організації, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своєї діяльності, її наслідки та бажаючи їх настання, в межах діяльності створеної ним злочинної організації, будучи об'єднаним єдиним злочинним умислом з іншими співучасниками злочинної організації, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023, разом з ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , передала ОСОБА_6 військово-облікові та медичні документи на ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_19 та ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_21 та ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_22 ,

У подальшому, ОСОБА_6 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023, передав вищевказані документи ОСОБА_7 , який із ОСОБА_11 забезпечили виготовлення довідок ВЛК про непридатність до військової служби вищевказаних осіб та видачу відповідних військово-облікових документів на ім'я ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_19 та ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_21 та ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , які у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023 отримав від ОСОБА_7 та передав ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_5 та ОСОБА_10 , які в свою чергу, за грошову винагороду, передали документи вищевказаним військовозобов'язаним, посприявши вказаним особам в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації та їх в незаконному переправленні через державний кордон України.

Таким чином, за викладених вище обставин, ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, а саме:

- участі у злочинній організації, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 255 КК України;

- сприянні незаконному переправленні осіб через державний кордон України наданням засобів, вчиненого злочинною організацією щодо кількох осіб, повторно з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України.

31.10.2023 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про те, що вона підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України.

07.11.2023 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва винесено ухвалу про застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у період доби з 22:00 до 07:00, заборонивши залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , зі строком виконання до 28.11.2023 включно.

27.11.2023 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва винесено ухвалу про продовження застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у період доби з 22:00 до 07:00, заборонивши залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , зі строком виконання до 27.01.2024 включно.

Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні інкримінованого ОСОБА_5 кримінального правопорушення підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами, а саме:

- протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій від 24.12.2022, 26.12.2022, 30.12.2022, 07.01.2023, 24.01.2023, 01.03.2023, 02.03.2023, 15.03.2023;

- протоколом огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих засобів від 05.01.2023;

- протоколом огляду та повернення заздалегідь ідентифікованих засобів від 06.01.2023;

- протоколом огляду та повернення заздалегідь ідентифікованих засобів від 01.03.2023;

- протоколом затримання ОСОБА_6 від 28.02.2023;

- протоколом затримання ОСОБА_8 від 28.02.2023;

- протоколом затримання ОСОБА_6 від 31.10.2023;

- протоколом затримання ОСОБА_8 від 31.10.2023;

- протоколом затримання ОСОБА_5 від 31.10.2023;

- протоколами допиту свідка ОСОБА_32 від 17.01.2023 та від 28.02.2023, який у своїх показаннях підтверджує обставини, встановлені під час досудового розслідування;

- протоколами допитів свідків ОСОБА_33 та ОСОБА_34 від 28.02.2023 які у своїх показаннях підтверджують обставини, встановлені під час досудового розслідування та показання ОСОБА_32 ;

- висновком судової технічної експертизи документів від 09.05.2023 № СЕ-19/111-23/19752-ДД;

- висновком судової почеркознавчої експертизи від 28.04.2023 № СЕ-19/111-23/19754-ПЧ;

- іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.

Злочинні дії ОСОБА_5 кваліфіковані за 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 24.11.2023 у справі № 757/54003/23-к строк досудового розслідування продовжено до 12 місяців, тобто, до 28.02.2024.

Строк дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, застосованого до підозрюваної ОСОБА_5 закінчується 27.01.2024, однак завершити досудове розслідування до вказаного строку неможливо, адже у кримінальному провадженні необхідно виконати ряд слідчих та процесуальних дій.

В кримінальному провадженні ризики, передбачені ст. 177 КПК України, не зменшилися, підозрювана ОСОБА_5 може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей та документи, які мають істотне значення для встановлення всіх обставин кримінального правопорушення, незаконного впливати на свідків, іншого підозрюваного, у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, чи вплинути на його хід. У зв'язку з викладеним, для забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваної прокурор вважав необхідним продовжити строк дії застосованого до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту та покладених на підозрюваного обов'язків.

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, просив його задовольнити.

Підозрювана та її захисник проти задоволення клопотання заперечили, вважаючи відсутніми ризики, передбачені ст. 177 КПК України, також відсутні докази наявності таких ризиків. Просили врахувати те, що підозрювана дала викривальні покази та співпрацює з органом досудового розслідування, а тому просили змінити запобіжний захід на особисте зобов'язання.

Заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, дослідивши клопотання та долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов такого висновку.

31.10.2023 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про те, що вона підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України.

07.11.2023 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва винесено ухвалу про застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у період доби з 22:00 до 07:00, заборонивши залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , зі строком виконання до 28.11.2023 включно.

27.11.2023 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва винесено ухвалу про продовження застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у період доби з 22:00 до 07:00, заборонивши залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , зі строком виконання до 27.01.2024 включно.

Слідчий суддя вважає, що даними, зібраними в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні та долученими до клопотання, підтверджується обґрунтованість повідомленої ОСОБА_5 підозри, а саме такі дані підтверджуються:

- протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій від 24.12.2022, 26.12.2022, 30.12.2022, 07.01.2023, 24.01.2023, 01.03.2023, 02.03.2023, 15.03.2023;

- протоколом огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих засобів від 05.01.2023;

- протоколом огляду та повернення заздалегідь ідентифікованих засобів від 06.01.2023;

- протоколом огляду та повернення заздалегідь ідентифікованих засобів від 01.03.2023;

- протоколом затримання ОСОБА_6 від 28.02.2023;

- протоколом затримання ОСОБА_8 від 28.02.2023;

- протоколом затримання ОСОБА_6 від 31.10.2023;

- протоколом затримання ОСОБА_8 від 31.10.2023;

- протоколом затримання ОСОБА_5 від 31.10.2023;

- протоколами допиту свідка ОСОБА_32 від 17.01.2023 та від 28.02.2023, який у своїх показаннях підтверджує обставини, встановлені під час досудового розслідування;

- протоколами допитів свідків ОСОБА_33 та ОСОБА_34 від 28.02.2023 які у своїх показаннях підтверджують обставини, встановлені під час досудового розслідування та показання ОСОБА_32 ;

- висновком судової технічної експертизи документів від 09.05.2023 № СЕ-19/111-23/19752-ДД;

- висновком судової почеркознавчої експертизи від 28.04.2023 № СЕ-19/111-23/19754-ПЧ;

- іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.

27.11.2023 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва винесено ухвалу про продовження застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у період доби з 22:00 до 07:00, заборонивши залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , зі строком виконання до 27.01.2024 включно.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 24.11.2023 у справі № 757/54003/23-к строк досудового розслідування продовжено до 12 місяців, тобто, до 28.02.2024.

Згідно з ч. 6 ст. 181 КПК України строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.

Заслухавши пояснення прокурора, підозрювану, її захисника, дослідивши матеріали клопотання та додані в його обґрунтування копії матеріалів кримінального провадження, враховуючи, ті слідчі дії, які слід вчинити у даному кримінальному провадженні, те, що строки досудового розслідування в кримінальному провадженні продовжені, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність продовжити до 28 лютого 2024 року, строк дії запобіжного заходу та обов'язків, покладених на підозрювану, а саме:

- прибувати до слідчого, в провадженні якого перебуватиме кримінальне провадження, прокурора та суду за першим викликом;

- повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та роботи;

- не спілкуватися із свідками, експертами та іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні ( ОСОБА_8 , ОСОБА_7 та ОСОБА_11 );

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Крім того, слідчий суддя приймає до уваги те, що метою та підставами продовження запобіжного заходу та обов'язків, покладених на ОСОБА_5 є запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей та документи, які мають істотне значення для встановлення всіх обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на потерпілих, свідків, інших підозрюваних у кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Ризики, встановленні слідчим суддею при застосуванні до підозрюваної ОСОБА_5 запобіжного заходу, продовжують існувати на даний час, вони не зменшилися і перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про застосування до підозрюваного запобіжного заходу з покладенням на нього зазначених процесуальних обов'язків.

Поряд з тим, слідчий суддя, враховуючи особу підозрюваної, належну процесуальну поведінку ОСОБА_5 , те що вона дала викривальні покази та співпрацює з органом досудового розслідування, вважає за можливе скасувати такий обов'язок як не відлучатися з Київської області без дозволу слідчого, прокурора або суду.

Інші доводи сторони захисту висновків слідчого судді не спростовують.

Керуючись ст. 177-179, 181, 193, 194, 309 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваної ОСОБА_5 - задовольнити частково.

Продовжити підозрюваній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту на певний період доби, заборонивши їй залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 з 22 год. до 7 год. в межах строку досудового розслідування, тобто до 28.02.2024 року включно, та продовжити процесуальні обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, в межах строку досудового розслідування, тобто до 28.02.2024 року, а саме:

- прибувати до слідчого, в провадженні якого перебуватиме кримінальне провадження, прокурора та суду за першим викликом;

- повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та роботи;

- не спілкуватися із свідками, експертами та іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні ( ОСОБА_8 , ОСОБА_7 та ОСОБА_11 );

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Роз'яснити підозрюваній, що відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України працівники Національної поліції з метою контролю за її поведінкою, мають право з'являтися в житло, під арештом в якому вона перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов'язаних із виконанням покладених зобов'язань, використовувати електронні засоби контролю.

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого у кримінальному провадженні.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1