Ухвала від 24.01.2024 по справі 757/3484/24-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/3484/24-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2024 року м. Київ

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4

підозрюваного ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 про продовження обов'язків відносно

підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Маріуполь Донецької області, громадянина України, одруженого, на утриманні якого знаходиться неповнолітня дитина, непрацюючого, зареєстрованого та проживаючого: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку дії обов'язківвідносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Обґрунтовуючи клопотання слідчий посилається на те, що слідчими Третього слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, за процесуального керівництва Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону здійснюється досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022100000000355 від 12.07.2022 за підозрою ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України, ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України та ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України та за фактами вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2, 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 426-1, ч. 4 ст. 426, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 369-2 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що вимогами ст. ст. 17, 65, 68 Конституції України визначено, що оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», в Україні введено воєнний стан з 05 год 30 хв 24.02.2022, який в подальшому продовжено до 15.11.2023.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно з абзацем 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Абзацем 16 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації інші військовозобов'язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.

Відповідно до п. 1 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 154 від 23.02.2022 (далі - Положення), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з п. 8 Положення, завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 11 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, серед іншого:

- ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;

- беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань призову громадян на строкову військову службу, службу у військовому резерві, надання відстрочки або звільнення їх від призову на строкову військову службу, службу у військовому резерві;

- сприяють організації призовними комісіями проведення медичного огляду, обстеження та лікування призовників;

- здійснюють формування команд призовників для організованого їх відправлення на збірний пункт територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя;

- організовують з визначеною періодичністю проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів;

- оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік;

- забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

Відповідно до пункту 2-6 «Правил перетинання державного кордону громадянами України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57, у разі введення на території України воєнного стану право на перетин державного кордону, мають військовозобов'язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно з роз'ясненням Державної прикордонної служби України від 04.08.2022, виходячи з положень п. 2-6 Правил та абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» виїзд за межі України дозволено особам, які зняті з військового обліку на підставі рішення ВЛК про непридатність до військової служби із виключенням з військового обліку.

Відповідно до пункту 1.2 Розділу І, Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджену наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, військово-лікарська експертиза - це медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України.

Відповідно до п. 2.1. підрозділу 2 розділу ІІ «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 року (далі - Положення про ВЛК), організація медичного огляду призовників і допризовників покладається на районні (міські) комісії з питань приписки і районні (міські) призовні комісії, в областях - на обласні призовні комісії та призовні комісії Автономної Республіки Крим і міста Києва.

Відповідно до пункту 2.1 Розділу І Положення для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Відповідно до пункту 2.6.1 Положення до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, у тому числі ВЛК територіального центру комплектування (далі - ВЛК ТЦК). Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, окуліста, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з середньою медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

Відповідно до додатку 14 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, на військовозобов'язаних що проходять медичний огляд складається картка обстеження та медичного огляду військово-лікарської комісії.

Відповідно до п. п. 3.1., 3.2., 3.3. підрозділу 3 Положення про ВЛК медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів. Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.

Військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.

Відповідно до пункту 3.4. підрозділу 3 Положення про ВЛК, перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки, загальний аналіз крові, визначаються група крові та резус-належність (особам, у яких немає відповідної відмітки у військовому квитку), ЕКГ, дослідження сечі. Особам, яким більше 40 років, обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор.

Згідно пункту 3.5. підрозділу 3 розділу ІІ Положення про ВЛК, до початку огляду військовий комісаріат на всіх військовозобов'язаних отримує дані із психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів, наркологічних закладів (на тих, що перебувають на обліку у вказаних диспансерах, закладах, - витяг з історії хвороби), на осіб, що визнані інвалідами, - дані з органів соціального забезпечення, також медичну картку амбулаторного хворого (облікова форма МОЗ України № 025) з поліклінік та медико-санітарних частин за місцем проживання, роботи або навчання.

Зазначені документи з відомостями із вищевказаних диспансерів (закладів), а на офіцерів і прапорщиків (мічманів) запасу також особові справи, військовий комісаріат до початку огляду подає для вивчення у ВЛК.

Відповідно до пункту 3.6. підрозділу 3 розділу ІІ Положення про ВЛК, картка обстеження та медичного огляду на солдатів, матросів, сержантів і старшин зберігається у військовому комісаріаті до чергового огляду, а на офіцерів, прапорщиків (мічманів) у їх особових справах - постійно.

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Згідно з п. 1 Порядку виготовлення, видачі та знищення тимчасового посвідчення військовозобов'язаного (далі - Порядок), затверджений наказом Міністерства оборони України 21.11.2017 № 610, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного (далі - тимчасове посвідчення) є документом, що посвідчує особу військовозобов'язаного, який перебуває у запасі осіб офіцерського складу або осіб рядового, сержантського і старшинського складу (далі - військовозобов'язаний), та визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.

Відповідно до абз. 4 п. 2 та п. 6 Порядку тимчасове посвідчення видається військовозобов'язаним, які визнані призовними комісіями непридатними в мирний час, обмежено придатними у воєнний час до військової служби за станом здоров'я (до підтвердження цього рішення під час повторного медичного огляду).

Пункт 6 Порядку регламентує, що видача і знищення тимчасових посвідчень проводяться у порядку, встановленому для військових квитків, що визначається Міністерством оборони України.

Згідно з п. 2 Порядку видачі, зберігання та знищення військових квитків осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженого наказом Міністерства оборони України 10.04.2017 № 206, районні (міські) військові комісаріати видають військові квитки під час призову або прийняття громадян на військову службу, зарахування в запас, зарахування до військового навчального закладу, звільнення у запас або зняття з військового обліку за станом здоров'я, поновлення військового квитка у разі його втрати або пошкодження.

Однак, ОСОБА_5 був залучений до участі в злочинні організації за наступних обставин.

Так, ОСОБА_6 , будучи обізнаним з роботою територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, порядком проведення медичного огляду військовозобов'язаних, в силу зайняття в минулому посад начальника ІНФОРМАЦІЯ_2, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023, переслідуючи корисливі мотиви та використовуючи своє знайомство з діючими керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки на території Київської області та міста Києва та їх структурних підрозділів, вирішив в умовах воєнного стану створити злочинну організацію метою якої було сприяння за грошову винагороду військовозобов'язаним в ухиленні від призову на військову службу та незаконному перетині ними державного кордону України.

При цьому, за задумом ОСОБА_6 майбутня злочинна організація мала складатися з 2-х структурних частин, одна з яких займалася б пошуком та налагодженням зв'язків з військовозобов'язаними, які бажають за грошову винагород ухилитися від призову на військову службу за мобілізацією та виїхати за кордон, у другу ж складову частину повинні були входити безпосередньо посадові особи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також військово-лікарських комісій, які б забезпечували внесення недостовірних відомостей до відповідних офіційних документів.

Маючи на меті створення такої злочинної організації, переслідуючи корисливі мотиви, ОСОБА_6 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своєї діяльності, її наслідки та бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023, запропонував своїм рідним та добре знайомим, а саме власному сину - ОСОБА_5 , давній знайомій - ОСОБА_8 , її доньці ОСОБА_9 та чоловіку її доньки - ОСОБА_10 увійти до складу створюваної ним злочинної організації, довівши їм мотиви та мету діяльності їх злочинного об'єднання.

Отримавши згоду вказаних осіб на участь у створюваній ОСОБА_6 злочинній організації, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023, останній довів ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 їх роль у створюваній злочинній організації.

Так, за задумом ОСОБА_6 , роль ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 у злочинні організації полягала у здійсненні пошуку військовозобов'язаних, які бажають ухилитися від проходження військової служби та виїхати за кордон, отриманні від них грошових коштів, військово-облікових та інших особистих документів, передаванні їх ОСОБА_6 , в подальшому передавати військовозобов'язаним відповідні документи до яких посадовими особами ТЦК та СП та ВЛК вносилися завідомо недостовірні відомості про їх непридатність до військової служби, а також інструктажі таких військовозобов'язаних щодо особливостей перетину державного кордону України.

У той же час, з метою створення іншої структурної частини злочинної організації ОСОБА_6 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023, запропонував начальнику відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 увійти до складу створюваної ним злочинної організації, довівши останньому мотиви та мету діяльності їх злочинного об'єднання.

Отримавши згоду ОСОБА_7 на участь у створюваній ОСОБА_6 злочинній організації, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023, останній довів ОСОБА_7 його роль у створюваній злочинній організації, яка полягала у отриманні від ОСОБА_6 грошових коштів, військово-облікових документів, медичних та інших документів військовозобов'язаних, які бажають ухилитися від проходження військової служби та виїхати за кордон, забезпечення внесення відміток до військово-облікових документів та довідок ВЛК щодо визнання військовозобов'язаних непридатними до військової служби за станом здоров'я, та печатки ІНФОРМАЦІЯ_3 . Тоді ж, ОСОБА_6 надав завдання ОСОБА_7 схилити голову позаштатної постійно діючої ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_11 для участі в їх злочинному об'єднанні та особисто очолити цю його структурну частину.

На виконання злочинного задуму ОСОБА_7 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023, залучив ОСОБА_11 до створеної ОСОБА_6 злочинної організації довівши їй раніше узгоджену з ОСОБА_6 роль, яка полягала у внесенні ОСОБА_11 завідомо недостовірних відомостей до довідок ВЛК про встановлений діагноз та непридатність військовозобов'язаних, які підлягають призову на військову службу по мобілізації на особливий період до військової служби, без проведення огляду військовозобов'язаних, проставлення особистої печатки лікаря та передаванні вказаних документів до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

При цьому, ОСОБА_12 для учасників злочинної організації доведено інформацію, що оформлення документів на одну особу буде коштувати від 6 до 10 тис. доларів США в залежності від наявності або відсутності на особу певних медичних документів.

Незаконно отримані у такий спосіб грошові кошти підлягали розподілу ОСОБА_6 між учасниками злочинної організації відповідно до їх внеску у спільну діяльність.

Будучи організатором злочинної організації, ОСОБА_6 забезпечив підпорядкування собі усіх учасників створеної ним злочинної організації, кожен з учасників якої був зацікавленим у безумовному виконанні вказівок ОСОБА_6 з метою отримання грошової винагороди, що сприяло збереженню функціонування зв'язків та принципів взаємопідлеглості його учасників та її структурних частин при здійсненні спільної злочинної діяльності.

Таким чином, ОСОБА_6 будучи обізнаним з роботою територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, порядком проведення медичного огляду військовозобов'язаних, в силу зайняття в минулому посад начальника ІНФОРМАЦІЯ_2, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023, переслідуючи корисливі мотиви та використовуючи своє знайомство з діючими керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки на території Київської області та міста Києва та їх структурних підрозділів, створив злочинну організацію, яка складається з 2-х структурних частин, метою якої було сприяння за грошову винагороду військовозобов'язаним в ухиленні від призову на військову службу та незаконному перетині ними державного кордону України, тобто вчинення таких злочинів, при цьому одна структурна частина займалася пошуком та налагодженням зв'язків з військовозобов'язаними, які бажають за грошову винагород ухилитися від призову на військову службу за мобілізацією та виїхати за кордон, до складу якої увійшли ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , а інша частина забезпечувала виготовлення довідок ВЛК військовозобов'язаних без проходження ними медичного огляду у встановленому порядку, внесення відміток до військово-облікових документів та довідок ВЛК щодо визнання військовозобов'язаних непридатними до військової служби за станом здоров'я, до складу якої увійшли начальник відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 та голова позаштатної постійно діючої ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_11 .

Так, в межах діяльності створеної ОСОБА_6 злочинної організації, 02.09.2022 в ресторані «Перець», що розташований за адресою: м. Київ, вул. Маршала Тимошенка, 29, ОСОБА_5 діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення учасників злочинної організації, діючи умисно, при зустрічі із ОСОБА_13 повідомив останньому про можливість виключення, за грошову винагороду у разі сплати 7 тис. доларів США, військовозобов'язаних осіб з військового обліку з подальшою можливістю виїзду за кордон.

24.12.2022 приблизно об 11 год 50 хв ОСОБА_5 , зустрівшись з ОСОБА_13 біля входу до ресторану «Макдональдз» за адресою: м. Київ, Оболонський проспект, 26-А, отримав від останнього документи на військовозобов'язаних ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме: копії паспортів громадянина України, копію приписного посвідчення ОСОБА_14 та військового квитка ОСОБА_15 .

Того ж дня о 12 год 05 хв, після закінчення вказаної зустрічі, ОСОБА_5 доповів ОСОБА_6 про наявність військовозобов'язаних, які бажають ухилитися від проходження військової служби та виїхати за кордон, а також про отримання копій документів таких осіб.

25.12.2022 у ході телефонної розмови ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_13 про необхідність зустрічі 07.01.2023 та передачі йому оригінали військового квитка та приписного, копії їх дипломів з додатками, копії ідентифікаційних кодів на ОСОБА_14 та ОСОБА_15 , а також про необхідність у подальшому передати йому для вирішення вказаного питання грошових коштів у сумі по 7 тис. доларів США за кожну особу, тобто 14 тис. доларів США.

При цьому, 26.12.2022 під час телефонної розмови, яка відбулася о 16 год 39 хв, ОСОБА_6 повідомив ОСОБА_5 , що вирішив питання щодо виключення військовозобов'язаних ОСОБА_14 та ОСОБА_15 з військового обліку, та тепер йому необхідні оригінали документів вказаних осіб. У свою чергу, ОСОБА_5 повідомив батькові, що оригінали документів підготовлені та будуть йому передані.

05.01.2023 ОСОБА_5 зателефонував ОСОБА_13 та попросив провести їх зустріч 06.01.2023.

06.01.2023 року приблизно о 10 год 45 хв під час зустрічі ОСОБА_13 з ОСОБА_5 в автомобілі марки «SSANG YONG REXTON» сірого кольору, державний номерний знак НОМЕР_1 , яким користується ОСОБА_5 , припаркованому на узбіччі проїзжої частині навпроти будинку з адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_5 отримав від ОСОБА_13 оригінал військового квитка ОСОБА_15 серії НОМЕР_2 , виданий 04.07.2011 ІНФОРМАЦІЯ_6 , ксерокопію картки платника податків вказаної особи, виданої 26.04.1999 ДПІ у м. Дніпродзержинську, ксерокопію диплома спеціаліста від 29.06.2007 про закінчення ОСОБА_15 . Дніпродзержинського державного технічного університету за спеціальністю «Технологія машинобудування» ( НОМЕР_3 ) з додатком № 420/07 від 29.06.2007, оригінал «удостоверения о приписке к призывному участку» № 2241 від 28.06.1995 на ім'я ОСОБА_14 , ксерокопії довідки про присвоєння ідентифікаційного номера вказаній особі, виданої 03.08.1998 ДПА у м. Чернігові та ксерокопію диплома кваліфікованого робітника на ім'я ОСОБА_14 від 31.05.1996 № 2976 про закінчення професійно-технічного училища № 10 м. Чернігова за професією «столяр будівельний» та додаток до диплома НОМЕР_4 від 31.05.1996.

Також, під час вказаної зустрічі, ОСОБА_5 , діючи умисно, протиправно, на виконання спільного для всіх учасників злочинної організації злочинного умислу, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, отримав від ОСОБА_13 грошові кошти у розмірі 6 тис доларів США (219 411 грн за офіційним курсом НБУ станом на день вчинення злочину) як завдаток вирішення вказаного питання.

В той же час, ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_13 про необхідність присутності на наступній зустрічі ОСОБА_14 та ОСОБА_15 для отримання інструктажу щодо перетину державного кордону України з документами, які надасть ОСОБА_5 .

При цьому, ОСОБА_5 передав ОСОБА_13 500 доларів США за його роботу як посередника, повідомив про готовність їх подальшої співпраці, здійснивши у такий спосіб спробу залучення ОСОБА_13 до складу злочинної організації.

06.01.2023 об 11 год 09 хв ОСОБА_5 зателефонував батькові - ОСОБА_6 та повідомив про отримання грошей та оригіналів документів військовозобов'язаних осіб та можливість зустрітися для їх передачі.

Того ж дня о 12 год 15 хв ОСОБА_5 прибув до «Лікувально-реабілітаційного центру учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ім. В.Т. Гуца», що розташований за адресою: Київська область, с. Капітанівка, вул. Соборна, 2, де мешкає ОСОБА_6 , та пробув там до 12 год 45 хв.

О 13 год 18 хв 06.01.2023 ОСОБА_6 зателефонував ОСОБА_16 , та під час розмови, на виконання спільного умислу, останні домовились про передачу документів та зустріч приблизно о 17 годині того ж дня.

Близько 15 год 27 хв 06.01.2023, ОСОБА_6 , будучи за кермом власного автомобіля, зупинився на дорозі білі в'їзду в смт Макарів Бучанського району Київської області.

У подальшому, о 17 год 05 хв на вказане місце до ОСОБА_6 , на автомобілі з державним номерним знаком НОМЕР_5 під'їхав ОСОБА_7 , де останні перебували до 17 год 25 хв, після чого одночасно залишили зазначене місце кожний за кермом свого автомобіля.

Після чого, у ОСОБА_7 , виконуючи свою роль у злочинні організації, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, їх наслідків та бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 06.01.2023 та не пізніше 28.02.2023, отримав від ОСОБА_6 оригінал військового квитка ОСОБА_15 ксерокопію картки платника податків вказаної особи, ксерокопію диплома спеціаліста з додатком, оригінал «удостоверения о приписке к призывному участку» на ім'я ОСОБА_14 , ксерокопії довідки про присвоєння ідентифікаційного номера вказаній особі, ксерокопію диплома кваліфікованого робітника та разом із ОСОБА_11 забезпечив виготовлення довідок ВЛК на ім'я ОСОБА_15 та ОСОБА_14 відповідно до яких останні не придатні до військової служби та виключені з військового обліку.

Після чого, ОСОБА_7 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 06.01.2023 та не пізніше 28.02.2023, передав ОСОБА_6 військовий квиток на ім'я ОСОБА_15 з відміткою про виключення з військового обліку, довідку ВЛК на ім'я ОСОБА_15 , відповідно до якої останній не придатний до військової служби та виключений з військового обліку, лист за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 на ім'я ОСОБА_15 про виключення з військового обліку, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного на ім'я ОСОБА_14 , відповідно до якого він не придатний до військової служби із виключенням з військового обліку, довідку ВЛК на ім'я ОСОБА_14 , відповідно до якої він не придатний до військової служби із виключенням з військового обліку, лист за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 на ім'я ОСОБА_14 про виключення з військового обліку.

ОСОБА_6 в свою чергу, після отримання вказаних документів на ОСОБА_15 та ОСОБА_14 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 06.01.2023 та не пізніше 28.02.2023 передав ці документи ОСОБА_5 .

У подальшому, 28.02.2023 близько 10 год 00 хв ОСОБА_5 у складі злочинної організації створеної ОСОБА_6 , на виконання спільного з усіма учасника організації умислу, переслідуючи корисливі мотиви, з метою незаконного збагачення у приміщенні кафе « ІНФОРМАЦІЯ_8 », що розташовано за адресою: АДРЕСА_4 , під час зустрічі з ОСОБА_13 , ОСОБА_15 та ОСОБА_14 , передав останнім військовий квиток на ім'я ОСОБА_15 з відміткою про виключення з військового обліку, довідку ВЛК на ім'я ОСОБА_15 , відповідно до якої останній не придатний до військової служби та виключений з військового обліку, лист за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 на ім'я ОСОБА_15 про виключення з військового обліку, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного на ім'я ОСОБА_14 відповідно до якого він не придатний до військової служби із виключенням з військового обліку, довідку ВЛК на ім'я ОСОБА_14 відповідно до якої він не придатний до військової служби із виключенням з військового обліку, лист за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 на ім'я ОСОБА_14 про виключення з військового обліку та надавши інструкції вказаним особам щодо виїзду за кордон, сприяючи ОСОБА_15 та ОСОБА_14 в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації та незаконному переправленні осіб через державний кордон України, за що отримав решту обумовленої суми - 8 тис. доларів США, після чого був затриманий працівниками правоохоронних органів.

Також ОСОБА_6 підозрюється у тому, що він, діючи умисно та повторно, з корисливих мотивів, з метою власного незаконного збагачення та незаконного збагачення учасників злочинної організації, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своєї діяльності, її наслідки та бажаючи їх настання, в межах діяльності створеної ним злочинної організації, будучи об'єднаним єдиним злочинним умислом з іншими співучасниками злочинної організації, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023, отримав від ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , військово-облікові та медичні документи на ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , ОСОБА_32 , ІНФОРМАЦІЯ_24 та ОСОБА_33 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_34 , ІНФОРМАЦІЯ_25 та ОСОБА_35 , ІНФОРМАЦІЯ_26 ,

У подальшому, ОСОБА_6 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023, передав вищевказані документи ОСОБА_7 , який із ОСОБА_11 забезпечили виготовлення довідок ВЛК про непридатність до військової служби вищевказаних осіб та видачу відповідних військово-облікових документів на ім'я ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , ОСОБА_32 , ІНФОРМАЦІЯ_24 та ОСОБА_33 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_34 , ІНФОРМАЦІЯ_25 та ОСОБА_35 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , які у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 24.02.2022 та не пізніше 28.02.2023 отримав від ОСОБА_7 та передав їх ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , які в свою чергу, за грошову винагороду, передали документи вищевказаним військовозобов'язаним, посприявши вказаним особам в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації та їх в незаконному переправленні через державний кордон України.

Таким чином, за викладених вище обставин, ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, а саме:

- участі у злочинній організації, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 255 КК України;

- сприянні незаконному переправленні осіб через державний кордон України наданням засобів, вчиненого злочинною організацією щодо кількох осіб, повторно з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України.

31.10.2023 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про те, що він підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України.

01.03.2023 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва винесено ухвалу про застосування щодо ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, заборонивши залишати місце проживання цілодобово за адресою: АДРЕСА_1 , зі строком виконання до 27.04.2023 включно.

21.04.2023 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва винесено ухвалу про продовження щодо ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, заборонивши залишати місце проживання цілодобово за адресою: АДРЕСА_1 , зі строком виконання до 28.05.2023 включно.

26.05.2023 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва винесено ухвалу про продовження щодо ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, заборонивши залишати місце проживання цілодобово за адресою: АДРЕСА_1 , зі строком виконання до 24.07.2023 включно.

21.07.2023 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва винесено ухвалу про продовження щодо ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, заборонивши залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , зі строком виконання до 28.08.2023 включно.

24.08.2023 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва винесено ухвалу про зміну запобіжного заходу з домашнього арешту на особисте зобов'язання щодо ОСОБА_5 поклавши на останнього обов'язки згідно ст. 194 КПК України, зі строком виконання до 28.10.2023 включно.

02.11.2023 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва винесено ухвалу про застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання та покладено на останнього обов'язки згідно ст. 194 КПК України, зі строком виконання до 28.11.2023 включно.

27.11.2023 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва винесено ухвалу про продовження строку дії обов'язків покладених на ОСОБА_5 згідно ст. 194 КПК України, зі строком виконання до 27.01.2024 включно.

Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні інкримінованого ОСОБА_5 кримінального правопорушення підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами, а саме:

- протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій від 24.12.2022, 26.12.2022, 30.12.2022, 07.01.2023, 24.01.2023, 01.03.2023, 02.03.2023, 15.03.2023;

- протоколом огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих засобів від 05.01.2023;

- протоколом огляду та повернення заздалегідь ідентифікованих засобів від 06.01.2023;

- протоколом огляду та повернення заздалегідь ідентифікованих засобів від 01.03.2023;

- протоколом затримання ОСОБА_6 від 28.02.2023;

- протоколом затримання ОСОБА_5 від 28.02.2023;

- протоколом затримання ОСОБА_6 від 31.10.2023;

- протоколом затримання ОСОБА_5 від 31.10.2023;

- протоколами допиту свідка ОСОБА_13 від 17.01.2023 та від 28.02.2023, який у своїх показаннях підтверджує обставини, встановлені під час досудового розслідування;

- протоколами допитів свідків ОСОБА_14 та ОСОБА_15 від 28.02.2023 які у своїх показаннях підтверджують обставини, встановлені під час досудового розслідування та показання ОСОБА_13 ;

- висновком судової технічної експертизи документів від 09.05.2023 № СЕ-19/111-23/19752-ДД;

- висновком судової почеркознавчої експертизи від 28.04.2023 № СЕ-19/111-23/19754-ПЧ;

- іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.

24.11.2023 року ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва у справі № 757/54003/23-к строк досудового розслідування продовжено до 12 місяців, тобто, до 28.02.2024.

Строк дії ухвали слідчого судді від 27.11.2023 року про продовження запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання та обов'язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , визначено до 27.01.2024 включно, однак завершити досудове розслідування до закінчення даного строку неможливо внаслідок особливої складності провадження, яка обумовлена необхідністю виконати слідчі (розшукові) дії та процесуальні заходи, без яких неможливо завершити досудове розслідування та скласти обвинувальний акт, проведення усіх необхідних процесуальних дій, направлених на всебічне, повне і неупереджене обставин справи, а також забезпечення процесуальних прав підозрюваної, в зв'язку з чим, виникла необхідність у продовженні строку дії обов'язків, покладених на ОСОБА_5 .

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання.

Підозрюваний та його захисник заперечили, що не заперечують проти продовження строку дії обов'язків.

Заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, дослідивши клопотання та долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов такого висновку.

Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 4 ст. 199 КПК України слідчий суддя зобов'язаний розглянути клопотання про продовження строку тримання під вартою до закінчення строку дії попередньої ухвали згідно з правилами, передбаченими для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу.

31.10.2023 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про те, що він підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України.

02.11.2023 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва винесено ухвалу про застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання та покладено на останнього обов'язки згідно ст. 194 КПК України, зі строком виконання до 28.11.2023 включно.

27.11.2023 слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва винесено ухвалу про продовження строку дії обов'язків покладених на ОСОБА_5 згідно ст. 194 КПК України, зі строком виконання до 27.01.2024 включно.

24.11.2023 року ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва у справі № 757/54003/23-к строк досудового розслідування продовжено до 12 місяців, тобто, до 28.02.2024.

Заслухавши пояснення прокурора, підозрюваного та його захисника, дослідивши матеріали клопотання та додані в його обґрунтування копії матеріалів кримінального провадження, враховуючи, ті слідчі та процесуальні дії які слід вчинити у вказаному кримінальному провадженні, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність продовжити підозрюваному ОСОБА_5 в межах строку досудового розслідування, тобто до 28 лютого 2024 року процесуальні обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:

- прибувати до слідчого, в провадженні якого перебуватиме кримінальне провадження, прокурора та суду за першим викликом;

- повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та роботи;

- не спілкуватися із свідками, експертами та іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні ( ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 );

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Крім того, слідчий суддя бере до уваги, що метою та підставами продовження обов'язків, покладених судом на ОСОБА_5 є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватись від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних, у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджання кримінальному провадженню іншим способом, чи вплинути на його хід, а також позицію сторони захисту щодо клопотання, а саме останні не заперечували проти продовження запобіжного заходу. Ризики, встановленні слідчим суддею при застосуванні до підозрюваного запобіжного заходу, продовжують існувати на даний час, вони не зменшилися і перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу з покладенням на підозрюваного зазначених процесуальних обов'язків.

Керуючись ч. 6 ст. 194, ст. 199, 309 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 про продовження обов'язків відносно підозрюваного ОСОБА_5 - задовольнити.

Продовжити підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк дії пр оцесуальних обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, в межах строку досудового розслідування, тобто до 28 лютого 2024 року та зобов'язати:

- прибувати до слідчого, в провадженні якого перебуватиме кримінальне провадження, прокурора та суду за першим викликом;

- повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та роботи;

- не спілкуватися із свідками, експертами та іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні ( ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 );

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Роз'яснити, що у разі невиконання покладених на нього обов'язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід, а також накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1