29 січня 2024 рокум. Ужгород№ 260/9579/23
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Рейті С.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Тячівської окружної прокуратури Закарпатської області в інтересах держави до Солотвинської селищної ради Тячівського району Закарпатської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
Керівник Тячівської окружної прокуратури Закарпатської області звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави до Солотвинської селищної ради Тячівського району, яким просить визнати протиправною бездіяльність Солотвинської селищної ради Тячівського району Закарпатської області щодо незабезпечення безкоштовним харчуванням дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах, дітей з числа осіб, визначених у статтях 10, 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів в закладах освіти Солотвинської селищної ради та зобов'язати Солотвинську селищну раду Тячівського району Закарпатської області вчинити дії, спрямовані на забезпечення безкоштовним харчуванням дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах, дітей з числа осіб, визначених у статтях 10, 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів в закладах освіти Солотвинської селищної ради.
В обгрунтування позовних вимог прокурором зазначено, що ним виявлено факт протиправної бездіяльності Солотвинської селищної ради Тячівського району Закарпатської області, яка полягає у незабезпеченні дітей пільгових категорій на отримання безоплатного харчування та встановлено порушення гарантованих Конституцією України прав дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах, дітей з числа осіб, визначених у статтях 10, 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та дітей, які мають мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів.
Ухвалою судді від 10.11.2023 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
У відзиві від 27.11.2023 року Солотвинська селищна рада повністю заперечує проти позову та вважає, що вищевказаний позов до суду є безпідставним, заявлений без проведення повної та належної перевірки стану законодавства з питань дотримання прав дітей при організації харчування в закладах дошкільної та загальної середньої освіти в територіальній громаді та не підлягає задоволенню.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши всі докази, які мають юридичне значення для вирішення справи і розгляду спору по суті, суд зазначає наступне.
За результатами опрацювання матеріалів щодо наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, виявлено факт протиправної бездіяльності Солотвинської селищної ради Тячівського району Закарпатської області, що полягає у незабезпеченні дітей пільгових категорій на отримання безоплатного харчування та встановлено порушення гарантованих Конституцією України прав дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах, дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів га дітей з числа осіб, визначених у статтях 10, 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Так, рішенням 31 сесії Солотвинської селищної ради VIII скликання від 23.12.2022 № 2077 «Про встановлення розміру батьківської плати в навчальних закладах Солотвинської селищної ради» встановлено на 2023 рік батьківську плату за харчування дітей в навчальних закладах громади в розмірі 90% від вартості харчування на день. Норма харчування на одну дитину становить 35 грн. на день. Стовідсотково від оплати за харчування в навчальних закладах звільняються батьки або особи, які їх замінюють, дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають під опікою і виховуються в сім'ях, діти працівників органів внутрішніх справ, які загинули при виконанні службових обов'язків, діти-напівсироти, діти з числа внутрішньо переміщених осіб.
Таким чином, на переконання прокурора, при прийнятті вказаного рішення Солотвинською селищною радою не враховані категорії дітей з числа дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах, дітей з інвалідністю, дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів та дітей з числа осіб, визначених у статтях 10, 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Законом України «Про охорону дитинства» охорону дитинства визначено як стратегічний загальнонаціональний пріоритет, що має важливе значення для забезпечення національної безпеки України, ефективності внутрішньої політики держави, і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні встановлює основні засади державної політики у цій сфері, що ґрунтуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини (преамбула).
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 56 Закону України «Про освіту» органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади освіти, забезпечують безоплатним гарячим харчуванням, у тому числі дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах), дітей з числа осіб, визначених у статтях 10 та 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які навчаються в закладах дошкільної освіти, осіб інших категорій, визначених законодавством та/або рішенням органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 10 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» діти з числа внутрішньо переміщених осіб чи діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, які навчаються у дошкільних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, забезпечуються безкоштовним харчуванням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.2 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту», організація та відповідальність за харчування дітей у державних і комунальних закладах дошкільної освіти покладаються на, у тому числі, органи місцевого самоврядування, а також на керівників закладів дошкільної освіти.
Положеннями ч. 7 ст. 20 Закону України «Про загальну середню освіту» визначено, що відповідальність за організацію харчування учнів у закладах освіти незалежно від підпорядкування, типу і форми власності, додержання вимог санітарного законодавства, законодавства про безпечність та якість харчових продуктів покладається на засновників та керівників відповідних закладів освіти.
Також, питання організації харчування дітей в навчальних закладах, у тому числі обов'язок забезпечити таке харчування за кошти місцевих бюджетів врегульоване Порядком організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 № 305.
Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що засновник (засновники) закладів освіти забезпечують безоплатне гаряче харчування в державних і комунальних закладах освіти за рахунок коштів відповідних бюджетів відповідно до встановленого в закладі освіти режиму (кратності) харчування для дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах); дітей з числа внутрішньо переміщених осіб, дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів; дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», осіб інших категорій, визначених законодавством та/або рішенням органу місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до власних (самоврядних повноважень) виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить організація матеріально-технічного та фінансового забезпечення закладів освіти, які належать територіальним громадам або передані їм.
Згідно зі статтею 89 Бюджетного кодексу України видатки на освіту здійснюються з бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад.
Норми зазначених законодавчих актів враховують категорії дітей, які мають право на безкоштовне харчування, а органи місцевого самоврядування можуть забезпечувати харчуванням дітей та передбачати на це відповідні видатки з місцевих бюджетів.
Таким чином, законодавець визначив обов'язок органів місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції забезпечувати безкоштовне харчування певним категоріям дітей.
На запит Тячівської окружної прокуратури від 22.09.2023 року за № 07.52-104- 4708ВИХ-23 про надання інформації з приводу категорії дітей, які мають право на безкоштовне харчування в закладах дошкільної та загальної середньої освіти орган місцевого самоврядування 27.09.2023 року за № 05-27/1938 надав копію рішення 31 сесії VIII скликання Солотвинської селищної ради від 23.12.2022 року № 2077 «Про встановлення розміру батьківської плати в навчальних закладах Солотвинської селищної ради на 2023 рік» та інформацію у вигляді таблиці про те, що кількість дітей в закладах освіти територіальної громади, які мають статус пільгової категорії становить 227 осіб, в тому числі 28 дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах та 39 дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів.
Так, пунктом 4 вказаного рішення передбачено «Звільнити від плати за харчування дітей батьків або осіб, що передбачено законодавством України (діти-сироти і діти позбавлені батьківського піклування, які перебувають під опікою і виховуються в сім'ях; діти працівників органів внутрішніх справ, які загинули при виконанні службових обов'язків, діти- напівсироти, діти з числа внутрішньо переміщених осіб, тощо)».
Незважаючи на вимоги законодавчих актів, рішенням Солотвинської селищної ради від 23.12.2022 № 2077, всупереч вимогам ч. 10 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та ч. З ст. 56 Закону України «Про освіту», не передбачено звільнення від сплати за харчування у закладах освіти дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах, дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів та дітей з числа осіб, визначених у статтях 10, 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Наведене свідчить про протиправну бездіяльність Солотвинської селищної ради Тячівського району Закарпатської області.
Разом з тим суд констатує, що 16.11.2023 року Солотвинською селищною радою прийнято рішення № 2621 «Про внесення доповнень до п. 4 рішення тридцять першої сесії VIII скликання Солотвинської селищної ради № 2077 від 23.12.2022 року «Про встановлення розміру батьківської плати в навчальних закладах Солотвинської селищної ради на 2023 рік», яким конкретизовано, зміст тексу п. 4 рішення тридцять першої сесії VIII скликання Солотвинської селищної ради № 2077 від 23.12.2022 року «Про встановлення розміру батьківської плати в навчальних закладах Солотвинської селищної ради на 2023 рік» а саме, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах/групах; дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів та інші пільгові категорії дітей, щодо забезпечення безкоштовного харчування дітей.
За вказаних обставин, виходячи зі змісту заявлених вимог, аналізу норм, які регулюють спірні відносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправної бездіяльності відповідача, оскільки, зобов'язання відповідача до вчинення дій не призведе до більш ефективного захисту прав.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов керівника Тячівської окружної прокуратури Закарпатської області в інтересах держави (Закарпатська область, м. Тячів, вул. Незалежності, 27) до Солотвинської селищної ради Тячівського району Закарпатської області (Закарпатська область, Тячівський район, смт. Солотвино, вул. Харківська, 1 код 04349691) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Солотвинської селищної ради Тячівського району Закарпатської області щодо незабезпечення безкоштовним харчуванням дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах, дітей з числа осіб, визначених у статтях 10, 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів в закладах освіти Солотвинської селищної ради.
3. В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
4. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.
СуддяС.І. Рейті