Постанова від 26.01.2024 по справі 607/1596/24

ПОСТАНОВА

Іменем України

26.01.2024 Справа №607/1596/24 Провадження №3/607/1304/2024

м. Тернопіль

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Марциновська І.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за матеріалами, які надійшли від Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , офіційно не працюючого,

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИЛА:

23.01.2024 на розгляд Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП) (справа № 607/1599/24; провадження № 3/607/1306/2024).

Крім цього, 23.01.2024 на розгляд Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП (справа № 607/1596/24; провадження № 3/607/1304/2024).

Суд вважає, що спільний розгляд таких справ є доцільним та не суперечить вимогам закону, забезпечить реалізацію положень ст. 36 КУпАП, що також сприятиме забезпеченню прав ОСОБА_1 , який притягається до адміністративної відповідальності.

За таких підстав суд доходить висновку, що дані справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, та адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, слід об'єднати в одне провадження, присвоївши об'єднаній справі єдиний номер справи № 607/1596/24; провадження № 3/607/1304/2024.

У протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 630819 від 12.01.2024 зазначено, що 12.01.2024 о 08 год. 28 хв. на вул. В.Великого, 17 в м. Тернополі водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «Dacia» моделі «Logan», державний номерний знак НОМЕР_2 , не був уважний, не стежив за дорожньою обстановкою та її зміною, рухаючись заднім ходом, не переконався у безпеці маневру, внаслідок чого допустив наїзд на металевий шлагбаум та пошкодив його. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.3 (б),10.1, 10.9 Правил дорожнього руху.

Дії ОСОБА_1 посадовою особою органу Національної поліції кваліфіковані за ст. 124 КУпАП.

Також у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 630820 від 12.01.2024 зазначено, що 12.01.2024 о 08 год. 28 хв. на вул. В.Великого, 17 в м. Тернополі водій ОСОБА_1 , будучи учасником дорожньо-транспортної пригоди, залишив місце події. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.10 (а) Правил дорожнього руху.

Дії ОСОБА_1 посадовою особою органу Національної поліції кваліфіковані за ст. 122-4 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що повністю розуміє зміст роз'яснених йому прав, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, винуватим себе у вчинених адміністративних правопорушеннях визнав повністю. Повідомив, що дійсно, будучи причетним до ДТП, залишив місце події. Зазначив, що такі обставини були зумовлені станом його здоров'я, унаслідок чого він потребує частого відвідування вбиральні. Зауважив, що через деякий час повернувся на місце події. Повідомив, що завдані збитки він відшкодував повністю. Просив не накладати на нього адміністративне стягнення у вигляду штрафу та обмежитись попередженням, оскільки він перебуває у важкому матеріальному становищі.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватись вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.

Так, п. 2.3 (б) Правил дорожнього руху передбачає, що для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.

Відповідно до п. 10.1 Правил дорожнього руху перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.

Згідно з п. 10.9 Правил дорожнього руху під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб.

Пункт 2.10 (а) Правил дорожнього руху визначає, що у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.

Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, полягає у порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, полягає у залишенні водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.

Так, суд встановив, що 12.01.2024 о 08 год. 28 хв. на вул. В.Великого, 17 в м. Тернополі водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «Dacia» моделі «Logan», державний номерний знак НОМЕР_2 , не був уважний, не стежив за дорожньою обстановкою та її зміною, рухаючись заднім ходом, не переконався у безпеці маневру, внаслідок чого допустив наїзд на металевий шлагбаум та пошкодив його. У подальшому ОСОБА_1 , будучи причетним до дорожньо-транспортної пригоди, залишив місце події.

Крім визнання вини ОСОБА_1 , факт вчинення останнім адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, 122-4 КУпАП, підтверджується сукупністю доказів, а саме:

- схемою місця дорожньо-транспортної пригоди, яка відбулась 12.01.2024 о 08 год. 28 хв. на вул. В.Великого, 17 в м. Тернополі, якою зафіксовано місце наїзду на перешкоду, кулеподібний обмежувач руху та ймовірний напрямок руху транспортного засобу. ОСОБА_1 з даною схемою ознайомлений, що підтверджується проставленим ним підписом;

- протоколом огляду транспортного засобу від 12.01.2024, зі змісту якого вбачається наявність ушкоджень транспортного засобу марки «Dacia» моделі «Logan», державний номерний знак НОМЕР_2 ;

- письмовими поясненнями голови правління ОСББ «В.Великого-17» від 12.01.2024, з яких вбачається, що ОСОБА_1 є водієм таксі «Uklon», здійснив наїзд на шлагбаум, чим його пошкодив, та зник у невідомому напрямку;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 12.01.2024, у яких останній не заперечував факт вчинення дорожньо-транспортної пригоди;

- довідкою Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції України від 12.01.2024, зі змісту якої вбачається, що ОСОБА_1 отримував посвідчення водія серії НОМЕР_3 ;

- відеозаписами з камери зовнішнього спостереження (назва файлу «video_2024-01-16_10-20-06») та з нагрудної камери працівників патрульної поліції № 473056 (назва файлу «export-rn138»), на яких зафіксовані факт вчинення ОСОБА_1 наїзду на металевий шлагбаум та залишення місця події, а також процедура оформлення адміністративних матеріалів відносно ОСОБА_1 .

Крім цього, обставини, встановлені у судовому засіданні, узгоджуються з даними, які містяться в протоколах про адміністративне правопорушення серії ААД № 630819 та серії ААД № 630820 від 12.01.2024, в яких процесуально зафіксовані конкретні обставини вчинення адміністративних правопорушень. Такі протоколи складені із дотриманням вимог КУпАП, містять всі необхідні реквізити, підписані особою, яка склала протокол, та особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.

За таких обставин, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд доходить висновку про те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, а саме: порушення учасником дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу та іншого майна; а також склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, а саме: залишення водієм транспортного засобу на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої він причетний. Відтак ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.

Обираючи вид та розмір адміністративного стягнення, суд відповідно до ст. 33, 34, 35 КУпАП приймає до уваги характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Також суд враховує вимоги ч. 2 ст. 36 КУпАП, згідно з якими, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. При цьому з урахуванням санкцій ст. 124 КУпАП та ст. 122-4 КУпАП суд вважає, що правопорушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП, є більш серйозним правопорушенням, вчиненим ОСОБА_1 , а тому стягнення має бути накладене саме в межах санкції цієї статті.

Так, ОСОБА_1 офіційно не працевлаштований.

Обставини, що пом'якшують відповідальність, відсутні.

Обставини, що обтяжують відповідальність, відсутні.

Надаючи оцінку клопотанню ОСОБА_1 про застосування попередження суд зазначає таке.

Стаття 22 КУпАП визначає, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням. Разом з тим положення цієї статті не застосовуються до правопорушень, передбачених ст. 122-4 КУпАП.

Більше того суд зауважує, що під час розгляду справи, після дослідження відеозапису з нагрудної камери працівника поліції ОСОБА_1 не заперечував, що неофіційно надає послуги з перевезення пасажирів та під час даної дорожньо-транспортної пригоди здійснював таке перевезення.

Суд враховує, що поруч з місцем події розташовані магазини та інші заклади, де ОСОБА_1 за потреби міг скористатися вбиральнею. Однак такі дії ОСОБА_1 вчинені не були. Натомість останній, вийшовши з автомобіля та оглянувши пошкоджений шлагбаум, сів за кермо та залишив місце події. З наданих суду відеозаписів вбачається, що повернувся ОСОБА_1 десь за годину. При цьому під час вчинення ДТП ОСОБА_1 здійснював перевезення пасажира, що з урахуванням усіх обставин дає суду підстави вважати, що місце події ОСОБА_1 залишив не у зв'язку з фізіологічними потребами, а для доставки пасажира за замовленням.

Так само і з наданих ОСОБА_1 медичних документів не вбачається необхідність придбання медичних препаратів та здійснення хірургічного втручання, про які вказував ОСОБА_1 та унаслідок чого могло б погіршитися його матеріальне становище.

З урахуванням викладеного суд доходить переконання, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення у виді штрафу у межах санкції ст. 122-4 КУпАП, оскільки це буде достатнім та необхідним для виховання правопорушника та запобігання вчиненню ним нових правопорушень.

Крім цього, відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 в дохід держави слід стягнути судовий збір у сумі 605,60 грн.

Керуючись ст. 27, 33-36, 40-1, 122-4, 124, 245, 247, 251-252, 283-285, 287, 294 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Об'єднати в одне провадження справу № 607/1599/24; провадження № 3/607/1306/2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, та справу № 607/1596/24; провадження № 3/607/1304/2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, присвоївши об'єднаній справі єдиний номер справи № 607/1596/24; провадження № 3/607/1306/2024.

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, 122-4 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У випадку несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Cуддя І. В. Марциновська