"17" листопада 2023 р. Справа № 596/869/22
Провадження № 2/596/42/2023
Гусятинський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді Цвинтарної Т.М.
за участю: секретаря
судового засідання Рудніцької О.П.
представника позивача - адвоката Аламбець Н.М.
представника відповідача - адвоката Кавійчик В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гусятин в режимі відеоконференцзв'язку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
Позивачка ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільськоїобласті (далі - КНП «Гусятинська комунальна лікарня») про визнання незаконним та скасування наказу КНП «Гусятинська комунальна лікарня» від 20 липня 2022 року № 82-К «Про вивільнення працівника поліклінічного відділення у зв'язку із скороченням штату», яким її звільнено з посади сестри медичної офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення КНП «Гусятинська комунальна лікарня», поновлення її на вказаній посаді, стягнення з відповідача на її користь середнього заробітку за час вимушеного прогулу у зв'язку з незаконним звільненням.
В обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на те, що вона з 18 серпня 1993 року по день звільнення працювала на посаді медичної сестри офтальмологічного кабінету Гусятинської центральної районної лікарні, правонаступником якої є відповідач - КНП «Гусятинська комунальна лікарня».
20 травня 2022 року її було вручено повідомлення-попередження за № 12 від 20 травня 2022 року про наступне звільнення з посади сестри медичної офтальмологічного кабінету на підставі п.1 ст.40 КЗпПУкраїни.
Наказом директора КНП «Гусятинська комунальна лікарня» від 20 липня 2022 року № 82-К її звільнено з посади сестри медичної офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення за п.1 ст.40 КЗпП України у зв'язку із скороченням штату.
Вважає звільнення її з посади незаконним, яке відбулося з порушенням норми права, оскільки:
- відповідачем, в порушення вимог ст.49-2 КЗпП України, її не було запропоновано іншу роботу в лікарні;
- при вирішенні питання про звільнення її з посади, в порушення ст.ст. 42,49-2 КЗпП України не враховано рівень її кваліфікації та продуктивність праці;
- у порушення ст.43 КЗпП України, трудовий договір із нею розірвано без попередньої згоди виборного органу первинної профспілкової організації;
- відповідачем під час вивільнення працівників, в порушення п.2,4 ч.3 ст.50 Закону України «Про зайнятість населення», не було подано за три місяці до дати звільнення позивачки виборному органу первинної профспілкової організації повідомлення про заплановане масове вивільнення з відповідною інформацією про такі заходи, включаючи відомості про причини наступних звільнень, середню кількість і категорії працівників, а також про кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про строки проведення звільнення;
- не було подано за 2 місяці до вивільнення працівників територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення інформацію про заплановане масове вивільнення працівників у зв'язку із скороченням чисельності або штату працівників.
Крім того, позивачка, посилаючись на норми ст.235 КЗпП України, Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України 08 лютого 1995 року №100, просить задовольнити як похідну вимогу, а саме, стягнути з відповідача на її користь середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Відповідачем КНП «Гусятинська комунальна лікарня» до суду подано відзив на позов, згідно якого відповідач вважає позовні вимоги позивачки безпідставними та просить відмовити у їх задоволенні.
В обґрунтування відзиву відповідач посилається на те, що відповідно до рішення Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області №1256 від 5 січня 2022 року та рішення Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області №1519 від 9 червня 2022 року було проведено оптимізацію структури, скорочення у зв'язку із недостатнім фінансуванням закладу, ефективного використання коштів.
Вказали, що у затвердженій структурі наявна посада «сестра медична офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення». Але у ній була допущена механічна помилка, оскільки фактично мала залишитися посада «сестра медична офтальмологічного кабінету (дитячого) поліклінічного відділення, на якій працює працівник, який не був задіяний при процедурі звільнення. Посада «сестра медична офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення» наказом директора лікарні від 25.07.2022 року змінена на посаду «сестра медична офтальмологічного кабінету (дитячого)».
Вважають, що скорочення проводилося відповідно до чинного законодавства.
Згідно пункту 1 рішення Гусятинської селищної ради №1256 від 05.01.2022 року було повідомлено усіх працівників закладу, чиї ставки були задіяні, про скороченні штатної чисельності, відповідно до п.1 ст.40 КЗпП України. може не потрібно.
Працівники були попереджені в термін за 2 місяці до звільнення, що дало зможу комісії розглянути усіх кандидатів, які мають право залишатися на роботі відповідно до статті 42 Кодексів закону про працю України.
Також про звільнення було повідомлено голову профспілкового комітету та подано список працівників, які підлягають скороченню. Від профспілкового комітету отримано відповідь про погодження на звільнення відповідних працівників.
Крім того, у встановленому законом порядку, було подано відповідну форму до центру зайнятості.
На період попередження працівників, у штатному розписі не було в наявності вакантних посад, щоб запропонувати ОСОБА_2 відповідну посаду її профілю.
Вважають, що наказ КНП «Гусятинська комунальна лікарня» від 20.07.2022 року № 82-К «Про вивільнення працівників поліклінічного відділення у зв'язку із скороченням штату» виданий в межах чинного законодавства.
Позивачкою до суду було подано відповідь на відзив, у якій вона додатково вказала, що із запереченнями на позов, викладеними відповідачем у відзиві не погоджується, посилаючись на те, що на момент попередження її про звільнення, так і на момент звільнення вона працювала саме на посаді «сестра медична офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення». Тому вважає, що на момент її звільнення посада «сестра медична офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення» не була скорочена.
У судовому засіданні представник позивачки-адвокат Аламбець Н М. позовні вимоги позивачки підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та відповіді на відзив, просив позов задовольнити.
У судовому засіданні 06.03.2023 року представник позивачки адвокат Аламбець Н М. позовні вимоги позивачки підтримав та посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та відповіді на відзив, просив позов задовольнити.
Вважає що, у структурі КНП «Гусятинська КЛ» Гусятинської селищної ради, яка затверджена рішенням Гусятинської селищної ради 05 січня 2022 року за № 1256 залишилась 1,0 штатна одиниця посади сестри медичної офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення, тобто скорочення вказаної посади не відбулося.
Представник відповідача - адвокат Кавійчик В.П. в судовому засіданні позов не визнала в повному обсязі та просила відмовити у його задоволенні.
Представники відповідача - адвокат Кавійчик В.П. в судовому засіданні 06.03.2023 року позов не визнала в повному обсязі з підстав, наведених у відзиві на позов та пояснила, що вона не погоджується, що скорочення не відбулося, оскільки був виданий наказ про скорочення посади сестри медичної офтальмологічного кабінету дорослого поліклінічного відділення.
У затверджених Структурах лікарні від 05 січня 2022 року так від 09 червня 2022 року Гусятинською селищною радою була допущена помилка у назві посади сестри медичної, а саме, помилково вказано у графі «назва структурного підрозділу та штатна поліклінічного відділення» за порядковим номером 38 - «сестра медична офтальмологічного кабінету» замість правильного «сестра медична офтальмологічного кабінету дитячого. Після звільнення ОСОБА_2 з роботи вищевказана помилка у назві посади була усунута шляхом видання наказу директором лікарні від 20.07.2022 року про зміну посад, а саме замінено сестру медичну офтальмологічного кабінету поліклінічного відділу на сестру медичну офтальмологічного кабінету дитячого поліклінічного відділу. Вважає, що наказом № 88-од від 20.07.2022 року «По медичній штатній одиниці» була виведена посада сестри медичної офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення з штату лікарні. При цьому, доказів про те, що відповідач звертався до Гусятинської селищної ради, як до власника лікарні, з приводу виправлення помилки у назві посади сестри медичної офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення у затверджених Структурах лікарні за січень, червень 2022 року немає. Згідно даної Структури у лікарні відбулося як скорочення штату так і чисельності працівників.
Додала, що відбулося лише скорочення посад лікаря-офтальмолога та сестри медичної офтальмологічного кабінету дорослого поліклінічного відділення. Посади лікаря-офтальмолога дитячого та сестри медичної офтальмологічного кабінету дитячого поліклінічного відділення не скорочувалися.
Вивільнення працівників у лікарні було масовим. Вважає, що звільнення ОСОБА_2 з вищевказаної посади є законним, оскільки відбулося скорочення посади, тому вимоги ст. 49-2 КЗпП України не застосовувалися. При скороченні не порівнювалися кваліфікації медичної сестри офтальмологічного кабінету дорослого ОСОБА_2 і офтальмологічного кабінету дитячого ОСОБА_3 , оскільки посада медсестри офтальмологічного кабінету дитячого не була задіяна при скороченні.
Її не відомо чи є різниця у посадових обов'язках між посадами сестри медичної офтальмологічного кабінету та сестри медичної офтальмологічного кабінету дитячого чи іншими посадами сестер медичних поліклінічного відділення.
Також зазначила, що до складу комісії, зазначеної у відзиві на позов, яка розглядала кандидатів, які мали право залишитися на роботі відповідно до ст.42 КЗпП України, входили директор, заступник та юрист лікарні. Проте, рішення нею відносно ОСОБА_2 не приймалося, оскільки скорочувалася лише одна посада медсестри офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення, тому порівняння з іншими працівниками не здійснювалося.
Посилаючись на наведене, вважає, що вивільнення позивачки проведено у відповідності до вимого чинного законодавства України, а тому підстав для її поновлення на роботі немає.
Судом встановлені наступні фактичні обставини.
Позивачка ОСОБА_2 працювала у відповідача на посаді медсестри офтальмологічного кабінету поліклінічного відділу Гусятинської центральній районній лікарні Тернопільської області з 18 серпня 1993 року, в порядку переводу з посади медреєстратора поліклінічного відділу цієї ж лікарні.
Гусятинська центральна районна лікарня була реорганізована, шляхом внесення зміни у її назву-«Гусятинська центральна комунальна районна лікарня».
23.05.2018 року «Гусятинська центральна комунальна районна лікарня», була реорганізована, шляхом перетворення в комунальне некомерційне підприємство «Гусятинська комунальна районна лікарня» Гусятинської районної ради, правонаступником якої є відповідач по справі - комунальне некомерційне підприємство «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради.
Вказані факти підтверджуться записами у копії трудової книжки ОСОБА_2 (Т.1 а.с.9,10), копією статуту КНП «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради (Т.1 а.с.176-185), копією витягу з наказу по Гусятинській центральній районній лікарні №157 п.5 від 16.08.1993 року (Т.1 а.с.106) та не заперечено представником відповідача в судовому засіданні.
Рішенням позачергової сесії VIII скликання Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області №1256 від 05 січня 2022 року «Про затвердження структури комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради» (далі - Лікарня) затверджено структуру комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради (далі-Структура), згідно якої у поліклінічному відділенні під номером 38 наявна одна штатна одиниця сестри медичної офтальмологічного кабінету (Т.2 а.с.9-11,48).
Відповідно до штатного розпису лікарні, який затверджений директором КНП «Гусятинська КРЛ» Гусятинської районної ради та введений в дію з 02 січня 2021 року було передбачено 1 штатна одиниця посади сестри медичної офтальмологічного кабінету та 1 штатна одиниця посади сестри медичної офтальмологічного кабінету дитячого у поліклінічному відділі лікарні ( Т.2 а.с.17, 28-35).
Згідно штатного розпису лікарні, який затверджений директором КНП № Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради та введений в дію з 01 грудня 2021 року у поліклінічному відділі лікарні було передбачено 1 штатна одиниця посади сестри медичної офтальмологічного кабінету та 1 штатна одиниця посади сестри медичної офтальмологічного кабінету дитячого (Т.2 а.с.36-43).
Із штатного розпису лікарні, який затверджено її директором і погоджений головою Гусятинської селищної ради та введений в дію з 01 січня 2022 року і діяв до початку процедури скорочення штату та штатної чисельності у поліклінічному відділі лікарні передбачена 1 штатна одиниця посади сестри медичної офтальмологічного кабінету та 1 штатна одиниця посади сестри медичної офтальмологічного кабінету дитячого ( Т.2 а.с.16, 20-27).
Згідно штатного розпису лікарні, який затверджено її директором та введений в дію з 01 квітня 2022 року та діяв на час попередження позивачки про звільнення з посади у поліклінічному відділі Лікарні передбачена 1 штатна одиниця посади сестри медичної офтальмологічного кабінету та 1 штатна одиниця посади сестри медичної офтальмологічного кабінету дитячого ( Т.1 а.с.124-136, Т.1 а.с.197).
01 лютого 2022 року директор Лікарні видав наказ №14-од «Про затвердження заходів щодо проведення скорочення структурних підрозділів та штатної чисельності КНП «Гусятинська КЛ» Гусятинської селищної ради», в якому, посилаючись на вищевказане рішення Гусятинської селищної ради №1256 від 05.01.2022 року, яким реорганізовано структурні підрозділи лікарні, вирішив:
- завідуючим структурних підрозділів Лікарні, в тому числі і поліклінічного відділення повідомити своїх працівників про скорочення;
- письмово повідомити голову профспілкового комітету ОСОБА_4 про заплановане скорочення структурних підрозділів лікарні (Т.1 а.с.32).
01 лютого 2022 року директор Лікарні, посилаючись на рішення Гусятинської селищної ради №1256 від 05.01.2022 року, звернувся до голови профспілкового комітету ОСОБА_4 із листом - повідоменням за №111, згідно якого повідомив голову профкомітету про проведення реорганізації структурних підрозділів лікарні, в тому числі і поліклінічного відділення та просив делегувати представника профспілкового комітету з метою відповідних консультацій (Т.1 а.с.33).
Як вбачається з копії витягу з протоколу №11 від 10 лютого 2022 року засідання Гусятинського районного комітету профспілки працівників охорони здоров'я Тернопільської обласної організації, на засіданні ПК було розглянуто вищевказаний лист директора Лікарні № 111 та вирішено:
- У зв'язку з рішенням власника (селищної ради) №1256 від 05.01.2022 р. (п.1), відповідно до статуту КНП «Гусятинська КЛ», підстав для оскарження немає, власник діяв в межах своєї компетенції.
- Делегувати ОСОБА_4 - голову ПК з метою відповідних консультацій ( Т.1 а.с.34).
20 квітня 2022 року директор Лікарні видав наказ №44-од «Про скорочення штатної чисельності», в якому, посилаючись на рішення Гусятинської селищної ради №1256 від 05.01.2022 року та наказ №14-од від 01.02.2022 року «Про затвердження заходів щодо проведення скорочення структурних підрозділів та штатної чисельності КНП «Гусятинська КЛ» Гусятинської селищної ради», вирішив:
- Скоротити з 20 липня 2022 року у структурному підрозділі - поліклінічному відділенні, крім інших ставок лікарів, також 1,0 ставку сестри медичної офтальмологічного кабінету.
- Внести відповідні зміни до штатного розпису.
- Вручити працівникам, посади яких підлягають скороченню, повідомлення про наступне звільнення згідно зі ст.49-2- КЗпП України, тобто не пізніше 20.05.2022 року.
- Запропонувати працівникам, посади яких підлягають скороченню, роботу на інших вакантних посадах (за наявності) (Т.1 а.с.107,108).
На підставі наказу директора Лікарні №44 від 20.04.2022 року, директором Лікарні 20.05.2022 року було видано наказ №56-К «Про попередження про звільнення у зв'язку зі скороченням штату працівників поліклінічного відділення», згідно якого вирішено попередити, крім інших сестер медичних також і сестру медичну офтальмологічного кабінету про звільнення з 20 липня 2022 року у відповідності до п.1 ст. 40 КЗпП України. Факт попередження сестри медичної офтальмологічного кабінету ОСОБА_2 20.05.2022 року про звільнення з 20.07.2022 року підтверджується її підписом у доданому до зазначеного наказу списку працівників поліклінічного відділення лікарні (Т.1 а.с.36,37).
20 травня 2022 року сестрі медичній офтальмологічного кабінету ОСОБА_2 було вручено повідомлення директора лікарні за №12 від 20.05.2022 року, в якому зазначено, що у зв'язку із скороченням чисельності та штату працівників КНП «Гусятинська КЛ» Гусятинської селищної ради (наказ №56-К 56.4 від 20.05.2022 року) її попереджають про наступне звільнення з посади сестри медичної офтальмологічного кабінету на підставі п.1 ст.40 КЗпП України, яке відбудеться 20 липня 2022 року, з виплатою вихідної допомоги у розмірі середнього місячного заробітку і буде проведено розрахунок згідно чинного законодавства. Із вказаним повідомленням ОСОБА_2 ознайомлена 20.05.2022 року, що підтверджується її підписом (Т.1 а.с.7).
Як вбачається із копії протоколу засідання комісії з питань освіти, охорони здоров'я, культури, медицини, фізкультури і спорту Гусятинської селищної ради від 09.06.2022 року, яка засідала перед пленарним засіданням сесії ради 09.06.2022 року, вказаною комісією питання про виправлення помилки у Структурі, затвердженій рішенням сесії Гусятинської селищної ради від 05.01.2022 року № 1256 щодо штатної одиниці - «сестри медичної офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення не розглядалося (Т.2 а.с.14,15).
09 червня 2022 року на позачергової сесії VIII скликання Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області був розглянутий лист директора лікарні №466 від 30.05.2022 року в частині щодо виправлення допущеної у затвердженій селищною радою Структурі комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» від 05 січня 2022 року описки щодо штатної одиниці - «лікаря-офтальмолога» і рішенням №1519 від 09 червня 2022 року «Про затвердження структури комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради в новій редакції» вирішено:
1.Затверджено структуру комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради в новій редакції.
2. Визнано таким, що втратило чинність рішення позачергової сесії від 05 січня 2022 року №1256 «Про затвердження структури комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради». (Т.1 а.с.26 -31).
Як видно з копії витягу з протоколу засідання зазначеної вище позачергової сесії Гусятинської селищної ради від 09 червня 2022 року на сесії слухалося питання про виправлення описки щодо штатної одиниці - «лікаря-офтальмолога», допущеної у затвердженій Структурі від 05.01.2022 року на «лікар-офтальмолог дитячий». При цьому, питання про виправлення помилки у назві штатної одиниці - сестри медичної офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення Лікарні, допущеної у вищевказаній Структурі не вносилося на розгляд сесії ради. (Т.2 а.с. 12,13).
Як вбачається із затвердженої вищевказаним рішенням сесії Структури та штатної чисельності КНП «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради, станом на 09.06.2022 року у поліклінічному відділенні під номером 38 значиться одна штатна одиниця сестри медичної офтальмологічного кабінету (Т.1 а.с.27-31).
05.07.2022 року директор Лікарні направив голові Гусятинського районного комітету профспілки працівників охорони здоров'я Тернопільської обласної організації Мариновському І.Р. список лікарів, сестер медичних та інших медичних працівників лікарні, які підлягають скороченню, з проханням дати згоду на їх звільнення. У даному списку серед інших також значиться сестра медична офтальмологічного кабінету (дорослого) поліклінічного відділення ОСОБА_2 (Т.1 а.с.38).
Як видно з копії витягу з протоколу №17 засідання Гусятинського районного комітету профспілки працівників охорони здоров'я Тернопільської обласної організації від 13 липня 2022 року, ОСОБА_2 сестра медична офтальмологічного кабінету (дорослого) поліклінічного відділення не є членом профспілки, тому, не потребує згоди профкому на звільнення (Т.1 а.с.39,40).
Наказом директора КНП «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради» №82-К від 20 липня 2022 року «Про вивільнення працівника поліклінічного відділення у зв'язку із скороченням штату» ОСОБА_2 - сестру медичну офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення вирішено звільнити з 20 липня 2022 року за п.1 ст.40 КЗпП України у зв'язку із скороченням штату (Т.1 а.с.8 ).
На виконання наказу директора Лікарні №44-од від 20 квітня 2022 року «Про скорочення штатної чисельності» за штатним розписом, який затверджений директором Лікарні та введений в дію з 21 липня 2022 року, скорочено 1,0 штатну одиницю посади сестри медичної офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення Лікарні та виведено її із штатного розпису, 1 штатна одиниця сестри медичної офтальмологічного кабінету дитячого залишена, що підтверджується копіями штатних розписів Лікарні, введених в дію: з 01 квітня 2022 року, 21 липня 2022 року ( Т.1а.с.137-155,198, 124-136).
20 липня 2022 року директор Лікарні видав наказ №88-од «По медичній штатної одиниці», в якому, посилаючись на пункт 7.5.6 Статуту КНП « Гусятинська комунальна лікарня» від 05.01.2022 року, вирішив:
1.Інспектору по кадрах зробити (відомість) зміни штатних одиниць в межах ліміту штатів по Лікарні:
-сестру медичну офтальмологічного кабінету поліклінічного відділу замінити на сестру медичну офтальмологічного кабінету дитячого поліклінічного відділу.
2.Економісту привести у відповідність із штатним розписом зміни Лікарні, які були допущені в структурі та штатній чисельності Лікарні затвердженій Гусятинською селищною радою від 05.01.2022 року № 1256 та 09.06.2022 року (Т.1.а.с.156).
Відповідно до записів за №4 у трудовій книжці ОСОБА_2 (Т.1 зворот.а.с.9) позивчці:
09.11.2016 року підтверджено вищу категорію зі спеціальності «сестринська справа».
Позивачка ОСОБА_2 як сестра медична за сумлінну працю тричі нагороджувалась подяками та один раз грамотою, що підтверджується відомостями з трудової книжки ОСОБА_2 , заповненої 10 квітня 1981 року (Т.1 а.с. 9,10).
Згідно копії диплому серії НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_2 28.02.1981 року позивачка у 1981 році закінчила повний курс Чемеровецького медичного училища за спеціальністю «фельдшер» (Т.1 а.с.11).
Копією витягу з наказу Гусятинської центральної районної лікарні №163 п.8 від 14.07.1989 року підтверджено факт переведення медсестри офтальмологічного кабінету-патронажної медсестри дитячої консультації Гусятинської ЦРЛ ОСОБА_3 з 14.07.1989 року на посаду медсестри офтальмологічного дитячого кабінету поліклінічного відділення лікарні (Т.1 а.с.105).
Як вбачається із довідки про доходи №871, виданої 25 вересня 2023 року КНП «Гусятинська КЛ» Гусятинської селищної ради ОСОБА_2 за травень 2022 року сестрі медичній офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення ОСОБА_2 нараховано заробітну плату в сумі 13500 грн., за червень 13500 грн.. Всього 27000 гривень. ЇЇ середньоденна заробітна плата складає 613 грн. 64 коп.. Середньомісячна заробітна плата складає 13500 гривень. (Т.1 а.с.237).
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позовні вимоги позивачки підлягають до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Згідно з вимогами ч.5 ст.55 Конституції України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Стаття 4 ЦПК України передбачає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
В силу вимог ст.ст.12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
В силу вимог статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
У відповідності з ч.2 ст.78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Положеннями ст. 43 Конституції України закріплено право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Отже, Конституція України, норми якої, відповідно до ст.8 цього Основного закону, є нормами прямої дії, визначає, що держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю.
Згідно ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до положення ст.5-1 КЗпП України держава гарантує працездатним громадянам, які постійно проживають на території України, зокрема, і правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
Право громадян на працюзабезпечується державою (ст. 2 КЗпПУкраїни).
Відповідно до ч.1 ст.21 КЗпП України трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем - фізичною особою), за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець - фізична особа) зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Відповідно до статті 23 КЗпП України трудовий договір, може бути, зокрема і безстроковим, що укладається на невизначений строк.
Пунктом 1 ст.40 КЗпП України встановлено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем лише у випадках, зокрема, змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників. Скорочення чисельності працівників являє собою зменшення кількості працівників, скорочення штатів - зменшення кількості посад, які передбачені штатним розкладом.
Пунктом 19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року №9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» (зі змінами) передбачено, що розглядаючи трудові спори, пов'язані зі звільненням за п.1 ст.40 КЗпП України, суди зобов'язані з'ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника,
які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те,
що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджався він за 2 місяці про наступне вивільнення. Розірвання трудового договору за зазначеною підставою відбувається в разі реорганізації підприємства (через злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення), зміни його власника, ухвалення власником або уповноваженим ним органом рішення про скорочення чисельності або штату у зв'язку з перепрофілюванням, а також з інших причин, які супроводжуються змінами у складі працівників за посадами, спеціальністю, кваліфікацією, професією.
При виникненні спору між працівником і роботодавцем суд не вирішує питання про доцільність скорочення чисельності або штату працівників, а перевіряє наявність підстав для звільнення (чи відбувалося скорочення штату або чисельності працівників) та дотримання відповідної процедури.
Згідно з позиціями Верховного Суду, викладеними у постановах від 16.01.2018 у справі № 519/160/16-ц, від 06.02.2018 у справі № 696/985/15-ц, від 12.06.2019 у справі № 297/868/18, від 28.04.2021 у справі № 373/2133/17, суд не може вдаватися до обговорення та оцінки питання про доцільність і правомірність скорочення штату та чисельності працівників. Право визначати чисельність і штат працівників належить винятково власнику або уповноваженому ним органу, суд зобов'язаний тільки з'ясувати наявність підстав для звільнення.
Відповідно до ч.2 ст. 40 КЗпП України звільнення з підстав, зазначених у п.п. 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
В силу вимог ч.1 статті 42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
Частиною 2 зазначеної статті, яка діяла на час виникнення правовідносин, передбачено, що при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається: 1) сімейним при наявності двох і більше утриманців; 2) особам, в сім'ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; 3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації; 4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва; 5)учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, а також особам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув'язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу;6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій; 7) працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтвоабо професійне захворювання; 8) особам з числа депортованих з України, протягом п'яти років, з часу повернення на постійне місце проживання до України; 9) працівникам з числа колишніх військовослужбовцівстрокової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби; 10) працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат. Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.
При цьому роботодавець зобов'язаний запропонувати працівнику, який вивільнюється, всі наявні вакансії та роботи, які може виконувати працівник, тобто ті посади, які відповідають кваліфікації працівника.
Статтею 49-2 КЗпП України передбачено, що про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.
При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.
Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці роботодавець пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації, крім випадків, передбачених цим Кодексом. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно. У разі якщо вивільнення є масовим відповідно до статті 48 Закону України "Про зайнятість населення", роботодавець доводить до відома державної служби зайнятості про заплановане вивільнення працівників.
Згідно вимог ч.1 ст.48 Закону України «Про зайнятість населення» масовим вивільненням з ініціативи роботодавця є протягом одного місяця, зокрема:
2) вивільнення 10 і більше відсотків працівників у роботодавця з чисельністю працівників від 101 до 300.
Власник вважається таким, що належно виконав вимоги ч.2 ст. 40, ч.3 ст. 49-2 КЗпП України щодо працевлаштування працівника, якщо запропонував йому наявну на підприємстві роботу, тобто вакантну посаду чи роботу за відповідною професією чи спеціальністю, чи іншу вакантну роботу, яку працівник може виконувати з урахуванням його освіти, кваліфікації, досвіду тощо.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2, 1.4 статуту КНП «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради є лікарняним стаціонарно-амбулаторним закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної спеціалізованої медичної допомоги, Власником, засновником та органом управління якого є територіальна громада в особі Гусятинської селищна рада. КНП «Гусятинська комунальна лікарня» є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним засновнику. КНП «Гусятинська комунальна лікарня» є правонаступником КНП «Гусятинська комунальна районна лікарня» Гусятинської районної ради.
Згідно п.4.1, 4.6, 4.8, 8.1, 8.2 Статуту КНП «Гусятинська комунальна лікарня» є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс. Його структура затверджується засновником за поданням директора. Штатну чисельність КНП директор визначає на власний розсуд на підставі фінансового плану підприємства та за погодженням Гусятинського селищного голови.
Відповідно до пунктів 7.1, 7.2 Статуту управління підприємством здійснює Гусятинська селищна рада (Засновник). Поточне керівництво (оперативне управління КНП здійснює головний лікар/ директор.
Згідно п.7.3.4 Статуту засновник приймає рішення про реорганізацію підприємства.
У відповідності до пунктів 7.5.2, 7.5.6, 7.5.10 вказаного Статуту керівник підприємства самостійно вирішує питання діяльності підприємства за винятком тих, що віднесені чинним законодавством України та Статутом до компетенції засновника. У межах своєї компетенції видає накази та інші акти, дає вказівки, обов'язкові для всіх підрозділів та працівників підприємства. Рішення про прийняття на роботу, звільнення з роботи працівників підприємства, а також інші, передбачені законодавством про працю рішення в сфері трудових відносин приймає директор підприємства. Створює умови підвищення фахового і кваліфікаційного рівня працівників згідно із затвердженим в установленому порядку штатним розписом.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 була звільнена з посади сестри медичної офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення Лікарні 20 липня 2022 року у зв'язку зі скороченням штату на підставі п.1 ст.40 КЗпП України.
Згідно штатного розпису Лікарні у поліклінічному відділенні Лікарні станом на 01 квітня 2022 року, тобто на час попередження позивачки про звільнення з посади, було 28 посад сестер медичних, в тому числі і дві посади сестри медичної офтальмологічного кабінету. А станом на 21 липня 2022 року, тобто після завершення процедури скорочення штату, у вказаному відділенні передбачено 24 посади сестер медичних, серед них одна посада сестри медичної офтальмологічного кабінету (дитячого), яка працює з лікарем-офтальмологом дитячим.
Як вбачається із Структури та штатної чисельності Лікарні, які затверджені рішеннями Гусятинської селищної ради від 05.01.2022 року №1256 та від 09 червня 2022 року №1519 у новій редакції відповідач вирішив скоротити одну посаду сестри медичної офтальмологічного кабінету.
Встановлено, що позивачка ОСОБА_2 була прийнята на посаду медсестри та має 30 років стажу роботи.
Відповідно до статті 42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається, зокрема і: сімейним при наявності двох і більше утриманців; особам, в сім'ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації; працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат.
Таким чином, відповідачем проведено скорочення посади сестри медичної офтальмологічного кабінету ОСОБА_2 без врахування вимог ст.42 КЗпП України, оскільки не проведений порівняльний аналіз з іншими медсестрами поліклінічного відділення, в тому числі і із однією медсестрою офтальмологічного кабінету.
Крім того, як вбачається із матеріалів справи посаду сестри медичної офтальмологічного кабінету скоротили у зв'язку з тим, що скоротили посаду лікаря-офтальмолога офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення. Але судом встановлено, що вказане скорочення посади лікаря-офтальмолога проведено з порушенням закону.
Посилання сторони відповідача на те, що скоротили медсестру ОСОБА_2 , яка працювала з лікарем-офтальмологом і при її скороченні не проводився порівняльний аналіз щодо кваліфікації із медсестрою офтальмологічного кабінету дитячого ОСОБА_3 , оскільки посада медсестри офтальмологічного кабінету дитячого не була задіяна при скороченні, суд не приймає до уваги, оскільки посада медсестри офтальмологічного кабінету не вимагає особливих вимог згідно норм чинного законодавства України.
Посилання сторони відповідача на те, що відповідно до затвердженої Структури лікарні рішенням сесії Гусятинської селищної ради від 09.06.2022 року комісією розглянуто усіх кандидатів, які мали право залишатися на роботі відповідно до статті 42 Кодексів закону про працю України, суд вважає безпідставними, оскільки будь-якими доказами вони не підтверджені та не знайшли свого правового підтвердження під час розгляду справи в суді. Крім того, відповідачем не надано доказів про факт створення відповідної комісії та розгляд нею усіх кандидатів, які мають право залишення на роботі відповідно до ст.42 КЗпП України.
Крім того, слід звернути увагу і на те, що як вбачається з рішення Гусятинської селищної ради від 05.01.2022 року №1256 «Про затвердження структури КНП «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради» у затвердженій Структурі та штатній чисельності Лікарні у поліклінічному відділенні станом на 05.01.2022 року була наявна посада сестри медичної офтальмологічного кабінету (1,0 штатна одиниця).
Процедура скорочення посад медичних працівників (сестер медичних) у поліклінічному відділенні Лікарні, в тому числі посади, яку займала ОСОБА_2 на підставі вищевказаної Структури лікарні, а саме:
- доведення до відома працівників лікарні про заплановане скорочення штату та штатної чисельності лікарні шляхом видання наказу директором лікарні;
- письмове повідомлення голови профспілкового комітету лікарні про заплановане скорочення з проханням делегувати представника профспілкового комітету для відповідних консультацій;
- засідання профспілкового комітету з вищевказаного приводу;
- видання наказу директором лікарні про скорочення штатної чисельності;
- вручення письмового повідомлення про звільнення працівникам, посади яких
скорочувалися згідно ст.49-2 КЗпП України;
- видання наказу про попередження працівників про звільнення у зв'язку із скороченням штату із формуванням їх списку відбулася в період з 01.02.2022 року по 20.05.2022 року.
Крім того, в якості підстави видання наказів директором лікарні: від 01.02.2022 року № 14-од «Про затвердження заходів щодо проведення скорочення структурних підрозділів та штатної чисельності КНП «Гусятинська КЛ» Гусятинської селищної ради», від 20.04.2022 року № 44-од «Про скорочення штатної чисельності», від 20.05.2022 року № 56-к «Про попередження про звільнення у зв'язку із скороченням штату працівників поліклінічного відділення», звернення директора лікарні до профспілкового комітету з повідомленням про заплановане скорочення послужило і вказано у цих наказах саме Рішенням позачергової сесії VIII скликання Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області №1256 від 05 січня 2022 року «Про затвердження структури комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради».
Посилання представника відповідача на те, що у затвердженій структурі наявна посада «сестра медична офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення», але у ній була допущена механічна помилка, оскільки фактично мала залишитися посада «сестра медична офтальмологічного кабінету (дитячого) поліклінічного відділення, на якій працює працівник та який не був задіяний при процедурі звільнення, тому наказом директора лікарні від 20.07.2022 року №88-од п.1 посада «сестра медична офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення» змінена на посаду «сестра медична офтальмологічного кабінету (дитячого)», суд не приймає до уваги, оскільки як у Структурі лікарні, затвердженій рішенням Гусятинської селищної ради від 05.01.2022 року №1256 так і у Структурі лікарні, затвердженій рішенням №1519 від 09 червня 2022 року у новій редакції у поліклінічному відділенні значиться посада - «сестра медична офтальмологічного кабінету», а не «сестра медична офтальмологічного кабінету дитячогог».
Крім того, відповідно до відповідно п.п.4.8, 8.1 Статуту КНП «Гусятинська комунальна лікарня» структура лікарні затверджується не директором лікарні (підприємства), а засновником за поданням директора лікарні. Штатну чисельність КНП директор визначає на власний розсуд на підставі фінансового плану підприємства та за погодженням Гусятинського селищного голови. А відповідно до п. 7.5.6 вказаного Статуту директор лікарні саме у межах своєї компетенції видає накази. При цьому, директор лікарні не звертався до сесії Гусятинської селищної ради з приводу виправлення помилки у назві посади медсестри.
Відповідно до ч.1ст.235 КЗпП України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
Частина 8 статті 235 КЗпП України передбачає, що рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника, прийняте органом, який розглядав трудовий спір, підлягає негайному виконанню.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що при звільненні ОСОБА_2 з роботи на підставі п.1ст.40 КЗпП України відповідачем було порушено право позивачки на залишення на роботі, а тому її слід поновити на роботі.
За правилами частини другої статті 235 КЗпП України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Судом встановлено, що наказом директора Лікарні № 82-к від 20 липня 2022 року ОСОБА_2 звільнено з посади сестри медичної офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення Лікарні 20 липня 2022 року.
А тому, суд зазначає про право позивачки на оплату часу вимушеного прогулу з вини відповідача з 20 липня 2022 року по 17 листопада 2023 року (день поновлення на роботі
При визначенні розміру втраченого заробітку суд зазначає наступне.
У п. 32 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 1992 р. №9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» постановлено, що у випадках стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв'язку з незаконним звільненням він визначається за загальними правами обчислення середнього заробітку, виходячи із заробітку за останні два календарні місяці роботи при цьому суд керується постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 р. № 100 «Про затвердження порядку обчислення середньої заробітної плати».
Вирішуючи питання про стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, суд керується Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100 з відповідними змінами та ст. 44 КЗпП України.
Відповідно до п.2 вказаного вище Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 р. № 100 «Про затвердження порядку обчислення середньої заробітної плати» середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата, а якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється, виходячи з виплати за попередні два місяці роботи.
При цьому, згідно ч.6 ст.6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-IX від 15 березня 2022 року у період дії воєнного стану не застосовуються норми статті 53(тривалість роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів), частини першої статті 65, частинтретьої - п'ятої статті 67 та статей 71-73(святкові і неробочі дні) Кодексу законів про працю України.
Згідно п.8 вищезазначеного Порядку нарахування виплат, що обчислюється із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, проводиться шляхом множення середньоденного заробітку на число робочих днів. Середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів.
Із наданої 25 вересня 2023 року відповідачем довідки №871 про доходи за травень, червень 2022 року, тобто за останні календарні місяці, що передували звільненню позивачки (травень, червень 2022 року), вбачається, що в травні 2022 року ОСОБА_2 відпрацьовано 22 робочих дні, у червні 2022 року 22 робочих дні.
Позивачці ОСОБА_2 була нарахована заробітна плата за останні два місяці роботи, а саме: в травні 2022 року в сумі 13500 гривень, у червні 2022 року - 13500 гривень.
Відповідно до норм тривалості робочого часу в травні та червні 2022 року разом було 44 робочих днів.
Встановлено, що позивачка в травні та червні 2022 року відпрацювала по 22 робочих дні, що підтверджується довідкою про доходи № 871, виданою відповідачем 25 вересня 2023 року.
Відтак, середньоденна заробітна плата ОСОБА_2 за цей період становила 613,64 гривень (13500+13500=27000:44= 613,64).
Час вимушеного прогулу ОСОБА_2 за період з 20 липня 2022 року по 17 листопада 2023 року (день поновлення на роботі) в робочих днях становить 348 робочих днів.
Отже, розмір середнього заробітку за час вимушеного прогулу становить 213546,72 гривень (613,64 гривень х 348 днів).
Судом встановлено, що після звільнення позивачки з роботи у вищевказаний період вона ніде не працевлаштовувалась, доходів за час вимушеного прогулу за період з 20 липня 2022 року по 17 листопада 2023 року не отримувала.
Доказів на спростування зазначених обставин відповідачем під час розгляду справи не надано, а судом не здобуто.
З цих підстав до стягнення з відповідача в користь позивачки підлягає 213546,72 гривень середнього заробітку за час вимушеного прогулу, без утримання податків та інших обов'язкових платежів, оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян та інших обов'язкових платежів є відповідно обов'язком роботодавця та працівника.
На підставі наведеного, ст.ст.40, 42, 49-2, 232, 233, 235 КЗпП України, Постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 06.11.1992 р. «Про практику розгляду судами трудових спорів», постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року №100 «Про затвердження порядку обчислення середньої заробітної плати», керуючись ст.ст.4, 10, 12, 13, 76-81, 89, 141, 263- 265, 268, 272, 273, 354, 355, 430 ЦПК України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , жительки с. Гусятин, Кам'янець-Подільського району, Хмельницької області) до комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради (адреса: селище Гусятин, вул. Б. Лепкого, 1, Чортківського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 02000582) про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати наказ комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради від 20 липня 2022 року № 82-К «Про вивільнення працівника поліклінічного відділення у зв'язку із скороченням штату» в частині звільнення ОСОБА_1 з посади сестри медичної офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення.
Поновити ОСОБА_5 на посаді сестри медичної офтальмологічного кабінету поліклінічного відділення комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради з 20 липня 2022 року.
Стягнути з комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 20 липня 2022 року по 17 листопада 2023 року в сумі 213546 гривень 72 копійок за вирахуванням відповідних податків і зборів.
Стягнути з комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради на користь Держави 992 (дев'ятсот дев'яносто два) гривні 40 копійок судового збору.
Рішення суду в частині поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за один місяць за вирахуванням відповідних податків та зборів допустити до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Гусятинський районний суд Тернопільської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення складено 29 січня 2024 року.
Суддя Гусятинського районного суду
Тернопільської області Тетяна ЦВИНТАРНА