"10" листопада 2023 р. Справа № 596/871/22
Провадження № 2/596/44/2023
Гусятинський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді Цвинтарної Т.М.
за участю: секретаря
судового засідання Рудніцької О.П.
позивача ОСОБА_1
представника позивача - адвоката Аламбець Н.М.
представника відповідача - адвоката Кавійчик В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гусятин в режимі відеоконференцзв'язку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Аламбець Назар Михайлович до комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
Представник позивача адвокат Аламбець Н.М.. в інтересах позивачки ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради Чортківськогорайону Тернопільськоїобласті (далі - Лікарня») про визнання незаконним та скасування наказу директора Лікарні від 20 липня 2022 року № 82-К «Про вивільнення працівника поліклінічного відділення у зв'язку із скороченням штату», яким позивачку звільнено з посади лікаря-офтальмолога поліклінічного відділення Лікарні, поновлення останньої на вказаній посаді, стягнення з відповідача на користь позивачки середнього заробітку за час вимушеного прогулу у зв'язку з незаконним звільненням.
В обґрунтування позовних вимог представник позивачки посилається на те, що позивачка працювала у відповідача на посаді лікаря-офтальмолога Гусятинської центральної районної лікарні з 23 січня 1984 року в порядку переводу з посади терапевта підліткового кабінету цієї ж лікарні.
20 травня 2022 року позивачці було вручено повідомлення-попередження за № 4 від 20 травня 2022 року про наступне звільнення з посади лікаря-офтальмолога на підставі п.1 ст.40 КЗпПУкраїни.
Наказом директора Лікарні від 20 липня 2022 року № 82-К позивачку було звільнено з посади лікаря-офтальмолога поліклінічного відділення за п.1 ст.40 КЗпП України у зв'язку із скороченням штату.
Звільнення позивачки є незаконним та відбулося з порушенням норми права, оскільки:
- відповідачем, в порушення вимог ст.49-2 КЗпП України, позивачці не було запропоновано іншу роботу в тому ж закладі, хоча на момент її звільнення була посада лікаря-офтальмолога дитячого;
- при вирішенні питання про звільнення позивачки з посади, в порушення ст.ст. 42,49-2 КЗпП України не враховано рівень її кваліфікації та продуктивність праці;
- у порушення ст.43 КЗпП України, трудовий договір із позивачкою розірвано без попередньої згоди виборного органу первинної профспілкової організації;
- відповідачем під час вивільнення працівників, в порушення п.2,4 ч.3 ст.50 Закону України «Про зайнятість населення», не було подано за три місяці до дати звільнення позивачки виборному органу первинної профспілкової організації повідомлення про заплановане масове вивільнення з відповідною інформацією про такі заходи, включаючи відомості про причини наступних звільнень, середню кількість і категорії працівників, а також про кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про строки проведення звільнення;
- не було подано за 2 місяці до вивільнення працівників територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення інформацію про заплановане масове вивільнення працівників у зв'язку із скороченням чисельності або штату працівників.
Крім того, сторона позивача також, посилаючись на норми ст.235 КЗпП України, Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМ України 08 лютого 1995 року №100, просить задовольнити як похідну вимогу, а саме, стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Відповідачем КНП «Гусятинська комунальна лікарня» до суду подано відзив на позов, згідно якого відповідач вважає позовні вимоги позивачки безпідставними та просить відмовити у їх задоволенні.
В обґрунтування відзиву відповідач посилається на те, що відповідно до рішення Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області №1256 від 5 січня 2022 року та рішення Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області №1519 від 9 червня 2022 року було проведено оптимізацію структури, скорочення у зв'язку із недостатнім фінансуванням закладу, ефективного використання коштів. У затвердженій структурі посада «лікаря- офтальмолога» поліклінічного відділення відсутня. Залишилася лише посада «лікар-офтальмолог (дитячий)» і на вказаній посаді вже був працівник, який не був задіяний при звільненні.
Скорочення проводилося відповідно до чинного законодавства.
Згідно пункту 1 рішення Гусятинської селищної ради №1256 від 05.01.2022 року усіх працівників закладу, чиї ставки були задіяні при скороченні штатної чисельності, відповідно до п.1 ст.40 КЗпП України було повідомлено.
Працівники були попереджені в термін за 2 місяці до звільнення, що дало зможу комісії розглянути усіх кандидатів, які мають право залишатися на роботі відповідно до статті 42 Кодексів закону про працю України.
Також про звільнення було повідомлено голову профспілкового комітету та подано список працівників, які підлягають скороченню. Від профспілкового комітету отримано відповідь про погодження на звільнення відповідних працівників.
Крім того, у встановленому законом порядку, було подано відповідну форму до центру зайнятості.
На період попередження працівників, у штатному розписі не було в наявності вакантних посад, щоб запропонувати лікарю-офтальмологу поліклінічного відділення ОСОБА_1 відповідну посаду її профілю.
Вважають, що наказ КНП «Гусятинська комунальна лікарня» від 20.07.2022 року № 82-К «Про вивільнення працівників поліклінічного відділення у зв'язку із скороченням штату» виданий в межах чинного законодавства.
Позивачкою до суду було подано відповідь на відзив, у якій вона додатково вказала, що із запереченнями на позов, викладеними відповідачем у відзиві не погоджується, посилаючись на те, що відповідачем не надано доказів створення відповідної комісії та розгляд нею усіх кандидатів, які мають право залишення на роботі відповідно до ст.42 КЗпП України.
Крім того, відповідачем не надано суду доказів того, що ним зроблено порівняльний аналіз продуктивності праці і кваліфікації працівників, які залишилися на роботі, і тих, які підлягають звільненню, зокрема і її.
Вважає, що відповідачем не враховано та не надано оцінки фактам її високої кваліфікації, продуктивності праці, її безперервний трудовий стаж на посаді лікаря-офтальмолога, який становить більше 38 років, зокрема те, що 30.12.2003 року та 26.10.2018 року нею підтверджено вищу категорію із спеціальності лікаря-офтальмолога.
При цьому зазначила, що у відповідності до абзацу 2 п.7 розділу І Порядку проведення атестації лікарів затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 22 лютого 2019 року № 446 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України від 18 серпня 2021 року № 1753) лікарі, яким присвоєно кваліфікаційну категорію, проходять атестацію на її підтвердження один раз на п'ять років, що і нею було зроблено.
05.11.1985 року, 16.06.2006 року та 12.06.2014 року її тричі оголошувались подяки, а 11.06.2008 року вона була нагороджена грамотою. Крім того, пройшла курси дитячої офтальмології, військово-медичної підготовки, щорічно залучалась як лікар-офтальмолог в якості члена комісії до основного складу військово-лікарської комісії, що на її думку є однією з важливих підстав залишення її на роботі в теперішній час.
У судовому засіданні позивачка та її представник адвокат Аламбець Н М. позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та відповіді на відзив, просили позов задовольнити.
Представник позивача також вказав, що згідно Переліку лікарських посад у закладах охорони здоров'я, затвердженому наказом МОЗ України від 28 жовтня 2002 року № 385 (у редакції наказу МОЗ України від 06 травня 2021 року №884) як станом на день звільнення ОСОБА_1 , так і станом на день розгляду справи в суді в Україні існують посади лікарів-спеціалістів: «Лікар-офтальмолог» та «Лікар-офтальмолог дитячий». У пунктах 50 та 51 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників ВИПУСК 78 Охорона здоров'я, затвердженому наказом МОЗ України від 29 березня 2002 р. №117 зазначено «лікар-офтальмолог'та «лікар - офтальмолог дитячий».
Вважає що, у структурі КНП «Гусятинська КЛ» Гусятинської селищної ради, яка затверджена рішенням Гусятинської селищної ради 05 січня 2022 року за № 1519 залишилась 1,0 штатна одиниця посади лікаря-офтальмолога, тобто, скорочення вказаної посади не відбулося.
Позивачка вказала, що вона працювала лікарем-офтальмологом в поліклінічному відділенні на 0,5 ставки, а не на 0,75 ставки як зазначено у штатному розписі станом на січень, квітень 2022 року.
Представники відповідача - адвокат Кавійчик В.П. в судовому засіданні позов не визнала в повному обсязі з підстав, наведених у відзиві на позов та пояснила, що з врахуванням ч.1 ст.40, ч.1,3 ст.49-2 КЗпП України, наказу МОЗ України від 29.03.2002 року №117, яким затверджено Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників Випуск 78 «Охорона здоров'я» відповідач не мав права запропонувати позивачці ОСОБА_1 посаду «лікаря- офтальмолога дитячого», оскільки згідно встановлених кваліфікаційних вимог до лікаря-офтальмолога дитячого, які у позивачки відсутні, відповідач при повідомленні про вивільнення та звільненні не мав підстав запропонувати її посаду «лікаря-офтальмолога дитячого».Також вказала, що на підставі листа директора Лікарні про внесення змін до структури Лікарні від 30.05.2022 року №466, рішенням Гусятинської селищної ради від 09 червня 2022 року було внесено зміни до структури Лікарні, шляхом затвердження структури Лікарні у новій редакції.
Також зазначила, що згідно затвердженої структури у лікарні відбулося як скорочення штату так і чисельності працівників. Її не відомо чи видавався наказ директором лікарні про виведення з штату посади лікаря-офтальмолога. Вказана посада виведена із штату 21.07.2022 року. Вивільнення працівників у лікарні було масовим. Станом на 01.01.2022 року згідно штатного розпису у поліклінічному відділенні були посади лікаря-офтальмолога - 0,75 штатної одиніці та лікаря-офтальмолога дитячого - 1 штатна одиниця.
Посилаючись на наведене, вважає, що вивільнення позивачки проведено у відповідності до вимого чинного законодавства України, а тому підстав для її поновлення на роботі немає.
Судом встановлені наступні фактичні обставини.
Позивачка ОСОБА_1 працювала у відповідача на посаді лікаря-офтальмолога Гусятинської центральної районної лікарні з 23 січня 1984 року в порядку переводу з посади терапевта підліткового кабінету цієї ж лікарні.
Гусятинська центральна районна лікарня була реорганізована, шляхом внесення зміни у її назву-«Гусятинська центральна комунальна районна лікарня».
23.05.2018 року«Гусятинська центральна комунальна районна лікарня», була реорганізована, шляхом перетворення в комунальне некомерційне підприємство «Гусятинська комунальна районна лікарня» Гусятинської районної ради, правонаступником якої є відповідач по справі - комунальне некомерційне підприємство «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради.
15.06.2021 року наказом комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради № 69-К 691 від 15.06.2021 року ОСОБА_1 переведено на посаду 0,75 ставки лікаря-офтальмолога лікарні.
З 07.02.2022 року на підставі заяви лікаря-офтальмолога ОСОБА_1 від 03.02.2022 року, наказу директора Лікарні від 03.02.2022 №12-в 12.2 ОСОБА_1 переведено на посаду 0,5 ставки лікаря-офтальмолога поліклінічного відділення Лікарні, де остання працювала по день її звільнення.
Вказані факти підтверджуться записами у копії трудової книжки ОСОБА_1 , копією заяви ОСОБА_1 від 03.02.2022 року та копією витягу з наказу по Гусятинській центральній районній лікарні від 23.01.1984 року №19 (Т.1 а.с.10-12, 237 Т.2 а.с.13) та не заперечено представником відповідача в судовому засіданні.
Рішенням позачергової сесії VIII скликання Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області №1256 від 05 січня 2022 року «Про затвердження структури комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради» затверджено структуру комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради, згідно якої у поліклінічному відділенні під номером 13 наявна одна штатна одиниця лікаря-офтальмолога (Т.1 а.с.216-219).
Згідно штатного розпису Лікарні, який затверджений директором КНП «Гусятинська КРЛ» Гусятинської районної ради, погоджений головою Гусятинської районної ради та введений в дію з 01 січня 2020 року було передбачено 0,5 штатної одиниці посади лікаря-офтальмолога, 0,25 штатної одиниці посади лікаря-офтальмолога та 1 штатна одиниця лікаря-офтальмолога дитячого у поліклінічному відділі Лікарні ( Т.2 а.с.2-7).
Відповідно до штатного розпису Лікарні, який затверджений наказом директора КНП «Гусятинська КРЛ» Гусятинської районної ради від 24.12.2020 року за № 216-од, погоджений головою Гусятинської районної ради та введений в дію з 02 січня 2021 року було передбачено 0,5 штатної одиниці посади лікаря-офтальмолога, 0,25 штатної одиниці посади лікаря-офтальмолога та 1 штатна одиниця лікаря-офтальмолога дитячого у поліклінічному відділі Лікарні (Т.2 а.с.49,61-68).
Відповідно до штатного розпису Лікарні, який затверджений наказом директора Лікарні від 31.12.2021 року за № 158-од та введений в дію з 01 грудня 2021 року у поліклінічному відділі Лікарні було передбачено 0,75 штатної одиниці посади лікаря-офтальмолога та 1 штатна одиниця лікаря-офтальмолога дитячого ( Т.2 а.с.48,69-76).
У відповідності до штатного розпису Лікарні, який затверджений директором Лікарні та введений в дію з 01 січня 2022 року і діяв до попередження позивачки про звільнення з посади у поліклінічному відділі Лікарні передбачено 0,75 штатної одиниці посади лікаря-офтальмолога та 1 штатна одиниця лікаря-офтальмолога дитячого (Т.2 а.с.53-60).
Відповідно до штатного розпису Лікарні, який затверджений директором Лікарні та введений в дію з 01 квітня 2022 року та діяв на час попередження позивачки про звільнення з посади у поліклінічному відділі Лікарні передбачено 0,75 штатної одиниці посади лікаря-офтальмолога та 1 штатна одиниця лікаря-офтальмолога дитячого ( Т.1 а.с.209-215).
01 лютого 2022 року директор Лікарні видав наказ №14-од «Про затвердження заходів щодо проведення скорочення структурних підрозділів та штатної чисельності КНП «Гусятинська КЛ» Гусятинської селищної ради», в якому, посилаючись на вищевказане рішення Гусятинської селищної ради №1256 від 05.01.2022 року, яким реорганізовано структурні підрозділи лікарні, вирішив:
- завідуючим структурних підрозділів Лікарні, в тому числі і поліклінічного відділення повідомити своїх працівників про скорочення;
- письмово повідомити голову профспілкового комітету ОСОБА_2 про заплановане скорочення структурних підрозділів лікарні (Т.1 а.с.44).
01 лютого 2022 року директор Лікарні, посилаючись на рішення Гусятинської селищної ради №1256 від 05.01.2022 року, звернувся до голови профспілкового комітету ОСОБА_2 із листом - повідоменням за №111, згідно якого повідомив голову профкомітету про проведення реорганізації структурних підрозділів лікарні, в тому числі і поліклінічного відділення та просив делегувати представника профспілкового комітету з метою відповідних консультацій (Т.1 а.с.45).
Як вбачається з копії витягу з протоколу №11 від 10 лютого 2022 року засідання Гусятинського районного комітету профспілки працівників охорони здоров'я Тернопільської обласної організації, на засіданні ПК було розглянуто вищевказаний лист директора Лікарні № 111 та вирішено:
- У зв'язку з рішенням власника (селищної ради) №1256 від 05.01.2022 р. (п.1), відповідно до статуту КНП «Гусятинська КЛ», підстав для оскарження немає, власник діяв в межах своєї компетенції.
- Делегувати ОСОБА_2 - голову ПК з метою відповідних консультацій ( Т.1 а.с.46).
20 квітня 2022 року директор Лікарні видав наказ №44-од «Про скорочення штатної чисельності», в якому, посилаючись на рішення Гусятинської селищної ради №1256 від 05.01.2022 року та наказ №14-од від 01.02.2022 року «Про затвердження заходів щодо проведення скорочення структурних підрозділів та штатної чисельності КНП «Гусятинська КЛ» Гусятинської селищної ради», вирішив:
- Скоротити з 20 липня 2022 року у структурному підрозділі - поліклінічному відділенні , крім інших ставок лікарів, також 0,75 ставки лікаря-офтальмолога.
- Внести відповідні зміни до штатного розпису.
- Вручити працівникам, посади яких підлягають скороченню, повідомлення про наступне звільнення згідно зі ст.49-2- КЗпП України, тобто не пізніше 20.05.2022 року.
- Запропонувати працівникам, посади яких підлягають скороченню, роботу на інших вакантних посадах (за наявності) (Т.1 а.с.47).
На підставі наказу директора Лікарні №44 від 20.04.2022 року, директором Лікарні 20.05.2022 року було видано наказ №56-К «Про попередження про звільнення у зв'язку зі скороченням штату працівників поліклінічного відділення», згідно якого вирішено попередити, крім інших лікарів також і лікаря-офтальмолога ОСОБА_1 про звільнення з 20 липня 2022 року у відповідності до п.1 ст. 40 КЗпП України. Факт попередження лікаря-офтальмолога ОСОБА_1 20.05.2022 року про звільнення з 20.07.20222 року підтверджується її підписом у доданому до зазначеного наказу списку працівників поліклінічного відділення лікарні (Т.1 а.с.48,49).
20 травня 2022 року лікарю-офтальмологу ОСОБА_1 було вручено повідомлення директора лікарні №4 від 20.05.2022 року, в якому зазначено, що у зв'язку із скороченням чисельності та штату працівників КНП «Гусятинська КЛ» Гусятинської селищної ради (наказ №56-К 56.4 від 20.05.2022 року) її попереджають про наступне звільнення з посади лікаря-офтальмолога на підставі п.1 ст.40 КЗпП України, яке відбудеться 20 липня 2022 року, з виплатою вихідної допомоги у розмірі середнього місячного заробітку і буде проведено розрахунок згідно чинного законодавства. Із вказаним повідомленням ОСОБА_1 ознайомлена 20.05.2022 року, що підтверджується її підписом (Т.1 а.с.8).
30.05.2022 року директор лікарні звернувся до голови Гусятинської селищної ради з листом за №466 з проханням привести у відповідність та виправити описку допущену у Структурі комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» від 05 січня 2022 року, яка затверджена рішенням позачергової сесії від 05 січня 2022 року за №1256, а саме, щодо штатної одиниці- «лікаря-офтальмолога», яка відповідно до класифікатора професій України та фактичного штатного розпису має бути зазначена вірно - «лікар-офтальмолог дитячий». (Т.2 а.с.8).
Як вбачається із копії протоколу засідання комісії з питань освіти, охорони здоров'я, культури, медицини, фізкультури і спорту Гусятинської селищної ради від 09.06.2022 року, яка засідала перед пленарним засіданням сесії ради, вказаною комісією питання про виправлення описки у Структурі, затвердженній рішенням сесії Гусятинської селищної ради від 05.01.2022 року № 1256 щодо штатної одиниці - «лікаря-офтальмолога» не розглядалося (Т.2 а.с.9,10).
09 червня 2022 року на позачергової сесії VIII скликання Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області був розглянутий лист директора лікарні №466 від 30.05.2022 року в частині щодо виправлення, допущеної у затвердженій селищною радою Структурі комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» від 05 січня 2022 року описки щодо штатної одиниці - «лікаря-офтальмолога» і рішенням №1519 від 09 червня 2022 року «Про затвердження структури комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради в новій редакції» вирішено:
1.Затверджено структуру комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради в новій редакції.
2. Визнано таким, що втратило чинність рішення позачергової сесії від 05 січня 2022 року №1256 «Про затвердження структури комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради» (Т.1 а.с.38, Т.2 а.с. 12 ).
Як видно з копії витягу з протоколу засідання зазначеної вище позачергової сесії Гусятинської селищної ради від 09 червня 2022 року на сесії слухалося питання про виправлення описки щодо штатної одиниці - «лікаря-офтальмолога», допущеної у затвердженій Структурі від 05.01.2022 року на «лікар-офтальмолог дитячий» (Т.2 а.с. 12).
Як вбачається із затвердженої вищевказаним рішенням сесії Структури та штатної чисельності КНП «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради, станом на 09.06.2022 року у поліклінічному відділенні під номером 13 значиться одна штатна одиниця лікаря-офтальмолога (дитячого) (Т.1 а.с.38-43).
05.07.2022 року за №580 директор Лікарні направив голові Гусятинського районного комітету профспілки працівників охорони здоров'я Тернопільської обласної організації Мариновському І.Р. список лікарів та інших медичних працівників лікарні, які підлягають скороченню, з проханням дати згоду на їх звільнення. В даному списку також значиться лікар-офтальмолог поліклінічного відділення ОСОБА_1 (Т.1 а.с.50).
Як видно з копії витягу з протоколу №17 засідання Гусятинського районного комітету профспілки працівників охорони здоров'я Тернопільської обласної організації від 13 липня 2022 року, ОСОБА_1 лікар-офтальмолог не є членом профспілки, тому, не потребує згоди профкому на звільнення (Т.1 а.с.51-52).
Наказом директора КНП «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради» № 82-к від 20 липня 2022 року «Про вивільнення працівника поліклінічного відділення у зв'язку із скороченням штату» ОСОБА_1 - лікаря - офтальмолога поліклінічного відділення вирішено звільнити з 20 липня 2022 року за п.1 ст.40 КЗпП України у зв'язку із скороченням штату (Т.1 а.с.9, зворот. а.с.12).
На виконання наказу директора Лікарні №44-од від 20 квітня 2022 року «Про скорочення штатної чисельності» за штатним розписом, який затверджений директором Лікарні та введений в дію з 21 липня 2022 року, скорочено 0,75 штатної одиниці посади лікаря-офтальмолога поліклінічного відділення Лікарні та виведено її із штатного розпису, 1 штатна одиниця лікаря-офтальмолога дитячого залишено, що підтверджується копіями штатних розписів Лікарні, введених в дію: з 01 квітня 2022 року, 21 липня 2022 року ( Т.1а.с.209-215,220-229).
Відповідно до записів за №14,15,19 у трудовій книжці ОСОБА_1 (а.с.11,12), копій наказу управління охорони здоров'я Тернопільської облдержадміністрації від 26.10.2018 року та посвідчення № НОМЕР_1 (Т.1 а.с.23) позивчці:
03.12.1998 року присвоєно вищу категорію лікаря - офтальмолога;
20.02.2004 року, 26.10.2018 року підтверджено вищу категорію зі спеціальності «офтальмологія».
Підвищення кваліфікації ОСОБА_1 як лікаря- офтальмолога за кожні 5 років за період з 1984 року по 2022 рік підтверджується копіями:
свідоцтв та посвідчень про проходження підвищення кваліфікації до диплому серії НОМЕР_2 у 1984,1990, 1993, 1998, 2003, 2008, 2013, 2017, 2018, 2020, 2021 роках (а.с.16-22 ) та сертифікатів № НОМЕР_3 за 28-29.04.2022 р. та №400620920/1 до диплому серії НОМЕР_2 за 28-29.04.2022 р.(Т.1 а.с.60,61).
Позивачка ОСОБА_1 як лікар - окуліст, офтальмолог за сумлінну працю, неодноразово нагороджувалась подяками та грамотою, що підтверджується відомостями з трудової книжки, заповненої 12 січня 1972 року (Т.1 а.с. 10,11).
Згідно копії диплому НОМЕР_4 , виданого ОСОБА_1 21.06.1980 року позивачка у 1980 році закінчила повний курс Тернопільського державного медичного інституту за спеціальністю «лікувальна справа» (Т.1 а.с.13).
Копією посвідчення №10, виданим Тернопільським медичним інститутом підтверджено, що ОСОБА_1 як лікар проходила підготовку в інтернатурі на базі Гусятинської ЦРЛ з 01.08.1980 року по 01 06.1981 року за спеціальністю «терапія».
Як вбачається із довідки № 661, виданої Київським державним інститутом удосконалення лікарів 06.02.1984 року ОСОБА_1 як лейтенант медичної служби запасу під час удосконалення на циклі офтальмологія пройшла курс військово-медичної підготовки та підлягає звільненню від командирської підготовки без відриву від виробництва строком на три роки (Т.1 а.с.14).
Посвідченням №3382, виданим завідуючим Тернопільським облздороввідділомвід 18.05.1985 року підтверджується факт навчання ОСОБА_1 як лікаря - офтальмолога на курсах стажировки та інформації на базі обласної клінічної лікарні очного відділення по темі: «дитяча офтальмологія» (Т.1 а.с.15).
Копією витягу з наказу Гусятинської центральної районної лікарні №163 від 14.07.1989 року підтверджено факт переведення лікаря-статистика Гусятинської ЦРЛ Зубрицької М.Ф. з 14.07.1989 року на посаду лікаря дитячого офтальмолога (Т.2 а.с.11).
Як вбачається із довідки про доходи №872, виданої 25 вересня 2023 року КНП «Гусятинська КЛ» Гусятинської селищної ради Довгань Н.В. за травень 2022 року лікарю-офтальмологу поліклінічного відділення ОСОБА_1 нараховано заробітну плату в сумі 10000 грн., за червень 10000 грн.. Всього 20000 гривень ЇЇ середньоденна заробітна плата складає 454 грн. 55 коп.. Середньомісячна заробітна плата складає 10000 гривень. (Т.2 а.с.22).
Суд, заслухавши пояснення позивачки та її представника, представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позовні вимоги позивачки підлягають до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Згідно з вимогами ч.5 ст.55 Конституції України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Стаття 4 ЦПК України передбачає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
В силу вимог ст.ст.12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
В силу вимог статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
У відповідності з ч.2 ст.78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Положеннями ст. 43 Конституції України закріплено право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Отже, Конституція України, норми якої, відповідно до ст.8 цього Основного закону, є нормами прямої дії, визначає, що держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю.
Згідно ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до положення ст.5-1 КЗпП України держава гарантує працездатним громадянам, які постійно проживають на території України, зокрема, і правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
Право громадян України на працю забезпечується державою (ст.2 КЗпП України).
Відповідно до ч.1 ст.21 КЗпП України трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем - фізичною особою), за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець - фізична особа) зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Відповідно до статті 23 КЗпП України трудовий договір, може бути, зокрема і безстроковим, що укладається на невизначений строк.
Пунктом 1 ст.40 КЗпП України встановлено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем лише у випадках, зокрема, змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників. Скорочення чисельності працівників являє собою зменшення кількості працівників, скорочення штатів - зменшення кількості посад, які передбачені штатним розкладом.
Пунктом 19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року №9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» (зі змінами) передбачено, що розглядаючи трудові спори, пов'язані зі звільненням за п.1 ст.40 КЗпП України, суди зобов'язані з'ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджався він за 2 місяці про наступне вивільнення. Розірвання трудового договору за зазначеною підставою відбувається в разі реорганізації підприємства (через злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення), зміни його власника, ухвалення власником або уповноваженим ним органом рішення про скорочення чисельності або штату у зв'язку з перепрофілюванням, а також з інших причин, які супроводжуються змінами у складі працівників за посадами, спеціальністю, кваліфікацією, професією.
При виникненні спору між працівником і роботодавцем суд не вирішує питання про доцільність скорочення чисельності або штату працівників, а перевіряє наявність підстав для звільнення (чи відбувалося скорочення штату або чисельності працівників) та дотримання відповідної процедури.
Згідно з позиціями Верховного Суду, викладеними у постановах від 16.01.2018 у справі № 519/160/16-ц, від 06.02.2018 у справі № 696/985/15-ц, від 12.06.2019 у справі № 297/868/18, від 28.04.2021 у справі № 373/2133/17, суд не може вдаватися до обговорення та оцінки питання про доцільність і правомірність скорочення штату та чисельності працівників. Право визначати чисельність і штат працівників належить винятково власнику або уповноваженому ним органу, суд зобов'язаний тільки з'ясувати наявність підстав для звільнення.
Відповідно до ч.2 ст. 40 КЗпП України звільнення з підстав, зазначених у п.п. 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
В силу вимог ч.1 статті 42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
Частиною 2 зазначеної статті, яка діяла на час виникнення правовідносин, передбачено, що при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається: 1) сімейним при наявності двох і більше утриманців; 2) особам, в сім'ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; 3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації; 4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва; 5)учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, а також особам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув'язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу;6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій; 7) працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтвоабо професійне захворювання; 8) особам з числа депортованих з України, протягом п'яти років, з часу повернення на постійне місце проживання до України; 9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби; 10) працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат. Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.
При цьому роботодавець зобов'язаний запропонувати працівнику, який вивільнюється, всі наявні вакансії та роботи, які може виконувати працівник, тобто ті посади, які відповідають кваліфікації працівника.
Статтею 49-2 КЗпП України передбачено, що про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.
При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.
Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці роботодавець пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації, крім випадків, передбачених цим Кодексом. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно. У разі якщо вивільнення є масовим відповідно до статті 48 Закону України "Про зайнятість населення", роботодавець доводить до відома державної служби зайнятості про заплановане вивільнення працівників.
Згідно вимог ч.1 ст.48 Закону України «Про зайнятість населення» масовим вивільненням з ініціативи роботодавця є протягом одного місяця, зокрема:
2) вивільнення 10 і більше відсотків працівників у роботодавця з чисельністю працівників від 101 до 300.
Власник вважається таким, що належно виконав вимоги ч.2 ст. 40, ч.3 ст. 49-2 КЗпП України щодо працевлаштування працівника, якщо запропонував йому наявну на підприємстві роботу, тобто вакантну посаду чи роботу за відповідною професією чи спеціальністю, чи іншу вакантну роботу, яку працівник може виконувати з урахуванням його освіти, кваліфікації, досвіду тощо.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2, 1.4 статуту КНП «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради є лікарняним стаціонарно-амбулаторним закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної спеціалізованої медичної допомоги. Власником, засновником та органом управління якого є територіальна громада в особі Гусятинської селищної ради. КНП «Гусятинська комунальна лікарня» є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним засновнику. КНП «Гусятинська комунальна лікарня» є правонаступником КНП «Гусятинська комунальна районна лікарня» Гусятинської районної ради.
Згідно п.4.1, 4.6, 4.8, 8.1, 8.2 Статуту КНП «Гусятинська комунальна лікарня» є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс. Його структура затверджується засновником за поданням директора. Штатну чисельність КНП директор визначає на власний розсуд на підставі фінансового плану підприємства та за погодженням Гусятинського селищного голови.
Відповідно до пунктів 7.1, 7.2 Статуту управління підприємством здійснює Гусятинська селищна рада (Засновник). Поточне керівництво (оперативне управління КНП здійснює головний лікар/ директор.
Згідно п.7.5.10 вказаного Статуту рішення про прийняття на роботу, звільнення з роботи працівників підприємства, а також інші, передбачені законодавством про працю рішення в сфері трудових відносин приймає директор підприємства. Створює умови підвищення фахового і кваліфікаційного рівня працівників згідно із затвердженим в установленому порядку штатним розписом.
Пунктами 50,51 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників Випуск 78 Охорона здоров'я, затвердженого наказом МОЗ України 29.03.2002 року №117, визначені кваліфікаційні вимоги до лікарів, зокрема до лікарів: офтальмолога вищої кваліфікаційної категорії, офтальмолога дитячого вищої кваліфікаційної категорії, терапевта вищої кваліфікаційної категорії.
А саме:Лікар-офтальмолог вищої кваліфікаційної категорії: повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки "Медицина", спеціальністю "Лікувальна справа".Спеціалізація за фахом "Офтальмологія" (інтернатура, курсиспеціалізації). Безперервний професійний розвиток. Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) вищої кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом - понад 10 років.
Лікар-офтальмолог дитячий вищої кваліфікаційної категорії: повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки "Медицина", спеціальністю "Педіатрія". Спеціалізація за фахом "Дитяча офтальмологія" (інтернатура, курси спеціалізації). Безперервний професійний розвиток. Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) вищої кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом - понад 10 років.
Згідно переліку лікарських посад у закладах охорони здоров'я, затвердженого наказом МОЗ України від 28 жовтня 2002 року № 385 у редакції наказу МОЗ України від 06 травня 2021 року №884 зазначені посади лікарів-спеціалістів: «Лікар-офтальмолог» та «Лікар-офтальмолог дитячий».
Судом встановлено, що 20 липня 2022 року ОСОБА_1 була звільнена з посади лікаря-офтальмолога поліклінічного відділення Лікарні у зв'язку зі скороченням штату на підставі п.1 ст.40 КЗпП України (наказ № 82-к від 20 липня 2022 року).
Проте, з матеріалів справи не встановлено фактично, що скоротили саме посаду лікаря-офтальмолога поліклінічного відділення Лікарні.
Зокрема, як вбачається з рішення Гусятинської селищної ради від 05.01.2022 року №1256 « Про затвердження структури КНП «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради» у затвердженій Структурі та штатній чисельності Лікарні у поліклінічному відділенні станом на 05.01.2022 року була наявна посада лікаря-офтальмолога (1,0 штатна одиниця).
Процедура скорочення посад лікарів та інших працівників у поліклінічному відділенні Лікарні, в тому числі посади, яку займала ОСОБА_1 на підставі вищевказаної Структури лікарні, а саме:
- доведення до відома працівників лікарні про заплановане скорочення штату та штатної чисельності лікарні шляхом видання наказу директором лікарні;
- письмове повідомлення голови профспілкового комітету лікарні про заплановане скорочення з проханням делегувати представника профспілкового комітету для відповідних консультацій;
- засідання профспілкового комітету з вищевказаного приводу;
- видання наказу директором лікарні про скорочення штатної чисельності;
- вручення письмового повідомлення про звільнення працівникам, посади яких
скорочувалися згідно ст.49-2 КЗпП України;
- видання наказу про попередження працівників про звільнення у зв'язку із скороченням штату із формуванням їх списку відбулася в період з 01.02.2022 року по 20.05.2022 року.
Крім того, в якості підстави видання наказів директором лікарні: від 01.02.2022 року № 14-од «Про затвердження заходів щодо проведення скорочення структурних підрозділів та штатної чисельності КНП «Гусятинська КЛ» Гусятинської селищної ради», від 20.04.2022 року №44-од «Про скорочення штатної чисельності», від 20.05.2022 року № 56-к «Про попередження про звільнення у зв'язку із скороченням штату працівників поліклінічного відділення», звернення директора лікарні до профспілкового комітету з повідомленням про заплановане скорочення послужило і вказано у цих наказах саме Рішенням позачергової сесії VIII скликання Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області №1256 від 05 січня 2022 року «Про затвердження структури комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради».
Вказане підтверджує той факт, що скорочення посади, яку займала позивачка ОСОБА_1 не відбулося, тому у відповідача не було правових підстав для звільнення ОСОБА_1 із зазначеної посади.
Суд не приймає до уваги рішенням №1519 від 09 червня 2022 року «Про затвердження структури комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради в новій редакції» як доказ виправлення описки у Структуру лікарні від 05.01.2022 року та підтвердження наявності у Структурі лікарні саме посади лікаря-офтальмолога дитячого поліклінічного відділення (1,0 штатна одиниця), а не посади лікаря-офтальмолога поліклінічного відділення станом на 09.06.2022 року, оскільки даним рішенням сесії визнано таким, що втратило чинність рішення позачергової сесії від 05 січня 2022 року №1256 «Про затвердження структури комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради», яке фактично послужило підставою прийняття директором лікарні вищенаведених наказів під час проведення процедури скорочення штату та штатної чисельності в лікарні, в тому числі і посади, яку займала ОСОБА_1 , із врахуванням вимог ст.49-2 КЗпП України. Крім того, Структура в новій редакції почала діяти з червня 2022 року.
Твердження представника відповідача у судовому засіданні про те, що у Структурі лікарні, затвердженій рішенням Гусятинської селищної ради від 05.01.2022 року №1256, допущена описка у графі за № 13 структурного підрозділу лікарні-поліклінічного відділення, а саме, зазначено лікар-офтальмолог, замість вірного лікар-офтальмолог дитячий, суд не приймає до уваги, оскільки вони спростовуються матеріалами справи, зокрема рішенням №1519 від 09 червня 2022 року «Про затвердження структури комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради в новій редакції» згідно пункту 2 якого рішення позачергової сесії від 05 січня 2022 року №1256 «Про затвердження структури комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради визнано таким, що втратило чинність.
Крім того, суд звертає увагу і на те, що як вбачається із копії протоколу засідання комісії з питань освіти, охорони здоров'я, культури, медицини, фізкультури і спорту Гусятинської селищної ради від 09.06.2022 року, яка засідала перед пленарним засіданням сесії ради, вказаною комісією лист директора лікарні про виправлення описки у Структурі, затвердженній рішенням сесії Гусятинської селищної ради від 05.01.2022 року №1256 щодо штатної одиниці - «лікаря-офтальмолога» від 30.05.2022 року за №466 не розглядався, однак, на сесії ради був внесений для розгляду.
Суду не подано стороною відповідача та в судовому засіданні не здобуто інших доказів на підтвердження того, що в Структурі лікарні, затвердженій рішенням сесії Гусятинської селищної ради від 05.01.2022 року була допущена помилка стосовно посади лікаря-офтальмолога поліклінічного відділення.
Посилання сторони відповідача на те, що відповідно до затвердженої Структури лікарні рішенням сесії Гусятинської селищної ради від 09.06.2022 року на посаді лікаря було залишено більш кваліфікованого спеціаліста, суд вважає безпідставним та таким, що не знайшло свого правового підтвердження під час розгляду справи в суді.
Твердження сторони відповідача про те, що до центру зайнятості було подано повідомлення про скорочення штату та штатної чисельності у відповідній формі, суд також вважає безпідставним, оскільки останніми до суду не було подано доказів на підтвердження подання до центру зайнятості будь-якої інформації про вивільнення працівників.
Відповідно до ч.1ст.235 КЗпП України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
Частина 8 статті 235 КЗпП України передбачає, що рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника, прийняте органом, який розглядав трудовий спір, підлягає негайному виконанню.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що при звільненні ОСОБА_1 з роботи на підставі п.1ст.40 КЗпП України відповідачем було порушено право позивачки на залишення на роботі, а тому її слід поновити на роботі.
За правилами частини другої статті 235 КЗпП України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Судом встановлено, що наказом директора Лікарні № 82-к від 20 липня 2022 року ОСОБА_1 звільнено з посади лікаря-офтальмолога поліклінічного відділення Лікарні 20 липня 2022 року.
А тому, суд зазначає про право позивача на оплату часу вимушеного прогулу з вини відповідача з 20 липня 2022 року по 10 листопада 2023 року (день поновлення на роботі).
При визначенні розміру втраченого заробітку суд зазначає наступне.
У п. 32 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 1992 р. №9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» постановлено, що у випадках стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв'язку з незаконним звільненням він визначається за загальними правами обчислення середнього заробітку, виходячи із заробітку за останні два календарні місяці роботи при цьому суд керується постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 р. № 100 «Про затвердження порядку обчислення середньої заробітної плати».
Вирішуючи питання про стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, суд керується Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100 з відповідними змінами та ст. 44 КЗпП України.
Відповідно до п.2 вказаного вище Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 р. № 100 «Про затвердження порядку обчислення середньої заробітної плати» середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата, а якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється, виходячи з виплати за попередні два місяці роботи.
При цьому, згідно ч.6 ст.6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-IX від 15 березня 2022 року у період дії воєнного стану не застосовуються норми статті 53(тривалість роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів), частини першої статті 65, частинтретьої - п'ятої статті 67 та статей 71-73(святкові і неробочі дні) Кодексу законів про працю України.
Згідно п.8 вищезазначеного Порядку нарахування виплат, що обчислюється із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, проводиться шляхом множення середньоденного заробітку на число робочих днів. Середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів.
Із наданої 25 вересня 2023 року відповідачем довідки №872 про доходи за травень, червень 2022 року, тобто за останні календарні місяці, що передували звільненню позивачки (травень, червень 2022 року), вбачається, що в травні 2022 року ОСОБА_1 відпрацьовано 22 робочих дні, у червні 2022 року 22 робочих дні.
Позивачці ОСОБА_1 була нарахована заробітна плата за останні два місяці роботи, а саме: в травні 2022 року в сумі 10000 гривень, у червні 2022 року - 10000 гривень.
Відповідно до норм тривалості робочого часу в травні та червні 2022 року разом було 44 робочих днів.
Встановлено, що позивачка в травні та червні 2022 року відпрацювала по 22 робочих дні, що підтверджується довідкою про доходи № 872, виданою відповідачем 23 вересня 2023 року.
Відтак, середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 за цей період становила 454,55 гривень (10000+10000=20000:44= 454,55 ).
Час вимушеного прогулу ОСОБА_1 за період з 20 липня 2022 року по 10 листопада 2023 року (день поновлення на роботі) в робочих днях становить 343 робочих днів.
Отже, розмір середнього заробітку за час вимушеного прогулу становить 155910,65 гривень (454,55 гривень х 343 днів).
З пояснень позивачки судом встановлено, що після звільнення її з роботи у вищевказаний період вона ніде не змогла працевлаштуватися, доходів за час вимушеного прогулу за період з 20.07.2022 року по 10.11.2023 р. не отримувала.
Доказів на спростування зазначених обставин відповідачем під час розгляду справи не надано, а судом не здобуто.
З цих підстав до стягнення з відповідача в користь позивачки підлягає 155910,65 гривень середнього заробітку за час вимушеного прогулу, без утримання податків та інших обов'язкових платежів, оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян та інших обов'язкових платежів є відповідно обов'язком роботодавця та працівника.
На підставі наведеного, ст.ст.40, 42, 49-2, 232, 233, 235 КЗпП України, Постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 06.11.1992 р. «Про практику розгляду судами трудових спорів», постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року №100 «Про затвердження порядку обчислення середньої заробітноїплати», керуючись ст.ст.4, 10, 12, 13, 76-81, 89, 141, 263- 265, 268, 272, 273, 354, 355, 430 ЦПК України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , жительки АДРЕСА_1 ), в інтересах якої діє представник - адвокат Аламбець Назара Михайловича (адреса: АДРЕСА_2 ) до комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради (адреса: селище Гусятин, вул. Б. Лепкого, 1, Чортківського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 02000582) про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати наказ комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради від 20 липня 2022 року № 82-К «Про вивільнення працівника поліклінічного відділення у зв'язку із скороченням штату» в частині звільнення ОСОБА_1 з посади лікаря - офтальмолога поліклінічного відділення.
Поновити ОСОБА_1 на посаді лікаря - офтальмолога поліклінічного відділення комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради з 20 липня 2022 року.
Стягнути з комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 20 липня 2022 року по 10 листопада 2023 року в сумі 155 910 (сто п'ятдесят п'ять тисяч дев'ятсот десять) гривень 65 копійок за вирахуванням відповідних податків і зборів.
Стягнути з комунального некомерційного підприємства «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради на користь Держави 992 (дев'ятсот дев'яносто два) гривні 40 копійок судового збору.
Рішення суду в частині поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за один місяць за вирахуванням відповідних податків та зборів допустити до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Гусятинський районний суд Тернопільської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення складено 29 січня 2024 року.
Суддя Гусятинського районного суду
Тернопільської області Тетяна ЦВИНТАРНА