Справа № 3/593/129/2024
"23" січня 2024 р.СУДДЯ Бережанського районного суду Тернопільської області Крамар В. М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшли від відділу поліції №1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Надрічне Бережанського району Тернопільської області, жителя АДРЕСА_1 , освіта базова середня, учня 11 класу ліцею ім. Б. Лепкого, не одруженого,
за ч.1 ст.178 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
06.01.2024 року ст. інспектором СЮП ВППП Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області лейтенантом поліції Степанчаком Р.І., складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД 366162, відповідно до якого 06.01.2024 року о 23 год. 30 хв. неповнолітній ОСОБА_1 перебуваючи по вул. Івана Франка, 40, с. Жуків Тернопільського району, розпивав алкоголь, а саме горілку марки «Первак» 0,25 л. та вмістом спирту 35%. Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані поліцейським Степанчаком Р.І. за ч.1 ст. 178 КУпАП.
З пояснень ОСОБА_1 під час розгляду справи про адміністративне правопорушення встановлено, що останній дійсно вчинив дії вказані у протоколі про адміністративне правопорушення.
Ч. 1 ст. 178 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.
Таким чином, виходячи зі змісту вказаної правової норми, склад адміністративного правопорушення згідно диспозицією ч. 1 ст. 178 КУпАП полягає у розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.
Також суд звертає увагу, що норма ч. 1 ст. 178 КУпАП є бланкетною, оскільки вичерпний перелік місць, заборонених для споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв визначений статтею 152 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Згідно вказаної норми забороняється споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв, вин столових: у закладах охорони здоров'я (крім споживання вин столових на території санаторіїв у спеціально відведених місцях); у закладах освіти; у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення), на зупинках транспорту, у підземних переходах; у закладах культури; у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі); у ліфтах і таксофонах; на дитячих майданчиках; на спортивних майданчиках; у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; у місцях проведення спортивних змагань за участю дітей.
Таким чином, у протоколі про адміністративне правопорушення обов'язково повинна бути вказівка на норму спеціального закону, положення якого були порушені і за порушення якого настає адміністративна відповідальність та чітке місце вчинення такого правопорушення, яке підпадає під таке порушення.
Проте, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 366162 від 06.01.2024 р. складеному щодо ОСОБА_1 , - такі відомості відсутні, а вказано місце «по АДРЕСА_2 », що не дозволяє віднести вказане місце до місць де розпивання алкогольних напоїв заборонено.
Відповідно до сталої практики ЄСПЛ суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді, а також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
В протоколі про адміністративне правопорушення не містяться відомості, які достовірно свідчать про вчинення ОСОБА_1 правопорушення передбаченого ч.1 ст. 178 КУпАП.
Враховуючи обставини правопорушення та керуючись ст. ст. 247, 283, 284 КУпАП, -
закрити провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 за ч.1 ст.178 КУпАП в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: