Справа № 587/175/24
29 січня 2024 року суддя Сумського районного суду Сумської області Черних О.М. розглянула матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління безпеки департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради (м. Львів, пл. Ринок,1) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
Позивачка звернулася до суду із вказаним адміністративним позовом, який надійшов до канцелярії суду 18.01.2024 року.
Ухвалою суду від 22.01.2024 року позовну заяву було залишено без руху та надано час для усунення недоліків.
Позивачка станом на 29.01.2024 року усунула вказані недоліки.
29.01.2024 до суду від позивачки надійшла уточнена позовна заява з додатками та 24.01.2024 року, заява про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даним позовом.
Заяву про поновлення пропущеного строку звернення обґрунтовує тим, що 09.01.2024 року нею було отримано лист №4179 від 09.01.2024 року де вказано, що відкрито виконавче провадження про стягнення коштів на підставі виконавчого документу РАП:697191612 та надано копію постанови про адміністративне стягнення серії РАП №697191612 від 26 липня 2022 року. В даній постанові зазначено, що її було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 680 грн. за ч. 3 ст.122 КУпАП.
Позивачка зазначає, що нею не було порушено строк звернення до суду з даним позовом у зв'язку із необізнаністю, тому вона просить поновити пропущений строк.
Суд, розглянувши заяву позивача про поновлення строку звернення до суду, зазначає наступне.
Відповідно до ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно з частинами 1-3 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Стаття 287 КАС України визначає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
В позовній заяві позивач просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення від 26.11.2022 року, серії РАП №697191612 .
Проте, дана позовна заява подана до суду 18.01.2024, тобто з пропуском десятиденного строку на звернення, визначеного п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України.
Суд зазначає, що у разі оскарження рішення суб'єкта владних повноважень зі спливом значного періоду часу, позивачем мають бути наведені переконливі підстави для поновлення пропущеного процесуального строку. Тобто, тягар доказування, в цьому випадку, покладається саме на позивача.
В своєму клопотанні позивачка зазначає, що 09.01.2024 року отримала лист про відкриття виконавчого провадження, однак даний лист направлено на особистий запит позивачки, тобто вже до 09.01.2024 року особа повинна була знати про існування оскаржуваної постанови. Крім того, не надано жодних доказів, що особа на протязі більш як року не знала та не могла дізнатися про порушення її прав.
Отже ОСОБА_1 не повідомила суд про причини пропуску строку звернення до суду з даним позовом більше ніж на рік з часу коли повинна була ознайомитися з оскаржуваною постановою, а також не надала доказів, які підтверджують поважність причин пропуску строку звернення до суду з даним позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно із ч. 2 ст. 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
У зв'язку з ненаданням позивачем доказів про існування поважних причин пропуску строку звернення до суду щодо спірних відносин, суд вважає за необхідне повернути позовну заяву з доданими до неї документами позивачу.
Суд роз'яснює позивачу, що відповідно до ч. 8 ст. 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256, 293-295 КАС України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління безпеки департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради ( м. Львів, пл. Ринок, 1) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення і додані до неї документи - повернути позивачці.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя О.М. Черних