справа № 166/170/24
провадження № 3/166/94/24
іменем України
29 січня 2024 року смт Ратне
Суддя Ратнівського районного суду Волинської області Свистун О.М., з участю особи, яка притягується до адмінвідповідальності, ОСОБА_1 , захисника Сабашного Ю.М., розглянувши скеровані відділенням поліції № 2 (сел. Ратне) Ковельського районного управління поліції ГУНП у Волинській області матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , студента,
за ч. 4 ст. 164 КУпАП,
встановив :
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 963009 від 20.01.2024 ОСОБА_1 20 січня 2024 року о 14 год. 10 хв. на автодорозі сполученням між с. Заліси та смт Заболоття Ковельського району Волинської області перевозив дизельне пальне ємкістю 1000 л. автомобілем марки "DAF LF 55-250", д.н.з. НОМЕР_1 , незазначеним у митних деклараціях при переміщенні пального або в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
ОСОБА_1 вину у вчиненому правопорушенні не визнав та пояснив, що придбав дизельне паливо без мети збуту для власних потреб. Указав, що проживає із батьками, у господарстві мають автомобільну техніку, у домогосподарстві користуються генератором, а у зв'язку із зростанням ціни на паливо закупив разом із батьком велику кількість дизельного пального для побутових потреб. У с.Заліси вказаним автомобілем змушений був поїхати на термінове прохання знайомої особи, оскільки його легковий автомобіль переував у ремонті. Указав, що не є суб'єктом підприємницької діяльності.
Захисник Сабашний І.М. заперечив проти притягнення ОСОБА_1 до відповідальності, вважає, що останній не є суб'єктом даного правопорушення, оскільки господарською діяльністю не займається. Указав, що згідно із ст.18 Закону України №481 від 19.12.19995 із змінами відповідно до Закону України № 2836-XI від 13.12.2022 на період дії воєнного стану на території України та протягом 30 днів з дня його припинення або скасування суб'єкт господарювання має право зберігати пальне, яке споживається для заправлення електрогенераторної установки в обсязі до 2000 літрів без отримання дозвільних документів.
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративний правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з диспозицією ч. 4 ст. 164 КУпАП адміністративна відповідальність настає за переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, не зазначеними:
- у митних деклараціях при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним п.п. "а" п.2 ч.2 ст. 91 МК України;
- або в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах;
- або в заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 963009 від 20.01.2024, ОСОБА_1 інкримінується перевезення дизельного пального ємкістю 1000 літрів автомобілем марки "DAF LF 55-250", д.н.з. НОМЕР_1 , незазначеним у митних деклараціях при переміщенні пального, або в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне.
Згідно з пп. а) п.2 ч.2 ст.91 МК України митний режим транзиту застосовується до товарів, транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються внутрішнім транзитом або каботажем від пункту ввезення (пропуску) на митну територію України до митного органу, розташованого на митній території України.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами про справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких в передбаченому законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його скоєнні та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Із наданих ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснень та долучених до протоколу про адміністративне правопорушення його письмових пояснень вбачається, що він дане дизельне пальне купив на АЗС ТОВ "Інвестор Груп Про" в м. Устилуг для власних потреб.
Будь-яких доказів того, що ОСОБА_1 купив дане пальне за кордоном, увіз його на митну територію транспортним засобом марки "DAF LF 55-250", д.н.з. НОМЕР_1 , та перевозив від пункту ввезення (пропуску) на митну територію України до митного органу, розташованого на митній території України, матеріали справи не містять, у зв'язку з чим у нього відсутній обов'язок зазначати у митних деклараціях факт переміщення пального.
Крім того, відповідно до ст. 231.1, ст. 233.3 ПК України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Акцизна накладна складається платником податку в день ввезення на митну територію України пального або спирту етилового чи в день реалізації пального або спирту етилового при кожній повній або частковій операції з реалізації пального або спирту етилового.
Згідно з ст. 231.6 ПК України реєстрація в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється акцизних накладних, складених при реалізації пального через паливороздавальну або оливороздавальну колонку у паливний бак транспортного засобу з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, - не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Таким чином, у особи виникає обов'язок скласти акцизну накладну та внести її в Єдиний реєстр акцизних накладних тільки у разі реалізації пального.
Однак матеріали справи не містять жодних доказів того, що ОСОБА_1 реалізовував чи мав на меті реалізувати дане пальне.
Крім цього, суб'єктом даного правопорушення є суб'єкт господарювання. Однак будь-які відомості про зайняття ОСОБА_1 систематичною на власний ризик діяльністю з метою отримання прибутку в справі відсутні.
Крім цього, не доведеним є вказаний у протоколі об'єм палива, яке перевозив ОСОБА_1 (1000 л). Жодного документа, яким зафіксовано результат вимірювання об'єму, до справи не додано. Суперечливими є надані 20.01.2024 пояснення інспекторів державної прикордонної служби, які виявили вказаний транспортний засіб, згідно із якими, зі слів водія, об'єм палива становить 3,5 т.
За даними протоколу про адмінправопорушення паливо і транспортний засіб не вилучалися.
Установлення і доведення вищевказаних обставин є обов'язковими умовами для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 164 КУпАП.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно із п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин доходжу висновку, що провадження у згаданій справі слід закрити за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП.
Керуючись п. 1 ст. 247, ст. 265, п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП,
ухвалив :
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 164 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ратнівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ратнівського
районного суду О.М. Свистун